Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Jak na Langstroth
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Citace:A nebude vadit, že tím rozruším plodové hnízdo? Někde jsem četl, že hnízdo by nemělo být odtrženo.

Tím se myslí, roztržení přidávaným nástavkem od zásob (hlad), nebo plodu (zachlazení). Nebo při přehazování vysokých nástavků brzy zjara. Když se, mezi, nebo k plodu, přidá jen několik málo mezistěn, nebo souší, tak nehrozí nebezpečí.
Pokud je u tebe hezky a snůška, můžeš prohodit ten stavební nástavek nad ten plodový.
Hlídej ale početnost včel, brzy bude potřeba znovu rozšířit o další nástavek, dřív než dosavadní prostor úplně vyplní.
Dnes byl u mě jeden včelař ze sousedství (včelaří na klasice 39 x 24). Prohlédl si moje úly (3/4 langstroth) se včelstmi (přezimované oddělky) a konstatoval, že potřebuju mateří mřížku, a že jsem předčasně nasadil třetí nástavek.

Jsem sice začátečník, ale podle mě byly nástavky plně odsedány, mezery byly zaplněny a když jsem se díval dovnitř byly mezistěny vystavěny a zaplodovány nebo zaplněny pylem a sladinou. Přesto mi nasadil brouka do hlavy.... Huh Co se týče mateří mřížky doufám, že bude fungovat stlačování snůžkou.
To v překladu nejspíš znamená, že je nejvyšší čas nasadit čtvrtý nástavek Wink
Mřížku potřebovat můžeš nebo nemusíš, záleží na tvé technologii a co na ní říká včelstvo Smile
Tím se nenechej vůbec zviklat. Tito včelaři nikdy neslyšeli o tom, že se dají nasadit taky 4. nástavky. ( nebo nedej bože taky 6. n. )
Oni zkrátka včelaří "svým" způsobem, který se řídí spíš šablonou dle kalendáře, než tím, co se děje ve včelstvu a přírodě.
Rozšiřuj dalším nástavkem dřív, než plně obsadí dosavadní prostor a takových "rad" nedbej.
Co se týče mat. mřížky není třeba ji používat, pokud se nechceš zabývat chovem matek, tam v některých případech najde uplatnění.
Využij i letošního příznivého vývoje a dej vystavět co nejvíce díla ( mezistěn, stavebních rámků), měly by zvládnout posatavit 2 - 3 nástavky (postupně) bez nejmenších problémů.
Projdi si tento web http://dvorsky.leos.sweb.cz/ , tam nalezneš v otázkách hodně dobrých rad jak včelařit na langu. Hlavně přečti co LD říká o potřebě prostoru. Kdybych letos přidal o týden dříve další nástavek (a to neměly ještě všechno ve dvou vystaveno) měl bych o 10 souší na úl více.
Letošní rok je krásnou ukázkou toho, kdy není potřeba dávat mateří mřížku. Včelky samy stlačují plodování do nižších pater. Jsou ovšem roky, kdy mřížku použiji. Stavá se, že při nižších denních přínosech, nebo nevyrovnané snůšce vytvoří včelstva dlouhé a úzké plodové "komíny" Potom je v medníkových nastavcích hodně plodu. Proto pokud používat mřížku, tak s citem! Letos mám mateří mřížku jen v těch včelstvech, kam dávám na dochov matečníky.
V kombinovaném systemu jsem udelal pokus a polovinu včelstvev jsem nechal bez mřížky a polovinu s mřížkou. Daleko lépe stavěla a zanašela medníkové nastavy ta včelstva, co neměla mřížku.
Loni tomu při silné medovicové snušce bylo to same, ovšem předloni bych nic nevytočil, kdybych tam ty mřížky neměl.
Včelstva krásně staví, přínosy jsou dobré a chov matek se nebývale daří! Rojová nálada se zatím nedostavila.
Definitivně u mě zakotvila metoda chovu ve směsných oddělcích. Chov (přijímání plemeniva) je dobrý v osyřelci, ve startéru, ale nevyrovna se to směsným oddělkům.
Mám jeden směsny oddělek, který jsem nerozpustil do oplozovacích oddělku, kam vkladám serie a dochov provádím nad mřížkou v produkčních včelstvech. Podmínkou je tento chovny-směsny oddělek posilovat plodovými plásty, aby byl vždy dostatek mladých včel..
A je rozdíl davat či nedávat mřížku v langu a klasice (39*24) ? Mam pocit, že kdybych nedal mřížku, neměl bych z medu letos nic, ale taky mam jen 2 nastavky a možna jine by to bylo při třech (zatím jsou v samovýrobe )..?
Pokud máš včely jen ve 2 nástavcích, tak se jedná o slabé oddělky.
Tedy tvojí prioritou bude dostat je do síly, = žádná mřížka. Mají obsedat v červnu min. 4 nástavky. ( u mě 11x 39x24 v nástavku)
Projdi si témata o oddělcích, tam je popsáno jak na to.
Jinak rozdíl mezi Lang. 3/4 a 39x24 není prakticky žádný (co se týče plochy plástů) i metodiku lze použít.
Jelikož máš včelstva slabá neočekávej nějaká závratná množství medu, většinu jim nechej pro rozvoj, jinak ti nezesílí. (musí mít stále alespoň 12 kg medných zásob a samozřejmě dostatek pylu)
No já se spíš ptám proto, že mám klasiku ne langa a chtel bych jeden oddělek co mám, příští rok zkusit na langa. Jinak včely mam až moc silné a nekdy i silnější jak já Big Grin
Mezi langem a 39x24(nastavky) co se technologie chovu tyká není rozdíl.. Ovšem pokud mam na mysli orig.lang versus nastavkovy 39x24. V případě NN langa a nastavkovyho 39x24 již rozdil je. Zaveď si do metodiky NN 39 a uvidíš ten rozdíl..otázkou je, jest-li není ještě lepší varianta-viz. niže..
Nedá mi to, ale prostě si to neodpustím...Zbav se co nejdříve 39 tek a přejdi na langy, nebo optimaly. Čerpam z vlastních zkušennosti s 39-nechtěl bych je již ani za zlamanou grešli..kdo se s tím má tahat..
Mimochodem o silném včelstvu se dá mluvit, pokud ti bude obsedat 4 nástavky 39tek..
Tak tohle podepíšu. Máme obě míry - bohužel pro produkci oddělků jsou na jiné míře prakticky neprodejné. Ale to je tak jediné plus. Těžké (letos asi k neunesení), neforemné, nejdou vyfouknout vzduchem, omezeně regulovatelné ( prostě přidat celý nástavek je zvláště na jaře moc). Zlatý OPTIMAL!!!!!! (200 včelstev) Průměrné včelstvo je u nás 6 NN 42 x 17, ty nejsilnější až 8. Loni se mi prvně podařilo vysypat si včely na hlavu. I přesto jsou ty úly v plné snůšce tak vysoké, že obsluha pouze ze štaflí, nebo vrtulníkem. U míry 39 x 24 si to vůbec nedovedu představit. Ale pokud se chcete dřít - kdo Vám brání.
Nejde me o to trvat si na svém Wink jen chci vědět ty výhody a nevýhody od zkušených ...jestli třeba krom toho, že jsou na manipulaci lehčí, je i ješte jina přednost z kategotie vetších předností ... Dále mam klasickej tříramkovej medomet na 39*24 ..Jde to v něm taky vytočit ? Prostě zkušenosti starších, zkušenějších ...
Nejde, rámky lang jsou moc dlouhé, což si ovšem můžeš změřit, možná máš trochu jiný než který já zdědil. Ovšem plánuji v něm vyvařovat voští.
mám dotaz, našel jsem doma hranolky široké 34mm. když si znich nařezu přířezy na rámky nebude to vadit, že jsou 34 a né 35mm. navic se mi jich vleze do nástavku 11. mám úly od Metelů a přířezy kupuji u Sedláčka v Bučovicích takže klasika vnitřní šířka nástavku 375mm rámky 35mm což se rovná při 10 rámcích 350mm a zůstává mi tam mezera 25mm kterou musím nějak rozdělit. Jak tuhle mezeru řešíte Vy?
Manipulační mezera.
Když tam nastrkáš 11rámků, nejspíš z toho budeš mít brzy dílo nerozběrné, ale udělat je z toho můžeš, loučky ze stran nabudou propolisem a budou ok.
A jak je nejlepší rozdělit tu manipulační mezeru
Napůl, přirozeně. Ono když ji necháš jen na jedné straně, postaví na druhé plást.
Můžeš nechat mezi rámky milimetrové mezery,aby to rychleji nabalilo propolis.
Tak to se mi přesně stalo. Krásně to prostavily na hloubku jedné buňky.
Další nástavky jsem se tedy naučil dávat napůl.
(20.05.2011 9:52)jacktenrek napsal(a): [ -> ]Nejde me o to trvat si na svém Wink jen chci vědět ty výhody a nevýhody od zkušených ...jestli třeba krom toho, že jsou na manipulaci lehčí, je i ješte jina přednost z kategotie vetších předností ... Dále mam klasickej tříramkovej medomet na 39*24 ..Jde to v něm taky vytočit ? Prostě zkušenosti starších, zkušenějších ...

Není lepší zkušenosti, než ta vlastní. Máš v podstatě 2 možnosti . Buď se domluvíš se včelařem, který ten systém má, domluvíš si s ním návštěvu a on Ti ten systém předvede. Pak můžeš hodnotit. Nebo druhá možnost. Pořiď si oba systémy, stačí v každém 2- 3 včelstva. Úly nijak zvlášť neřeš, stačí dřevotříska natřená 3 x zředěným latexem. Podle našich zkušeností 3 - 4 roky vydrží. Vyzkoušej, porovnej a pak rozhodni. VLASTNÍ ZKUŠENOST JE K NEZAPLACENÍ !!!!! A až budeš potřebovat včely přendat do Tebou zvoleného systému, najdi si moje příspěvky, už jsem o tom psal.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Referenční URL's