Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Odběr a odevzdání měli
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
jj take jsem si koupil ty tubusy,, a je to bez problemu,, nalepil jsme tam stitek s udaji a bylo to::
No a ještě na Vás mám otázku. Kdo z Vás používá na vzorky měli papírové tubusy či roličky o toaletního papíru? Viz. rada nad zlato v čas. Včelařství
Papírové tubusy jsem používal už loni pro dědova včelstva. Myslím, že to je praktické a pohodlné. A ta cena není tak strašná.
Právě o té praktičnosti si nejsem úplně jist. Ten kdo vzorky analyzuje, tak mu z těchto papírových korpusů musejí vztávat vlasy na hlavě. Pokud se pletu tak mě prosím opravte. Vzorky se analyzují tak, že se do kelímku nalije olej a kleštíci vyplavou na hladinu, dále se spočítají a spočítá se průměr na včelstvo.
Jak se to dělá u roliček od toaletního papíru to je mi záhadou (měl se přesypává? kam? musí se nádoba pokaždé umýt?) ...
Přiznám se, že z tohoto úhlu pohledu jsem to neřešil. Dol to podporuje a dokonce vyrábí, tak to asi není horší.
(02.02.2011 12:02)Jan Pavlů napsal(a): [ -> ]Právě o té praktičnosti si nejsem úplně jist. Ten kdo vzorky analyzuje, tak mu z těchto papírových korpusů musejí vztávat vlasy na hlavě. Pokud se pletu tak mě prosím opravte. Vzorky se analyzují tak, že se do kelímku nalije olej a kleštíci vyplavou na hladinu, dále se spočítají a spočítá se průměr na včelstvo.
Jak se to dělá u roliček od toaletního papíru to je mi záhadou (měl se přesypává? kam? musí se nádoba pokaždé umýt?) ...

Výňatek z postupu pro odběr měli :
. . .
Vhodné obaly
Vysušené vzorky sesypeme do obalů. Zavedené jsou kelímky od jogurtů a podobných produktů,
uzavřené prodyšnou tkaninou, která je fixována nejlépe gumičkou. Kelímky se dobře přepravují
v kartonových platech, ve kterých se expedují do prodejen.
Odběr zimní měli z podložek
Velmi se osvědčily papírové tubusy s uzávěry. Vzorky v nich neplesniví a měl se z nich nesype. Pro
vyšetření měli na varroázu i mor jsou tyto obaly nezbytné, pro běžné vyšetření na varroázu je
doporučujeme také.
. . .
Řekl bych, že nejpodstatnější je pevnost a prodyšnost těch tubusů. Každým rokem je ve Včelařství pár fotek rozspaných nebo plesnivých vzorků.
V laboratoři mají spoustu kádinek, nejdůležitější je dopravit v pořádku vzorek.
Tubusy používám druhým rokem - od doby kdy u nás probíhalo vyšetření měli na MVP. Do té doby klasicky - kelímek.
Je to moje parketa, tak mi to nedá. Myslíte, že ony plastová víčka se po vyšetření měli likvidují? Teoreticky by mohly po sterilizaci znovu do oběhu. ZO dopředu zaplatí poštovné, balné a laboratoř vrátí i s výsledky. A za to bych se přimlouval a to by se mi líbilo. Pokud ovšem někdo chytřejší na to nepřišel dřív a nepořídil dobrý přivýdělek.
Tak to fungovat určitě nebude. Bylo by s tí moc práce, pro Dol. Také bys nebyl rád, kdys dostal zpět, uzávěry o kterých bys nevěděl, zda jsou tvoje. A určitě bys nechtěl,"dědit" na nich něco případně nechtěného. A sterilizovat plast, to už tady také proběhlo(plst.mezistěny). Pro Dol je určitě rozumější je zlikvidovat , tak jako plastové kelímky. A pro nás taky.
Tubusy používám už dva roky a nemám připomínek. Klidně bych použil i obyč. roličku od toal. pap. a zakryl plátnem a gumičkou, mělo by to dobře držet i dýchat. K té flotaci: dělám si ji zkusmo a pro kontrolu doma (mimochodem většinou něco najdu, jakkoli jsem přesvědčen, že jsem podložky prohlédl dobře ...), ale když jsem to nalil do kelímku od jogurtu, viděl jsem ... no - řekněme houby ...Wink. Musím mít světlo zespodu a z boku, abych roztoče na hladině odlišil ..., takže do skla ... (Tři roztoče do skla ...Big Grin)
rád bych poprosil zkušené včelaře.
Co jsou ty čené "bobky" v měli?


[Obrázky: bobky.jpg]
Vykaly zavyječe
Takže tam je s nima celou zimu?
Spis ten trus pochazi jeste z obdobi, kdy bylo teplo. Zustal nekde na louckach a pak to spadalo na podlozku. Zavyjec je totiz aktivni, resp. jeho housenky, cca do 10-12 st.C
no fuj.... to vypadá jako myšinceBig Grin
Mysince by byly ponekud vetsi fuj-velikostiBig Grin
(08.02.2011 22:37)Tomáš Blecha napsal(a): [ -> ]Vykaly zavyječe

Cože zavíječe to jsi snad nemyslel vážně Huh byl to pokus o vtip že ano Huh

Jedná se o výkaly hladovce, nejspíš rejska...
No velikosti je ten trus,alespon podle fotek malinky, odhadem do dvou mm a to by byl spis zaviječ. U rejska bych očekaval větší bobky. Z doby, když jsem choval různé druhy motýlů, tak ten jejich trus, resp. jejich housenek vypadal obdobně.
Tak jsem koukal, že velikost směsného vzorku není dána ve Sdělení SVS ČR k prevenci a tlumení varroázy včel v období roku 2011 až jara 2012 a určuje si ji pravděpodobně každá KVS samostatně, pokud ji vůbec určuje.
Pokud není přímo určena v aktuálním nařízení dané KVS, je nějaká zákonná hodnota velikosti tohoto směsného vzorku?
Nepište mi, že by to mělo být xx. Očekávám spíš odkaz na nějaký právní dokument, který toto upravuje.

Například Praha má tuto definici viz. Nařízení Městské veterinární správy v Praze č. 2/2011
Citace:4) směsným vzorkem – veškerá měl nebo spad odebraný ze všech úlů jednoho stanoviště včelstev,
Tak se nám pomalu blíží odevzdání zimní úlové měli (do 20. února). Docela by mě zajímalo, jestli se někdo snažil prosadit její odevzdávání v jednotných papírových krabičkách vyrobených ze skládaného kartonu, které by si včelaři mohli jednotně vyzvedávat v základní organizaci při odebírání lěčiv, organizováno centralizovaně. Takováto krabička by mohla mít rovněž recyklovatelné silikonové kapsle pro automatické vysoušení (jako jsou např. do obuvi), aby se dalo zjednodušit sušení apod. Nechápu tu neustálou nejednotnost od krabiček od sirek až po plastové kelímky od jogurtu převázané punčochou, nehledě na to, co si s takovými rozmanitými odpady pak má počíst Dol a to už vůbec nemluvím o kvalitě obsahu po laickém sušení např. na kamnech. Myslíte, že bychom v tom mohli být trochu pokrokoví?Cool
Referenční URL's