Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Jak na Langstroth
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Ahojte, Jsem začínajíci včelař včelařím na Uhersko Hradišťsku v nadmořské výšce 186m a potřebuji radu. V loňském roce jsem pořídíl uly Langstroth 2/3 od Metelu a osadil rojem od spolupracovníka. Zakrmil a zimoval ve dvouch nástavcích protože včelky víc nevystavěli. letos jsem provedl prohlídku a hokly vapadají velice dobře. Prosím o radu jak postupovat dál řepka mi roste 50m od úlu. Dík moc
zrejme nemáš plásty (souše) a tak je každá rada drahá....

ak sú včielky "čiperné", vedú si dobre a je v nich dostatok plodu

pri kvitnutí čerešne (třešne) polož na ne tretí nástavok s medzistenami, len do stredu nástavku medzi medzisteny daj dve souše, najlepšie s prinesenou sladinou, ktoré zoberieš z plodového nástavku. Miesto nich vlož do nástavku s plodom dve medzisteny (z vonkajšej strany plodového telesa).

potom sleduj pridaný nástavok, keď bude kvitnúť repka, mal by byť vystavaný a tak ho nadvihni a vsuň podeň ďalší nástavok s medzistenami a soušovým jadrom
(najhornejší nástavok ak nie je v ňom plod môžeš pritom oddeliť materskou mriežkou, ale ja by som to nerobil....)

včielky s pri kvitnutí repky poradia s nimi....Wink
Ahojte, nevíte někdo kde by se daly koupit souše na Langstroth
Nejsem si jistý, zda bych chtěl riskovat možné zavlečení nějakých chorob.
Sám souše nemám, ale včelky si s tím musí poradit.
(20.04.2011 11:32)metabou napsal(a): [ -> ]Ahojte, nevíte někdo kde by se daly koupit souše na Langstroth

Myslím si, že goro vám poradil dobre. Je možné, že narazia rojové bunky, preto by ste si mohli pripraviť další úľ. Roj /aj umelý/ vám bude stavať určite, materské včelstvo sa odľahčí a získate dalšie vitálne včelstvo.
Souše bych nescháněl letošní sezóna přeje stavbě Smile
To mě jen tak napadlo protože jsem zimoval na dvou nástavcích a mám jen 20 souší 159. ale taky si myslím že to neni dobré kupovat souše kvuli nemocem. dnes jsem tam udělal pár úrav do prvního nástavku jsem vložil 2mezistěny to samé do druhého nástavku pak jsem dal mateří mřížku a přidal třetí nástavek s mezistěnama a čtyřmi rámky se zavíčkovaným plodem. tak prosím o radu co jsem udělal špatně a co mám napravit. dík
Rozšírili ste dobre, ale tá mriežka je tam teraz zbytočná.
A kdy je dobré ji tam dát? nebo je potřeba ji tam vůbec dávat?
Záleží na situaci v konkrétním včelstvu a hlavně na metodě ošetřování.
Zdar, pořád se nemohu rozhodnout, jestli koupit stropní krmítko od Matela nebo koupit rámkové krmítko. Dokáže mi někdo poradit?
Jedná se o čtyři oddělky a počítám, že by se dalo to stropní krmítko používat jak pro oddělek, tak pro včelstvo, které z něj vznikne. Zamlouvá se mi i velikost toho stropního. Poradí mi někdo, jaké koupit nebo koupit obě? A jaké jsou pro a proti??
Nu oddělek se ti bude lépe krmit tím rámkovým, dospělé včelstvo zase tím stropním...já bych koupil obě kdybych neměl jednodušší způsob. Smile
(20.04.2011 22:41)metabou napsal(a): [ -> ]A kdy je dobré ji tam dát? nebo je potřeba ji tam vůbec dávat?

Odloženec vám v tejto sezone rastie na produkčné včelstvo a mriežka je pre včelstvo rušivý prvok. Včelstvo potrebuje plásty na plodovanie aj na uloženie zásob a bez plástov musíte prevesovať a manévrovať s plástami tak aby ste včas rozšírili dohora a vytvorili miesto pre plodovanie. V budúcej sezone po vystavaní plástov už môžete mriežku vyskúšať. Ak vystavajú aj tretí nástavok, tak môžete vsunúť medzi horné dva celý N s medzistienkami. Bez plástov ste však stále na hranici rojenia a mriežka by to len zhoršila.
Albert, včely bez mriežky sa neroja?
Určite roja, ale myslím si, že mriežka je v tomto prípade prvok, ktorý by zdržoval a neplnil by svoju úlohu.
Zdravím přátelé!

Před nedávnem jsem přidal na moje oddělky první nástavky. Za krátkou dobu vystavěli skoro všehny mezistěny a čekám jen na dobu, kdy budu moc přidat další nástavek s mezistěnami. Jen ze zajímavosti jsem se podíval do spodního nástavku. Překvapilo mě, že včely 4 mezistěny ve spodním nástavku nevystavěli. Napadlo mě, že tenhle problém vyřeším tím, že nástavky mezi sebou prohodím. Co vy na to?
Nebo přesuň mezistěny z krajů doprostřed.
A nebude vadit, že tím rozruším plodové hnízdo? Někde jsem četl, že hnízdo by nemělo být odtrženo.
Krajní plásty bývají krycí (med a hlavně pylové zásoby). Když mezi krajní plodový plást a krycí vložíš mezistěnu, včely se okamžitě pustí do práce.
Pokud je oddělek pěkný, tedy obsedá plně uličky mezi plásty a má dostatek zásob i plodu, tak nebude problém. Uvidíš, jak přesuneš mezistěny nahoru do tepla (mezi, nebo vedle plod), vystaví je velmi rychle. Matka je zaklade a rozšíří plodové těleso.
Musí být ale snůška (popř. pokrmit) a alespoň trochu teplé počasí.
Dávat plodový nástavek úplně na dno není dobré (chladno).
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Referenční URL's