Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Jak na Langstroth
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Zdravím všechny zkušené včelaře,
na jaře bych rád navázal na rodinnou tradici a založil chov včel. Rozhodl jsem se pro systém Langstroth. Bohužel i po dlouhém pročítání různých včelařských stránek jsem si nedokázal ujasnit, co vše musím koupit, abych mohl kompletně sestavit úl (uvažuji pro začátek celkem o třech). Napsal by zde někdo ochotný jakou výšku nástavku, kolik nástavků, rámků, jaké další příslušenství - zkrátka úl "od sklepa až po střechu". Mám kontakt na jednoho včelaře v sousedství, který mě povede v začátcích, ale jeho chov není v Langstrothech. Velice bych uvítal tip na včelaře z okolí Klatov s chovem v Langstrothech, který by byl ochotný se podělit o své zkušenosti v reálu.

Děkuji, s pozdravem

2/3 Langstroth, lze nakoupit celý systém vč. rámků, zasítovaného dna, krmítek, .... Pro začátečníka není co řešit, jen do toho včas dát oddělky. Já s přechodem na Lang. už nedávám mezistěny a provozuji systém bez mezistěn a bez drátkování. Včelař tak nepotřebuje vyjma oblečení, rozpěráku, kuřáku a smetáku nic. Med vytočí u kamaráda. P.Holub Sušice
(01.01.2011 2:30)1864 napsal(a): [ -> ]Zdravím všechny zkušené včelaře,
na jaře bych rád navázal na rodinnou tradici a založil chov včel. Rozhodl jsem se pro systém Langstroth. Bohužel i po dlouhém pročítání různých včelařských stránek jsem si nedokázal ujasnit, co vše musím koupit, abych mohl kompletně sestavit úl (uvažuji pro začátek celkem o třech). Napsal by zde někdo ochotný jakou výšku nástavku, kolik nástavků, rámků, jaké další příslušenství - zkrátka úl "od sklepa až po střechu". Mám kontakt na jednoho včelaře v sousedství, který mě povede v začátcích, ale jeho chov není v Langstrothech. Velice bych uvítal tip na včelaře z okolí Klatov s chovem v Langstrothech, který by byl ochotný se podělit o své zkušenosti v reálu.

Děkuji, s pozdravem


Chválím ti, že si se rozhodl pro Langy, podle prodeje u Matelů to vypadá, že se tento systém zde šíří jako mor (v dobré slova smyslu Big Grin) a poměr tohoto typu úlu bude v ČR určitě stále stoupat. Já začínal letos, tak mám strasti z úvodních začátků ještě v živé paměti Smile Proto si myslím, že by se ti některé moje rady mohli hodit, hlavně ty chyby, kterých jsem se dopustil, z těch se člověk nejvíc naučí Wink Více na mém webu (viz profil), kam chci každý rok hodit svoje postřehy ze začátků včelaření (zatím tam toho ještě moc není), hlavně těch negativních Confused

Jsem taky z Plzeňského kraje (Plzeň-sever), ale bráchu mám na přešticku, tak si umím představit, jak vypadá klatovsko, kde včelaříš ty (trochu to tam znám) a přibližně máme stejný přírodní podmínky pro včelaření (já možná o trochu lepší, ale stejně je u nás vše opožděné cca o 3-4 týdny za Plzní). I u nás v Langech nikdo do letoška nevčelařil. Mám dva kámoše (narozdíl ode mě už včelaří delší dobu, ale v jiných typech úlů - ve VN úlech) co začali letos přecházet na NN Langy. To, že u vás nikdo nevčelaří v Langech může být spíš výhoda než nevýhoda. Taky jsem si nejdřív myslel, že bude dobré si nechat radit od starších včelařů (včetně mého strýce, který včelaří přes 60 let), ale ty internet a moderní způsoby včelaření vůbec neznají (taky dosahují, z vyjímkou letoška, kdy u nás byl mimořádný snůškový rok, průměrné výnosy 5-15 kg medu na včelstvo), takže jejich rady a způsoby jsou na kočku.

Předně si rozmysli jestli chceš čerpat dotaci pro začínajícího včelaře, pokud ano, tak jestli 2011 nebo 2012. Osobně doporučuji 2012, budeš mít už víc jasno Smile. Já osobně jsem se na to vyflákl (z lenosti Smile), nechtělo se mi schánět včelaře co je min. 10 let členem ČSV, který by na mě dohlížel, včelstva s veterinárním potvrzením atd., navíc i termín byl šibeníční (v žádosti nutnost být členem ČSV, měl jsem na to jen dva týdny).

Dále nakupuj jen věci, které skutečně budeš potřebovat, proto se neunáhluj při koupi (určitě nebudeš hned první rok potřebovat medomet). Kupuj jen kvalitní a nové věci. Dál záleží jestli si chceš všechno dělat sám nebo koupit hotové nebo jako polotovar (asi nejlepší řešení, ale záleží na zručnosti z toho budou vycházet moje rady). A hlavně nenechávej všechno na poslední chvíli, jako jsem to udělal já Sad.
Z výšky nástavků Langů jdi na začátku určitě do NN 2/3. I kdyby jsi v budoucnu chtěl přejít na jinou výšku, můžeš tyto nástavky použít jako medníkové. Osazení úlu řeš nejlépe roji, ani oddělky nejsou špatné řešení, ale roje pro tebe budou lepší.
Moje rady budou vycházet z toho, že chceš tři včelstva letos zazimovat.

Doporučil bych tě nákup úlů u p. Mately na Nastavky.cz. Ekonomicky nejlíp vyjde sada tří vík a den (v ceně a dodávce jsou i stropní fólie, podližky na měl atd.), dále 2 balení nástavků (dodávané po 8 ks) a jedno balení rámků po 160 ks. 16 nástavků pro tři roje bude akorát, určitě letos jeden roj neobsadí víc než 5 nástavků. U rámků bych ještě dodal, že je třeba zvážit jestli chceš včelařit na vosku nebo na plastu (viz téma - plastové rámky).
Máš celkem 5 možností:
1) celý plastový rámek (p. Žák)
2) celý dřevěný rámek a voskovou mezistěnu
3) celý dřevěný rámek a plastovou mezistěnu
4) rámek s plast. bočnicí a voskovou mezistěnou
5) rámek s plast. bočnicí a plast mezistěnou.
Já budu příští rok přecházet na dřevěný rámek s plast. mezistěnou. Trochu se rozepíšu o rámcích. Práce s NN novými rámky je bomba. Čepované rámky od Matelů po složení drží tvar, nepotřebuješ žádnou formu na sbíjení rámků. Díky dostatečným drážkám je vsunutí mezistěny v pohodě a díky technologii NN nepotřebuješ ani drátkovat rámky. Opruz je čištění drážky rámku (hlavně jeho drážky) a vůbec další spracování vosku. Proto taky půjdu do plast. mezistěn, další uspora peněz a času, navíc ruším plán nákupu pařáku na vosk (za cca 4500 Kč). Dřevěný rámky s plast. bočnicemi nemusíš zbíjet, ale jak tady někdo psal jsou jen 34 mm široké a zvětšují prac. mezeru v nástavku o 1 cm. Pokud se rozhodneš pro úly a rámky od Matelů a voskové mezistěny je třeba při nákupu mezistěn myslet na to, že oni mají oproti originálu o 2 mm nižší horní loučku (spolu se snížením výšky nástavku o 1 mm dobrá věc). Musí se koupit mezistěny pro Lang 3/4 a ty odřezat (stejně člověk potřebuje nějaký vosk na zalití horní loučky) nebo si nechat objednat výrobu přímo na míru (třeba ve Včelce v Plzni, ale tam je třeba během ledna) . V jednom kg mezistěn počítej, že je 17-18 ks, takže do začátku nekupuj více než 5 kg (to by mělo pro 3 roje stačit). Pokud budeš kupovat plast. mezistěny tak si kup rovnou balení 240 ks, ale jako začínající včelař budeš potřebovat vosk. A dále bych koupil od Matelů plast. dvourámkové krmítko (ekonomicky dobře vyjde 10 ks) a do nich špejle dávám cca 10 ks a žádné včely se mi netopí, bez nich se jich topí dost. Špejle po použití opláchnu v čisté vodě nechám usušit a příště můžu použít zas.
Jen bych ještě dodal, že nástavky si musíš sám smontovat, nic složitého. Já to dělám na zemi za pomoci gumové palice a aku šroubováku. Potom je dobré vyvrtat očka a něčím impregnovat (natřít), používám bezbarvou vodou ředitelnou lazuru. Po důkladném zaschnutí, nasadím plast. kruhová česna na očka (spolu se šrouby na smontování nástavku, součást dodávky).

Z nářadí budeš potřebovat 2 ks rozpěráků (kup každý jiný typ), odvíčkovací vidličku (dobrá je od fa. Sapák - nerez dvojitě zahnutá, promysli si počet jehel s tím zatím neporadím, její nákup, ale nehoří), smetáček na ometání včel, kuřák (palivo do něj, ale nekupuj - mám negativní zkušenost), ruční rozprašovač na vodu, kombinézu s kuklou, rukavice (mě se osvedčily gumové uvnitř s textilní vložkou), dobrý boty (používám gumové filcáky).

Co ti asi tady nikdo neporadí je umístění včelstev (na to by bylo potřeba znát tvoje stanoviště). Já jsem koupil betonové kostky a obrubníky a z nich jsem vytvořil stojany, v mém členitém terénu ideální. Česna mám na jih, ale příští rok otočím úly na východ, protože mi včely staví a obsazují úl od východní strany. Bohužel jsem v době usazování včel nevěděl, jak je důležité ranní slunce. Mému sousedovi svítí na úly o hodinu dříve slunce než mě a díky tomu mu už o hodinu dříve ráno létají včely. Většina rostlin meduje dopoledne a proto tě včasnost letání včel pomůže mít větší výnosy než když budou celé dopoledne ve stínu.

Pokud máš ještě nějaké dotazy klidně se ptej. Nenapsal jsem všechno co jsem chtěl, protože koukám, že už teď je to román. Ale z vlastní zkušenosti vím, že člověk má na začátku ze všeho strašný guláš a milión otázek, bohužel ne vždy se najdou lidi co ti dají ty správné odpovědi na tvé otázky. Přitom, ale v záčátcích ty informace mají cenu zlata. Takže si stejně budeš muset najít vlastní cestu, tak jako já. Vzhledem k tomu, že jsme (počítám s tvým včelařením už jako s jistotouBig Grin) oba začátečníci včelařící ve stejných (snad) úlech a skoro i podmínkách, můžeme si vyměňovat vzájemně informace a tím se rychleji zdokonalovat.(01.01.2011 12:05)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]2/3 Langstroth, lze nakoupit celý systém vč. rámků, zasítovaného dna, krmítek, .... Pro začátečníka není co řešit, jen do toho včas dát oddělky. Já s přechodem na Lang. už nedávám mezistěny a provozuji systém bez mezistěn a bez drátkování. Včelař tak nepotřebuje vyjma oblečení, rozpěráku, kuřáku a smetáku nic. Med vytočí u kamaráda. P.Holub Sušice

Skoro se vším souhlas, jen bych upřednostnil roje před oddělky. Tam kde chce včelařit bude mít problém sehnat oddělky na rámkové míře Lang (pochopitelně, že může využít možnosti dovozu z jiné oblasti). Roje jsou skoro bez práce a navíc dost včelařů začátečníkům nabízí oddělky až v červenci/srpnu. Takhle slabá včelstva (pokud bude špatné počasí) mu nemusí přežít zimu, nemá žádná produkční včelstva z kterých by mohl posílit tyto oddělky. Květnové roje mu dají ještě letos med. Jiná by byla pokud by mu někdo dal oddělky (na stejné r.m.) koncem května nebo v 1/2 června.
Děkuji všem za vyčerpávající rady a pomoc. Vážím si toho a vidím, že včelařská komunita jsou prima lidé.
Máte ještě další možnost. Nepoužívat ani mezistěny z vosku, ani z umělé hmoty a začít používat pouze přirozeného díla v rámcích jak je vidět. na http://dvorsky.leos.sweb.cz/VOLNA/volna.htm#TOP
Vytvořil jsem nové téma Formistop.
Příspěvky o tomto zařízení pište tam.
Příspěvky k zasíťovanému dnu a perlince jsem přesunul do tématu Varoa dno.
Zajímalo by mě jaké máte zkušenosti se včelařením v 3/4 Langstroth a popřípadě jaký je rozdíl ve včelaření mezi 2/3 a 3/4 typem, kromě toho , že je v jednom více dřeva.

Na začátek dubna mám domluvené 4 oddělky na osmi rámcích 3/4 Langstroth. Myslím, že je to ideální řešení vzhledem k naší vysoké nadmořské výšce a pozdnímu začátku jara. Co vy na to?

Jsem začínající včelař, rád uvítám jakékoli rady.
Je to vcelku jedno, já za sebe vyjmenuji několik plusových bodů pro 2/3:
Ale nejdříve budu tvrdit, že originální loučky jsou v našich podmínkách omyl (v USA je více včelstev na vysokých a proto se nedělají zvlšť loučky pro nízké, mimoto velkoprovozy odvíčkovávají bez vyjmutí plástů z nástavků - proto potřebují extrémně odolnou vrchní loučku).To dává ve výsledku u 3/4 rámku o dvě řady buněk více, než u mého 2/3, to za tolik dřeva myslím nestojí.

Proč raděj 2/3:
  • p.Žák vyrábí geniální plastové rámky na nichž je ve výsledku více buněk než v originál 3/4rámku
  • lépe se skladují/převáží prázdné nástavky (3 na sebe a dva dovnitř, u 3/4 dovnitř dáte jen jeden)
  • jsou lehčí - méně dřeva
  • čím nižší nástavek, tím se dřevo méně "kroutí"
  • ...
Co se týče ošetřování, je to stejné Smile
Dobře, ale nechápu, když má 2/3 tolik výhod, proč někdo vymyslel 3/4? Má to logiku?
Těžko říci, každý z desítek rozměrů co jsou u nás má pro někoho velmi logické vysvětlení, tohle je to samé, někdo to prostě vymyslil a propagoval, uchytilo se to.
U nás se to lidem líbí, protože "to není tak malý rámeček", jde o takový kompromis: "už nechci vysoké, protože mě bolí záda, ale nízké mi připadají strašně malé".
(17.01.2011 23:33)Tomáš Král napsal(a): [ -> ]Dobře, ale nechápu, když má 2/3 tolik výhod, proč někdo vymyslel 3/4? Má to logiku?

A taky 1/2, 1/1 a Jumbo vycházeje z http://www.n-vcelari.cz/images/stories/s...loucky.jpg
Dotyčný byl vizionář a dobře znal lidi a včelaře, kteří by se s jednou mírou neuspokojiliBig Grin. Logické, což?
Prohlídkou katalogů v USA je dost matroše pro každou výšku. Takže tam asi nelze říci, že je něco lepšího.

U nás se prostě ujala 2/3 a je na ní sortiment a seriová výroba nástavků.

Osobně si myslím, že 3/4 už je blbý kompromis. Moc těžký a zase moc nízký, ale je to věc každého. Ale i kdyby byla 3/4 dobrá a lepší jak 2/3 tak má smůlu.

Ti co vyrábějí či dovážejí jsou jiného názoru. Smile
3/4 langstroth je těžký. Mam to vyzkoušeno a opravdu zvedat narvany nástavek s medem je o plotýnky.
2/3 langstroth je o něco lehčí, snadno se dá do rámků upevnovat mezistena a myslím že v čistě NN technologiii má nejvetsi budoucnost.
1/2 langstroth je ideální pro medne NN nástavky ve smíšeném systému.
V originálním langtrothu se dá včelařit dlouhodobě snad jen pomocí zvedacího zařízení. Ovšem na naklápěcí metodu je to ideální rozmer. Obdobou technologie se da srovnat s nasi nezateplenou K39.

Robusnější(originální) horní loučka je dobrá věc, nedochází k prostavování mezi nástavky. Není to tedy omyl, ale je to aplikace (a přijmutí) výzkumu v německu, kde porovnávali různé konstrukce rámků vzhledem k prostavování. Nejlépe z toho vyšel langstrotackej originál a jako druhy resp. na stejním místě zander s úpravou jako má orig. langstroth rámek. Já se divím, že někoho baví trhat od sebe to prostavěné a zaplodované dílo. Na několika farmach sem viděl, jak se "lepší" modifikace rámku vrátí v podobě masakru včel a prostavěného díla mezi nástavky.
Když už jsme u těch rámků, tak vidím že hodně se začínají prosazovat ty plastové. No co se týká mne, nechtěl bych ani umelohmotne uly ani umelohmotne ramky. Dle mého názoru plast do včelstva nepatří. nanejvíš plastová mateří mřížka. Nejlepší materiál je dřevo!
Dle našich zkušeností prostavování nezáleží na síle či šířce horní nebo spodní loučky(zkoušeli jsme mnoho tipů), ale na vzdálenosti mezi dřevem, pokud je tam méně než 5mm, prostavují, pokud je tam více jak 6mm, zase to spojí dohromady. Horší je, že rozměr nástavku se mění podle vlhkostních podmínek Big Grin

Plast je spíše o lenosti, v úspoře času je geniální. Ve včelách se s tím pracuje moc hezky a mezi včelstvy na plastu/na dřevě nepozoruji žádné rozdíly. Ale není to dřevo Smile
(17.01.2011 23:33)Tomáš Král napsal(a): [ -> ]Dobře, ale nechápu, když má 2/3 tolik výhod, proč někdo vymyslel 3/4? Má to logiku?

Logiku to má len pre toho, kto chápe genialitu.HuhHuh
(18.01.2011 22:46)KaJi napsal(a): [ -> ]Prohlídkou katalogů v USA je dost matroše pro každou výšku. Takže tam asi nelze říci, že je něco lepšího.

U nás se prostě ujala 2/3 a je na ní sortiment a seriová výroba nástavků.

Osobně si myslím, že 3/4 už je blbý kompromis. Moc těžký a zase moc nízký, ale je to věc každého. Ale i kdyby byla 3/4 dobrá a lepší jak 2/3 tak má smůlu.

Ti co vyrábějí či dovážejí jsou jiného názoru. Smile

Rozdiel medzi 2/3 a 3/4 L je 1,6 cm tj. max 2 kgHuh.
(19.01.2011 11:50)emer napsal(a): [ -> ]Logiku to má len pre toho, kto chápe genialitu.HuhHuh

Ach jo...
Emere - to celé s "genialitou langstrothu" byla ironie, pokus o vtip - říkej tomu jak chceš. Proto byly tyto moje příspěvky psané kurzívou.

Teď už se mi ty příspěvky nedaří dohledat, adminovi nejspíš nepřišly dostatečně k věci a tak je asi promazal (proč jsem si teď vzpomněl na Malého prince a "vážného člověka" ..? Smile ). A tak diskuse pro pozdější příchozí nebude dávat smysl. Pár lidí to snad pobavilo, někdo se možná bál politické korektnosti a někdo to vzal vážně a ohrazoval se proti genialitě.


Admine - smázneš mi bez echa i tohle?
Big Grin
(19.01.2011 1:18)Nery napsal(a): [ -> ]Dle našich zkušeností prostavování nezáleží na síle či šířce horní nebo spodní loučky(zkoušeli jsme mnoho tipů), ale na vzdálenosti mezi dřevem, pokud je tam méně než 5mm, prostavují, pokud je tam více jak 6mm, zase to spojí dohromady. Horší je, že rozměr nástavku se mění podle vlhkostních podmínek Big Grin

Plast je spíše o lenosti, v úspoře času je geniální. Ve včelách se s tím pracuje moc hezky a mezi včelstvy na plastu/na dřevě nepozoruji žádné rozdíly. Ale není to dřevo Smile

No ja nevim co jsou to mustky, prostavovani a treba trubcina mezi nastavky-protoze mam orig. lang. ramky.A to mi nastavky jiste take pracuji vlivem vlhkosti. U jednoho ramku se v miste suku prohla horni loucka a hned tam narvaly trubcinu.
(19.01.2011 12:24)Albert Gross napsal(a): [ -> ]Rozdiel medzi 2/3 a 3/4 L je 1,6 cm tj. max 2 kgHuh.

Rozdíl mezi 2/3 a 3/4 langem je asi tak 1"palec (coul, 25,4mm)

[Obrázky: langstroth_bocni_loucky.jpg]

Ale pokud se použijí do 2/3 langů plastové mezistěny, které mají plochu buněk stejnou
jako mezistěna v 3/4 "origo" rámku, tak je rozdíl váhy už jen 1" dřeva nástavku Smile
To je vlastně už jen pár dkg Big Grin
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Referenční URL's