Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Rojová nálada
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
(29.05.2013 23:06)Gustav napsal(a): [ -> ]Naražené matečníky - jak dál. Dovolím si uvést svou osobní praxi, ke které jsem dospěl letitou praxí - včelařím samostatně od 15ti let, roku 1969 s cca 30ti včelstvy.. Pokud zjistím, že má včelstvo naražené matečníky není čas na nějaké přemýšlení co bych asi mohl udělat, musí nastat jednoznačný sled úkonů, algoritmus, který zabrání vyrojení a je stoprocentní. Dle mého soudu včely, které jsou v rojové náladě, tak se i přes různé akce jakými jsou např. vylámání matečníků rozšíření, odebrání plodu ap. stejně vyrojí.
Včely se oslabí, roj s největší pravděpodobností zmizí v nedohlednu a medný výnos můžeme čekat až napesrok. Takže tedy, jakmile zjistím matečník již dále nepřemýšlím a dělám přeleták, který je jedinou spolehlivou cestou, Je to i nejrychlejší varianta. Jak zjistím matečníky, již se ve včelách nepřehrabuju, nic dalšího nehledám. Sundám nástavky až na spodní (jinak bych to neunesl), a spodní nástavek se dnem přenesu na jiné místo. Na původní místo dám jiné dno, prázdný nástavek s cca třemi plodovými plásty a zbytek doplním dvěma rámky se zísobami /abych nemusel přikrmovat) a doplním mezistěnami nebo soušemi. Všechny rámky dám ometené, bez včel, abych měl jistotu, že tam nebude matka. Z matečníu se vylíhne matka a oplodní, pokud o to máme zájem. Na původní dne pak dáme odložené nástavky. Co se stane? V původním odloženém úlu budou ve velmi krátké době zrušeny všechny mateščníky. Stalo se mi, že ještě týž den jsem chtěl vzít matečník, ale již byly všechny zrušeny. Do nového nástavku se vráti všechny zalétané včely, proto dávám do původního rámek s vodou nebo lahev s řídkým roztokem. Včelstvo sice přišlo o létavky, ale masivně se líhnou další včely a včelstvo opět zesílí. Stalo se, že po cca dvou až třech týdnech vznikne opět v hodně silném včelstvu rojová nálada, ale to je opravdu výjimečné. V případě snůšky je možné po cca týdnu obě části spojit, zrušíme-li matečníky na novém dně, ve včelstvu t.č. žádné nejsou. Já ale většinou nechám matku oplodnit a mám oddělek, kde dle situace je možné v podletí vyměnit matku. V případě, že roj je již pryč udělám stejně přeleták abych zabránil porojůmTady ale po oplození spojuji kvůli výpadku v plodování. Včelaření je po 44 letech rutina, ke které jsem se nepropracoval po pěti šesti sezonách. Uvádím konkrétní postup ze svojí praxe jako návod k přemýšlení, nikomu to nevnucuji ani nemyslím, že je to nej- postup. Je to můj postup, který aplikuji. V diskusi bychom měli, dle mého názoru, uvádět to, co jsme vyzkoušeli a neuvádět dohady a domýšlet teorii ala přítel Mlha

Zdálo se mi to jako dobrej nápad. Přemístil jsem původní včelstvo....Do nového nástavku na původní místo dal rámky s povětšinou zavřeným plodem, a nadstavil medníky. Původní včelstvo na jiném místě...v poho. V novém jsem nechal pouze jeden matečník. Matka se vylíhla, a pravděpodobně proběhl i snubní let. Jenže....včelky si na pár buňkách narazily i přesto další matečníky.....a ta vylíhlá ještě ani ani nezačla klást a byly venku. Roj jsem včera usadil na dně rojáku 5 mrtvých matek. Včelstvo jsem po rojení prohlídnul a vylámal dalších asi 15 matečníků. Nechal jsem jen jeden. Až se holky rozkladou tak spojím. Původní včelstvo se chová podle popisu Gustava. Ale doporučil bych do včelstva na původním místě dávat jen 100% zavíčkovaný plod.
V sobotu som kontroloval dve vcelstva - silne, plne, nevyrojene. V jednom v plodisku viacmenej zavieckovany plod, v druhom zavieckovaneho pomenej, medniky v oboch viac ako zpolovice zaplnene. A aby som sa drzal temy, v oboch narazene matecniky, zatial nezakladene. Obom som odobral po dva ramiky liahnuceho sa plodu vymenou za dve medzistienky. Neviem co dalej? Rozmyslia si to, kedze je uz celkom pokrocile leto resp. moze to byt ticha vymena? Ule mam dvojpriestorove CS, takze pridanie dalsieho mednika nie je mozne. Robit preletak podla navodu vyssie sa mi uz v tomto obdobi nezda rozumne, ale tak neviem ci sa mam spoliehat, ze ich to prejde teraz v juli.
Nezakladených mat. misek bych se nebál, včelky je staví po celou sezonu stelně jako trubčí dílo.

Zdraví Jarda.
Juraj, to nie sú materské bunky, ale len materské misky a to je rozdiel, v ktorých by raz mohli byť aj nové matky. Takže, vo včelstvách sa zatiaľ nič také nekoná, aby si musel pridávať Ms alebo ďalší nadstavok. Ak by to mala byť TV, včelstvo by v tejto chvíli začalo chovať úplne nový trúdí plod, ak to v úli nenájdeš, nič sa v úli nedeje také, aby sa mohol vzrušovať. Pri rojovej nálede by už včelstvo ošetrovalo materské bunky. Ešte píšeš, že v medníku majú aj zásoby, v rojovom včelstve by to nebolo.
Vdaka za upresnenie a odpovede Smile Trudi plod vo vcelstvach je - maju stavebne ramiky so zavieckovanym plodom resp v jednom je stavebny ramik po vyliahnutych trudoch opat zakladeny a su tam larvy. S tymi zasobami som to skor tak myslel, ze ci ich nemotivuju k rojovej nalade, ak sa im zda, ze uz nemaju co robit Smile
V sobotu jsem v oddělku co obsedá aktuálně 1N 39x24 měnil M, protože mnou odchovaná F2 měla výrazně mezerovitý plod. Matku jsem zamáčkl, v klícce dal novou Vigorku s odkladem. Packy jsem vylámal v neděli. V úterý ještě v klícce.
Dnes už mimo klícku, a když jsem procházel jestli vše ok, tak jsem si všiml, že jsou ve včelstvu zakladené rojové matečníky s 5-6 denními larvičkami. Tedy to bylo asi poslední co ta původní M v tomto životě ještě stihla.
Matečníky co jsem našel jsem zrušil. Nová M je zatím v pořádku a pobíhá po plástech, zatím nic moc neklade.
Ale co teď? Přestane rojovka, když se vyměnila M a budou vylámané všechny matečníky?
Nebo je to málo a včely se chuti rojit jen tak nevzdají a budu jim muset rozmlouvat důrazněji? Díky za rady.
To nebude rojovka....nejspíš chtěli matku vyměnit sami....
Dam tu este aj ja jeden postreh do tejto "neskorej" rojovej nalady. Pred dvomi tyzdnami som kontroloval vyrojene vcelstvo, vyrezal som vsetky matecniky okrem jedneho a (neviem ci to bol dobry napad) pridal som par ramikov plodu (mozno tam bol aj otvoreny) zo silnych vcelstiev, ze ked sa uz vyrojili, nech sa aspon rychlejsie spamataju z toho. Teraz v piatok som vecer len tak zo zvedavosti prilozil ucho k ulu a na moje prekvapenie som pocul tiiitajucu a jej odpovedajuce matky. Roj na druhy den pravdepodobne nevyletel (nebol som sice po cely den doma) a ked som dnes do nich len tak zbezne nazrel, naozaj sa mi nezda, ze by sa vyrojili - vacsiu kontrolu som nerobil ani nehladal matku. Co sa mi nezda:

- vzhladom na to, ze som im nechal len jeden matecnik a predpokladam, ze matka odletela s rojom, mohlo sa stat, ze stale trvala rojova nalada a vytiahli dalsie matecniky na otvorenom plode? alebo bol ponechany matecnik prazdny a zalozili nudzovy chov? ak by to bol nudzovy chov, mohli aj napriek tomu vydavat zvuky ako pri spevavom roji? alebo sa len tvarili, ze sa chcu rojit a vzhladom na pokrocile leto ich to rojenie cez noc preslo? Smile

Este k mojim predchadzajucim otazkam - bol to naozaj plany poplach, vcely makaju jedna radost a dnes som im vytocil plne medniky. Smile
(19.07.2013 0:11)Milan Havelka napsal(a): [ -> ]To nebude rojovka....nejspíš chtěli matku vyměnit sami....

Tak díky za tuto radu a musím potvrdit, že je klid. Nová matka klade, nové matečníky se neobjevují, takže vše asi šlape jak má.
Zarazily mě dvě věci.
Že chtěly měnit M pomocí něčeho jako nouzový/rojový matečník. Byly malé na okrajích plodu a bylo jich hodně, tak 7-8. Osobně bych čekal něco jako TV s méně matečníky.
A taky mě zarazilo, že jsme poprvé měl se včelami stejný názor Smile
(13.05.2013 21:13)gusto napsal(a): [ -> ]..vcelstvo netreba rozhádzať,stačí zobrať matku a po osmich dňoch vylámať materské bunky a ponechať jedinú..prípadne vylámať všetky a vložiť pripravenú z chovného rämika..

Takýto postup vyzerá ako tutovka, ale má aj nejaké nevýhody. Môžete prehliadnuť MB okolo latky, alebo pod včelami a je to podstatne pracnejšie než preleták. Okrem toho vznikne mesačná plodová prestávka a stratíte silu včelstva na hlavnú znášku z maliny. Ale na stredniaky a dolniaky to môže byť efektívne riešenie vzhľadom na predstih v rozvoji včelstva.
(25.10.2013 14:57)DonPepe napsal(a): [ -> ]
(25.10.2013 13:27)Josef Skala napsal(a): [ -> ]Pokud pak mluvíme o zastřižení křidélka spíše pro roj v dostupné výšce používám pouze takového zastřižení křidélka které umožňuje matce částečný let a tím usazení roje někde poblíž v nevelké výšce.

Můžu požádat o bližší specifikaci jak na to? Díky

Roj jsem měl naposledy před 7 lety. Prozraďte klucí, jak to děláte?
Jirko a já zrovna hned první začátečnický rok a to u oddělku Smile
Jirko ja by som bol zvedavý ako to deláš ty,že tie roje nemáš.Mne sa nevidí že to bude len priestorom,zrejme má na tom podiel kvalita matky.Ticho závidím včelárom ktorý môžu napísať, že roje nemajú.Možno ak by som mal do 10 včelstiev,tak by som to vedel zvládnuť,no i tak si myslím, že by som musel byť každých 10 dní vo včelách.Nevčelárim prvý rok,no rok čo rok z rojením včelstiev bojujem a tretine včelstiev sa to napriek všetkému podarý.Niekedy tomu pomôže počasie,niekedy sú situácie, že i včelstvo ktoré je relatívne slabšie sa do rojovky dostane.Tak ako já sa snažím rojenie obmedziť,tak je na tom väčšina včelárov v mojom okolí,preto ak máš nejakú radu,ako z toho von, budem pozorne čítať.
Ale k téme,matká tiež zastrihujem časť jedného krídla.V okolí včelnice mám vysoké stromy,preto ak nemusím, nechcem o roje prísť.Postrehol som situácie,kedy včelstvo bolo v rojovke,materské bunky som všetky odstránil a včelstvo si to rojenie nejak rozmyslelo,čo mi potvrdilo to ,že matky si značím.Naproti tomu vo včelstvách kde matka zastrihnutá nebola,včelstvo vyletelo.Toto som postrehol vo viacerých sezónach,možno to bola zhoda náhod,ale je to tak.Tvrdí sa,že včelstvo ktoré je v rojovej nálade už nič nezastavý a najlepším riešením je spraviť preleták,ale sú niekedy prekvapivé situácie, kedy si to včelstvo vplyvom okolností rozmyslí.Spomínam si na agátovú znášku v 2011,kedy som už beznádejne rezignoval a všetky včelstvá mali zakladené materské bunky.Na moje prekvapenie asi po troch dňoch výdatnej znášky mali všetky včelstvá materské bunky vyhryzené.Prekvapilo ma to a zároveň potešilo,no zažil som to len jeden jediný krát.Agát mi vtedy prekvapivo vyšiel a to nad všetky očakávania.
Pro Josef 333: pokud tiše závidíte těm, kterým se to nerojí, najděte si na fóru povídání o LBV metodě a vyzkoušejte ji.

Zastřižení křídla matky je vynikající metoda, pokud víte, které včelstvo se vyrojilo a máte možnost mu vylámat přebytečné matečníky. Když to člověk nestihne, často mu pak ulétá jeden poroj za druhým.
(25.10.2013 18:07)Jozef 333 napsal(a): [ -> ]Ticho závidím včelárom ktorí môžu napísať, že roje nemajú.

Jozef a čo ti bráni napísať to isté....Big GrinBlush

(ináč 30 % vyrojených včelstiev pri väčšom množstve rodín je nie zlé..., píše to aj solídna literatúra,)
ozaj
a vieš prečo na schôdzach rybárskeho zväzu dávajú stoličky vyše metra od seba? Nuž aby si mohli rybári ukazovať aké veľké ryby chytili...Big Grin
Recept je jednoduchý:
  1. genetika (materiál od Leoše Dvorského)
  2. dostatek prostoru (Langstroth 2/3 - 6-8 nástavků, včas buď přidaných nebo ponechaných na zimování)
  3. volná stavba (toho, co chtějí)
  4. snůška ( u mě ovocné stromy, někdy řepka, akáty, a výjimečně - jako letos lípa. Pak už bohužel nic).
Přiznávám, že 1.5. přelarvuji a z každého včelstva dělám oddělek;
přičemž nic neupřednostňuji - vše má se vším souvislost. A kdo si myslí, že kecám a jako rybář přeháním může se přijet podívat v sezóně.
Přístroj k zjišťování rojové nálady.
http://www.beesource.com/build-it-yourself/apidictor/
Měl bych dotaz (nejen) na pana Stonjeka, nejprve s dovolením trochu omáčky; Doposud jsem rojení nijak aktivně moc neřešil, nešpekuloval.....v předminulých letech - když bylo třeba, vylamoval jsem matečníky (při osmi úlech to šlo...). Minulé dva roky jsem se na vylamování vykašlal a nic moc se nědělo, z osmi úlů za ty 2 roky možná 1 roj. Tento rok, díky uspěchanosti počasí - vše je dříve, i včely byly nastartovány velmi brzo - plus počasí je u nás momentálně střídavě pěkné/deštivé to vypadá, že bude zapotřebí zasáhnout.
Jeden můj kompletní úl sestává pouze ze 3/4 Lang, 3 plodištní, 2 medníkové s mřížkou.
Momentálně mají medník jeden, chystám se nasadit druhý.
O víkendu jsem byl včelám odpouštět páru (pocitově odstraňuji průměrně dva víčkované PP a nějakou tu trubčinu). Z 12ti včelstev jsem zjistil jedny v plné rojové parádě (krápníková jeskyně), zbytek OK, bez matečníků apod (ale o tom teď není diskuze). Plodiště jsou pocitově plná včel, v mednících moje včely nikdy moc nebydlely Wink
Co se přidávání druhého medníku týče - jiné roky nic neřeším, nasadím medník nahoru a hotovo (na střídačku dílo/mezistěna/dílo...).
Přemýšlím, zdali v případných přípravách na rojení hraje roli pozice nového medníku; otázka za 500,- zní - bude rozdíl v tom, zdali nový medník podstavím pod starý? Budou včely ten nový, nepřipravený a nevystavěný prostor mezi "plodem a medem" vnímat jako "narušení podmínek" rojové nálady? Nebo ta situace bude stejná, ať už je ten nový prostor nahoře, nebo jinde? Ať se daří, Libor.
Libor ja im vždy ten prázdny medník podsúvam pod ten plný a mám niekedy pocit, že to vyvolá "paniku", nad plodiskom chýba med...Wink
ak je silná znáška rozkladajú nektár aj v novopridanom, ak nie, tak navštevujú ten horný a "ukončujú" - vysúšajú, viečkujú akoby ten nad plodiskom neexistoval Blush

Vyslovene ako protirojové opatrenie sa mi osvedčilo (niekedy Tongue) vsunúť nádstavok zložený z plástov a medzistien medzi dva plodiskové....

(ak používaš mriežku, tak ju potom treba posunúť o jeden nádstavok dolu, čiže ten horný plodiskový sa ocitne na mriežkou - aj tak je obyčajne dosť zanosený medom...)
Pán Goro a čo s peľovými plástami čo sa dostanú do medníka, nebudú chýbať potom v plodisku pri výchove plodu?
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Referenční URL's