Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Odběr a odevzdání měli
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45
stemad

V úle nějaký rejsek nebo myš?
to by nejspíš byl na dně i nějaký trus a to nejni
úl bez včel a měli i když na podzim bylo léčeno včelstvo a zakrmeno, tak toto jsme řešili už při zakrmování - a většina z nás se shodla v tom, že se jednalo o kombinaci napadení zimních včel viry. Což ostatně zapříčinil VD, nové včelky se líhly poškozené, byly vyháněny z úlu nebo ho opouštěly - takové ty stavy, kdy mladušky s poškozenými křídly běhají po zemi kolem úlů a letní generace včel po zakrmení odejde, myslím, že letos byl tento jev velmi hojný a buď včelaři na stav přišli už časně během léčení nebo na problém přicházejí až nyní. Lze očekávat, že jak každým rokem stoupá dle výsledků léčení podíl zamoření VD, že bude docházet k podobným ztrátám v čím dál větší míře. Ostatně aplikace léčiv ne vždy probíhá jak by měla, navíc se do aplikace promítají proměnné jako je vliv aktuálního počasí a nová léčiva v posledních letech nebyla vynalezena. V tomto ohledu snad bude jedinou šancí šlechtitelská práce a celorepublikové rozšíření kmenů varoatolerantních včel, ale to v současné době není, tak doufejme, že v budoucnu a snad ne vzdáleném budou takové kmeny včel k dispozici. Jinak přítomnost většího množství částí mrtvolek včel v úle bude určitě svědčit o přítomnosti nějaké tvora, který se může mrtvolkami včel živit
Třeba se jednou dozvíme i informaci, že příčinou takových kolapsů včelstev je kumulace patogenů, které samy o sobě nejsou pro včely výrazně devastující, ale u oslabeného včelstva vlivem takové kumulace způsobují fatální následky, kdo ví, třeba v budoucnu vznikne směrnice o tom, že pro zamezení takového stavu je důležité dejme tomu ve včelstev jednou za 3 roky ponechat snůšku, která by se nenahrazovala na zimu cukerným krmivem a ponecháním medu a v něm prospěšných látek tak ozdravovat včelstva.
(04.01.2011 11:04)Jan Pavlů napsal(a): [ -> ]Hlavně to nedávej na topení Smile.

pozdě...Smile) dal jsem to na topení a je z toho cucek...takže pro ostatní začátečníky opakuji: Nedávat na topení a dát na papír v pokojové teplotě... (ted už můžu dělat chytrýho, když jsem to zmršil....) Smile

prosím odevzdává se měl po vzorcích z každého úlu nebo se to sesype ze všech mých čtyřech do sebe? Díky
No jsem taky začátečník ,ale starší mi povídali sesypat Wink. Já měl štěstí že mám kámoše včelaře který mi za včasu řekl nedávat na topení , ale neboj ani oni hned všechno neuměli Big Grin .
karelretik

Do 25 včelstev se počítá jeden vzorek, z 1 stanoviště. Tak můžeš sesypat dohromady Big Grin
Velikost vzorku je dán MVO a může být tedy i celé stanoviště o 50 včelstvech.
Omlouvám se, pokud se to tu již řešilo.
Přebírám postupně po otci včelstva a mám v tom guláš a čas mě tlačí.

Chtěl jsem vás poprosit:
  1. Odevzdání měli je povinné ze zákona pro každého a nebo jen pro členy ČSV?
  2. Má výsledek spadu na něco vliv? Když bude velký, tak mi něco hrozí?
  3. Co mi hrozí pokud neodevzdám?
  4. Můžu to odesílat sám, i v pozdějším termínu než je ten u ČSV, kteří to chtějí do 15tého?
  5. Je běžná praxe, že si včelaři před odevzdáním vzorky ručně procházejí a čistí?
  6. Co dělat, když by nebyly podložky měněny třeba po 4 měsíce a měl by byla jen z tohoto?
Moc vám děkuji.
Všechno najdeš v mimořádných veterinárních opatřeních (MVO), platných pro příslušný kraj, kde jsou včelstva... Spolu s dalšími povinnostmi, které se Tě budou dřív či později týkat - zkus si to tedy nejprve dohledat a kdyby Ti pak ještě nebylo něco jasné, tak se znovu zeptej.
MVO vydává příslušná krajská veterinární správa a vyvěšují se na úřední desky všech obecních úřadů. Tak je lze dohledat i po netu - buď Googlem anebo na elektronické úřední desce nějakého většího města v Tvém kraji.

  1. pro každého
  2. ano, může být nařízeno jarní ošetření - nátěr a fumigace.
  3. pokuta, pokud to někdo bude vůbec řešit
  4. MVO SVS podle kraje většinou stanovují 15. jako poslední. tamtéž i jednotlivé kraje určují možnosti jak odevzdávat - viz web SVS
  5. je to běžné, vzhledem k k tomu že ze vzorku nelze nic vyčíst, tak je to i rozumné, ale ještě rozumnější je nastrouhat kus plástu na jemném struhadle a je to zaručeně bez VD jak by jste se dozvěděl od zkušených včelařů.
  6. viz 5
Teď včelám už stejně nic nepomůže, to se rozhodovalo v létě a na podzim a od jara si to budete muset sám hlídat, žádné vyšetření měli v zimě vám negarantuje dobrý stav včeletsv v příštím létě.

  1. Pro každého
  2. Při spadu více než 3 roztoči/včelstvo povinnost přeléčit do 15.4. nátěrem a fumigací(aerosolem)
  3. 5 - 20 tisíc Kč pokuta
  4. Ano, za své. Pokud výsledek odevzdáte na veterině nejpozději v den, kdy dojdou výsledky těch v termínu, nic se nestane,
  5. Běžná ne, občas někdo.
  6. Odevzdat, stačila by i čtvrtina. Jestli nebyla na podzim fumigace, přeléčil bych všechno - viz 2.
(12.02.2013 23:44)KaJi napsal(a): [ -> ]5. je to běžné, vzhledem k k tomu že ze vzorku nelze nic vyčíst, tak je to i rozumné, ale ještě rozumnější je nastrouhat kus plástu na jemném struhadle a je to zaručeně bez VD jak by jste se dozvěděl od zkušených včelařů.
6. viz 5[/list]
Teď včelám už stejně nic nepomůže, to se rozhodovalo v létě a na podzim a od jara si to budete muset sám hlídat, žádné vyšetření měli v zimě vám negarantuje dobrý stav včeletsv v příštím létě.

Nevím, ale radit toto (byť třeba i v nadsázce) začátečníkovi, který se v problematice neorientuje, není myslím rozumné. Jestli pro někoho přeci jen toto vyšetření má smysl, tak pro začátečníky, kteří nemají ještě zkušenost s počítáním brouků na podložkách a příliš ani nedokáží odhadovat stupeň napadení. Tam může být na základě výsledku přeci jen podáno určité poučení a seznámení s problematikou (myslím lepší varianta, než později nad prázdnými úly bez včel).

Notabene, spočítat pečlivě spad v tomto období při ometání podložek u jednotlivých včelstev není nesmyslné. Když třeba vidím, že většina včelstev má nulový spad a třeba jedno na stanovišti má v mém případě spad 17 roztočů, signalizuje to, že je třeba si daného včelstva ve zvýšené míře všímat, třeba po měsíci podložky ještě překontrolovat a v případě potřeby včelstvo přeléčit tím nátěrem.

Pokud ale někdo považuje za rozumnější rozmělnit souš, protože to je bezpracné, pak prosím, jsou to jeho včelstva. A pro Neona: 4 měsíce se včelám nevěnovat dnes již nejde ani v tzv. klidovém období. To mohli možná ještě naši dědové, ale poté, co jsme si okořenili včelaření zatažením roztoče Varroa, máme i po celý podzim o zábavu postaráno... Undecided
No smysl to možná má pokud včelaří dvouprostorově a zazimoval v jednom nástavku. Jelikož ale dostyčný psal: "Co dělat, když by nebyly podložky měněny třeba po 4 měsíce a měl by byla jen z tohoto" tak vypovídací schopnost takového vzorku je stejná jako toho nastrouhaného vosku.
Pokud léčil tak jich tam bude mít možná stovky pokud ne tak tam stejně něco bude. Takže ať už odevzdá cokoli tak by měl přeléčit. Je jen otázkou zda chce natírat nebo to přejet KM, která mu na jaře trochu podrhne včelstva ale vhledem k pravděpodobnému zanedbávání trochu desinfikuje a bude působit i proti nosemě a zvápenatění. Osobně bych zvolil dlouhodobý odpařovač KM.
Všem vám moc děkuju.
Jen pro doplnění - 4 měsíce nebyla měněna podložka, ale byl dán gabon a poté 2x varidol.

A napadly mě další dotazy:

1.Jak prosím kdo počítáte spad?
Sedíme nad tím s lupou, a i když přejedu každé místo vícekrát, tak nakonec tam znovu nejací ještě jsou a navíc to musím přehrabovat a obracet, takže si nejsem jistý, jestli jsem ho už jednou počítal a nebo ne. Ideálně je tak jednoho po druhém oddělávat, ale to zabere šíleně času.
Nechápu jak někdo napočítá stovky, jakou metodou a jak dlouho mu to trvá?
Nedělá se to náhodou tak, že se spočítá jen několik-cm prostor a pak se to vynásobí?

2. Malé housenky a černí broučci v měli jsou běžný jev?
Pár tipů:
http://www.psnv.cz/index.php?option=com_...&Itemid=57
http://www.varroamonitoring.cz/showArtic...varroaRest

Podložky mohou být různé, lépe omyvatelné, včelařské prodejny mívají bílé plastové 50x50 cm, které lze nastříhat na rozměr dna. Bílá je dobrá, jsou na ní vidět dobře tmavé samičky, ty světlé už méně, ale jde to ...
Rozděluji na zóny tak, abych jedním pohledem (používám hlavovou lupu) přehlédl celý čtverec. Zmenšuji je poslední dobou, ty poslední čtverce mají stranu cca 10 cm i míň. Je to přehledné, ale musí se to sledovat v krátkých intervalech, aby na podložce toho nebylo moc. V sezoně max. 4 -5 dnů ... Pak už to moje oči nesledují přeně a dělám chyby. Možno dělat též flotaci ... Dělávám ji kontrolně ...
Jiří
A ještě prosím k tomuto:

Citace:Pokud je výsledek 3 a více roztoči nutno natřít víčka plodu a fumigace

Tohle je v praxi nějak kontrolované? Nebo je to jen nařízené a počítá se s tím, že to každý udělá? Jak to v praxi prosím chodí? Myslíte, že většina dodrží nebo ne?

A co když chci včely vést více přirozeně, po staru? Je povoleno za ten aerosol a nátěr plodu jiná přírodní náhražka? Nebo to "přírodní" včelaři musí obcházet nedodržením zákona?
Evidentně v tom máte přátelé guláš.
Nevím, jestli je relevantní poctivě pod lupou měl přebrat, roztoče vyházet a ještě k tomu nabádat úplné začátečníky. To si nedovoluji ani já, a to včelařím s 200 včelstvy bratru 45 let !!!!!
Ono totiž vůbec nejde o to, zda Vám jich nakonec laboratoř ve vzorku najde 1, 10, 100 nebo třeba nepočítaně. Snad jen pocit, že jací jste dobří, že laboratoř nic nenašla.
Jenže, jak říkám, to je pouze první písmeno abecedy. A ta nekončí písmenem a, ani b, ta je zatraceně dlouhá.
Pokud totiž brouky ze vzorku vyberete, laboratoř oznámí, že třeba i 0. Je to ale pravda? Kde jsou ti brouci, co jste přebrali? Ta laboratoř Vám přece varuje!!!!!
Oni Vám totuto cestou signalizují, že něco není v pořádku a pokud se tomuto stavu nepostavíte např. jarním nátěrem plodu, tak Vás ubezpečuji, že s vysokou pravděpodobností už 15. září nebudete mít včely. I když máte v oficiálním vzorku nula roztočů a podle laboratoře vše OK. O tom, jak ohrožujete okolí snad ani nemluvím.
Už se nedivím ani telefonátu, kdy mi 15. října !!!!! volá "včelař", za kolik budu na jaře prodávat vyzimovaná včelstva, že on má 15 úlů prázdných a že díky tomu pravděpodobně letos nebude mít med.
Tady já osobně vidím zvrácenost všech těch rozborů. A hlavně následné divení se celé řady "včelařů", že má 15.9. úl plný zásob, ale bez včel.
Není problém roztoče vybrat, ale musím vědět, kolik kde těch roztočů bylo a podle toho selektivně jednat. V každém včelstvu jednotlivě!!!!!!
Takže vybírejte, vybírejte a plácejte se navzájem po ramenou, jak jste "jim" to natřeli. Pak nezapomeňte poslat SZ, kdy budete potřebovat nové oddělky, případně na jaře vyzimovaná včelstva.
iRP
(13.02.2013 12:45)ing. Rostislav Pešek napsal(a): [ -> ]... Ta laboratoř Vás přece varuje!!!!!
Oni Vám totuto cestou signalizují, že něco není v pořádku a pokud se tomuto stavu nepostavíte např. jarním nátěrem plodu, tak Vás ubezpečuji, že s vysokou pravděpodobností už 15. září nebudete mít včely.
...
Není problém roztoče vybrat, ale musím vědět, kolik kde těch roztočů bylo a podle toho selektivně jednat. V každém včelstvu jednotlivě!!!!!!

Rosťo, chápu Tvé "vytočení" Big Grin, ale laboratoř nám sděluje pouze, že v našem směsném vzorku našla tolik a tolik roztočů. Nic víc. Žádnou interpretaci ve smyslu co je to za roztoče, či jak mohou být dále nebezpeční etc., nám nedává. Tohle je na nás a na našem důsledném jarním i letním monitoringu, včetně jeho vyhodnocení a následných zásahů, samozejmě ... Bohužel se od těchto čísel odvíjí strategie SVS a MVO, ale to už jsme probrali ...
Jiří
Rosťo ale v tomto případě (měl za 4 měsíce bez očištění podložek po léčení) je jakékoliv vyšetření irelevantní. Pokud dotyčný je přesvědčen, že správně zaléčil jen neočistil podložky a chce se vyhnout jarnímu natírání tak je vlastně do toho vybírání VD dotlačen. S tím, že si je vědom, že jeho včelky na tom mohou být všelijak a musí stejně na jaře preventivně zasáhnout - ale po svém.
Jest otázkou kolik včelařů tuto metodu provozuje. Mohou být i tací co si nakřečkují letní měl, aby mohli v září zahodit klíč od včelnice, v listopadu tam něco česnem fouknout, v únoru odevzdat letní měl a v březnu-dubnu se na ně mrknout.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45
Referenční URL's