Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Rojová nálada
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Namisto vypisovani se bez podivat, jestli je ta miska zakladena nebo ne. Podle toho, co tu pises, zrejme nebude a nema to zadny vyznam.
(20.04.2020 10:49)Bud napsal(a): [ -> ]Pane slavík. Při poslední prohlídce o víkendu jsem měl ve 2. nástavku 39x24 od spodu tu misku,kterou máte na obrázku č. 2. Byla uprostřed plástu a v ní základené vajíčko. Ten jsem zamačkl. Na jiným rámku jsem další nenašel. Včely dostaly nový stavební rámek a další 2 mezistěny. Medník jsem ještě nedal, řepka tu není a ovocné stromy ještě nezačaly. Mám činit nějaká další protirojová opatření nebo rovnou chystat žebřík? Přitom se jedná o nejslabší oddělek

Ahoj pokud byla miska jedna a uprostřed plastu, tak můžeš být v klidu. Pravděpodobně se jedná o tichou výměnu.
V sobotu 18.4. jsem pomáhal sousedovi usadit roj. Matečníky ve včelstvu byly ještě otevřené
Také se i u mne holkám zapalují lýtka. Včera jsem odebral dvěma včelstvům staré matky a udělal z nich oddělek. Nebudu je v tom rojení přemlouvat. O víkendu jim proberu matečníky a nechám jen dva každému.
(20.04.2020 11:28)Petr Střelec napsal(a): [ -> ]Rojit se ti nebudou, jen se jim nelíbí matka a chtějí ji vyměnit a když takový matecnik nezničís tak se jim to v tuhle dobu pravděpodobně podaří ku prospěchu včelstva.

Nesouhlasím. Jarní TV = vždy bez výjimky vyrojení.
Dovolím si nesouhlasit, měl jsem TV na jaře (bez vyrojení), dalo by se to někde na fóru dohledat...
TV si udelaji vcely kdy potrebuji.Nekdy i jasne pripravy na vyrojeni neskonci vyrojenim a naopak jasna ticha vymena skonci povesena na hrusce..Uz hodnekrat provedly moje vcelky TV v dubnu,ci kvetnu a naopak se dokazaly zrojit koncem srpna.Kazdy rok znackuju nove matky z TV a svete div se,nemaji chybu.
Já měl v neděli v jednom včelstvu zakladene misky, ale trochu vaham jestli to není loňský roj a nezapomněl jsem vyměnit matku.... Jako že by byla již stará..
Bude překazil si jim tichou výměnu, vadí jim matka z nakeho důvodu. Když to zopakuji nech je to udělat, nebo z plastu udělej oddělek, je škoda toho nevyužít.
Viete mi ako zacinajucemu vcelarovi povedať ci nieco hrozí z týchto matecnikov? L2/3 ,3 nadstavky, minuloročná matka. Diky

Foto+
Ty jsi tam už několik matečníků ulomil viď? Jak to vidím, tak se ti to bude rojit...Wink
To bolo pár dní predtým ale to bolo len také pretiahnute dielo bez matecnikov. A prečo sa im chce rojiť keď majú miesta dosť, na prácu som im tiež dal rámiky. Nech nespekuluju kurnik.
Rojiť sa je ich životný cieľ preto chovajú včely a nosia nektár a peľ...dostatok miesta nie je spasitelný postup zabezpečujúci "nerojenie", je to len jeden z faktorov...Blush
Dnes první roj.
(23.04.2020 16:38)Cichal napsal(a): [ -> ]To bolo pár dní predtým ale to bolo len také pretiahnute dielo bez matecnikov. A prečo sa im chce rojiť keď majú miesta dosť, na prácu som im tiež dal rámiky. Nech nespekuluju kurnik.

Pokud nezměníte postoj ke včelařině (nejen), dlouho včelařit nebudete.

Jestli jste jim dal místa moc, někdy se raději vyrojí než aby si daly líbit blbé zacházení a nesmyslné zásahy.

Asi jste si o včelaření nic nepřečetl že? Na fotce ukazujete pouhé misky, na 99% v nich nebylo vajíčko, to by vypadaly jinak. Kdybyste se obtěžoval si o včelách něco nastudovat věděl byste, že samotné nezakladené misky vůbec nic neznamenají a že je dělají úplně všechna včelstva, je to přirozené. V tuto dobu je to přirozený projev zdravého včelstva.
Invektivy, bla bla bla, rada žiadna. Ale rozumiem ze nemáte čas vypisovať lebo som sa nič nedocital o ockach, zasietovanych dňach a nehynucich vcelstvach. Snáď nabudúce...
Tak předně, já k radám vůči takovým jako vy nejsem povinný. Jen je mi líto vašich včel.

Rad bylo v mém příspěvku hned několik, třeba nastudovat si včelařinu. Taky že se zbytečně děsíte, kvůli svojí líné nadutosti studovat, nad obyčejnou miskou a třetí rada je, že když k nim budete přistupovat takto (dupni si jak rozmazlený malý fracek), určitě z vás včelař nebude. Bez pokory, úcty a fascinace nad tím tajuplným a ne úplně probádaným světem včel, který dokáže den co den přes 50 let překvapovat a kde se máloky něco opakuje. To všechno jsem vám, zadarmo, poradil. I když jsem věděl předem, že vám poradit nejde, což ihned dokládáte svou reakcí.

Moje nejdůležitější rada ale byla, že jste dal svému vč asi prostoru moc. Ale včely ihned oplácí a v tom je to dobré.
Tome moc mě mrzí, jak se chováte k lidem a že je soudíte aniž by jste je znal. Já si, ale myslím, že nejste zlý člověk, když tolik milujete včely. Tak se ptám, kde se to ve vás bere? Někdo Vás někdy ponižoval, nebo buzeroval?
Poradit určitě umíte dobře, ale když reagujeme na lidi takto, tak by možná bylo lepší se tady na to vy...
bla bla bla jistě rada žádná protože dokud nezacnes používat vlastní hlavu nic nepochopíš.A co jako ze se ti výrobek u Kranky to není nic divného o zvlášť když má pod Inky pro raketovej start a jarní počasí jako je letos.Az začneš používat vlastní hlavu zjistíš že stejně přijde rok když už možná budeš dost vědět a umět a stejně se ti vyrojej pokud je komplet neroztrhas na oddelky.Kdyz se budeš vic ucit,vic vnímat uvidíš že loňska matka se obvykle neroji a misky jsou ve včelách celej rok Na to že se budou včely rojit ti pak třeba bude stačit jeden pohled na cesno To že se chtěj rojit je vidět min.4-5 dní dopředu.Mozna časem pochopíš že přesně tyhle řady po netu ti jsou úplně k ničemu protože musíš vnímat tvoje místo včelaření zatím a vše je tam úplně jinak než o 3 kilometry jinde.

Mne na ty reakcí nepřijde nic divného,úplně stejné jako na jiných fórech,přijde někdo novej a po sto devadesátý chcete a vyžaduje doslova nárokuje odpověď na otázku kterou kdyby nebyl linej najde v daném tématu několikrát.To se klidně vsadim...Jinak na jinej fórech pokud někdo chce odpověď která už tam předtím je a udělá to víckrát má za to BAN,ano za svoji lenost.Navic kolikrát je mnohem lepší procis si staré příspěvky najde se tam toho mnohem víc velice často.
(24.04.2020 20:08)Slavík napsal(a): [ -> ]Tome moc mě mrzí, jak se chováte k lidem a že je soudíte aniž by jste je znal. Já si, ale myslím, že nejste zlý člověk, když tolik milujete včely. Tak se ptám, kde se to ve vás bere? Někdo Vás někdy ponižoval, nebo buzeroval?
Poradit určitě umíte dobře, ale když reagujeme na lidi takto, tak by možná bylo lepší se tady na to vy...

Mám rád včely a pracovité, sečtěle SNAŽIVÉ lidi, s velkou pokorou ke včelám, přírodě, ale i lidem. Kteří nejdřív sami vynaloží max snahu, přečtou a ne jako román, ale prostudují každou dostupnou literaturu a že jsou knih desítky a pak, až když tohle všechno dotyčný ze své snahy všechno nastudoval a přesto mu je něco najasné, pak se ptát.

Pravda je, mohl jsme mávnout rukou, pomyslet si (nemusím zveřejňovat co, že ne) a nevšímat si ho. On by se jistě někdo našel, kdo by ho poplácal po rameni a ujistil ho jak je skvělý a jak ty svině nechtěj dělat co jim nařídí! A nenaučil by se nikdy nic. Ale mám za to, že...

Vám je pane Slavíku sympatický přístup nováčka, který si vynucuje odpověď, chce respekt a současně dává okázale najevo, jak je líný se sám něco naučit? Mě dostal tím vztekáním, jak jim dal práci a ony se chtějí rojit (a přitom se mu na 99% rojit vůbec nechtějí). A celé to tu nemuselo být, kdyby se on jen malinko posnažil jako jsme se museli posnažit ve svých začátcích my všichni, kdo jsme u včel vydrželi.

Za mého mládí bych musel vyříznout tu misku, dojít nebo dojet k nějakému včelaři (nejspíš by nebyl doma, telefon skoro nikdo neměl, jen soudruzi a Veřejné telefonní stanice) a až bych ho konečně našel, musel by mít na mě čas a mít na mě náladu (kdybych se někdy choval jako náš začátečník, víte kam by mě poslal) a teprve pak bych se dozvěděl. Pak bych si taky té rady jinak vážil a byl vděčný, že někdo zkušený mi věnoval svůj čas.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Referenční URL's