Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Odběr a odevzdání měli
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Jsem naprostý začátečník v porovnání s letitými matadory,kteří sem přispívají.Napíši svůj postoj k tomuto.Když jsem v roce 2009 vstoupil do ČSV přišlo mi jako by se v této organizaci zastavil čas.Já na toto nebyl zvyklý.Smile Jsem OSVČ a u nás v rodině všichni vlastně.Kdo podniká ví,že se musí starat sám,jinak má smůlu.Vztah mezi ČSV a samotným včelařem mi přijde,tedy jedná se jen o můj pocit Smile , jako mezi maminkou(ČSV) a 10ti letým klukem(včelař) Wink ,ale vysvětloval jsem si to tak,že celé problematice kolem varroa ještě tak nerozumím a oni vědí co dělají. Zaujal jsem k tomuto tento postoj: Tu měl jsem povinen sbírat, ze zákona,takže ( jimWink ) to seberu.Když přijde finančák a chce se mi hrabat v papírech,tak mu je také dám.Musím.Tak ať se hrabe.... Měl tedy odevzdám.Výsledky z toho mne nezajímají. Sleduju si svá včelstva sám celoročně.Byl bych nervozní z toho,kdybych měl být závislý jen na tomto hromadném odevzdávání měli.
(27.12.2012 10:03)KaJi napsal(a): [ -> ]To s tím zabezpečením úlů, díla atd. To se nedělá, nejde ani moc dělat. Mimo jiné viděl jsem a byly mi veřejně prezentovány farmy kde je dílo volně skladováno.
Naprostá většina úlů v praxi nejde včelotěsně zavřít. Ale ztrácím přehled proč by se to mělo dělat?

Ale Karle tady nemluvíme o volně skladovaném díle přes zimu v komínu nástavků. Ale o nepoužívaných úlech a jejich obsahu v sezóně. Sám jsem nahlédl do takového, u včelaře, který již přestal. Bylo tam pět rámků s volným dílem v ubohém stavu a na něm nějaké včelstvíčko - zalétlý roj. Takové je potřeba eliminovat. To uzavření by bránilo právě takovému stavu co jsem viděl = přežívání volného včelstva v nepoužívaných úlech u včelaře/nevčelaře. Je taky logické, že skladovat dílo v uzavřeném úle přes léto = destrukce díla. Konec konců ta veterina by asi nekontrolovala stanoviště přes zimu (od listopadu do března), kdy by prakticky mohlo být dílo skladováno v neuzavřených nástavcích.
A že by nešlo něco včelotěsně uzavřít - při nejhorším vezmu PU pěnu a stříknu do všech otvorů a když budu zprovozňovat tak ji vyříznu.
miko

naprosto s tebou souhlasím, stále se mluvím o posunu českého včelařství, ale pokud se chce něco změnit, tak se řekne na co, vždyť to běží, už desítky let, tak proč to měnit. I se souvislostí s odběru měli..
Já to nepochopil. ALe tady u toho, to je spíše o likvidaci starých úlů.

Přiznám se,mně kolikrát nalétl do nástavku s připraveným dílem k rozšiřování roj - samozřejmě neznámého původu. Co myslíte že jsem s ním udělal. Spálili skomínem nástavků?

Prostě jej dám někam stranou a koukám na něj jako na cizího - podezřívavě. Smile

Jsou něktré stavby které jsou dobrým útočištěm rojů a nejsou to včelíny - trafačky, stavby co mají dvojité zdi - zazděná okna, prostory za pozednicemi, ... Tam dokonce nejsou po desetiletí pod kontrolou co tam je za "dílo".

U úlů co nejsou používané? To je společenský problém - babičkám zbyl po dědech včelín, mladý do toho nechtějí ani pustit, vždyť děda to měl v takovém pořádku, ty by to jen ...

To by mohl jen tvrdě řešit nějaký zákon. Stanoviště ==== majitel s registrací, nebo s úředním štemplem likvidace stanoviště. Zrovna tak jak se řeší pozůstalost, tak by se vyřešil i ten včelín. Takhle se to odkládá, pozůstalí i párkrát vytočí a nakonec třeba zjistí, že se tam i včely samy nastěhují, a už to jede z kopce.

Nevím jestli je propojená databáze řidičáků s evidencí obyvatelstva, ale pokud ano, tak by mohlo být i Hradištko. Tedy vědět, zda všechna stanoviště v evidecni mají živého majitele. Pro začátek. Pokrok v mezích zákona.
(27.12.2012 8:32)JKL napsal(a): [ -> ]Nejsem si jist zda by se ta cochcárna příliš lišila od současného stavu.
Právě ten vlastní nákup za tržní cenu by byl příčinou té redukce. Redukce by byla samovolná na základě lenosti a ekonomiky včelařského provozu.

Ještě jsme zde nezmínili jeden aspekt smyslu odběru a odvzdání zimní měli, a sice to, že tento akt a jeho vyhodnocení, slouží SVS jako podklad pro recepis na sledovaná léčiva - syntetické pyrethroidy pro období jarního tlumení (léčení) kleštíkovosti včelstev. To je vlastně hlavní důvod, proč je tento "archaizmus" stále praktikován. Povolit oficiální cochcárnu, kdy každý si léčivo koupí za tržní cenu dle svého uvážení, by znamenalo vzdát se kontroly nad užitím těchto chemických prostředků a tím v důsledku umožnit jejich nekontrolované užívání a vlastně podpořit degradaci těchto léčiv - viz rezistence. A žebychom používali pouze organické kyseliny, thymol a podobné preparáty...



(27.12.2012 8:32)JKL napsal(a): [ -> ]
(26.12.2012 23:48)Josef Křapka napsal(a): [ -> ]Také ta nařízená kontrola bývalých stanovišť končících včelařů a nařízením jejich likvidace s následnou kontrolou provedení této likvidace, by vyžadovala patřičnou legislativní podporu.

Ta ale tu už přece je. Ve vyhláškách KVS se vyskytuje tato věta:

Citace:Při úhynu nebo likvidaci včelstva z důvodu varroázy je chovatel povinen:
a) úl ihned uzavřít tak, aby se zabránilo vnikání včel,
b) všechny plásty včetně plodových se vyvaří na vosk,
c) prázdný úl a použitelné rámky se řádně mechanicky očistí a dezinfikují horkým 3% louhem sodným nebo vyžehnutím.

Myslím, že si nerozumíme. Já tu kontrolu a likvidaci bývalých stanovišť pochopil jako totální odstranění, naložením s cizím najetkem. Nikoli jako zabezpečení úlů na stanovišti včelařem - vlastníkem. Zde jsou povinnosti chovatele "teoreticky" jasně dány. V praxi tomu bývá jinak. Například při komplikovaném dědickém řízení o dohodě a nedohodě dědiců.



(27.12.2012 8:32)JKL napsal(a): [ -> ]A zjistit, kdo skončil se dá z registru v Hradišťsku a i u těch co skončili přece platí vyhlášky KVS o těch zabezpečených úlech bez díla a je tedy to "bývalé" stanoviště bývalého včelaře kontrolovatelné.

Pokud funguje vazba ZO ČSV - OO ČSV - KVS není nutno se dotazovat registru v Hradišťku. Takové stanoviště kontrolovatelné je, není však stanoveno za jakých podmínek a kdo. O té praxi zde nemám chuť hovořit. Proto jsem namítl nedostatečnou legislativní podporu, tu je především třeba dořešit.

Tak vida, ono se stále něco najde proč to nejde Tongue ???, pálit si prsty.
Hezký den. JK
- Já jsem ale psal, že by si to léčivo ve lékárně koupil, ale až potom co by donesl veterináři vzorek měli, který by byl veterinářem prozkoumán a na základě vyšetření (veterinář s nad pozná kleštíky a počítat do sta taky by mohl umět) by napsal recept pro vyzvednutí v lékárně nebo takový přípravek rovnou prodat v případě, že jde o přípravky, které jsou na předpis a tudíž by bylo jejich užívání kontrolováno - žádné nepřiměřené užívání a následná rezistence. Naopak nutnost vlastního přičinění - monitoringu spadu případně analýza trubčího plodu a pak použití vlastní hlavy zda je nutné již k veterináři nebo stačí jen nějaká kyselinka.
Ty volně prodejné ale schválené pro použití v ČR by si mohl každý opatřit v obchodě, přes ČSV nebo v e-shopu dle uvážení - návod aby mu to nekazilo chuť medu ty přípravky mají stejně jako včelaři mozek - na což by se mělo na schůzích ZO apelovat.

To totální odstranění - nechápu, že v MVO je možné nařídit likvidaci rojů a volně žijících včelstev neznámého původu (i na cizím pozemku), pálení včelařského vybavení, ale není možné tam dát větu typu : Z důvodu ochrany před MVP a varroáze je včelař nebo jeho dědic po ukončení včelaření do jednoho měsíce na stanovišti provést jeho vyklizení buď odprodejem zařízení nebo fyzickou likvidací. Za nedodržení je možno vymáhat pokutu xxxxx,- kč a náklady na odstranění provedené sanační firmou nařízené SVS. - buch a legislativa je.

Jo a kdyby nějaký vykuk přišel za veterinářem bez vzorku měli a chtěl léčivo, tak by měl veterinář povinnost mu říct : A chcete pokutu, že nemonitorujete čímž porušujete nařízení KVS, na léčivo nemáte nárok - ledaže si navíc zaplatíte vyšetření, kterém vám provedu smyvem. Toto by myslím takového včelaře buď odradilo od včelaření nebo ho zcivilizovalo.
(27.12.2012 14:09)Josef Křapka napsal(a): [ -> ]Povolit oficiální cochcárnu, kdy každý si léčivo koupí za tržní cenu dle svého uvážení, by znamenalo vzdát se kontroly nad užitím těchto chemických prostředků a tím v důsledku umožnit jejich nekontrolované užívání a vlastně podpořit degradaci těchto léčiv - viz rezistence.

To je také hezké téma. Moc by mne zajímalo, jaká kontrola je nyní. Pokud vím tak jen dobrovolná svazácká. Nedělám si iluze o tom, že každý dostane co chce. Tady na fóru a jinde se tím chlubí, jak to pro jistotu naimpregnují vícekráte. Jen ti to dělají pořádně, to jsou hrdinové svazácké práce. Jistě by byla zajímavá statistika spotřeby léčiv (pro včely) v ČR. Snad to není tajné. To jsou takové konkrétní informace, které se nikdy nevyčíslují, že? jaká tedy kontrola. Pokud se distribuce uvolní přes lékárny, nic se nestane. Možná, až si to každý bude včelař platit, tak s tím začne šetřit.
Pro některé běžné včelaře je léčivo těžko dostupné, leckdy je mu přidělen pokapaný pásek, jiní jej mají libovolně k dispozici -
  1. pokud jsou v ZO kde si včelař prostě objedná a ona mu dodá co si objednal - celkem leckde běžná praxe
  2. jinde je mají jen něktěří kteří je rozdělují.
Ale zcela legálně se dá koupit u veterináře. Takže tímhle tržním mechanismem je zbytečné strašit - ta možnost tady dávno je.

Vynechám možnost dovozu ze Slovenska, kde vyjde Taktik /Varidol/ podle všeho ve větším balení dost laciněji.

Jen by mě zajímalo - co jiného lze ještě nazvat COCHCÁRNOU než současný stav. Nyní si každý dělá co chce. MVO SVSV josu v mnohých krajích jen cárem papíru který prostě nelze dodržovat.

A co se jarního nátěru týká - tak tam je česká specialita že leckde je možné ošetřovat včely i bez nálezu 3VD pokud včelař požádá o ošetření, M1 a Varidol dostane. Je navíc hodnocen jako vzorný a zodpovědný včelař. Cokdochce! Leckde je to tak v MVO SVS - naprostá absurdita - ošetřování zdravých včelstev (pokud připustíme že k stanovení diagnozy se použije zimní mělSmile ).
Tak, přesně jak píše Karel. Už dneska si mohu objednat léčivo přes veterináře (neplést se SVS). Ten mi napíše recept, nebo přímo objedná. Pochybuji, že SVS je v obraze, kdo má jaké léčivo tímto způsobem získané doma. A veterinář fakt nesleduje, jaký mám výsledek vyšetření zimní měli. Stejně (kupodivu) ani nechce vyšetřovat moje slepice na případné parazity, a když k němu přijdu, že mám problém, tak mi léčivo prodá. Stejně tak i u včel.
Dalším aspektem je distribuce léčiv v ČSV, kde často lahvičky kolují způsobem úplně neuvěřitelným. Takže v konečném důsledku stejně nikdo nemá přehled, zda někteří "aktivní" léčivo nenadužívají.
Omlouvám se za ten termín "léčivo", ale je to zažitý pojem, tak abychom si rozuměli. Kvůli Karlovi si teď ale budu muset udělat deset klikůTongue
(27.12.2012 14:09)Josef Křapka napsal(a): [ -> ]Ještě jsme zde nezmínili jeden aspekt smyslu odběru a odvzdání zimní měli, a sice to, že tento akt a jeho vyhodnocení, slouží SVS jako podklad pro recepis na sledovaná léčiva - syntetické pyrethroidy pro období jarního tlumení (léčení) kleštíkovosti včelstev. To je vlastně hlavní důvod, proč je tento "archaizmus" stále praktikován. Povolit oficiální cochcárnu, kdy každý si léčivo koupí za tržní cenu dle svého uvážení, by znamenalo vzdát se kontroly nad užitím těchto chemických prostředků a tím v důsledku umožnit jejich nekontrolované užívání a vlastně podpořit degradaci těchto léčiv - viz rezistence. A žebychom používali pouze organické kyseliny, thymol a podobné preparáty...

Myslím si, že degradaci léčiv a rezistenci na ně způsobuje spíše stávající systém, kdy pokud je zamořeno jedno včelstvo, natíráme všech dvacet. Je zde obrovské plýtvání léčivy. "Nekontrolované užívání", jak píšete, by způsobilo, že objem prodaných léčiv klesne, včelař bude léčit pouze, bude-li třeba. Toto vše ovšem za předpokladu sledování stavu svých včelstev, rozvolnění povinných ošetření během roku a nepřímým dotováním léčiv (když už nějaké dotace musí být). Je jednodušší dostat od svazu léčivo, než zajít k veterináři, vytáhnout svoji peněženku, i když v ní budou peníze z dotací na léčiva..
U nás na dědině veterinář o léčivech pro včely ani neuvažuje a do okresního je to daleko a nevím jak tam bych pochodil.
Běžně na to veterináři nejsou zvyklí, většina jich včely naživo nikdy neviděla a o jejich nemocech moc nevědí, já toho svého taky musel vloni na Varidol nějaký čas ukecávat, ale pak přišel na to, že pro něj je to služba stálému zákazníkovi a vlastně tedy taky kšeft ... A ještě dostal školení o biologii V. d. Big Grin
Jiří
Jiří, nechci ti do tvé kritiky moc zasahovat, ale je důležité se spojit vždy s odborníkem. Na okrese funguje MVDr. Kudrna, který je mimochodem zdatný a ne úplně malý včelař! Ona dneska ta specializace platí pro veterináře také. Stejné potíže jako my řeší i chovatelé velkých zvířat, protože koně, skot, ovce a kozy dnes umí málokdo, zato pejsky snad každý. Jinak stačí zdvihnout telefon a zavolat mi, nebo nákazovému referentovi, Varidol máme vždy nějaký navíc! I se dá zavolat do Dolu a za 3 dny ho máš doma. Ale proč to děllat jednoduše že? Zdraví R. S.
To nebyla kritika, Rudo, já jen konstatoval, jak to často, bohužel, je.
MVDr. Kudrny si velmi vážím a považuji za velmi dobré, že v našem regionu máme veterináře - včelaře. Již jsem jej několikrát kontaktoval. Myslím jsme ale jedni z těch šťastnějších ...
Proto bych velmi podporoval iniciativu, o níž jsem slyšel, totiž že na každé KVS by měl být někdo, kdo se bude nějak specializovat na včely. Vidím to jako za daného stavu logickou, dobrou a prospěšnou věc. Chápu naprosto, že to veterináři dnes z mnoha ohledů nemají jednoduché, a vím také, že především oni jsou ti, kteří by měli být v těchto věcech našimi spojenci.
Pokud jde o ten privátní Varidol, prostě jsem chtěl mít doma lahvičku kvůli tomu, že jsem pořídil Grifina a chtěl být připraven a neobtěžovat s tím (t. j. odměřováním, dávkováním, počtem kapiček a množnstvím oleje a pod.) důvěrnici, která toho má i tak dost ... Smile Nakonec jsme to ale zkoušeli i s ní, protože ji to zajímalo ... Smile
A právě jsem holt tehdy byl u veterináře se psem, tak jsem téma Varidolu zmínil. Byla pak delší a zajímavá debata, kdy se ukázalo, že paní doktorka sice o problému věděla jen rámcově a musela hledat zdroje, ale nakonec jsme se dobře domluvili výsledkem byl recept a posléze koupě Varidolu v lékárně ... Toť vše ... Řekněme - modelový příklad pro budoucnost ... Smile
Jiří
(29.12.2012 12:23)František Němec napsal(a): [ -> ]U nás na dědině veterinář o léčivech pro včely ani neuvažuje a do okresního je to daleko a nevím jak tam bych pochodil.

Pokud jej zaváží velkoobchod, tak mi to na moji objednávku objedná - velkoobchody mají v nabídce sadu papírky a lahvičku Varidlou - asi za 100 - 150Kč. Gabon - objedná v DOle, dojde mu poštou přirazí si něco málo za telefon, nevím proč by to pro veterináře na vesnici mělo být něco těžkýho. Pro mého to nebylo, když jsem to tehdy nemohl vyrazit ze ZO.
Dnes bylo krásné počasí pro odběr směsné měli z včelnice - 0 st.C, slunečno. Na všech podložkách jsem VD nenašel. Nechal jsem překontrolovat i mladším očím. Cool Posledních 19 fotek v albu. http://www.hobby-vcelar.estranky.cz/foto...dber-meli/
Měl vysuším při pokojové teplotě, zabalím, odevzdám a mám pro letošní rok splněno.
(12.01.2013 17:34)rosi1974 napsal(a): [ -> ]Měl vysuším při pokojové teplotě, zabalím, odevzdám a mám pro letošní rok splněno.

To je největší hřích současného systému "boje" proti varroóze. Tady nám poslušný včelaříčku nasyp měli abychom si my nasypali z dotací. Úplně vyhozené peníze do kapes těm, co si to protlačili. Pak blbnou včelaře tím, že tímto úspěšným krokem mají na rok hotovo (pokud bude vzorek negativní). Jako by nenastaly roky kolapsů, naposled 2011.
Splněno bude, až bude úspěšně zazimováno. Kdo nebude ve střehu hlavně v létě, tak k tomu cíli dojít nemusí.
(12.01.2013 17:34)rosi1974 napsal(a): [ -> ]Měl vysuším při pokojové teplotě, zabalím, odevzdám a mám pro letošní rok splněno.

Naprosto správně, je třeba mít důvěru v léty ověřený systém.
Nenechat se ovlivnit zaslepenými nepřejícníky, kteří tady straší včelaře a tají, že mají majtekový podíl v Drátovnách Bohunín co vyrábějí to pletivo co se dává do těch děravých den.
Já mám k odběru jeden postřeh - je to ideální možnost, jak zjistit stav napadení toho kterého včelstva.
Při odběru velmi pečlivě prohlédněte měl a spočítejte brouky. Budete docela přesně vědět, jak na tom to které včelstvo je jako jednotlivec. Možná budete překvapeni.
Můžete - a pravděpodobně najdete velikou většinu včelstev se spadem buď nula, nebo sem tam nějaký ojedinělý brouk. A pak klidně najdete včelstva, kde přes veškerou péči, či shodu náhod (např. vyčištění obsednutého prostoru a vyhození roztočů, kteří uhynuli následkem léčení už na podzim) najdete na podložce zarážející počty.
Tato včelstva si poznamenejte. Nejhorší je, když měl prostě a jednoduše shrnete bez jakéhokoli prohlížení dohromady a s pocitem "to jsem jim to nandal" odevzdáte důvěrníkovi. Zvláště při menších počtech roztočů by stálo za to vědět, kolik jich ve skutečnosti ve vzorku odevzdáváte.
A až získáte výsledky, bylo by dobré tato čísla porovnat a vyhodnotit. Možná se s tím i pochlubit. To bude jasný důkaz toho, nakolik je vyšetření skutečně objektivní a tedy smysluplné, nebo vzbuzuje právem pochybnosti.
Setkávám se s případy, kdy včelař roztoče ze vzorku vybere, aby jich měl co nejmenší počet a nevláčeli ho po schůzích, že zrovna on to má zavšivené., Ono je totiž úplně jedno, kolik tam těch brouků máte. Ale pro Vás je to rozhodující informace!!!!!! Vy musíte vědět, co se včelstvem na jaře dělat!!!!! Nikdo jiný!!!!!
Ta informace je dvou úrovňová -jedno víte ze vzorku, který jste odevzdali a druhá, kdy jste dostali oficiální výsledek. A pak stačí jen porovnat tato čísla mezi sebou.
iRP
Referenční URL's