Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Kontrola včelstiev v zime
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Jaro, v tvojich slovách je veľa pravdy, až na to, že tu bol aj teplé dni s teplotou do 8°C, M mohla položiť niekoľko desiatok vajíčok.
Dnes som bol odvážiť spotrebu zásob včelstva na váhe, od 1.12 do 6.1.2012 som navážil úbytok -0,6 kg , čo je v norme podľa 20 ročných záznamov, včely neošetrujú plod, spotreba je využitá len na teplo chumáča a čakajú na svoju jarnú príležitosť. Dúfam, že to bude pravda.
U mňa hore teploty 8 stupňov neboli. Teploty pravidelne meriam a zapisujem. Max. +3 stupne, no prevažne okolo 0 a menej. Včely mám v úplnom tieni na chladnom mieste. Sneh sa tam drží vždy dlhšie ako okolo. Samozrejme sa môžem v "bezplodovosti" mýliť, nemám ešte dostatok skúseností, no zatiaľ mi to tak vychádza.
Mesiac január-kleden nám skončil skončil, ktorý asi ostane pamätný každému z nás pretože mesiac viacmenej odsabotoval zimu a včely podľa všetkého prežili ošetrovaním svojho plodu. Či sa na včelstvách odzrkadlí pozitívne musíme si počkať čím nás zima ešte prekvapí, musíme si ešte počkať.
Vidieť to aj na nočných teplotách, ktoré boli až do 23.1 plusové, no a plusové denné trvali až do 24.1, celková plusová teplota bola 128°C, čo je nevídaný jav, vlani len 41°C, čo je 3x menej

Prepočítal som celkovú teplotu podľa metódy autorov Bretshka a Pechhackera (OVPč 1/1985), pre každý stupeň celsia, je dané množstvo položených vajíčok matkou v priemere na 1°Cx43 vajíčok, včelstvá by mali celkovo ošetriť za január 128°Cx41=5 348 mladých včiel, čo je vyše O,53 kg nových včiel a ešte máme pred sebou február. Čo ak aj ten bude teplý? Samozrejme, že sú to len obyčajné počty, ale aj prax tieto výpočty veľa rokov potvrdzovala, pretože som aj v zime neraz kontroloval plodiská zimujúcich včiel a plod a mladé včely som v ňom nachádzal.
Nevieme predpokladať ako sa to odzrkadlí pri nástupe do novej sezóny, ale zimy v ktorých včelstvá plodovali, do jari išli silnejšie čo malo veľký vplyv aj na rojovú náladu včelstiev. Tých otázok je viacej na ktoré odpoveď nemám.

Teploty za január 2014:

Nočné teploty: +58°C
-"- -57°C

Priemer nočných teplôt O,O1°C:31= +0,003°C

Denné teploty: +128°C
-"- - 53°C

Priemer denných teplôt: +75:31=2,42°CKontrola a váženie včelstva:

10.1.2014: brutto váha úľa: 60,4 kg
2.2.2014, brutto váha úľa: 59,4 kg

Spotreba: netto: - 1,0 kg

A to je spotreba len za 21 dní, v priemere denne spotrebovalo včelstvo 41 gr. denne, včelstvo som nekontroloval, nelietalo.
Svietilo teplé slniečko, 10 včelstiev silne vyletovalo, kontroloval som iné včelstvo, ktoré silne lietalo.

Včely "sedia asi na 7 rámiky miery B, vybral som 3 rámiky zo stredu zimujúceho chumáča (ak sa to tak dá nazvať), na dvoch je obojstranne plodové teleso, veľkosti asi dvoch dlaní, na ktorý ch je zaviečkovaný plod, ale i liahnúci, na okrajoch a na vyliahnutých miestach sú znovu nakladené vajíčka, nad plodom ešte slušné zásoby. Niekoľko včiel vyletelo z úľa, ale všetky sa vrátili do úľa cez letáč, iné cez otvorenú povalu.

Pritom na letáči som nenašiel stopy po vyzrážanej vode, povalu mám odvetranú spôsobom, ako tu za tri roky už niekoľkokrát popísal, tak hľadať dôkaz na letáči či včelstvo ploduje alebo nie je zavádzajúce, jedine kontrola na plod vo včelstve môže potvrdiť alebo vyvrátiť naše domnienky o plodovaní. Zásoby aj pri veľkej spotreby sú podľa mňa ešte dobré, no zima ešte neskončila, takže musíme v strehu a nejaký cukor treba mať v komore.
Antone, mohl bys prosím osvětlit tyto počty pro ty, kdo nemají uvedené OVP? Sám na to tedy koukám s otevřenou pusou...
Co je teplota 128 °C atd.? Nebo mi tu něco uniklo?
Na stránkách pana Leoše Dvorského jsem našel rovnici, která počítá s denní maximální teplotou pro výpočet položených vajíček za den.
23,48 x max. denní teplota^1,4148A ještě maličkost. Existuje nějaký takový propočet pro spotřebu zásob, při určitém počtu vajíček?
(03.02.2014 17:35)Boris napsal(a): [ -> ]Antone, mohl bys prosím osvětlit tyto počty pro ty, kdo nemají uvedené OVP? Sám na to tedy koukám s otevřenou pusou...
Co je teplota 128 °C atd.? Nebo mi tu něco uniklo?

Boris, číslo 128°C J súčet denných teplôt za mesiac január na mojej včelnici (u Teba budú iné čo je samozrejmé) a číslo 43 je priemerný počet vajíčok pre jeden plusový stupeň položených matkou a samozrejme, že aj potencionálnych vyliahnutých včiel. To priemerné číslo som vypriemeroval z udaných hodnôt pre stupnicu od 1°C až po 12°C, pretože mne postačuje.
Myslím, že teorie s počítáním teplot je jedna věc a praxe je druhá......včera jsem vyháněl z jednoho úlu myš. Včelstvo bylo po vyhánění dost rozrušený,venku bylo 7°C, tak mi nedalo, a kouknul jsem se..... Ve včelstvu je okolo 10dm2 (na třech plástech)plodu všeho stáří......Myslím, že plodují i ve spodním nástavku, ale tam jsem se nekoukal.
Tak u nás je zatím kolem nuly a pořád silný vítr. Koukal jsem na podložky a měly začíná rapidně přibývat. Jedno včelstvo však nemělo na podložce skoro žádnou měl, tak jsem se podíval pod folii. Sice žije, ale nic od nich letos neočekávám. Je velmi slabé a možná že jsem tam nechal starou matku. Uvidím pro proletu, jak to bude vypadat. Kdyžtak je budu muset spojit s nějakým oddělkem.
(05.02.2014 7:46)MatesP napsal(a): [ -> ]Tak u nás je zatím kolem nuly a pořád silný vítr. Koukal jsem na podložky a měly začíná rapidně přibývat. Jedno včelstvo však nemělo na podložce skoro žádnou měl, tak jsem se podíval pod folii. Sice žije, ale nic od nich letos neočekávám. Je velmi slabé a možná že jsem tam nechal starou matku. Uvidím pro proletu, jak to bude vypadat. Kdyžtak je budu muset spojit s nějakým oddělkem.

MatesP,

ak už významnejšie neprituhne, tak z toho včelstva v pohode spravíš posilňovaním produkčné pred prvou znáškou. Tento rok asi bude z čohoWink
Zdarvím, já bych se chtěl zeptat. Včelky jsem koupil minulý rok a zimuji tedy poprvé. Dnes jsem neodolal a nadzvedl jsem plechové víko, abych se podíval, co vcelky dělají (hromadný prolet u nás ještě ani jednou nebyl). Zjistil jsem, že jedny jsou úplně pod střížkou, tedy v horním nástavku (zimuji ve dvou nástavcích) a druhé včelstvo je pro změnu úplně natlačené dole v dolním nástavku a v horním není ani včela. Chtěl jsem se zeptat, zda li je to normální, že jsou včely namáčklé úplně dole a při otevření ani nemají snahu povylézt směrek nahoru.
Díky za odpověď (asi na hloupou otázku) Wink
Je normální že sezení chomáče není vždy stejné někdy je až na sropě jindy někde jinde.Včely většinou sedí na teplích prázdných buňkách a do zásob zasahují okrajově a pomalu se po nich nebo lépe řečeno za nimi přesunují.Pokud je tedy vrchní nástavek plný zásob včelstvo je někde v okraji pod nimi s tím že bude mít pravděpodobně zásoby i v bocích.Chomáč pod střechu zase zasahuje do zásob na bocích chomáče podstatné je aby tam ty zásoby byli a to v obou případech.Pak není čeho se obávat.
Díky za vysvětlení.
Tak chlapi, nechci strašit..... Dneska jsem nakouknul do včelstva, které zimuju na 2vn+1nn.... Včely sedí už i v nejvyšším vn. Plodu na 6ti plástech. V horním nástavku byl vyndaný plást pro fumigaci. V téhle mezeře seděly včely ve vrstvě asi 5 cm..... Dodal jsem jim rychle aspoň jeden plást se zásobama. Hrozen zasahuje i přes celý spodní vn a vše na devíti uličkách.....Zásob je obdivuhodně málo, ačkoli včelstvo bylo nakrmeno do 15.9. na úroveň nějakých 34 kg zásob.....dvouletá matka, takže bych nepředpokládal nějak extra dlohé plodování....(ačkoli loni se v listopadu množily i mouchy....Big Grin)...Každopádně..... Pokud bude v sobotu avizovaných 13 st.C..... Já to teda zkontroluju......Dodgy
Nadruhou stranu, včelstvo na devíti rámcích s mladou matkou.....zakrmeno na 14 kg zásob jsou úplně ok, a bez problémů. U nich odhaduju zásoby na nějakých 8-9kg..... Pokud si někdo nejste jistej.....bude lepší v sobotu nakouknout......Dodgy
Já to obcházel jedno stanoviště o víkendu a druhé v týdnu. Plus doma.

Díky melecitoze nemusím mít obavy o zásoby, a pokud udeří sněhy a mrazy, tak si podle všeho dost nanosily dovnitř chomáče.

A tedy po dlouhých letech jsem se stavem spokojen.

Někde obsazeno celé plodiště 12r, jinde 3 plastové 2/3 nad sebou - včely od stropu až pod ten třetí.
Jiné pod 24cm zabraly celoý prfil naástavku a šly do spodního kde jsou skoro až dolů -je možné je zahlédnout z pod druhého shora.

Naštěstí zásob dost.

Pak taky pár včelstev kde je to slabé, ale gausovka je silně vychýlena v pravo Smile
Můžu se zeptat jakým způsobem teď kontrolujete zásoby ve včelstvech? Když se nemá nic rozebírat...
Stačí potěžkat celý nástavek a pokud budeš mít pocit,že není něco v pořádku,není problém při teplotách kolem deseti stupňů,jež momentálně panují,krátce prohlédnout dva tři plásty kolem hnízda.
Martine, občas se musí udělat něco, co není pro včely dvakrát nejlepší..... Ale bez toho by to mohlo dopadnout i hůř.....Dodgy
V sobotu pracuju, takže jsem si trochu zarozebíral už dnes. Oddělky v jednom vysokém nástavku měly po krmení asi 4kg medu a 11kg invertu, tudíž nemám důvod k přehnané jistotě. Vlezl jsem do několika s atypickými obrazci na podložkách, potěžkal pár zásobních plástů po stranách. Koukáním přes fólii vypadaly prázdnější, než když je člověk vezme do ruky. Prozatím se upokojil tím, že v únoru hlady nepadnou, ale při šopování už začnu čekovat akční moučku.
Ovšem co si budeme povídat: úplně nejvíc nejlepší na tom bylo se zase po dlouhých měsících nadýchat kouře z březového troudu. Na sobotu sice rosničky hlásí krásně, ale v silně zavčelených oblastech čekejme zvláštní štiplavou mlhu.
Když tu čtu některé komentáře, dělá mi to docela vrásky. Plné úly včel si neumím v tomto období ani představit. Snad jedno takové včelstvo mám, časem doufám že budou všechna taková.
Já také do jednoho včelstva nakouk, protože jsem měl podezření, že něco je v nepořádku. Chomáč ve spodním nástavku, prostřední nástavek úplně vyluxovanej a horní plnej... Vzniklo to tak, že jsem do spodního LG 159 v srpnu udělal "redukci" a přeložil tam plodiště z nástavku 24x39. Na to jsem dal dva nástavky LG 159 a nakrmil. Jenže ono se včelám z toho díla 24x39 asi moc nechce.. Tak vybraly zásoby ze středního nástavku a drží se ve spodním a na části středního a asi by tam radši umřely hladem, než by šly hore... Tak jsem jim dnes ten prostřední sebral...
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Referenční URL's