Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Jak na Langstroth
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Ano, poslední dobou jsem toho studoval tolik, že mi tento detail (myslím šířka horní loučky a tím i včelí mezery) trochu zapadl. Byl jsem ovlivněn mnoha i protiřečnými argumenty a teoriemi, některé jsou podložené praktickými zkušenostmi i spokojeností autorů. Tolik ke konstrukci rámku. Letos hodlám přejít na Lang. úly a tak se již teď snažím činit s výrobou jednotlivých komponent.
Odpoledne jsem testoval cinkovací přípravek k frézce, sice bylo -6 °C ale dalo se trochu pracovat. Spoj je to opravdu dokonalý a i jeho výroba jde dost rychle, cca 20 vteřin na jeden spoj ( frézovací fáze) nástavku. Jen je potřeba počítat stím, že fréza jedno prkno profrézuje úplně a druhé pouze částečně, takže vnitřní světlost v jednom směru trochu nabyde ( asi o 6 mm na jeden spoj). Frézují se obě části spoje najednou. Dám na radu zkušených a udělám originál Langstroth rámky. Díky za připomenutí.
(20.02.2011 15:10)Jirka P napsal(a): [ -> ]Respektujeme výkresy nebo včely? Opravdu se najde tolik lidí co hájí neproduktivní prostor 19+6+10mm v NN technologii?

Ja něznaju počemu, eto Amerykancy tak sdělaly.
Smile
A funguje to celkem dobře 150 let.

A pokud to někdo vylepší o 10-30% tak to podle mě nemá cenu měnit.
Za ty zmatky se změnovým řízením to nestojí. Smile

Zatím jsem žil ve světě, kde když jsem objednal šrouby M6-30 se šestihranou hlavou tak jsem věděl co dostanu.
Nerad bych se dožil toho, že ta hlava bude mít 4 nebo 8 hran, protože výrobce je přesvědčen, že je to lepší. Já mu to neberu, ale ať tomu neříká pak šroub se šestihranou hlavou.

To je důvod, proč jsem zastáncem Langa nebo Optimalu. Mají výkresy a nechci řešit při objednávání nějaké upřesňování - tedy rozměrové. Kromě USA a EU provedení.

U Adamce je to binec a nerad bych se dožil toho, že bude třicet provedení uší, louček atd na trhu pod označením Langstroth.
(20.02.2011 15:10)Jirka P napsal(a): [ -> ]Respektujeme výkresy nebo včely? Opravdu se najde tolik lidí co hájí neproduktivní prostor 19+6+10mm v NN technologii?
Asi přejmenuju svůj úl na LaOptimalBig Grin

Pro upřesnění.
Prostor mezi jednotlivými plochami plástů je 19+8+10mm, a je opravdu neproduktivní. Pokud se najde někdo, kdo chce mít tento prostor produktivní, není nic jednoduššího. Stačí ztenčit a zúžit loučky. Čím bude touha po produktivním prostoru větší, tím je třeba udělat loučky užší a tenčí. Dá se docílit stavu, že včely jednotlivá patra dokonale prostaví. Na tento monoblok ale rozpěrák nestačí. Pamatuji, že jsem odděloval jednotlivé nástavky sekerou (horní i dolní loučka 22 x 6mm). Ten kdo tomu nevěří, může si nechat udělat několik rámků s nestandardními rozměry a vyzkoušet, že je to opravdu chyba. Jednodušší a levnější je ale učit se z chyb druhých. Já osobně jsem prodělal tu složitější a dražší variantu.
S pozdravem
Jirka Přeslička
(20.02.2011 15:30)Tomáš Madar napsal(a): [ -> ]Já to pochopil tak, že výrokem: "Nechceme tak širokou horní loučku" , je míněna opravdu šířka horní loučky a ne její výška.
Tedy šířka 27 mm. To mě přivádí k otázce zda je tato šířka opravdu nevhodná, jestli by nebyla vhodnější 24 mm jako u Optimalu?
Řeším právě otázku výroby rámků a proto se ptám.

Odpověď je velice jednoduchá. Přesto bych si dovolil odpovědět poněkud zeširoka a v souvislostech. Při posouzení vhodnosti šíře horní loučky je potřeba brát v úvahu středovou rozteč plástů. Jinými slovy šířku boční loučky.
Princip 8mm (+-2mm) včelí mezery se stal základem moderního včelaření na rozběrném díle. Odchylka do mínusu vede k tmelení mezer, odchylka do plusu k prostavování divočinou. Proto pokud použijeme šířku boční loučky 35mm a odečteme šířku horní loučky 27mm, dostaneme přesně středovou hodnotu 8mm. Časem boční loučky vlivem nánosu propolisu „nakynou“ o další 2mm, což je pořád únosné. Jak z pohledu včelí mezery, tak vnitřní šířky nástavku. Rozteč takto „zajetých“ rámků je pak 37mm, což je možné považovat za optimální stav. Protože je u Langstrotha vnitřní šířka nástavku 375mm, zbývá ještě 5mm. Jinými slovy, naprosto dokonalé.
Jak je to se šířkou horní loučky 24mm pro Optimál?
Konstrukční řešení Optimálu je postavené na výhodě čtvercového nástavku. Tato výhoda je odvozena od té výhody, že kulové uskupení zimního hroznu včel je nejvýhodnější. S tím musí každý jen souhlasit. Za tohoto předpokladu by ale včelstvo obsahující čtvercový nástavek na jedenáct rámků muselo zimovat na deseti uličkách. S tím už souhlasit nelze. Můžou být samozřejmě výjimky, ale normální včelstvo prostě na deseti uličkách nezimuje. To zjistí každý při odběru zimní měli. Ale už se stalo.
Pro řešení čtvercového nástavku na rámek široký 420mm vyšla šířka 435mm (šířka rámku + 2x včelí mezera 7,5mm). Původní návrh Dr. Vladimíra Ptáčka, CSc. počítal s rámky, které byly vybavené mezerníky. Proto je možné považovat šířku boční loučky 28mm + 10 mm mezerník za správné řešení. Rozteč rámků s mezerníky se při delším používání nezvětšuje a zůstává 38mm. Horní loučka je u původního řešení široká 28mm, což je horní mez včelí mezery. Je ale jen 12mm silná, což je málo. Dolní loučka 14 x 8mm nevyhovuje vůbec. Při tomto řešení zbývala po naplnění nástavku jedenácti rámky manipulační mezera 435 – (11 x 38) = 17mm, což vyhovuje. To je ale řešení, které již není aktuální. Současné Optimály počítají s Hofmanovo rámkem. Šířka boční loučky se správně zúžila na 37mm. Po delším používání boční loučky budou mít 39mm. Je to sice dost, včely to ale zvládnou. V takovém případě bude manipulační mezera 435 – (11 x 39) = 6mm. V podstatě jediné možné a správné řešení . Co ale nedokážu pochopit, je šířka horní loučky. Z 28 x 12 se zredukovala na pouhých 24 x 10mm. U takovýchto dvou horních louček bude mezera 39 – 24 = 15mm. To je nepřijatelné.
Co říct na závěr.
Šířka horní loučky 27mm pro rámek s 35 mm širokou boční loučkou přesně vyhovuje.
Omlouvám se o zdlouhavý popis. Ale považuji to za důležité.

S pozdravem
Jirka Přeslička
(20.02.2011 15:10)Jirka P napsal(a): [ -> ]Respektujeme výkresy nebo včely? Opravdu se najde tolik lidí co hájí neproduktivní prostor 19+6+10mm v NN technologii?
Asi přejmenuju svůj úl na LaOptimalBig Grin

Jirko,
ja som sa snažil napísať práve to čo chcú včely, včely sa mi nesťažujú na originál a ja ho mám meniť len preto, že budem mať "viac buniek " ?
To nie je o produktivite, to podla môjho názoru je príštipkárenie, tak im prihodím o jeden nástavok viacej a majú buniek ojojoj...
Ja chápem že v každom človeku je v podstate skrytý malý Edison, ale ja zatial jednoducho rešpektujem original pretože sa mojim včielkam osvedčil a tie rámky s tenšou hornou lúčkou postupne likvidujem .
Oveľa viacej ma trápi používanie materskej mriežky, od toho či ju dávať len priamo medzi nádstavky alebo do rámu aby sa zachovala včelia medzera, až úplne po otázku či ju vôbec používať...
Zatiaľ nemam jednoznačné skúsenosti, ale kedže používam výklzy, tak mriežku dávam. Čo vy ?Huh
Lepsi je pouzivat mat.mrizku v ramu. U vcelstev, kde ji mam je znat lepsi pruchodnost. Tam kde davam umelohmotnou(tu silnejsi, vylisek) tak je nizsi pruchodnost, prohyba se ve stredni casti a tam kde na ni dolehnou spodni loucky ramku ji vcelky tmely(nedodrzeni vceli mezery). Postupne podle toho jak finance dovoli, nahradim vsechny nevyhovujici mrizky temi kovovymi v ramu.
V narazovych snuskach neni potrebna, plod je stlacen do nizsich nastavku. Tam kde takove snusky nejsou se vyplati pouziti mrizky. Bez pouziti mrizky se daji obtizne pouzit vykluzy, pokud vubec...
Jak je ten rám tlutý (vysoký)? A jaký rozměr samotné mřížky používáte (jde mi o to, o kolik musí být kovová mřížka větší, než rám)?
Na netu jsem našel pouze dva rozměery, které jsou pro lang použitelné, ale obě mají nevýhodu:
380x475 - dle mého názoru malé zahloubení do rámu (ten má vnitřní rozměry 375x465)
500x500 - dá se přizpůsobit, ale hrozná cena

Pří mo Lang by se hodilo tak 385x485 - to by byl ideál.
(21.02.2011 18:41)Tomáš Blecha napsal(a): [ -> ]Lepsi je pouzivat mat.mrizku v ramu. U vcelstev, kde ji mam je znat lepsi pruchodnost. Tam kde davam umelohmotnou(tu silnejsi, vylisek) tak je nizsi pruchodnost, prohyba se ve stredni casti a tam kde na ni dolehnou spodni loucky ramku ji vcelky tmely(nedodrzeni vceli mezery).

vdaka, tiež som mal pocit že včely mriežka bez rámika omedzuje (prakticky nad ňou bez rámika nie je včelia medzera), už som začal robiť rámik ale teraz po odpovedi som trochu vyplašený s tým prehýbaním....
Mriežky tiež mám lisované z tvrdeného plastu, žlté, na rozmer langstrotha , tie sa prehýbali aj keď boli v rámiku ?(21.02.2011 18:56)S-ladek napsal(a): [ -> ]Jak je ten rám tlutý (vysoký)?

výška rámika podľa mňa má zabezpečiť aby nad mriežkou bola včelia medzera, kedže od dolnej laťky po spodok nádstavku sú len 2 mm, budem dávať na hornú stranu 8 mm laťku. Od spodu mriežky musí byť laťka tenšia, pretože prichádza mriežka nad loučky ktoré sú voči hornej hrane nádstavku vzialené 6-8 mm.
Mriežka teda by mala byť umiestnená v rámiku nie v strede.... (teda ja to tak chcem robiť, tak som to aj videl,) len sa potom nemôže položiť na nádstavok opačne , pretože sa eliminuje jej plánovaný efekt....
Dostal/koupil/ jsem od www.nastavky.cz vzorek kovových bodovaných v plechovém rámu. Z toho co jsem zatím viděl se mi zdály že mají největší plochu "děr". A dráty šly rovnoběžně s rámky.
Vyzkouším, ale byl bych překvapen kdyby nefungovaly a zdají se mi nejrozumnější z toho co jsem měl dosud v ruce.
Ale nevím, jestli už je mají standardně skladem, nebo to byl jen dovoz vzorku.
pro:Goro
Presne ty zlute(jsou i jinych barev) co o nich pises mam na mysli. Prohybaji se ve stredni casti, ikdyz jsou v ramu.
vdaka, ani ich teda nebudem dávať do rámu, mám zopár plastových inej barvy, skúsim tie a objednám na skúšku aj original kovovú ktorú spomína karel o príspevok vyššie...
Toto vlákno by mělo pomoci zvláště všem začínajícím, ale možná i zkušenějším včelařům, k získání nových a ucelených poznatků o chovu včel v systému Langstroth 2/3. Jako začínající včelař se potýkám s množstvím dostupných informací, které jsou však mnohdy protichůdné a většinou nekompletní. Co je z náznaku jasné dlouholetému včelaři, začátečník nechápe nebo pochopí špatně. Hodlám zde zveřejňovat můj první včelařský rok krok za krokem, časem přibudou fotografie, a ocením každou radu, upozornění na chybu či návod jak něco dělat lépe, levněji a jednodušeji.
Rád bych zde poděkoval dvěma členům tohoto fóra – Karlovi a Petrovi – za úžasný přístup při osobním setkání a těším se na další spolupráci.

V prvním díle tohoto vlákna bych rád vyřešil „hardware“, nebo-li nákup úlu samotného a potřebného základního příslušenství. Dále „software“ – tj. včelky jako takové.
Volba systému padla na Langstroth 2/3 v počtu tří kusů. Nákup bude proveden v e-shopech nastavky.cz (dna, víka, nástavky), Žák ( rámky a mezistěny) a Sedláček (ochranné prostředky a příslušenství).
 1. dno + víko ( 3 ks )
 2. nástavek NN 2/3 ( 24 ks )
 3. plastové dvourámkové krmítko ( 3 ks )
 4. plast. rámek + plast. mezistěna ( 120 ks )
 5. smeták
 6. smyk
 7. dýmák + vklad
 8. výkluz
 9. ochranný oděv, klobouk, rukavice
 10. síť na těžbu propolisu
Neočekávám v prvním roce nějaký výtěžek medu, proto nákup příslušenství k medobraní odložím na další rok. Smetáček svým druhým koncem bude zatím provizorně sloužit jako rozpěrák. Vklad do dýmáku – opravdu je dobré ho mít? Výkluz – když nebude medobraní, nestačilo by jej pořídit až příští rok?

Vosk – odhadem šest kilogramů bude zapotřebí k prvnímu nátěru mezistěn. Kde nejlépe zakoupit nezávadný vosk? Koupit mezistěny a roztavit je? Nebo by některý odpovědný včelař z fóra mohl potřebné množství vosku odprodat?

Včelky – pro začátek nebudu řešit jejich vlastnosti – genetiku. Pokusím se požádat nějakého včelaře v okolí o oddělky. Nákup v chovných stanicích realizovat nechci. Dalším řešením nebo možná i z nouze ctnost jsou roje. Pomiňme možnost rizika šíření nákazy, ale ryze technicky: Jakým způsobem nejlépe roj odchytit, poté jej umístnit do úlu a udržet při aktivním životě? Tato rada může pomoci při odchycení vlastního roje.

Díky za postřehy, náměty a rady. V dalším díle bude recenze e-shopů, výběr a příprava stanoviště.
Vyhozené peníze za toto nepotřebné nářadí:
 1. SMYK
 2. VKLAD DO DÝMÁKU kupovat?? To je myšleno žertem Huh
 3. VÝKLUZY pro 3 včelstva? - na takové množství ti ze začátku bohatě poslouží smetáček a rychlé trhnutí plástem.
 4. SÍŤ NA TĚŽBU PROPOLISU - potřebuješ kvůli prodeji propolisu, nebo co s ní budeš zamýšlet? Proč zatěžovat včely tmelením před upřednostněním přínosu nektaru, pylu a vystavěním díla na mezistěnách.
Rozhoduješ se mezi oddělkem nebo rojem - oddělky s plásty Langstroth 2/3 ti asi moc včelařů nebude schopno nabídnout. Pro rozvoj včelstva jen na mezistěnách L2/3 by jsi musel řešit buď "smetencem" nebo rojem známého původu.
(23.02.2011 16:04)1864 napsal(a): [ -> ]
 1. dno + víko ( 3 ks )
 2. nástavek NN 2/3 ( 24 ks )
 3. plastové dvourámkové krmítko ( 3 ks )
 4. plast. rámek + plast. mezistěna ( 120 ks )
 5. smeták
 6. smyk
 7. dýmák + vklad
 8. výkluz
 9. ochranný oděv, klobouk, rukavice
 10. síť na těžbu propolisu

Já začínal loni včelařit (s Langy 2/3 a roji), tak pár postřehů z mých začátků na mých stránkách (viz profil). Nástavky by ti stačilo koupit jen 16 ks, v prním roce nevyženeš roje ani oddělky na sílu 8 nástavků v jednom úlu. Smyk, výkluz a vklad do dýmáku bych v prvním roce taky neřešil, ale rozpěták bych si určitě koupil. Mě se osvědčil ten se zobákem, dobrá věc pro nadzvednutí rámku. Kupované náplně do dýmáku včely akorát pěkně nažhaví Smile
(23.02.2011 16:04)1864 napsal(a): [ -> ]Díky za postřehy, náměty a rady.

úle si si vybral správne (aj aj mám také Big Grin)
kolegovia ti už poradili že smyk, výklz ani sieť na propolis nemusíš zatial kupovať a aj nástavkov ti stačí menej (hoci čo je doma to sa počíta)
v každom prípade si ten rozperák kúp alebo aspon špachtlu alebo zober doma príborový nôž...

mna sa veľmi osvedčili stropné krmítka od firmy nicot, sú original na lanstrothy, ked ich založíš tak už viacej nemusíš do včiel, len prilievaš cukrový roztok, včielky si ho odoberajú , dáš dolu vrchnák, pozrieš či spapkali, neprídeš do kontaktu zo žiadnou včielkou, len doleješ a jedeš až do nakrmenia...
pre info adresa kde kupujem ja:
http://www.a-jeto.sk/a-jeto/eshop/1-1-VC...Langstroth

tiež k tomu dymáku, včelár by ho mal mať, ale ja najviac používam rosenie vodou, strička za 1 € čo mala manželka na kvetiny...
(ak bude ten dymák náplň si kľudne kúp, ale stačí napr. natrhať papierový obal s vajíčok....)

tie včely je najlepšie zobrať rovno od niekoho kto ich má na tvojich rámikoch, prídeš s prázdnym úúlom naložíš a doma len krmiš ...
ja som kúpil pred rokmi os Sedlačka
http://www.vcelarstvisedlacek.cz/povidan...ky-a-matky

Samozrejme čím menej skúseností máme so včelami , tým viacej rád by sme ti daliTonguea
tak radšej končím, len by som chcel povedať že úplná zbytočnosť sú rukavice, ja som ich ani nekúpil , ani dodnes nepotreboval,...
ak sa veľmi bojíš bodnutia , kúp si radšej klište na rámky aby si ich nemusel vyťahovat rukami - len kvôli zapatlaniu propolisom.....
To: NB1

díky, nákupní seznam jsem zredukoval, některé věci jsou pro začátečníka opravdu zbytečné. Síť na propolis jsem zamýšlel spíše z důvodu snížení poletování včel v prostoru při doplňování krmítka při podněcování a propolis spíše jako vedlejší produkt. Pokud by to však znamenalo pro včely "práci navíc", tak ji zatím vynechám.
Co se vkladu do dýmáku týká, tak inzerují, že usměrňuje a podporuje hoření - padesát korun není zase příliš - opravdu je to k ničemu?

To: goro

stropní krmítko se zdá být vynikající, ale ta cena Sad
Já jsem při poslední návštěvě včelařské prodejny zahlédl náplň do dýmáku cca za 20Kč, tak jsem jednu koupil na zkoušku.. Lisované piliny, nic víc nic míň, trvalo to než jsem to zapálil, smrděly a včelám se to fakt nelíbilo, takže hned výměna za vyzkoušený troud a nikdy víc..

Jinak jsem podobný případ, taky letos začínám s Langem, pořídil jsem přesně to co píšeš, vše u Matelů, 3 úly, 16 nástavků, už si je pomalu montuju, jen rámky jsem pořídil ze dřeva a k tomu plastovou mezistěnu, mám v plánu to kombinovat, abych to vyzkoušel, nikdy jsem nebyl zastáncem plastu, ale...

Oddělky mám objednané přímo na míru Lang 2/3 z Pokusný včelín Skřivánek, mám to přes kopec a slyšel jsem na ně dobré refrence..
Hodně štěstí v sezóně!
zřejmě si zde nerozumíme, co je vklad do dýmáku. Není to hořlavá dýmající náplň, ale jakási vložka, která by měla podporovat rovnoměrné hoření dýmajících složek v kuřáku. Je to k něčemu nebo jen celkem zbytečná vychytávka? Přikládám obrázek.

[Obrázky: vklad.jpg]
Na kuřáku nešetři,
kup si ten s tím "vkladem" a ať je trochu větší, má obal z drátů a háček na zavěšení. Ten co ukazuješ, to je asi náhradní díl, normálně to mají kuřáky v sobě.
Ale doporučím ještě něco.
Zajímavé je, že u nás se to moc neprodává - ale asi by si to nikdo nekupoval, každý by si to nechal sám svařit - háčky na bok nástavku na zavěšení rámků. To doporučuji, určitě budeš ze začátku zvědavý a budeš vyndavat rámky.
Určitě se to dá někde dohledat v nějakém katalogu a nechat si u někoho hned 2x svařit - na obě strany nástavku. (taky se to chystám už pár let nechat si to vyrobit Smile ) Zavěsíš to na bok nástavku a do strany koukají dvě tyče a tam zavěšuješ rámky co vyndáš. Je blbé když rámek někam opřeš a pak ti to spadne a nejseš si pak jistý co s matkou atd.


A tu síť na propolis jako zábranu při doplňování zásob taky ber. A nebo si udělej rám jako na mřížku a pobij varroa pletivem. Má to víc použití (chov matek, oddělků) a pak stačí jen odhrnout nad krmítkem igelit. folii, nad rámky nechat a zaklopit to tím rámem.

Než si zvykneš na žihadla, tak je lepší se jich co nejvíc vyvarovat, i tak jich bude dost Smile
(24.02.2011 9:49)KaJi napsal(a): [ -> ]... - háčky na bok nástavku na zavěšení rámků. To doporučuji, určitě budeš ze začátku zvědavý a budeš vyndavat rámky. ...

Na pražské loňské mezinárodní konferenci to presentoval K. R. Koch. Je to fakt praktické a jednoduché. Jeho varianta vypadá takto:

[Obrázky: Koch_vesak_ramku.jpg]
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Referenční URL's