Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Jak na Langstroth
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Já si taky myslím že dva NN Lang 2/3 jako plodové jim stačí. Ono oddělky dělané v červnu s matkou vylíhlou koncem června ani nyní větší nejsou. Já je mám teď na třech, ale obsedají de facto jen dva nebo i méně než dva. Ale protože nechci omezit matku, dal jsem jim i třetí nástavek a do toho krmím, takže zanášejí plástve krmením. Mně šlo jen o to, jesli jim bude stačit na zimu je nechat na těch 3 NN nebo je potřeba jim přidat. Ale z vašich odpovědí se domnívám, že 3 NN budou na zimování OK.
David
Ne, ale první oddělky sem měl od něho a první dvě sezóny sem u fčel dělal podle něho. Pak sem dostal odvahu k experimentomWink. A myslím, že Rosťa nemá důvod měnit to co mu funguje, vychytal si to včelaření parádně.
Koukám, že než jsem to napsal, strhla se kolem toho celkem slušná diskuse.

Tedy odpovídám Kamikovi přísp. 400 tohoto vlákna

Ano, celoročně.
Při vkládání mřížky se do spodních (budoucích plodištních) nástavků vloží 2 - 3 stavební rámky (vyjímají se loňské) a 4 - 5 mezistěn. Vše náhradou za vyjmuté prázdné nebo jakkoliv defektní souše. Pokud je i to málo, vyjímají se nejtmavší rámky s plodem.
Zhruba po týdnu potřebuji zkontrolovat, zda není matka nahoře.
Láká mne to, protože jsem "na mřížce". Proto ji sejmu, ze spodního (plodištního) nástavku vyndám tentokrát 3 - 4 co nejtmavší plásty s plodem náhradou za mezistěny. Pokud nejsou, vyndávám i žemlové.
Po tomto zásahu už do plodiště celou sezónu nelezu, taky proč. Výjimkou je plemenářská práce, ale to je jen u některých včelstev.
Má to několik důvodů a i opodstatnění.
1. Plodové těleso je v podstatě na 3 nástavkách, jen na tom 3. nástavku bez matky. To ale v tuto dobu nevadí.
2. Mám plodiště ze samých světlých rámků, letošních mezistěn. Bráním se tak moru včelího plodu.
3. Matka má kde klást, má dostatečný prostor.
4. Je to vynikající protirojové opatření, plod potřebuje výživu a odčerpává velkou část krmné kašičky, což brání vzniku rojových matečníků.
5. Nemůže vzniknout plodový "knedlík", t.j. min. 3 plásty zavíčkovaného plodu u sebe. Opět VÝZNAMNÉ!!!! protirojové opatření.
Než si to včely dají opět do pořádku, je po polovině června a rojová nálada je pryč.
6. Jsou vylíhlé masy včel, které mohou zasáhnout do přicházejících snůšek. Nejsou vyrojené, je jich tedy dostatek.
Jediným mínusem jsou matky. Protože nejsou roje, musím spoléhat na tiché výměny. Ale to pro producenta oddělků a matek zase není problém.
iRP
No a mě šlo původně zase o to, jestli přes ty tři nástavky v OP přes zimu je ta dělící přepážka a na kolika pak vlastně OP zimuje (i když třeba tři nástavky na výšku). Chování včel je analogicky ve všech dutinách podobné. Myslel jsem, že se něco dozvím, co je zajímavé, co nevim, co by třeba s určitou obměnou bylo použitelné i naležato. Zatím není důvod, ale co kdyby. Všechny zajímavé a rozumné odpovědi si stahuju, tady se to pak těžko dohledává. Ono jich zase tolik není.
Mřížku nepoužívám, naležato už vůbec ne, tak je mě to putna. Jen mě přišlo, když se to všechno opět seskládá, tak i s tou mřížkou. Takže ne. Si myslim.
Rosťo, díky za odpověď. Tvoje metoda je sice zcela v rozporu s "originál" metodikami, ale určitě ji pro srovnání zkusím. Dávám MM na 3NN.
Originál metodika Ti ale neřekne, co je po tom.
Sbírá roje, popřípadě každých 9 dnů rozhrabeš celé plodiště kvůli matečníkům. A máš méně medu, protože je často rušíš v plodišti.
Tohle je zaručená metoda, jak si ušetřit práci, nehrabat se ve včelách zbytečně a mít větší (velký) počet obsloužených včelstev za stejný čas. My jich máme cca 200. A to takhle praktikujeme už min. 15 let.
Nebo řekni, co je na tom špatně.
Že včely nestaví? Ale staví, jen musí mít kde stavět.
Že má matka malý prostor? Ale kdež, tam je prostoru dost. A v době, kdy ho matka potřebuje. Protože než to zaklade, uvolní se další prostor po zavíčkovaném plodu. A přitom je tam plodu dost, jenom jinde (ve 3. nástavku). Největší rozlohy plodu jsou právě v květnu, pak matka zvolní. Např. v polovině června je problém najít vůbec nějaký plod - alespoň pro tvorbu oddělků. Prostě si matky dají šábes. Pak ale začne plodovat, i když to není už tak intenzivní.
Že mají problém přejít do 3. nástavku? Dám jim plod i do čtvrtého, ale pěkně pohromadě.
Že máš problém s morem? Já ne, postaví si min. polovinu plodiště.
Při medobraní květového medu jsem opět na mřížce. Co Ti brání ji sejmout, vyndat 2-3 plodové plásty a dát je nahoru? Vidíš, nic, ale jsou to další 2 – 3 souše navíc.
Že máš problém s černými plásty? Já taky - žádné nemám, při rušení medníků jdou do kotle na nový vosk.
Má to jednu výhodu, resp. nevýhodu. V radiálním medometu jsou prakticky všechny panenské plásty zničeny. Takže ponaučení – nedávat mezistěny do medníku. Pohádky o kontaminaci medu z plodových plástů jsou pro toho, kdo to nezkusil.
Ale to musíš zkusit, jinak to nepoznáš.
iRP
Nemáš problém s pylem? Mám tam 5-7 rámků, ve 3NN to nevadí, ale ve dvou? Co nárazová snůška? Čtu, že má být dole prázdný nástavek jako polštář...
Nemám.
Pylu není nikdy dost, ale těch 5 - 7 rámků jsi přehnal, ne? Ještě jsem neviděl víc, než 2 nebo tam není v podletí matka.
Nástavek dole jako polštář - na co? Jakoukoli snůšku přece prvně proplodují a když je toho víc, uloží do medníku. Na co by tam byl?
iRP
Pyl mají jako 2.R zleva 2.R zprava a pak jsou rámky i blíže ke středu plodiště a to ve 2. a 3NN tedy 6 rámků se dá říct jako standard,pak ještě další bývají i v 1NN,tam ale nejsou zanesené komplet. Teď mi jedny dělaly TV a jen ve 2NN je asi 5-6 rámků pylu. S tím polštářem pod plodem je to vyčteno i odsud - nekamenuj mě Smile, že pokud nemají volno pod sebou, zanesou při silné snůšce plodiště a matka nemá kam klást. nedokážu zcela vyfiltrovat, co je včelařská latina a co reálná praxe, proto zkouším a hledám si cestu. Tvoje zkušenosti a ochota se o ně podělit jsou cenné, díky za to.
Zdravím. Chápu to dobře, že když se v úlu objeví moc pylu, může to znamenat tichou výměnu ? Jedno včelstvo mi nacpalo pylem skoro plný nástavek 2/3 LG. Zíral jsem na to a nevěděl, k čemu to mají.
Shromažďují. Mají to v popisu práce.
Langy jsem nikdy neměl a tak o nich nevysílám moudra. Co mě ale zarazilo záporné hodnocení radiálního medometu při vytáčení panenských plástů. Měl jsem ho asi 5 let a s ničím takovým jsem se nesetkal, pouze občas na ukázku. Vytáčel dobře i ten lesní med. Nahradil jsem ho PR medometem jen z důvodů ušetření práce a času. No a to že vytáčí trochu lépe a zničené plásty se vyskytují jen vzácně je jen takový bonus navíc. Zdraví R. S.
príspevky mimo témy LG boli poslané do koša ...
Zdravím, mal by som taký začiatočnícky dotaz, sused mi dal tento rok taký menší roj, doteraz som ho mal v dvoch nástavkoch LG 2/3. Momentálne majú všetky rámiky vystavané vo väčšine majú peľ a med, sú tam aj nejaké larvy. Mám im ešte jeden nástavok pridať, alebo už proti zime nie?
Na dvou NN vyzimují úplně v pohodě.
Ahojte, mam zaciatocnicku otazku. Vcelarim na lang 2/3. Mam 5 prezimovanych odlozencov. Zimovali na 2 NN. Pri kontrole som zistil, ze najsilnejsie vcelstvo ma uz vcely previsajuce pod stavebnou zabranou. Pred tyzdnom som im pridal treti NN, kde uz maju vystavanych skoro 8 ramikov, nasiel som v strede uz aj vajicka. Vcely stale visia pod zabranou. Otazka znie, pridat este jeden NN? Alebo pockat kym ho vystavaju komplet, zanesu a matka zaploduje? Zacali kvitnut ceresne... Som cca 510 mnm. Dakujem
Ja už mám včely v NN 2/3 LG na 5 NN...odložence na 4 NN..to že včely sú v dne môže byť aj tým, že v tom dolnom nadstavku je plod a oni ho "chránia " a možno tam majú trúdiu stavbu...skontroluj, rozšír...
Určitě přidat další, teď je teplo, snůška a jestli vystavěli 8 rámků, tak to už je skoro komplet. Mladá matka tato dá a navíc teď budou včelstva růst hodně rychle.
Dakujem, dnes som pridal... pod stvrty som dal aj matersku mriezku, snad sa im bude chciet ist hore.
Zdravím, potreboval by som radu, minulý rok som začal včeláriť na langstrothe bohužiaľ včielky mi padli.Teno rok som na lang miere nezohnal včelstvo tak som kúpil na ,,B". Upravil som lang nástavok a nasťahoval tam. Otázka je ako ich dostať na normálny lang 2/3. Napadlo ma keď mali vystavané dať nástavok pod ten stávajúci a potom pridať ďalší čím by vzniklo plodisko a z toho upraveného by bol zatiaľ medník ktorého by som sa neskôr zbavil. Otázne je či to bude fungovať, zatiaľ v tom čo som pridal moc nestavajú, neviem či sa im nepozdávajú plastové rámiky, alebo kde je chyba. Predtým čo som mal včely tak na plastových stavali o dušu.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Referenční URL's