Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Jak na Langstroth
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Začínám včelařit a rozhodl jsem se pro Langstroth. V mém okolí, alespoň co vím, je nikdo nepoužívá a tak se nemám s kým poradit. Koupil jsem zkusmo úl od Mately (http://www.nastavky.cz), sestavil nástavek a nastrkal do něj 10 rámků. Překvapilo mne, že v nástavku zbylo ještě cca 2 cm místa. Téměř na jeden rámek. Je to běžné nebo dělám někde chybu? A ještě bych se chtěl zeptat jak ošetřujete víka (nátěr? IPA?). Poradí mi někdo?
Chtěl bych se zeptat, jaká je kvalita úlů. Přesnost zpracování, povrch, kvalita dřeva... Jsem ještě větší začátečník, zatím včelař teoretik, takže k otázce se vyjádřit nemůžu. Snad jen pro upřesnění dotazu, jaké jsou v úlu rámky? Hoffman, s mezerníky, originál od Mately?
HonzaV: " Překvapilo mne, že v nástavku zbylo ještě cca 2 cm místa."
to je v pořádku, zůstává tam manipuilační mezera, nekteří výrobci na ni zapomínají, a už koncem první sezony je problém narvat do těsného nástavku všechna rámky. U těchto nástavků by problém neměl nastat. Nechte rámky sražené k sobě uprostřed nástavku a uvidíte, že časem jim nástavek bude těsnější a těsnější. Na víka pokládám laminátové desky - na každý úl samostatně. Asi by ten účel splnilo cokoli nepromokavého.

Havelka Jan: "Chtěl bych se zeptat, jaká je kvalita úlů. Přesnost zpracování, povrch, kvalita dřeva..."
Mám nástavky od Zelených a od Matelů. Ty od Zelených jsou jednoznačně lépe zpracované, prostě jsou z rukou truhláře. Matelovi naproti tomu nabízejí nástavky o řádově o 100 Kč levněji - to je 40% ceny dolů. Jsou vyráběny strojem a v takové výrobě nejde odchytit každou drobnou vadu. Musím ale říct, že jsem nikdy nedostal vyloženě špatný kus. No a samozřejmě finální smontování a opracování, které dotváří výsledný dojem, je na včelaři. Objednejte jeden balík a uvidíte, udělal jsem to také tak.
(27.05.2010 9:16)PavelN napsal(a): [ -> ]Na víka pokládám laminátové desky - na každý úl samostatně.

Přemýšlím, že dám na víko desku z OSB s 10cm přesahem. Řešíš nějak sklon pro lepší odtok vody ze stříšky? Napadlo mne přišroubovat ze spodu třícentimetrovou laťku.


(27.05.2010 9:16)PavelN napsal(a): [ -> ]Mám nástavky od Zelených a od Matelů.

A od koho budeš objednávat další nástavky?
sklon neřeším, ty desky mají trochu průhyb, zatížím je dlaždicí nebo kamenem a je to, pokud zůstane kalužka tak časem vyschne a neuškodí. OSB desky nedoporučuji, už jsem z nich dělal dekl na pískoviště a v ležaté nebo skoroležaté poloze se nacucají a začnou se rozpadat po pár letech. Začal jsem je používat jako víko, ale pod ně folii a na ně vždy něco proti dešti. Než jsem narazil na ten laminát, požíval jsem plech, nebo čtverce ipy s přibitými latěmi na dvou stranách. Viděj jsem i rám přes 4 úly s asfaltovým vlňákem, přitažený lankem nebo gumou, ale preferuji na každý úl samostaný deklík. dost mi vadí, když se chci podívat do jedněch a musím kvůli tomu oddeklovat okolní, ale to je spíš z toho, že jsem nějakou dobu používal vlnité plechy, které měly šířku za 1,5 úlu a když jsem chtěl do jednoho z nich, musle jsem sudat všechny zátěže + několik plechů. Kdybych sundával jeden větší rám, asi by mi to nevadilo. To ale bylo v době, kdy jsem měl tříprostorové univerzály a všechny byly pořád stejně vysoké. u nn úlů mám takové cimbuří. Big Grin

Od koho příště? To rozhodnutí přijde na podzim. Do té doby se budu dívat, jak které dostávají na frak. Důležitý je pro mě poměr cena/užitek. Kdybych byl trochu větší kutil, mydlil bych to z palet jako KaJi. Může se stát, že navážu spolupráci s někým z truhlárny, a nechámi si vyrobit 4 prkýnka jako od Matelů, pokud to vyjde levněji.
Ten kdo neumí opracovávat dřevo nebo nemá čas a chce mít krásné úly, koupí od truhláře, kdo to zvládá alespoň trochu, nebo nepotřebuje superreprezentativní bedýnky, koupí si stanebnici, kutilové a truhláři si to spíchnou podle nějakého vzoru nebo nákresu. Já jsem někde uprostřed s občasnými výchylkami na obě strany.
Neříkám, že z materiálu od Matelů nejde udělat krásný nástavek. Jde to, kdo umí dobře pracovat se dřevem, dotáhne po snadném sešroubování i ostatní detaily a výsledek je super. Můj problém je v tom, že jsem rád, když ty 4 prkýnka spojím v pravém úhlu, a bez škvír sedí na rovné ploše Big Grin - to je rukama
KaJi tuhle odkazoval na použité kovolisty z ofsetové tiskárny. Za babku a možná by šly tím oplechovat ty OSBčka.
Nebo sehnat pár metrů IPY a obtlouct je tím.
taky řešení, jen pozor, když budeš ipu nebo plech ohýbat podél bočních stran osb desky, musí ji alespoň o pár milimetrů přesahovat směrem dolů. Na té hraně se pak drží kapky a deska je ráda nasaje.
Zajímalo by mě kolik je cca kg medu v jednom nástavku Lang 2/3? Mám rámky originál Matela.
rámek 39/24 pojme +- 2 kg medu. Má 9 dm2, takže 2/3lang, který má plochu 7 dm2 pojme +- 1,5kg.
V lednom nn je tedy 15 kg medu oproti 22 kg medu ve vn 39/24.
Sice se zpožděním, ale něco k víkům.
Já jsem se rozhodl pro těžká víka, aby mi je vítr neodfoukl (ale stejně mám na každém ještě cihlu, asi už zbytečně, ale sichr je sichr Big Grin )
Takže jsem udělal rámek z latí 20x70mm velký tak, aby šel s rezervou nasadit na nástavek, shora ho uzavřel deskou sololitu a pak to celé oplechoval pozinkovaným plechem. A dovnitř dávám 50mm silný polystyren.
Je to sice pracnější, ale doufám, že to vydrží léta.

Na horním nástavku mám průhlednou fólii a přímo na ni pokládám víko.
Pro ilustraci fotka.
Dobrý den,
mám dotaz ohledně přestěhování (přemetení) včelstva do úlu Langstroth.
Stávající včelstva jsou umístěna ve včelíně s napevno osazenými úly typu Gerstung. Vím strašně stará věc, pokračuju po dědovi. Rozhodl jsem se z mnoha důvodů, snazší práce, kondice původního včelína, rojivost, výnos medu, přejít na nástavky. Vybral jsem Langstroth 2/3, už 2 roky máme bokem včelína jeden Langstroth a práce je o poznání jednoduší. Ale zpět k dotazu.
Našel jsem spoustu informací jak přejít k jiné rámkové míře. V zásadě dva, buď dočasně "napasovat" stávající dílo na nový rozměr, nebo přemetení na mezistěny. Oba ale počítají s odsunutím původního úlu a postavením nového na jeho místo. Tohle já nemůžu (včelín) udělat. Jak na to? Je to vůbec možné?
Přiznám se, že jsem zkusil dvě včelstva přestěhovat, nějak ta včelstva fungují, jsou ale o poznání slabší o létavky, jsou v sousedních úlech ve včelíně.
Doporučíte nějakou dobu, myslím jestli na jaře, nebo v létě, takto přemetat?
Děkuju za odpovědi a dobré rady.
Rychlé a jednorázové řešení:
Před stávající úly bych postavil nové, česna a celé čelní strany starých bych důkladně překryl (zatloukl, překryl plachtou, vizuálně i pachově pozměnil ...) a pak bych přemetl (či přendal do nových úlů i s dílem) včely ze všech úlů zaráz - a co nejrychleji (s pomocníkem). To vše někdy po ránu - létavky si najdou cestu do nových úlů - jen ty staré opravdu musí být důkladně "ukryty" - překryty. A opravdu všechny najednou - aby neměly jinou možnost, než se zalétat do těch nových.
V případě přemetení na mezistěny je nejvyšší čas...

Bude i spousta jiných řešení - ale tohle je práce na půl dne - a hotovo. Pro větší jistotu ("beztrátové operace") by šlo ještě před tím udělat z každého včelstva oddělek - ale na to už je skoro pozdě...
Děkuju za názor, zakrýt stávající úly ve včelíně plachtou a představit před ně nové nebude realizovatelné. Včelín je dvoupatrový, obsazeno je horní patro, výška nad zemí cca 150 cm, navíc úly nejsou ani obdobně široké, ty staré jsou výrazně užší, tedy již od tří úlů v řadě by byl znatelný posun.
Jako nejlepší cesta se mi zatím zdá dočasné přeložení stávajícího díla do nových úlů, volně, na pomocné lišty a doplnění (obestavění) rámky Langstroth. Po 2 týdnech vyjmutí většiny (nebo všech) starých rámků.
Vše během krmení. Ke ztrátě létavek bohužel dojde. Letos už budu překládat jen jedno včelstvo, ostatní příští rok.
Přemetení pouze na mezistěny je špatná cesta, včelstvo se prakticky zlikviduje.
Nebojte se přemetat, včelstvo to nezlikviduje, mám to několikrát vyzkoušeno. Ideální je s přemetením vyměnit matku (99% úspěšnost) a přemést víc včelstev vedle sebe zároveň (létavky mají menší možnost výběru lepšího bydla). Podle mých zkušeností máte ještě dva týdny čas na přemetení bez toho, aniž by jste musel udělat z přemetaných včelstev oddělky z plodových plástů,které by byly se starými zaklíckovanými matkami bokem a po vyběhnutí plodu by jste včelami posílil ty přemetené. Teď ještě stačí jen přemést a plynule krmit a plod z původních přidáte do zbývajících Gerstungů a příští rok přemetete zbytek. Pokud se nepletu, tak Gerstung má v plodišti velké plásty a když by jste to udělal jak píšete, tak na langy by se zaručeně ani nepodívaly.
Hodně zdaru Wink
Já bych se taky na něco zeptal, nějak mi rozum nebere tohle: dle výkresů Langstroth, které se dají stáhnout na netu (i tady), je nástavek se zářezem na zavěšení rámku - tento žlábek (zářez) má míru 17x10 mm, po tuto část to chápu, ale pak to přijde. POZOR rámek sám o sobě je vyráběn (i v návodech výrobní výkresy langstroth) o síle horní loučky rámku 19 mm, tak ať počítám jak počítám, tak mám přesah 2 mm (v teoretické rovině), jak to tedy je v reálu? To co tu popisuji, je podle nákresů, ale i dle prodejců a mám takový pocit, že když těchto nástavků dáváte na sebe 5-6, tak už to pomalu hraničí s cedníkem. Jediné na co mě napadá, že by tato mezera byla pro rozpěrák a že včely si škvírou poradí. Jinak dík za odpověď
PS: jsem včelař teoretik, když tak si nafackuji sám
Horní loučka má skutečně 19 mm, ale konce horní loučky, na kterých rámek visí - tzv. ouška rámků, jsou už tenčí.
K vidění např zde:
http://www.mirzeleny.cz/window.php?p=sho...rony=rámek 2/3 - 159 mm: rámek 2/3 - 159 mm
tak je to tedy díky Smile
...a ked si pozorne všimneš rámik, uško (ouško) nerieši len 2 mm rozdielu, jeho rozmer je 10 mm a hrúbka hornej latky je 19 mm. Uško totiž musí zabezpečiť že nad vloženými rámikmi je cca 6-8 mm medzera voči hornej hrane nádstavku. Čiže ked preložíš foliu z durofenu na nádstavok, vidíš ako včielky môžu prechádzať ponad rámiky.
Dolná laťka rámika je voči dolnej strane nádstavku v rozdiele 2 mm do mínusu a ked položiš na seba dva nádstavky s rámikmi včely majú potrebnú medzeru medzi hornou hranou rámikou dolného nádstavku a spodnou stranou rámikov v hornom nádstavku a bez problemov sa presunú (dôležité hlavne v zime ) do ďalšieho nádstavku a celá "veža tvori jeden priestor. Langstrot práve využíva túto včeliu medzeru (cca 9 mmm) všade v úle...

Ak chceš si sám robiť úle zožeň si skutočne kvalitnú dokumentáciu, alebo jeden original úl si kúp,
nedodržanie spomínaných rozmerov môže spôsobiť že sa ti nebude včelárenie dariť bez problémov...
Smile
Zdravím příteli,
dnes jsem se dozvěděl na přednášce přítele Cimali, že je ideální rozteč 38 mm - (střed - střed), tedy 25 mm na loučku a 13 mm mezera. On má totiž hřeben na falcu, takže vždy vrátí rámek přesně na místo, kde byl. Pokud provádí odvíčkování nožem, seřízne vždy buňky plástve do úrovně rámků a tím udržuje rozměr 13 mm mezeru.

S pozdravem

JD
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Referenční URL's