Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Jak na Langstroth
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
(21.05.2011 8:45)ing. Rostislav Pešek napsal(a): [ -> ]... Úly nijak zvlášť neřeš, ...

Práve naopak, úľovú otázku treba riešiť! Jak na Langstroth? Riešením je kompatibilný úľový systém. Tento projekt presadzujú pracovné spoločnosti nadstavkových včelárov v Čechách aj na Slovensku a projekt je základným bodom programovej činnosti týchto moderných včelárskych združení.
Citace:Práve naopak, úľovú otázku treba riešiť!

Pán Bencůr, nebylo by vhodnější víc přemýšlet nad čteným? Řekl bych, že v oponentůře s ing.Peškem se jedná vždy o něco jiného.Pokud někdo chce zjistit co mu může vyhovovat, je názor ing Peška zcela na místě. A až se rozhodne, potom může řešit zcela kompletně "úlovou otázku". Navíc si myslím, že ani převzaté zkušenosti jiných, nemusí být v konkrétním případě vždy to pravé ořechové. A teď mluvím z vlastní zkušenosti.
K příspěvkům 160,161 a 162. Závidím včelařům ze zemí kde mají jednotnou rámkovou míru nebo alespoň jednotnou délku rámku. Současně si kladu otázku, zda taková země skutečně existuje. Na našem středoevropském plácku je nespočet typů úlů a nespočet rámkových měr. Pomalu každá vesnice má jiné úly. Nyní samozřejmě přeháním. Všichni víme, nebo tušíme, že mnohé problémy a nedorozumění by neexistovali kdyby alespoň v Evropě, když již ne na celém světě by existoval jediný konstantní všemi akceptovaný úl. Příklad: Někdo se zeptá na radu jsk vést včely v nějaké konkrétní situaci. Nenapíše v čem chová včely v jaké síle a jakým postupem. Odpoví mu včelař, který chová včely v klasických dvouprostorových úlech, jiný včelař chovající včely v nástavcích s vysokou rámkovou mírou či nízko nástavkovou mírou nebo Langstrothář či Dadantista. Každý odpoví podle svých zkušeností a znalostí. Každá tato rada je jiná a relativně správná. Nikdo však také nenapíše pro jaký typ úlů se jeho rada vztahuje. To pomíjím ostatní faktory jako jsou například snůškové podmínky, vliv rozdílného počasí ..., které jsou v místě tazatele a v místě rádce. No a tazatel, většinou začátečník si "může vybrat" Huh z nepřeberného množství "správných" rad. Jinak řečeno, "čert aby se v tom vyznal". Jak jednoduché by vše bylo, kdyby všichni chovali včely v Optimalech či Langstrothech. Ale probuďme se a vraťme se opět k reálu všedních dnů Tongue.
JK
Ani si netroufám sdělit, že se mi v hlavě líhne nápad na další typ úlu. Wink Rozmanitost je přece krásná, příroda nám dává příklad. Ale chápu i tu druhou stranu.
V príspevku 161 nemám záujem riešiť jednotnú rámikovú mieru. Spoločným znakom kompatibilného riešenia úľov rôznych rámikových mier musí byť jednotný pôdorys, jednotné desaťrámikové odoberateľné dno, čo umožňuje vzájomne medzi sebou zamieňať nadstavky ktorejkoľvek rámikovej miery. Pri dnešnom poznaní včelárskych techník majú mať boxy všetkých úľov jednoduché bezfalcové steny. Vnútorné rozmery boxov majú spoločnú jednotnú šírku, ktorá zodpovedá počtu desiatich rámikov, vnútorná dĺžka boxu je prispôsobená používanej dĺžke rámika. Vonkajšie rozmery boxu všetkých rámikových mier zodpovedajú vonkajším rozmerom desať rámikových nadstavkov miery Langstroth, ktorého rámiky sú najdlhšie. Pri dnešných technológiách mrakodrapového včelárenia s rotáciou nadstavkov výška rámika nie je dôležitá. Úle, kompatibilné s jednotným odoberateľným dnom a s 10. rámikmi, majú rovnaké vonkajšie rozmery boxov. Dlhé sú 515 mm a široké 425 mm, výška nadstavkov je rôzna a to podľa toho, ktorú techniku včelárenia si včelár vyberie, ktoré postupy zodpovedajú klimatickým podmienkam v jeho regióne. Včelám vôbec neprekáža keď budú mať úľ zložený z nadstavkov JU, Zander, Dadant, Langstroth alebo Adamec. Včelári, ktorí budú používať kompatibilné úle, môžu medzi sebou lepšie spolupracovať, pretože všetky diely jednotlivých rámikových mier do seba zapadajú. Obchodovanie s odložencami na rámikoch, rojmi aj s celými včelími rodinami sa úplne zjednoduší.
Tato myšlenka mne oslovuje. Sjednocením některých prvkú by mohla vzniknout možnost úspor a zároveň by zústal dostatek prostoru aby každý měl možnost experimentovat a najít si tu svoji cestičku. Neumím si představit že všechny úly by povinně byly naprosto stejné, že by se povinně včelařilo podle jednotné metodiky. Pochybuji, že by toto bylo realitou některé země. To by asi byla smutná realita. Jak říká architekt, v rozmanitosti je krása i přes to že dnešní doba si vynucuje určitou racionalizaci.
Dobrý den!

nevíte někdo o nějaké publikaci k včelařské technologii v Langstrotech v průběhu celého roku? Četl jsem spoustu knížek, ale skoro všude to byli jen obecné informace. Nebo by mi pomohlo, kdyby nějaký velkovčelař napsal "výcuc" z prací, které v průběhu roku dělá.

Děkuju Smile
Ahoj, to bych byl taky moc rád za rady mám Lang. 159
A nestačí vám Včelaření v nízkonástavkových úlech od pana Čermáka?

Myslím, že není třeba rozlišovat mezi jednotlivými nízkonástavkovými úly. Jde především o výšku nástavku, půdorys nebude mít na metodiku takový vliv.
Nástavkové včelaření od
Ing.Kamler, Ing.Oliva a RNDr. Ptáček CSc
mozem sa spytat, mam asi 2 kg medzistienok od deda o rozmere 37x22
prisli mu asi pred rokom, boli mu nanic (asi nejaky omyl pri vybavovani, on taku mieru nikdy nemal)

bolo by ich mozne pouzit do ramikov na 2/3 lang?
mam ramiky od pana Nerada 15x43 takze na vysku by pasovali po orezani akurat by po stranach vznikaly 3cm medzery na kazdej strane

nebude to problem? dostavaju o vcielky? alebo z tych odrezkov ktore mi ostanu vyplnit aj kraje?
2kg mezistěn je asi 40ks, to znamená 4 nástravky, takže se žádná tragédie nestane, když to vyzkoušíš přidávat postupně, po prvních přidaných rámcích uvidíš, co dál.
(12.02.2012 12:38)Vendelin napsal(a): [ -> ]mozem sa spytat, mam asi 2 kg medzistienok od deda o rozmere 37x22
prisli mu asi pred rokom, boli mu nanic (asi nejaky omyl pri vybavovani, on taku mieru nikdy nemal)

bolo by ich mozne pouzit do ramikov na 2/3 lang?
mam ramiky od pana Nerada 15x43 takze na vysku by pasovali po orezani akurat by po stranach vznikaly 3cm medzery na kazdej strane

nebude to problem? dostavaju o vcielky? alebo z tych odrezkov ktore mi ostanu vyplnit aj kraje?

To je škoda ořezávat. Stačí je přeříznout podél na půl, vkládat do horní drážky a v drážce zalít stříkačkou voskem. Mám zkušenost, že to staví rychleji než plnou mezistěnu.
hmmm to je tiez zaujimavy napad

inac mozno som mal spomenut, ze tieto medzistienky budu pouzite na prechod jedneho vcelstava z cechoslovaka do lang, takze ich budu plne nastavky, nebudem mat ziadne suse na lang miere
Včely môžu dostavať medzistienky k bočným lištám ale aj nemusia. Závisí to od podmienok v prírode. Ťažko predvídať...

Nie je to niečo, čo by bolo nedovolené. Akorát budú zrejme menej odolné na "trhanie" pri manipulácii alebo vytáčaní (tam najskôr). A to závisí od veľkosti rámiku.
My šetrní a hamižní lakomci dáváme celou mezistěnu včelám máloky, asi tak maximálně polovinu z nástavku, když máme zrovna rozhazovačnou náladu.
Zbytek jsou stavebním ale taky trojůhelníkové MS.
Takže tyto bych taky nařezal na trojúhelníky, nebo spíš lichoběžníky a doplnil do nástavku. Na střídačku s běžnými rámky.

Při vší úctě k šedinám a moudrosti nás starců a kmetů nepřejímejte od starší generace každou pitomost.

K ní patří dle mě nepatřiční snaha vyřadit každý kousek souše, kde je pět buněk trubčiny. Toto mělo smysl leda tak v nějakých úlech s pidiplodišti, kde byla snaha každý decimetr sladiny vytlačit do meníku.
V dnešních velkých úlech je to zbytečné.
Někdo tady psal, že dává dokonce jenom stavební rámky - s proužkem mezistěny zalité do horní drážky, takže KaJi, žas ta hamižnej nejsi, jsou i horší Big Grin
Jsem navíc i líný, takž vím že je to pracné - včely v případě celého nástavku stavebních rámků často podlehnou své přitozenosti a stavbu zkroutí napříč nástavkem.
Takže z tohoto důvodu a své vyhlášené štědrosti to prokládm skřípaje zuby těmi plnými rámky.
Tak už je tu toho o Langstroftu dost, ale,,,,,l. VYHODA stejneho rozmeru je obrovska. Kdyz objednám ramky, tak jen řeším hloubku nástavku. K otázce zda Dadant anebo standart ,,, velký rámek,,, . Kdo ma špatná záda, anebo nechce zvedat těžké nástavky plne medu, tak radsi asi Dadant. Jedinou nevýhodu,,prý,,,,,,,je, že se stalo, že v zimě včelky nepřelezli do horniho nástavku, diky poměrne silné loučce?????? a včelstvo umřelo hlady. JESTLI V TOM HRAL ROLI JEšTE NěJAKY FAKTOR NEVIM. Jak jsem koupil, tak prodávam. Celoplastový ramek má sice tenčí horni "loučku" ,ale dost včelařů věří ve dřevo,,,,,takže jsme tam kde jsme byli. Co včelař to jiná metodaDodgy. To stříhání mezistěn,, Jak potom vytáčíte med?? Ja mám tak polovinu celoplastových a půlku dřevěných s plastovými mezistěnamy. A těch se chci právě zbavit. Když je to plné medu, tak se mi stalo, že ta mezistěna vyletí z drážky. Asi točím moc rychleSmile
To musí být sakra rychlý medomet Big Grin a nebo hodně mělké drážky. Já mám také dřevěné rámky s plastovými mezistěnami a když jí potřebuju vyndat z rámku, tak musím spodní loučku odtrhnout nebo hodně silně na mezistěnu zatlačit aby vyskočila a to na ní můžu prsty nechat. Určitě bych jich nechtěl tímto způsobem vyndavat moc, radši volím odtržení té spodní loučky.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Referenční URL's