Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Rojová nálada
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Podle mě to rozhodně vliv má - je na tom postaveno zebrování od Wrighta jako protirojová metoda. Detailně to přeložil Ivan Černý v některých ze starších čísel Moderního včelaře. V zimě jsem si na tom pochutnával, jde o velmi detailní pohled do fenoménu rojení i celého vývoje včelstva.
Evka, ja mám langa 2/3 výšky, Libor 3/4, to je trochu iné ako na JU, s jedným veľkým plodiskom....
ale keď sa v medníku ocitnú rámiky s viac peľu ako medu, tak ich nevytáčam a idú do plodiska... ak včely majú málo peľu (napr. pre včelárovu chybu Blush) tak zintenzívnia jeho donášku aby plod netrpel
(ináč by nefungovali peľochyty....)
ďakujem za vysvetlenie
Ahoj, chtěl jsem se zeptat. Dneska jsem byl ve včelách a v jednom včelstvu jsem našel asi 7 zavíčkovaných matečníků. Snad všechny zavíčkované matečníky jsem dal do nového úlu se včelami. Celkem jsem vzal včelstvu 4 rámky. Přidal ještě jeden prázdný nevystavený medník. Jak velké šance dáváte, že se nevyrojí a že se vylíhnou matečníky a bude nové včelstvo?

děkuji míra
V tom novem úle se ti nevyrojí. První vylíhlá matka zlikviduje ostatní matečníky. V tom původním je to ale jen oddálení vyrojení, narazí si nové.
a jakým způsobem v původním úle zabránit rojení. to včelstvo je silné. ještě přemýšlím, že přidám jeden nástavek jako plodiště. ted je mám pouze na jednom. mají plný medník (ještě nezralého medu) a dnes jsem jim přidal další prázdný medník.
Nejjednodušší je asi smést je na mezistěny a zmenšit prostor asi o čtvrtinu. Když je snůška alespon 1kg/den, máte hotovo. Když ne překlopte na ně 4l sklenici s krmením.
Pokud máte nástavky, získal jste zadarmo medníky pro ostatní včelstva, včelímu pudu jste učinil zadost a při snůšce za 2-3 týdny vám nanosí 1-2 nástavky medu, protože spotřeba bez plodu je velmi malá. Nějaký rok už toto využívám, můj nápad to ale není, vyčetl jsem to u nějakého velkovčelaře.
Další možnost je třeba přeleták.
Tomu se říkalo umělé zrojení V nástavkách poměrně jednoduché. Vezme se kolečko, na ně se dá plodiště, místo něj přijde nástavek s mezistěnami a rámek s plodem a 1 matečníkem bez matky, mřížka a medník zpět.

Do nástavku na kolečku se dodá mezistěna a odveze se o kus dál, dá na dno a zavře.
A za čas jsou dvě včelstva a letos možná stihnopu obě snůšku.
Jistě je to zde na VF několikrát zmíněno včetně modifikací. Smile
Dobrý večer, mám dotaz - dnes jsem v jednom včelstvu objevil v několika matečnících vajíčka, takže byly zakladeny dnes nebo včera. Mateří kašička v nich ještě není. Je možné, že včelstvo takové matečníky nepřijme a vajíčko zruší, nebo automaticky zakladený matečník začne zanášet mateří kašičkou a spěje k vyrojení? Matečníky jsem samozřejmě zrušil, ale určitě se někde najdou další. Poradíte? Díky
Je to rojová nálada.Jak zaklade matka misky tak včelstvo vajíčka nezruší ale bude larvičky krmit kašičkou a jak zavíčkují první z nich můžou se ti vyrojit.Pokud jsi matečníky dnes zrušil zítra tam máš nové.Jinak rad máš v tomto vlákně spoustu.Nejlepší je asi ten přeléták nebo udělej oddělek s matkou.Vše tu najdeš Wink.Jen to neodkládej než se naděješ máš v úlu zavíčkovaný matečník a včely na stromě!
OK díky, zítra jim dám za uši a udělám oddělky.
Proste to neumim.... Denne minimalne dva roje. Nemam ani kapku medu, vsechno to roje odnesly. Roje co jsem chytil.... ctyri... Tak jsou asi bez matky . V ulech je taky nemam, ani vajicka. Pouze miliardu trubců. Dnes jsem vcelstva vsechny prohlidnul a nechal v kazdem jeden az dva matecniky. Krome jednoho, tam jsem zadny nenasel. Ani matku ani vajicka. Ted tedy budu cekat nez se nejaka vylihne.... Nechapu jak to delaji ti co maji 100 ulu...
ja zimuji na dvou nastavcich 37x30, na jare je prohodim. Kdyz jsou v podmetu davam mednik a to tak, ze zimovany nastavky roztahnu a mezi ne davam mezisteny. Pod mednik mrizku v ramecku. Vcely na jare jedou jak blazen, ale vytacet nemohu, v medu je hodne vody. Tady tapu jak pridat mednik? Pod stavajici mednik nebo pod mrizku s tim ze by horni plodiste bylo nyni jako mednik. Dale a to zcela zasadne nechapu kdy zacit kontrolovat matecniky...a jak casto? Pise se tu odebrat vcely na oddelek, ale ja nemam kde vzit matky... Jak casto se dela oddelek z jednoho vcelstva?sedim nad timto tematem fakt dlouho a netusim....jsem asi marnej
Stve me to, to ze nemam med pro ostatni uz jsem pochopil, ale ze nemam ani na doma.... Z deviti vcelstev ani kilo...
Já při každým přidávání medníků nazebruji nástavek pod mřížkou nově přinesenými rámky s medníkem. Takže když přidám medník, tak se jim uvolní plodiště. Rámky z plodiště nad mřížku do nového medníku - i s plodem, tam se dolíhne. Takové problémy jako Ty nemám, i když tento rok jsem měl jeden medník přidat o týden dřív - už stačily narazit matečníky pod mřížkou.
Karle, z Tvých příspěvků mám pocit, že to hodně překombinováváš. Síla je v jednoduchosti.. Proto navrhuji. Příští rok si vem jednu metodiku (třeba Kolomého z posledním MV) a zkus jet přesně podle toho. Pak pomalinku vylepšuj.
Medníky mezi stávající medník a mřížku.Oddělky hned zjara, když chovatelé mají první matečníky na prodej. Kontrola vylíhnutí matečníku po 3 dnech (chovatel, od něhož máš matečníky, poradí dle stáří larvičky), po dalších 14 dnech kontrola kladení. Když nekladou a včelstvo není nervózní či nehučí, nevadí. Někdy se matka zozklade daleko později (třeba při dlouhém deštivém období jako minulý rok). To je další z ctností včelaření - trpělivost. A můj tip - zkus to bez mřížky, při tomto počtu včelstev si můžeš hrát s rámky, možná to bude pro Tebe jednoduší a třeba se Ti to bude i méně rojit.
(21.05.2014 23:03)karelretik napsal(a): [ -> ]Proste to neumim....

Toto si prečítaj. http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Rojeni...2#pid49812
Možno Ti to pomôže až na budúci rok.


Jednoducho, nájdeš matečníky, chystá sa rojenie. Už sa nedá temer nič robiť

1. zober úľ a daj ho na nové miesto
2. na staré miesto postav prázny úľ s medzistienkami a jedným rámikom s matečníkom.

1. Do úľa na novom mieste sa nevráti žiadna lietavka, nastane panika a zruší sa rojová nálada (zrušia všetky matečníky...).
2. Do prázdneho úľa (na starom mieste) sa vrátia lietavky, vybudujú dielo a zanesú zásobami. Matka sa vyliahne a ...
Citace: 1. zober úľ a daj ho na nové miesto

Jak daleko? 2-20-200-2000 metrû? Mám omezené možnost. Dik.
Koukám, že ten kdo radí že podchytit rojovou náladu je snadné většinou vcelari na NN. Vážně si pohravam s myšlenkou, že pro moje stanoviště na slunci mezi kerema by to byli vhodnější a že si asi koupím dva optimaly a vyzkouším to...Sad
Karle, já teda jedu jen 1pl a 1medník tj 2 prostorově. Ale matečníky vylamuju-co cca 7-9dní kontrola. (každou středu nebo to posunu na neděli a tak to točím furt dokola). DO medníku převěšuju z plodiště plod před vybehnutím, a místo toho do plodiště mezistěny-obměna díla. Letos mi to taky moc nejde. Ale beru to , že si teprve ujasňuju jak to chci dělat.tedy metodiku. A hlavně, na příští rok si udělám jedno včelstvo, tj už teď mám 9rámkovej sběrnej oddělek s kladoucí matkou. A všechny moje pokusy budu dělat jen na tomhle včelstvu. Oddělit produkční a řeknemě hrací včelstva. Rojovku nelikviduju přelétákem. Odeberu nějaký plod plást. a vylamuju matečníky. ANo je to asi proti všem zásadám. ALe funguje to tak roky, med je, mezistěny staví. Není to ideální. ALe v rámci svých možností to takhle zvládám.
Hlavně neklesej na mysli. Občas už sem byl taky navážkách, ale to přejde, kort u včel platí "TO CHCE ČAS".
Karle, a to je zas to, co Ti psal Ivík - NEPŘEKOMBINOVÁVEJ to!!! Nehledej "snadná univerzální a vždyfungující" řešení - taková prostě nejsou. Pamatuj, že v jednoduchosti je síla!
hledám řešení, která dělají velkovčelaři....já jsem u včel veškerý volný čas, manželka to chápe, ale když nemám med ani domu, natož abych dodal něco zpět do rodinného rozpočtu, tak prostě musím něco najít. Mám plus minus deset úlů a nejsem schopnej je ukočírovat, tak si říkám, že ti co mají těch včelstev 200 přeci také každý 9.den nerozebírjí včelstva....nebo jo????!
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Referenční URL's