Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Vyšetření zimní měli
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
posílal, tuším předloni ... rovnou do Dolu, nutno přiložit vyplněný formulář. Zdravím, JL
nebo na veterinu
Kdo provede vyšetření měli není až tak podstatné. Nejdůležitější je, aby se výsledky dostaly na OSV. A tam se bez problému pro včelaře dostanou přes ZO. Alespoň veterinář nemůže založit výsledky někde "mimo". Na veterině mají přehled o ZO, že by se jeden divil, že i státní organizace může mít pořádek a přehled. I když je to trochu mimo mísu. Mé zkušenosti z minulého týdne.
Když to pošleš do Dolu, tak zaplatíš plnou cenu. O loňska je dotované jen vyšetření v laboratoři SVS např. Jihlava. Pokud vzorky pošleš přes ZO, ušetříš za poštovné a máš s tím míň starostí.
Vždyť ta plná cena je 25 Kč, nebo ne?
Zimní měl 2011-2012

Některé organizace nejen že mají odevzdané vzorky zimní měli ale maji i výsledky, počty roztočů.
Navštívil mne včera včelař z Česko-Brodska s tím že mají výsledky a vyšší či vysoké spady roztočů v zimní měli.

Nechcete někdo informovat o situaci u vás?
J.B.
Roudnice nad Labem, odeslání vzorků 26.1., výsledky varroa 3.2., výsledky MVP 8.2.
60 vzorků, 819 včelstev, pozitivních 53 vzorků, 787 včelstev, >3/včelstvo 18 (+- stejně jako předešlé roky).
Zajímavé údaje, díky za ně! Teď jak je intepretovat? Jak to vidíte Vy, pane inženýre? Kolik úhynů? Už v Brně na VMS několikrát padlo, že současná nákazová situace se vyznačuje značnými místními rozdíly ...
J. Matl
Tak u nás zatím nikdo mimořádné úhyny nehlásil. Dnes jsem kontroloval několik podložek a mám spad asi na 1/4 plochy podložky, poměrně málo měli a mrtvolek kolem 10-ti. Včelstva jen tiše hluboce hučí. Teplota -10°C.
Odevzdání v Praze 10 bylo 2. 2., výsledky přišly 9. 2. 2012
18 vzorků (91 včelstev) z toho 9 vzorků s více jak 3 VD na včelstvo. Sad Dokonce bylo na jednom stanovišti v 6 včelstvech napočítáno přes 500 VD.
Loni bylo 7 a předloni 9 pozitivních.
PetrM. napsal(a):... na jednom stanovišti v 6 včelstvech napočítáno přes 500 VD.

Používám citace z minulého příspěvku, protože se jedná pouze o jednu, zato však mimořádně závažnou větu.
Jestli bylo toto stanoviště na podzim řádně přeléčeno a pak očištěny podložky, znamená to, že včelstva musela přežít větší množství roztočů, nežli se považuje za smrtelné. V tom případě by to byl ideální materiál pro chov včelstev, odolávajících VD. Pokud by to bylo v naší ZO, odebrali bychom znovu měl od každého včelstva zvlášť, protože tam mohou být velké individuelní rozdíly. Po řádném jarním přeléčení by včelstva s nejvyššími počty roztočů stálo za to dále rozchovat a podrobit je třeba i Bond testům.
Jak bylo léčeno nedokáži posoudit.
Jak se postupuje s vyšetřením měli, když není včelař členem ČSV? Dojde se vzorkem sám na okresní (krajskou) veterinu? Pošle to sám za sebe do VÚV v Dole?
Nejrozumější je poslat to přes ZO. Jinak si to můžeš poslat, kam chceš sám.(Dol nebo laboratoř krajské SVS) Má to však jednu nevýhodo, že okr.veterinář ma šanon o lěčení všech ZO, a tyto tvoje údaje se nemusí do něj dostat i když mu příjdou. A ti neregistrovaní jim přidělávají více práce a komplikují jim poklidný život. Vždyť i ten šanon by musel vzít do ruky víckrát.Big GrinBig Grin
(14.02.2012 14:00)Vladimír Polyster napsal(a): [ -> ]
PetrM. napsal(a):... na jednom stanovišti v 6 včelstvech napočítáno přes 500 VD.
Jestli bylo toto stanoviště na podzim řádně přeléčeno a pak očištěny podložky, znamená to, že včelstva musela přežít větší množství roztočů, nežli se považuje za smrtelné.

Myslím Vladimíre, že je to ukvapený závěr. Moje kontrolní oddělky! šly do zimy s průměrným obsahem 100-200ks roztoče na 1 včelstvo. Za tři měsíce doteď jsem detekoval průměrný spad cca 20ks na včelstvo. Včera jsem dělal kontrolu, všechny žijí. Včetně oddělku, který měl v létě diagnostikované 50% napadení dle testu Martina. Myslím, že když jdou do zimy nepoškozené včely ustojí i vyšší počty. Hlavně na jaře co nejdříve nasadit dlouhodobý od. s KM.
Ještě doplním k tématu: výsledky už máme taky, čisto měli hlavně Ti, kdož podstoupili v prosinci aerosol. Mnohem horší zpráva je, že opět nálezy MVP.
architekt odpadu napsal(a):Za tři měsíce doteď jsem detekoval průměrný spad cca 20ks na včelstvo. Včera jsem dělal kontrolu, všechny žijí.

Srovnáváme nesrovnatelné. Pokud jste měl za 3 měsíce spad 20VD na včelstvo, pak je to 7 VD za měsíc. V tom, co uvedl Petr M je to spad přes 80VD/včelstvo/měsíc a to je o řád výše.
Nu a to je důvod ke zpochybnění zaléčení dle platné metodiky. Pokud bylo, tedy ryze teoreticky, včelstvo v říjnu potažmo v listopadu přeléčeno fumigací, aerosolem a podložka vložena po cca 14-21 dnech po postupném dopadání roztočů reagujících na poslední zaléčení je následný spad ve cca 1,5-2 měsíce v rozporu s obecně proklamovaným 20% zimním spadem z celkového objemu přeživších roztočů. Protože kdyby těch 80 ks bylo oněmi 20 procenty, tak by léčení dle metodiky přežilo cca 400 roztočů. Což by zase při proklamované cca 90% účinnosti podzimního léčení znamenalo že by ve včelstvu bylo skoro více roztočů než včel. Uznávám, že je to žonglování s čísly, ale postavené na dosavadních poznatcích. Chyba je někde jinde.
(18.02.2012 9:26)Jan Fišar napsal(a): [ -> ]Jak se postupuje s vyšetřením měli, když není včelař členem ČSV? Dojde se vzorkem sám na okresní (krajskou) veterinu? Pošle to sám za sebe do VÚV v Dole?

(18.02.2012 9:53)Zdeněk Brentner napsal(a): [ -> ]Nejrozumější je poslat to přes ZO. Jinak si to můžeš poslat, kam chceš sám.(Dol nebo laboratoř krajské SVS) Má to však jednu nevýhodo, že okr.veterinář ma šanon o lěčení všech ZO, a tyto tvoje údaje se nemusí do něj dostat i když mu příjdou. A ti neregistrovaní jim přidělávají více práce a komplikují jim poklidný život. Vždyť i ten šanon by musel vzít do ruky víckrát.Big GrinBig Grin

Měl už několik let odesílám k vyšetření sám. Dříve přímo do laboratoře (vyšetření vyšlo levněji, než cesta a čas a telefonní poplatky či poštovné související s objížděním/doručováním jednotlivým ZO), letos na KVS, ta si to pošle do laborky sama. Vůbec to nesouvisí s ne/členstvím. Výsledky se ke státním vetům dostanou, když ne, tak se buď ozvou nebo taky ne. Obdobně ZO.
(21.01.2012 13:46)Ivík napsal(a): [ -> ]Dnes moje zena odevzdavala mel, protoze nejsem doma. Podle duvernika budou pry asi lidove receno brblat, ze je toho malo, coz me docela rozladilo, nebot toto vysetreni a nasledna leceni z nej vzesleho povazuji za ztratu casu, o to vice kladu duraz na pozdne letni a podzimni leceni. Tak si vsechny nazory shrnme:
  • posilame nekam nekomu to, co muzem doma hrave zvladnout
  • vysledky smesneho vzorku nic nereknou s ohledem na rozdily vcelstev
  • i kdyby vysledky neco ukazaly, stejne dle metodiky musime cekat do jara na reakci
  • natirani plodu povazuji za jednu z nejbrutalnejsich metod leceni - navic pro profi vcelare je casove nemyslitelne hrabat se v ramcich v nekolika stech ulech
Reseni: vypustit sber meli (kdo ma zajem, udela si jej doma).
Celkove metodika by mela vychazet od vcelaru, kteri maji vetsi mnozstvi vcelstev a proto musi premyslet ucelne a efektivne. Pak bude i nam malym prospesna a budeme miti vice casu sledovat samotne vcelky.

Souhlasím. Navíc flotační metoda, která se používá, ukazuje cca o 50% roztočů méně než se dá spočítat na podložce.
Loni jsem měl z jednoho včelstva na podložce při sběru měli tak 250 roztočů (spadli asi z horních louček, jak jsem již několikrát slyšel), v ostatních včelstvech bylo tak 0-2. Při počtu včelstev 27, průměr 10 a nátěr plodu. Totální kravina. Letos spad 1 léčení tak 10-20, druhé léčení skoro nic, třetí léčení nic. Odběr vzorku typuju průměr 1,5. Problém bude asi rozdíl NN a vysoké nástavky, kdy NN je asi něco schováno na horních loučkách a padá to až při pohybu chomáče, který sedí přes více nástavků.
Letos jdu do odpařovačů a měl budu kontrolovat ještě častěji během roku než doteď.
Nejsem členem ČSV a měl jsem nejdříve nesl k člověku, který jí od členů ČSV sbíral. Bohužel mi řekl že jdu pozdě prý uzávěrka byla do 20. ledna (můžete mi někdo vysvětlit jak může být uzávěrka tak brzo, když se má měl odebírat od 15. ledna do 15. února a musí minimálně týden schnout?). Tak jsem jí poslal přímo do Dolu a čekám kdo se ozve. Díky za tip příště to pošlu na KVS. Ještě mám jeden dotaz můj veterinář, ke kterému chodím např se psem, mi prodal Varridol bez problému, nešlo by měl nosit i k veterinářům?
Referenční URL's