Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Rojová nálada
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
mně utekly včelky i trubci Angela bylo jich požehnaně,skoro jako včel,roj sem vysypal k oddělku,rojivou matičku jsem přidal do rodinky kde žádnou neměli a ted čekám jak to dopadne,doufám že ok,ale kdo ví Confused
(22.05.2014 23:08)Jiří Šilhán napsal(a): [ -> ]jen tak pro zajímavost, jak jste na tom s matkami? Jsou to F1, nebo F2? (pokud ne, je pravděpodobnost vyrojení taky velká. Mám pocit, že se na to poslední dobou zapomíná!)
Jsem na tom zatím stejně jako Jirka Matl, misky tam sice na spodku plástů jsou, ale zatím bez náznaku zakladení. (nelichotivou vizitkou pro mě, je stáří matek, které jsou většinou ze série 2011 (F1, dol) a přesto se jim do rojení moc nechce. Je pravda, že včelstva nejsou tak silná jako minulé roky)

To můžu taky potvrdit. Mám 1 matku kupovanou (žlutá značka) a 2 matky F1 udělaný od ní. Tyto nemají žádné matečníky. Pak mám jednu matku F2, tam matečníky jsou, ale jeden nebo 2 na plástu, spíš to vypadá na TV (typické pro Pradědky). A pak mám jednu F3 a ty už chytají stejné morésy, jako místní včela, mraky matečníků Angry
Tak já letos s rojením jsem velmi velmi spokojen. Tet v tom oteplení jsem mněl nakonec 7 rojů, při těch mojích počtech to je paráda. Je znát prošlechtěnost dnes prodávaných matek.Co se kde rojilo tak to sejně byli místní co jsem ještě uplně nevymítil a třeba před dvěma roky usadil roj nebo použil rojové matky.No zamáčkněte ty matky když jsou tak krásné. V plemenáčích jsem mněl od minulého roku ušlechtilé F1 a v té zimně jsem je nechtěl překládat do velkého nástavku i když už to potřebovaly. Nemáte představu jak tam byli nakonec namačkaný (5rámků 42x36cm) a jak dlouho !! přez to je ani nenapadlo jít do rojovky. U několika F1 z roku 2011 jsem viděl matečníky a přez to se nevyrojily. Prostě jen vymněnily matku i když těch matečníků tam bylo 6-7.Je to strašná úspora práce a nervů když se to nerojí.
Zdravím Vás přátelé a mám dotaz. Dnes ráno jsem ještě před odjezdem bral nějaké věci na zahradě. Koukl jsem preventivně na úly. Na jednom plno včel. Na česně černo.
Nástavky oblepené včelami. Jdou se rojit. Vzhledem k tomu, že jsem neměl vážně čas, tak jsem zavřel česno a očka pod mřížkou. Další opatření chci podniknout brzo ráno.
Jest-li najdu značenou matku udělám oddělek. A co udělat, když matku nenajdu.
Udělat přeleták? Dá se to tak udělat. Dík Delik.
(23.05.2014 20:47)Josef K napsal(a): [ -> ]Byl by jste někdo tak hodný a mohl mi poslat článek o provozní metodě přítele Kolomého z časopisu Moderní včelař?
Třeba i soukromou zprávou, on v elektronické podobě není celý a časopis neodebírám.
Děkuji předem, Josef.

Sice mi S-ladek poradil pěkně, ale nenašel by se přece jenom někdo, kdo Moderního včelaře odebírá, že by mi jen tu metodiku Kolomého naskenoval a poslal?
Doufám, že se přece jenom někdo najde.
Předem velké díky, Josef.
Metodiku Jana Kolomého nalezneš zde:
https://www.google.cz/#q=JAN+KOLOM%C3%9D+METODIKA
Rojová nálada se produkčním včelstvům zatím vyhýbá. Rojit se (asi) ale chtěl časný oddělek s rezervní M ( 10.5. zakladeny misky ). Zde přiznávám, že jsem je mohl nechat trochu zmáčknuté přepážkou. Stejně jsem chtěl M dát jinam a po zavíčkování plodu použít jako chovné včelstvo. Což teď také dělám.
No co mě ale překvapilo, že v sobotu po kontrole toho oddělku, kam jsem tuto M dal, i zde zakladené 2-3 matečníky na krajích plástu. M normálně klade, za týden vystavěna a zakladena vložená Ms + rámek s vybíhajícím plodem.
Tak nevím, jestli je to opravdu rojová nálada nebo se včelstvo, z mě zatím neznámého důvodu, snaží M zbavit. Včely do oddělku byly z produkčního včelstva, bez rojové nálady.
(21.05.2014 23:10)S-ladek napsal(a): [ -> ]Já při každým přidávání medníků nazebruji nástavek pod mřížkou nově přinesenými rámky s medníkem. Takže když přidám medník, tak se jim uvolní plodiště. Rámky z plodiště nad mřížku do nového medníku - i s plodem, tam se dolíhne. Takové problémy jako Ty nemám, i když tento rok jsem měl jeden medník přidat o týden dřív - už stačily narazit matečníky pod mřížkou.

Tak o víkendu jsem měl svůj první roj. Ostatní úly jsem prohlédl a opět všude skoro všude matečníky - vylámal jsem jim je a přidal medník s rámky rozházenými v celém plodišti, tak o dalším víkendu uvidím.
Teď mám skóre 2 včelstva bez RN, 2 včelstva přešla po minulém zásahu, ze dvou jsem udělal oddělek se starou matkou minule a zbylá 4 v RN.
Minulý týden se mi vyrojili včely, ale matka spadla před ůl, takže jsem ji zachránil a podaroval kamarádovi. Následně jsem prošel všech 10 úlů, abych zjistil, které to byly, samozřejmě až ty poslední (kontroloval jsem je z druhé strany Big Grin ) Docela překvapily, jelikož se vůbec neměly ani do stavby mezistěn, takže jsem z těch jedněch, co jsem měl na 2 nástavcích, udělal 4 oddělky a vše překontroloval, matečníky zrušil. Předevčírem bylo škaredě a tak jsem v pergole pod třešní chystal nové úly a v tom vyšlo sluníčko a najednou začaly hučet včely. Co asi dělají na odkvetlé třešni?... Tak se mrknu vzhůru a tam roj jak kopačák. Blesklo mi hlavou, že musím rychle pro bednu, ať je mám do čeho dát a v tom se chomáč rozpadl a roj uletěl i přes mé pronásledování přes sousední oplocené pozemky..... Asi za dvě hodiny začala festovní průtrž s kropama, takže to příroda asi vyřešila. Když jsem pak prováděl další prohlídku podezřelého včelstva, zjistil jsem, že mé bystré oko přehlídlo matečníky, naražené zespodu na trubčině..... Podotýkám, že jsem v tomto včelstvu měl 3 slovy, tři, stavební rámky na trubčinu. Pak jsem prošel znovu i ostatní včelstva a objevil další matečník. Letos bude asi víc rojů, než medu.

Pokud bude takové deštivé počasí, asi to teprve vypukne. Usuzuji z toho, že poté, co jsem všechny včely rozsekal mezistěnama, oslabil o plod a udělal z nich oddělky, i přesto je ve všech, v 10 cm podmetu na večer úplně přecpáno. Budu muset podhodit další bednu, jenom je teď problém z mezistěnama, jelikož Strážisko nemá vosk, a tak dávají jen výměnou. Mezistěn jsem měl dost i s rezervou, jenom jsem nepočítal s tím, že letos budu mít už o dalších neplánovaných 15 včelstev navíc.... Letos vidím hospodářský výsledek opět v mínusu a to nehovořím o tom, kolik času u včel trávím.

Poznatky z letošního roku: 1) Měl jsem si koupit víc kombinéz, ta jedna mi nestíhá usychat od potu..... (obrazně řečeno). 2) Je výhodnější si v kombinéze zvednout límec a překontrolovat, že se síťovina nedotýká hlavy, krku, či uší - ono lézt do včel, když jsou létavky vevnitř, může skončit taktickým ústupem, který se může nestranným pozorovatelům jevit jako zbabělý úprk. Cool
Můj včerejší zážitek: kontroloval jsem cca po devíti dnech včely, modrá obloha, občas malý mrak. První dvě nejsilnější včelstva v pohodě hodně staví, hodně plodu, začíná se i rýsovat nějaký med, jdu do třetích nejslabších a v horním plodišti zakladené mateří misky a ve dvou i s mateří kašičkou, nelením, vylámu. Mrknu do spodního plodiště a nacházím nádherný zavíčkovaný matečník, pak ještě cca 4 ne moc daleko od zavíčkování, rozhoduju se, že najdu matku a udělám oddělek. Musí tam být, protože jsem viděl hodně vajíček. A najednou se z nebe spustil totální liják... Já rozhozené 3 nástavky, takže honem vše dohromady, ale stejně včely řádně vysprchované. Za dvacet minut, bylo po boji a modro, prostě jeden mrak. Takže jsem se nachystal a jdu hledat matku, hledám hledám a nic. Včely se z rámků stáhly do podmetu, asi vlivem deště resp. mokra v úlu. Prostě to tušila a schovala se, nechávám to na ráno. Ráno cca 14 stupňů, mlha, ale začínají vyletovat, vletím do nich hledat matku a zas nic. Dojdu k rámku kde byl zavíčkovaný matečník a je prázdný, špice matečníku chybí, druhý největší nacházím jaksi podivně zkrácený a larva trčí s mateří kašičky, ostatní matečníky už nebyli nic moc, takže všechny vylamuji, matka je kdovíkde. Vajíčka tam jsou, tak ať si to pořeší po svém. Foto zkráceného matečníku přikládám.

[Obrázky: P5262848.jpg]

Nevím jestli se tím deštěm a následným chladem poškodily, že se je rozhodly zrušit?
Každopádně jdu do čtvrtého, také slabšího včelstva a začínající rojovka, zakladené mateřské buňky a ve dvou plavou larvy v kašičce, protože jsem měl nachystaný úl na oddělek a matku jsem našel v podstatě ihned, udělal jsem oddělek s matkou. Akorát jak jsem sestavoval ten oddělek, tak matka byla asi déle mimo včely a byla dost zpomalená a prochladlá, dál jsem ji mezi plodové plasty a včely se jí hned ujaly, tak doufám, že bude dobrá, za půl hoďky jsem kontroloval zda nepropadla na dno a nic.
Takže veselá historka na začátečníka...
Letos jsem udělal snad všechno proti rojení, včasné rozšiřování - spousty prostoru, možnost stavby, nakonec i oddělek se starou matkou. No a pak vidím roj na třešni - červený loňská "devítka". Tak co teda funguje. Už jsem z toho jelen.
Rozmnožovací pud.
Asi cejtěj ve svém chitinu nějakou pohromu a větším počtem zvyšují pravděpodobnost přežití druhu.
Příští rok vyzkoušej metodu LBV. Nechci pro jistotu předbíhat, ale po rojovce zatím ani stopy. Nicméně zatím ji zkouším jen na šesti silných včelstvech, pořádný test udělám až příští rok na 25 kusech.
(26.05.2014 8:21)Josef K napsal(a): [ -> ]
(23.05.2014 20:47)Josef K napsal(a): [ -> ]Byl by jste někdo tak hodný a mohl mi poslat článek o provozní metodě přítele Kolomého z časopisu Moderní včelař?
Třeba i soukromou zprávou, on v elektronické podobě není celý a časopis neodebírám.
Děkuji předem, Josef.

Sice mi S-ladek poradil pěkně, ale nenašel by se přece jenom někdo, kdo Moderního včelaře odebírá, že by mi jen tu metodiku Kolomého naskenoval a poslal?
Doufám, že se přece jenom někdo najde.
Předem velké díky, Josef.

Tak už jsem dodoufal, nenašel se nikdo Sad
Jak rychle se rozklade stará vyrojená matka po odchycení a umístění roje do nového úlu? Jakou máte zkušenost?
Stará matka začne klást velmi brzo pokud ji dáš i nějakou tmavší souš a má kam klást.. Já bych řek výborná matka druhý den a horší za 2-3dny.
Mám dotaz:u dvou včelstev mám rojovou náladu.Udělal jsem opatření v tom,že jsem odchytil matku a dal do oddělku,vzal nějaký ten plod a přidal práce+vytočil medník.Ale dostal jsem nápad, že bych je přehodil s letošními oddělky(jednonástavkové),kde ještě matky nekladou.Prostě bych udělal přeléták,akorát bych nedal prázdný nástavek,ale již oddělek s matkou+přidal mřížku+medník.Mohl bych pak mít i letos z rojivek i oddělků užitek nemyslíte?Matky bych vrátil zpět.Efekt vidím v tom,že bude po rojení+očekávám poslední točení i z oddělků(už jsem točil 2x a do července je času dost).Bude to fungovat?
Tak dnes u jednoho včelstva vylamany zakládané roj. matečníky. To nám to začíná trochu brzy.
Ani ne,pamatuju rok,kdy sly vcely na hrusku 20 a 22.dubna.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Referenční URL's