Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Rojová nálada
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Veselo určitě bude, zvl. až se oteplí. Medníky plné, plodiště zavíčkované nemůže to jinak dopadnout pro ty co spoléhají na náhody a štěstí. Jinak počet rojů závisí od protirojové metody, kterou kdo používá a její spolehlivosti. Já používám LBV, trochu štrejchlou zebrováním a včelstva jsem přerovnal asi před 10 dny. Myslím, že rojení letos nebude a tak chystám medomet, samozřejmě starý radiál, na nový a připravovaný PR medomet mám připravený materiál a pár svárů - nejsou lidi. Doufám, že ho alespoň trochu letos umažu od medu na závěr sezony! Zdraví R. Stonjek
Děkuji za pochvaly, jsem rád, že Vás tím moc neotravuji Smile, i za nabídky rojů, ale ty musím s díky odmítnout. Budou mi stačit zkušenosti s roji ode mne Cool

Zítra bych je chtěl jet zkontrolovat, tak mi držte palce. Dřív se tam díky své práci nedostanu. Za tmy už opravdu nemá cenu do úlů lézt z mnoha důvodů, které tady každý jistě zná Smile
Tak jsem tam zajel dnes jenom na otočku, ale prostě mi to nedalo a chtěl jsem je zkontrolovat.

Lítají, nosí a staví, plod tam očividně přibývá, takže bych to i jakožto novic v tomto počínání viděl, že je to zatím v pořádku. Mají se čile k světu.

Překontroloval jsem i ostatní úly, vyřezal něco trubčiny v divočině a shledal stav přívětivý vytáčení. Medníky mají ze 3/4 zavíčkované, tak se na to příští týden vrhnu.Nemůžu se dočkat! Rolleyes
Že se po oteplení budou rojit, bylo jasný všem, ale že hned první den a zrovna mně, to mě nenapadlo.
Před úly mají krásné převislé břízy, radost je z nich sklepnout, a ony si vyberou právě muchovníky a dříny. A jeden roj se pak přesunul do šípkového keře, aby mi to udělal zajímavější.
Tak sem včera taky chytal svůj první roj. Vyletěli mi přesně v 10:58 naštěstí neletěli daleko a sedli si na malou jabloň asi 15m od úlu.
ahoj lidi. Dnes jsem na poslední chvíli zabránil puči. Nechal jsem jim dva matečníky, deset jich vylámal. Matku dal s 5ti rámky do nového úlu. Doufám, že je to už přejde.
To si myslíš len ty, predstav si tento scenár v úli, rojová nálada je už včelách, čiže včely budú neustále robiť pokusy vyrojiť sa ak budú mať k dispozíciu matku a ty si im ponechal dve MB. Ďalej všetky rojové včely z nového úľa sa vrátia do svojho úľa a v takejto konštelácii budú čakať na vyliahnutie prvej matky, ktorá prevezme rolu lídra a o 4-5 dní od vyliahnutia sa vyrojí, vo včelstve ostane druhá M, ktorú si včely budú "pestovať" kým sa neoplodní. Až vtedy postupne zanikne rojová nálada, keď začnú ošetrovať plod.

Rojová nálada je tak silný pud, že sa dokážu vyrojiť aj bez matky, stalo sa to mne, včelstvo sa upokojilo až keď som pridal matku. Takže niekedy je lepšie nechať vyletieť roj z úľa, ktorý za normálnych okolností postaví nové dielo, ak je ešte znáška donesie si slušné zásoby.

Je aj iný scenár, ale to len v prípade ak má včelár viac včelstiev, očakáva roje a má voľné debničky. Ja roje na začiatku agátovej znášky (ale je to jedno aká je znáška), postavím aj 3-4 debničky, už v jeseň si pripravím istý počet prebytočných súšov,za dno poslúži aj obyčajný rám, zostavu kladiem na zem.
Do pripravenej zostavy osadím aj tri roje, aj v priebehu 13 dňoch, včely prebytočné M zlikvidujú a ostane jedna. Takéto dočasné včelstvá prinesú toľko medu, že nahradia výpadok u včelstiev, ktoré sa dostali do rojovej nálady.
Sláva, tak už ho mám. Už delší čas přemýšlím, kde seženu roj na osazení medné búúú, když testuji protirojové opatření formou dostatečného prostoru. Dnes mi jeden úl dal najevo, co si o nich myslí a začalo okupovat nejbližší borovici. Vzhledem k tomu, že to byl loňský roj od souseda, kterému jsem se chystal měnit matku, vyřešilo se několik věcí najednou. Dostal jsem signál masivnějšího rozšíření všem ostatním úlům, zabydlil mednou krávu a nemusím čekat na novou matku. Zlatá matička příroda, člověk by to lépe nenaplánoval! Wink
Včelky mě vždy překvapí, je to fascinující. Tento týden jsem našel druhou ještě nekladoucí matku v medníkovém nástavku nad mřížkou. Vyklubala se při předělávání rámků s plodem do medníku s mezistěnami. Matka z plodiště se nemohla k sokyni dostat díky mřížce. Úl není vyrojen a a medníkový nástavek je ideální pro oddělek.
Od zkušenějších by mě zajímalo, co by se stalo po delší době soužití matek oddělených jen mateří mřížkou, popř. mednou komorou. Je možné, že by medná komora sama o sobě dokázala oddělit 2 matky od sebe bez vyrojení?
Taky se musím podělit o můj první roj.
Tak si představte, tak si po obědě popíjím kafíčko, a najednou si říkám...někde tady slyším včely , podívám se směrem ke včelám no a roj je na cestě.HuhHuh
Tak se pokochejte fotem.

[attachment=1131] [attachment=1132] [attachment=1133] [attachment=1134] [attachment=1135]

Uvidím jak se mu podaří..Wink
(20.05.2012 20:59)Ivík napsal(a): [ -> ]Včelky mě vždy překvapí, je to fascinující. Tento týden jsem našel druhou ještě nekladoucí matku v medníkovém nástavku nad mřížkou. Vyklubala se při předělávání rámků s plodem do medníku s mezistěnami. Matka z plodiště se nemohla k sokyni dostat díky mřížce. Úl není vyrojen a a medníkový nástavek je ideální pro oddělek.
Od zkušenějších by mě zajímalo, co by se stalo po delší době soužití matek oddělených jen mateří mřížkou, popř. mednou komorou. Je možné, že by medná komora sama o sobě dokázala oddělit 2 matky od sebe bez vyrojení?

Teď na jaře v pohodě - stává se mi to, když rozdělím plodové těleso zvlášť brutálním způsobem. Někdy stačí i oddělit plod nástavkem 24cm. A včely cítí oiřelost a vychovají si matku. Je to poznat při medobraní - dvě plodová tělesa a leckdy málo medu Smile

Chov matek nad přížkou i s oplodněním v medníku je používaná metoda.
Ale nic se tím nezíská, řekl bych že vše ostatní je jednodušší Smile Ale jde to.
Tak to začalo i u mě. Čekal jsem kdy začnou, včera jeden ,dneska jeden doma a druhý na novém stanovišti. Nedalo mi to, když se doma vznesli a jel jsem se podívat k lesu. Přijel jsem a říkám si je to v pohodě, ale když jsem odjížděl tak si říkám to je nad loukou nějak živo. Zastavil jsem a šel se podívat, krásný roj se usazoval na louku(u matek mám střižená křídla) honem domů pro úl a zpátky. Jediné co mě napadlo jak je dostat z trávy bylo,že jsem z jiného úlu vyndal vystavěnou panenskou souš a postavil ji do roje. Krásná práce,sice to trvalo asi dvě hodiny , nechat nalézt a sklepnout, ale celý roj jsem pomocí dvou souší sebral a hned dal do nového domova. Zítra mu musím dát ještě jeden nástavek 2/3 lang byl přeplněný. Teď jen čekám co nadělí medná kráva, protože ta je nacpaná jen prasknout, sice jsem tam udělal pokus a mají nahoře dva nástavky , náhodou aniž jsem to plánoval při stavbě mi tam vychází nástavek, ale tam se jim vůbec nechce. Nemohu to odkládat a letos budu měnit matky bude to asi u 20 včelstev, ale není vyhnutí. Přeji všem minimální rojení a hlavně pohodové a zdravé včelky.
Antone, a jiní... jak mám tedy příště postupovat, až najdu opět matečníky před zavíčkováním?
Fernando, s týmto javom má problém každý včelár, takže tento fakt musíš riešiť skôr ako v čase rojovej nálade. Ak objavíš včelstvo pred vyvrcholením rojovej nálady, už nič nenarobíš, jedine ak máš voľný úľ, včelstvo deštrukčným spôsobom rozdelíš, pravom význame slova zničíš, lebo med nedonesie. Kto je často prítomný na včelnici, vyrieši to roj, ktorý osadíš do prázdneho úľa. Pôvodné včelstvo sa do troch týždňov znovuzrodí, mladá matka začne klásť vajíčka. Tak či tak, včelár príde v tom roku o med a ostáva na ňom, ako sa v budúcom roku zariadi, či chce produkovať roje alebo chce získať med. Jedným s opatrení je, dať včelstvu priestor a možnosť stavby nového diela na medzistenách. Umenie včeláriť bez rojov, sa každý musí naučiť vlastnou praxou.
Našim se v sobotu vyrojily dva úly a postupně si sedly na tu stejnou jabloň pod úly. Toto je ten druhý roj - první byl na té uřízlé větvi vlevo.

[attachment=1136]

Máte-li nějaké roje na Jablonecku, beru je! Smile Zavolejte přijedu. Smile 608 88 00 33. Moje se nechtěj rojit. Co jsem udělal špatně? A loni se mi rojili jako divé.
Přesvědčil jsi je, že jim u tebe bude dobře. A to včely vždy ocení.Big Grin
(21.05.2012 7:26)Anton Turčáni napsal(a): [ -> ]Fernando, s týmto javom má problém každý včelár, takže tento fakt musíš riešiť skôr ako v čase rojovej nálade. Ak objavíš včelstvo pred vyvrcholením rojovej nálady, už nič nenarobíš, jedine ak máš voľný úľ, včelstvo deštrukčným spôsobom rozdelíš, pravom význame slova zničíš, lebo med nedonesie. Kto je často prítomný na včelnici, vyrieši to roj, ktorý osadíš do prázdneho úľa. Pôvodné včelstvo sa do troch týždňov znovuzrodí, mladá matka začne klásť vajíčka. Tak či tak, včelár príde v tom roku o med a ostáva na ňom, ako sa v budúcom roku zariadi, či chce produkovať roje alebo chce získať med. Jedným s opatrení je, dať včelstvu priestor a možnosť stavby nového diela na medzistenách. Umenie včeláriť bez rojov, sa každý musí naučiť vlastnou praxou.

Zdravím, a přeléták by nepomohl? Nechat létavky hospodařit v dolním nástavku s jedním rámkem plodu a zbytek oddělit mezidnem a nechat lítat přes očko?
Kamil, možnosti sú, ja som dnes ošetril tretí roj, vyletel o 12,30 hod SELČ. v takýchto prípadoch roj vraciam nie do včelstva, ale pomocou ale za pomoci medzidna nad pôvodné včelstvo. Takto využijem v mojom prostredí agátovú znášku, ale len v tom prípade, ak roj vyletí na začiatku kvitnutia, už to praktizujem viac rokov a výsledok je dobrý.

Popíšem postup: už pred znáškou si pripravím niekoľko debničiek, do každej dávam miesto 10 len 9 súšov, (súše vyberám z vyradených z chovu), a medzidná s letáčom a malý izolátor.
Včelstvo z ktorého vyletel roj so starou matkou, urobím kontrolu a všetky rojové materské bunky (RMB) až na jednu, ktorú im ponechám. V mojom prípade plodisko oddelím materskou mriežkou (Mmr) medníková debnička na tú položím medzidno s letáčom dozadu, na Md postavím debničku so súšami a úľ z hora uzavriem.

Roj v rojnici vysypem alebo ak mám v rojnici dva súše postupne ich striasam na úľový nábeh, z ktorého včely postupne vpochodujú do debničky. Rojové včely majú so sebou nejaké zásoby, tak im cukrový roztok nepodám, pretože na druhý deň, ak majú z čoho, si nektár prinesú. V tomto prípade, aspoň u mňa, nektár prinesie pôvodné včelstvo a novo osadené včelstvo taktiež. Aby sa znáške mohlo venovať čo najviac včiel, matku uzavriem do jednoduchého malého izolátora, do ktorého majú včely prístup a od matky dostávajú feromón materskú látku a pracujú ako v normálnom včelstve.

Aj tento spôsob sa dá upravovať a zlepšovať podľa podmienok a možností, človek to musí prežiť, ale prvý pokus ak je hodnotený ako dobrý, včelár si ho prispôsobí na svoj "obraz." No v každom prípade je najlepší spôsob využiť včely bez rojenia.
Zajímavý způsob, pokud se mi vyrojí včelky tak zkusím, ale mně šlo spíš o situaci co popisoval TomasoFernando, kdy má naražené matečníky a včely těsně před rojením. Pokud jsem správně na přednáškách pochytil, pro tuto situaci by měl být přeléták tím pravým, prostě sebrat včelstvu létavky tím, že pro ně nachystám nástavek na dno s jednou souší s plodem, aby si měly z čeho narazit nový matečník, oddělit je mezidnem od zbytku rojechtivých a "znuděných" mladušek, které naráz budou mít jiné starosti než se rojit, a naražené rojové matečníky zruší plus využijí i snůšku, a dole mezitím létavky vystaví a nanosí, případně vytvoří oddělěk (pokud jim naražené matečníky nezruším). Ale asi to bude chtít i pěkné počasí aby na to létavky "skočily".
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Referenční URL's