Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Rojová nálada
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Tak som to radšej teda %
(22.05.2013 1:05)Igor78 napsal(a): [ -> ]No ,tak popíšem stručne stav a kľudne sa domňa pustite .

Je to takto : Sobota pred týždňom -všade mysky materské s vajičkom či bez ,o týždeň ,pri vyberaném sme poškodili jeden matečník už zaviečkovaný ,ostatné včelár a aj s ostatnými zrušil,nechalisme dva ,lebo další včelár že je to možno tichá výmena ..medzitým my panika že idú sa rojiť hej a nebudeme pritom sme otočili úl o 180stupňov aby sa dala dať tá mriežka na letáč ,po dvoch dňoch panika mierna že trúdi nemôžu cez to chodiť,,a píšem sem ..dneska bol utorok : píšem sem a robím oddelok plus pôvodnému včelstvu z matkov som dal 2x2/3nadstavky z medzistienkami plus jen pôvodný s plodom a matkou do plodiska ,hore zostali medníky a natom na folii odelok starý plod a mladušky ..problém je že som to spravil rýchlo a potom mi došlo že matečníky čo zostali a boli v nich larvy z materskou kašičkou tak tam je už len vajce a pel ....čo sa teda stalo ?? prestali sa mať chuť rojiť a samé to zrušili a ja som robil odelok zbytočne ? A čo teraz ? Zastreliť sa ? Confused

No nevím...na vojně jsem byl se Slovákama a byly v přesile 7:1,po devíti měsících vojny jsem na rodiče mluvil slovensky, ale tohle jsem si přečetl 3x a pořád tomu nerozumím..... Buď jsi byl v jiným včelstvu, nebo "na plech"....Dodgy
(21.05.2013 19:53)Pavel Sklenář napsal(a): [ -> ]Oddělek nemá co dělat na vysokém dnu. Pak vymýšlí hlouposti Tongue.

Já bych se nebál, ani toho vysokého dna. Já zatím dělal všechny svoje oddělky na vysokém celozasíťovaném dně a až na případ mojí blbosti (naplno otevřeného očka), tak žádný problém. Tvorba oddělků, jak začátkem května, tak začátkem června. Dával jsem i plásty s nezavíčkovaným medem a pokud se nechá očko otevřené jen na jednu včelu, tak bez obav.
Tam jde spíše o tepelnou pohodu oddělku, respektive plodu. Ale pokud se udělá silný oddělek, tak výška dna až takovou roli nehraje.
Ahoj, včely mám na zahradě u rodičů a oni včera večer pozorovali že 1 včelstvo bylo i navečer (kolem 22:00) rozlezlé zvenku po úle. Nevíte co by to mohlo být ?
Navečer to mohl být problém s přehříváním či nedostatkem prostoru.
pridať nádstavok pod plodisko ak poriadne nie je obsadený medník. Ak je aj medník poriadne obsadený pridať nádstavok s medzistenami medzi plodisko a plný medník. Pozor na trubčinu ak je včelstvo na vysokom podmete. Ak je tak trubčinu vyrezať a dať slepiciam.
Ak je dobra znaska tak sa vcely zhromazduju okolo kazdej skarocky a odvetravaju vlhkost - to sa da pozorovat najme na agate - to bude asi ono.
Ahoj , dnes jsem zjistil , že jedno včelstvo se mi dostalo do rojovky, zatím jsem jen vylámal matečníky cca 4 kusy ,mám pouze dvě včelstva a to na 4nn a 2 nn , pomůže když zaměním úly? Silnější bych měl oslabit a tím by mohlo ztratit rojovou náladu a slabší tímto krokem posílit. Jen nevím zda to bude fungovat, zítra odjízdím na 7 dnů pryč takže moc času na zkoušení nemám a nerad bych po příjezdu lozil po stromě, nebo koukal do prázdného úlu. Díky.
jirko, podľa môjho názoru ak vpustíš včely v rojovej nálade do slabšieho úľa môže niekedy dôjsť k rozšíreniu rojovej nálady aj do druhého úľa, ja osobne by som problém vyrojenia zámenou neriešil, ale riskni a vyskúšaj, ale Blush
Jsou jen 2 spolehlivé metody jak vyřešit rojení ve stavu již zakladených matečných misek, pokud nechceš nechat včelstvo vyrojit.
  1. přeleták ( na mladý plod, matečník), ale musí být letový den (to nyní asi neklapne)
  2. odebrat starou Matku (udělat s ní oddělek) a nechat vylíhnout a oplodnit novou z matečníku.
Nic jiného spolehlivě nefunguje, ale to bylo již mnohokrát zmíněno.
Naražené matečníky - jak dál. Dovolím si uvést svou osobní praxi, ke které jsem dospěl letitou praxí - včelařím samostatně od 15ti let, roku 1969 s cca 30ti včelstvy.. Pokud zjistím, že má včelstvo naražené matečníky není čas na nějaké přemýšlení co bych asi mohl udělat, musí nastat jednoznačný sled úkonů, algoritmus, který zabrání vyrojení a je stoprocentní. Dle mého soudu včely, které jsou v rojové náladě, tak se i přes různé akce jakými jsou např. vylámání matečníků rozšíření, odebrání plodu ap. stejně vyrojí.
Včely se oslabí, roj s největší pravděpodobností zmizí v nedohlednu a medný výnos můžeme čekat až napesrok. Takže tedy, jakmile zjistím matečník již dále nepřemýšlím a dělám přeleták, který je jedinou spolehlivou cestou, Je to i nejrychlejší varianta. Jak zjistím matečníky, již se ve včelách nepřehrabuju, nic dalšího nehledám. Sundám nástavky až na spodní (jinak bych to neunesl), a spodní nástavek se dnem přenesu na jiné místo. Na původní místo dám jiné dno, prázdný nástavek s cca třemi plodovými plásty a zbytek doplním dvěma rámky se zísobami /abych nemusel přikrmovat) a doplním mezistěnami nebo soušemi. Všechny rámky dám ometené, bez včel, abych měl jistotu, že tam nebude matka. Z matečníu se vylíhne matka a oplodní, pokud o to máme zájem. Na původní dne pak dáme odložené nástavky. Co se stane? V původním odloženém úlu budou ve velmi krátké době zrušeny všechny mateščníky. Stalo se mi, že ještě týž den jsem chtěl vzít matečník, ale již byly všechny zrušeny. Do nového nástavku se vráti všechny zalétané včely, proto dávám do původního rámek s vodou nebo lahev s řídkým roztokem. Včelstvo sice přišlo o létavky, ale masivně se líhnou další včely a včelstvo opět zesílí. Stalo se, že po cca dvou až třech týdnech vznikne opět v hodně silném včelstvu rojová nálada, ale to je opravdu výjimečné. V případě snůšky je možné po cca týdnu obě části spojit, zrušíme-li matečníky na novém dně, ve včelstvu t.č. žádné nejsou. Já ale většinou nechám matku oplodnit a mám oddělek, kde dle situace je možné v podletí vyměnit matku. V případě, že roj je již pryč udělám stejně přeleták abych zabránil porojůmTady ale po oplození spojuji kvůli výpadku v plodování. Včelaření je po 44 letech rutina, ke které jsem se nepropracoval po pěti šesti sezonách. Uvádím konkrétní postup ze svojí praxe jako návod k přemýšlení, nikomu to nevnucuji ani nemyslím, že je to nej- postup. Je to můj postup, který aplikuji. V diskusi bychom měli, dle mého názoru, uvádět to, co jsme vyzkoušeli a neuvádět dohady a domýšlet teorii ala přítel Mlha
(26.05.2013 21:06)Tomáš Madar napsal(a): [ -> ]Jsou jen 2 spolehlivé metody jak vyřešit rojení ve stavu již zakladených matečných misek, pokud nechceš nechat včelstvo vyrojit.
  1. přeleták ( na mladý plod, matečník), ale musí být letový den (to nyní asi neklapne)
  2. odebrat starou Matku (udělat s ní oddělek) a nechat vylíhnout a oplodnit novou z matečníku.
Nic jiného spolehlivě nefunguje, ale to bylo již mnohokrát zmíněno.

Tak dnes jsem se vrátil ze služebky a dokonce počasí se na chvíli umoudřilo tak jsem udělal ten přeleták , jen jsem ještě plodové nástavky rozházel na oddělky s matečníky. Jak mě dojdou v červenci matky tak je všechny výměním a je po problému co s rojovkou. Díky za rady.
Gustave, pokud jsem tvůj popis správně pochopil, tak v původním a nyní odloženém úlu zůstala matka i matečníky. Do nového úlu šly jen asi tři rámky plodu a dva rámky zásob - bez včel, přibudou létavky. Pokud jsem tedy postup pochopil správně, proč dojde k tomu, že by včely měly v původním úlu i s matkou samy zrušit matečníky? Vždyť tímto způsobem se prostě jen vytvořil oddělek... anebo prostě něco špatně chápu. Díky za vysvětlení!
Popíšu to zjednodušeně:

Princip přeletáku tkví v tom, že kmenové mateřské (původní) včelstvo opustí prakticky všechny létavky, které se vrátí na původní místo, kam byly zvyklé létat. Tedy do přeletáku s plodem a matečníkem.
Tím pádem v původním včelstvu zůstanou jen mladušky, plod a matka. Pro včelstvo je to šok, najednou je bez létavek, vyhodnotí to jako nebezpečí pro přežití společenstva a zruší matečníky, protože na rojení zkrátka nemá. Najednou není v blahobytu, naopak je bez čerstvého přínosu a včel, rojení by pro ně bylo fatální, nepřežila by ani jedna část včelstva.

Pro včelstvo je prvořadé přežít. A teprve když má zajištěno dost materiálu (včel, plodu, zásob) pro sebe, tak teprve potom přemýšlí o rojení. Pokud něco chybí, rojit se nebudou, nebo probíhající přípravu zruší a začnou opět shromažďovat materiál.
To všechno chápu - že včelstvo se množí/rojí jen tehdy, když je při síle a v blahobytu... Jen mi nehraje ten moment, že v přeletáku, kam se vrátí létavky, mají zůstat matečníky a včely je prý samy zruší. Vždyť právě přišly o matku, tak by měly naopak si vychovat co nejdřív matku novou, ne? Chápal bych to, kdyby matečníky zůstávaly v původním úle (na novém místě) s matkou a takto oslabené včelstvo (přišlo o létavky, které se vrátily na původní místo do přeletáku) by pak podle mě logicky matečníky samo rušilo. V tom tedy vidím určitou nelogičnost.... proč si budou létavky, které přišly o matku rušit matečníky? Jde to nějak vysvětlit, nebo stále něco špatně chápu? Dík Wink
Za B je správně - matečníky odneseš s plodištěm jinam... na původním místě zůstane 1 ... nejlépe "ušlechtilý" pokud ho máš - nebo aspoň ten největšíSmile
Tak to už tomu rozumím, takhle mi to do sebe zapadá. Díky za trpělivost....
Milý Gustave, zkoušel jsem tě kontaktovat soukromě, bohužel jsi se neobtěžoval mi odpovědět. Proto bych se rád zeptal, který můj příspěvek má "domyšlenou teorii" či je nějak závadný či zcestný. Pokud jsi to ještě nepochopil, toto je fórum a ne učená kniha, tedy většinou se zde každý snaží podělit dle nejlepšího vědomí a svědomí a i zkušeností (většinou ovlivněných nadmořskou výškou, polohou a jinými vlivy) a většinou poradí nějaký postup, který se sám naučil od zkušenějšího včelaře, nebo z literatury. Nechci zde nikoho na fóru urazit, ale takových je nás zde většina, na to aby zde někdo popsal dosud nepublikovaný postup, či zkušenost podloženou dlouholetým pozorováním na více stanovištích tu má jen pár včelařů (určitě pan Pešek, Křapka, Turčáni... tímto jim děkuji a omouvám se pokud jsem na někoho zapomněl). Nechápu ale proč se do ostatních strefovat? I zdánlivě "hloupý" příspěvek může někomu pomoci či přivést na jinou myšleknu. Ono i ten tůj příspěvek o přelétáku je jen opsán z knihy Friedricha Pohla, Úspěšné včelaření, a nenapadne mě s Tebou polemizovat kolikrát to máš vyzkoušené a zdali vůbec. Prostě kdo knížku pana Pohla nečetl má díky tvému příspěvku další námět jak postupovat proti rojové náladě a třeba mu to bude fungovat a třeba také ne. Nechápu ale proč se tu vzájemně urážet. Tedy ten mínus není za příspěvek ale za formu.
Aplikoval jsme přeléták podle Víkendového včelaře. Je to jak píše výše Gustav, jen vše na stejném dně s využitím mezidna.
Tedy medník jsem hodil dolů, dal do něho otevřený plod, jde i nalervené matečníky. Nad to mezidno a původní plodiště s matkou a matečníky a nahoru víko se stropním česnem, které jsem narychlo zbouchl z palubek. Mezi plodišťové nástavky MM.
Po týdnu v medníku lze ponechat ušlechtilé matečníky a nebo zrušit ty nouzové,pokud M nechceme měnit. Matečníky byly v plodišti zrušeny, podle vajíček identifikován nástavek, kde je M. Ten druhý podsunut dolů pode dno, takže nahoře nad mezidnem zůstal jen nástavek s matkou, kam jsem dal vodu a MCT.
Včera jsem chtěl celé kolečko uzavřít, ale nástavek s matkou byl celý plný otevřeného plodu a vajíček, i přesto, že nebyla snůžka, bylo hnusně a podkrmil jsem jen plackou těsta. Navíc, jako bonus, vajíčko v misce.
Takže pozor jak píše Gustav, může se stát, že vám i přeléták zpět chytne rojovku. Měl jsem jim minulý týden víc pustit žilou do nástavků bez M. Takže si to dám pro důkladné procvičení ještě jednou Smile
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Referenční URL's