Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Rojová nálada
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Je to tak, u včel je všechno příznak všeho a nic není nikdy 100% ... a hlavně vždycky udělají pravý opak, než se od nich očekáváSmile
Ted to maji tak, ze jsou v jednom VN (448x285) a jednom NN (448x156) oddelen materskou mrizkou.

Pred cca 10dny meli VN z cca 1/2 vystaven dilem (plod a pookrajich zasoby), zbytek jsou mezisteny, v NN je to zhruba to same tj. 1/2 vystaveno s nezavickovanymi zasoby, zbytek mezisteny.Ale treba je to ted uz jinak...to bylo zhruba pred 10 dny. Huh
To nasvědčuje tomu, že plodiště není ještě zcela vystavěno. Rozšíření by tedy nepomohlo. Na mezistěnách ti sedět nebudou. Na to je třeba včelstvo rozebrat a zjistit to. Pokud není dostavěno, přesuň z kraje plodiště již dostavěné se zásobami na kraj a k jádru plodiště nedostavěné dílo, případně i doprostřed.
Vypadá to, že všude je to samý roj. Květového medu bude letos asi málo, hlavně v nížinách..., kdežto pod horama tam je HEJ...Big Grin
Zdravím, včera jsem narazil na další včelstva v RN. Řeším to tak že udělám oddělek z daného včelstva, to většinou od rojení upustí. Matečníky vylámu a v oddělku buď nechám dva nejpěknější, nebo přímo přidám svůj pokud mám. Popřípadě matku pak vyměnm za "kvalitní". No a teď mě tak napadlo udělat oddělek z obou včelstev jeden. Z každého úlu bych odebral 4 rámečky plodové a zbytek zásoby a pyl.a dal to dohromady do nového úlu, s tím že bych nechal znovu matečníky 2-3 a poté matku vyměnil. Zajímá mě jestli to tak lze provést? Jestli se včely mezi sebou nebudou navzájem "škubat" Smile A kdyby přece tak bych do oddělku dal rámečky i se včelami jen z jednoho včelstva, a z druhého jen prázdné plodové. tady se zase naskytuje otázka zda by včely obsedly všechny rámečky aby plod třeba neuhynul chladem. díky za názory.Jo a ještě jsem se chtěl zeptat, je lepší ze včelstva které je v RN udělat oddělek s použitím staré matky a matečníky nechat v původním včelstvu? nebo naopak?
ja odoberam matku,v prip ze ju ponecham tak riziko vyrojenia v danom roku trva..ale zalezi to aj od poctu vcelstiev a ochoty ci casu vcelara otvarat ule a prehliadat Smile
Orel, áno, so starou matkou odloženec je od začiatky funkčný, nové včelstvo veľmi rýchlo sa mobilizuje, ochrana letáča je zabezpečená, matka kladie vajíčka. Pri odloženci je dôležité, aby odobraný rámik s matkou mal plod, ktorý sa začal liahnuť, ten doplní včely, ktoré nutne z úľa odletia., I keď je toto spoločenstvo malé, chová sa ako veľké včelstvo a nehrozí mu rabovka. Matka ak v pôvodnom včelstve bolo dobrá, netreba ju v tomto roku vymieňať. stačí až o rok. Matka s v organizovanom včelstve vyliahne a oplodní i keď určité riziko aj tu existuje (pri oplodnení), ale väčšinou to dopadne dobre.
Jasně, takže lepší matku z původního včelstva odebrat. a je možné teda oddělek složit z více včelstev? ze dvou třeba rámečky s plodem a včelami?
Těsně před vyrojením je nejlepší udělat přeleták. Odebrat matku a veškerý zavíčkovaný plod(umístit na mezidno s vlastním česnem, či očkem), celé se to postaví na původní úl, na které se dá mezidno. Pod mezidnem jsou souše a nad nimi medník(medníkové nástavky), může se ponechat jeden rojový matečník, (já vylámu všechny a vložim jim zrálý matečník ze serie). Po deseti dnech z části nad mezidnem udělám oddělek s původní matkou(stačí dva plodové plásty a zásobní). Oddělek umístím jinam. Obě části spojím vytažením mezidna. Je-li snuška, nebo ji lez očekávat, tento zásah se vyplatí. Bonusem je oplozená matka v silném včelstvu. Existují různé varianty Smile
Jsou i kolegové, kteří varují před takovým mícháním plástů se zavíčkovaným plodem, protože pokud je na plodu víc roztočů, vytvoří se díky nepříbuzným roztočům možná docela problematická situace. Docela bych jim věřil ...Wink Asi by to chtělo napřed znát úroveň napadení. Jasně, platí to spíš pro podletí, ale kdo letos ví ..?
Jiří
Mám zkušennost že i to včelstvo které má pod nohama jeden volný nástavek se klidně chce rojit.Mají co stavět,mají místo a přesto je to nepřejde.
Takže dělám oddělky co to jde.Z některých včelstev už i podruhé třeba po čtyřech až pěti rámcích.Na chvilku dají pokoj a pak to na ně zase přijde.
Letos zatím nemám ještě ani jeden roj (tedy nevím o žádném) a snažím se je udržet doma co to jde.WinkS těmi směsnými oddělky mám dobrou zkušennost.V loni když jsem se vracel z kontroly na řepce tak jsem si vezl na stanoviště skoro pravidelně 9-10ti rámkovej oddělek smíchanej z různých včelstev.
Míra, rojenie tak silný pud, ak prepukne nedá sa zastaviť, jedine deštrukciou včelstva delením na menšie časti, ale ak sa včelstvo z toho spamätá, znovu si pripraví nové rojové materské bunky.Ťažko sa proti nemu bojuje, pretože prvú fázu rojovej nálady (RN) nevidíme- je v latentnom skrytom stave, ale keď už začne, stále sa zosilňuje a keď sa stane viditeľnou M položí prvé vajíčko do materskej kolísky-kolébky, už ju nič nezastaví. Prvý prejav keď začína RN je, že včelstvo nechce stavať dielo a keď aj začne, tak obyčajne Ms pokazí, stavia napriek predlohe trúdie bunky a nosí stále menej nektáru.
A tak je aj u Teba, často sa čudujem keď tu čítam rady , dajte včelám stavať a včely nestavajú aj napriek voľnému priestoru. Ja som na túto fázu rezignoval a radšej som nechal včelstvo včas vyrojiť a 2-3 včelstvá vysypať na súše. AK tieot roje vyleteli pre a na začiatku nejakej znášky, nahradili stratu z vyrojených včiel.
Ako som uz pisal u zdraveho a silneho vcelstva sa sa snaha o rojenie neda zastavit. Ale pomaha skora vymena starej matky za novu. Ak natiahnu matecniky vsetky az na jeden zrus a starej matke strihni kridla. Stara matka sa budto po videti novej bude snazit vyrojit a neuspeje alebo sa budu isty cas tolerovat obe a potom staru po case vcely vyhodia (alebo ju vyhodis ty). Uz mam takto vymenene nove matky v tretine vcelstiev (8/24) a v dalsej tretine je to v procese a zatial bez roja ci tzv. rojovej nalady.
Tak toto jsem já letos nezvládl. Neměl jsem souše a tak jsem je nutil hodně stavět a dostal jsem je asi až moc do síly. Z 5 se mi 4 vyrojily a jen jedny jsem chytil. Teď mi je teoreticky všechno jasný a příští rok neuletí ani jedny. Na to že se, ale vyrojily a uletěli je snůška perfektní. V sobotu jdu podruhé točit a je toho víc jak poprvé. U dvou jsou dva medníky plně zavíčkované a to nemluvím o tom že mají i plné plodiště. To dám asi do medníku a dolu dám vytočené souše a uvidíme jak dál.
(04.06.2012 13:31)Z.Ch napsal(a): [ -> ]... Neměl jsem souše a tak jsem je nutil hodně stavět a dostal jsem je asi až moc do síly. Z 5 se mi 4 vyrojily ........

Tak stejnou zkušenost jako ty jsem loni jako začínající včelař v první celé sezoně (6 přezimovaných včelstvev) udělal já. Žádná souše, jen mezistěny. Po zimě ve dvou nástavcích se silným jarním rozvojem na mezistěnách, které jsem se snažil, aby jim nikdy nechyběly. Myslím dost prostoru, ale žádná souše. Stavěly jak o život, ale stejně si myslím, že matce nestačily a tak ve výsledku celkem 6 rojů (jedny ne a jedny dvakrát).
Letos rozšiřuji soušema a zatím (musím zaklepat) bez rojení.
To jsou paradoxy, všetky knihy, učitelia včelárstva a všetci tí múdrejší píšu a hovoria, že dajte včelstvu čo najviac robiť, včely budú mať prácu a nebudú sa rojiť, ako vidíme na dvoch prípadoch hore, nie je to pravda. Nemajú však pravdu ani oni, lebo včelstvo sa naozaj preto nerojí, že stavajú medzisteny.

Ja už dávno tvrdím, že tie príčiny sú celkom inde, J.B. tohoto roku ponúkal včelám súše a včely sa u nerojili, môže to byť argument, že preto sa mu včely nerojili? Ja myslím, že nie! Tento rok je na rojenie atypický, vlani mi vyletelo 130% rojov, tohoto roku 3, tie isté včely a matky. Môžem povedať, že mám nerojivé včely? Nemôžem. Takže odvodzovať z niečoho isté závery, sa neodporúča. Viac menej je to náhoda
Tono, samozřejmě máš pravdu, že po dvou sezonách skoro žádné závěry dělat nelze a nemá se to.
Ale já neříkám: musely stavět jen mezistěny (měly hodně čo robiť) = proto se rojily. Já jsem si dovolil jen podotknout, že matka měla možná málo místa ke kladení (ne dost rychle, jako že to, že nestíhají převládlo nad robotou), byť se včely hodně snažily a stavěly (maly čo do roboty Smile). Podotýkám, že byla výborná snůška. Nemohlo to tak být?
Ale ještě pravděpodobněji to vidím na fakt, že se měly moc dobře (snůška, počasí) a tak se v nich projevoval jejich nejpřirozenější pud po rozmnožení a zachování (rozšíření ) rodu.
Promiň, že sa snažím po vášmu, ale to proto, že Vás Slováky mám rád Rolleyes
Někdo se tu zmínil o porojích. Stává se že v takovém poroji letí i více matek a to ještě k tomu neoplodněných. No a tak si musíme uvědomit, že ač si myslíme, že je máme holky přečtené, ,,,tak o nich vůbec ,ale vůbec nevíme všechno...
Já mám zátím celkem dobré skóre co se týče rojů (aspoň myslím). Včelařím třetí rok, první rok jsem přivezl oddělky, druhý rok - 0 rojů, letos zatím jeden a to jsem ho nechal uletět dobrovolně abych se naučil jak ho chytat a usadit Big Grin abych upřesnil mám 14 včelstev, loni ani jedny nebyli v RN a letos dvoje, jedny jsem pustil sám, dokonce se to dá dobře odhadnout kdy uletí, já počítal že v pátek, uletěly v sobotu ráno. A ty druhé včely - vzal jsem 3 rámečky plodové, udělal oddělek, a bylo po rojení. Ještě abych dodat ten první roj jsem chytl usadil a na dva dny odvezl. původní včelstvo jsem nechal tak, vylámal všechny matečníky a poté spojil s rojem v naději na letošní dobrou snůšku, a hlavně letos nechci rozšiřovat. Uvidím co z toho bude, popřípadě zda nebudou chtít uletět znova.
Než jsem začal medovat, tak mi jedno včelstvo značně zesláblo....před tím přetékaly z úlu. Měl jsem za to že se vyrojili a ulítli. Jenže nedávno jsem otevřel úl a ejhle na plástu vidím matku lonskou s bílou tečkou. Takže žádný roj asi neuletěl.....není možné že odletěl s tou novou a stará zůstala? Confused
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Referenční URL's