Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Kontrola včelstiev v zime
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
V texte som narazil na príspevok , ktorému nerozumiem. Ako včely mohli Zimovať nad zásobami? žeby neskoré prehodenie nádstavkov?

(29.01.2018 11:19)Heteropteryx napsal(a): [ -> ]Já včera našel jedny padlé hlady. Zásoby daly do dolního nástavku, jak jsem včera zjistil, a zimovaly v horním. Ten vyjedly do mrtě.
Jedná sa o mieru 39x30 čo je priestor na zimovanie nedostačujúci,preto si myslím,že sa krmilo tak,že na plodisko sa dal druhý vysoký nadstavok a krmilo sa do neho.
Včely síce uložili časť zásob do tohoto nadstavku,ale neskôr ako prichádzala neskorá jeseň,si z tohoto nadstavku zásoby stiahli do sediska ,ktoré mali v nadstavku spodnom.
Myslím že sa jednalo o slabšie včelstvo a počas zimy sa ťahalio za teplom hore,takže nakoniec skončili v nadstavku ,kde chýbali zásoby a padly hladom.
Takto nejak sa to mohlo stať,možno by nám majiteľ včelstva vedel povedať viac,potom by zrejme aj sám na to prišieľ,kde spravil chybu.
Jozef 333: Díky za rozbor. Přemýšlel jsem o tom a Vaše vysvětlení bude nepravděpodobnějším nalezením příčiny. No chybami se člověk učí...
Tak jsem byl dneska naslouchat včelstvům a našel 4 vymřené. Byly to všechny včelstva co jsem měl na 4 a více nástavcích. Neměl jsem kde schovat prázdné nástavky po vytočení, tak jsem je nechal na včelstvech. Po zakrmení ve dvou horních bylo zásob částečně. Většinu natahaly do plodiště. Řikal jsem si, že ví co dělají, tak jsem to nechal tak.

V zimě zřejmě začaly putovat zásobama nahoru a jak se jednou vydaly nahoru směrem k ne zcela plným nástavkům, podepsaly si ortel. Jelikož byl docela teplý průběh zimy, tak to zkonzumovaly rychleji než jsem si toho stačil všimnout :/

Jak připravit nízkonástavkové včelstva na zimu aby se tomuto předešlo? (možná patří už do jiného tématu)

No asi si odpovím sám. V přírodě nikdy není pod stropem místo bez zásob... Asi to chce na to pořád myslet a respektovat jak to chodí v přírodě.
martin a uhynuté včely tam boli , boli klasicky zalezené vyhladované v prázdnych bunkách plástov v hornom nadstavku alebo je úl bez včiel a zásoby v plodisku sú?
Byly některé v podmetu, a zbytek na plástech a v plástech. Dole zásoby určo sou. Krmil jsem min 25L sirupu a měli v plodišti dost zásob. Zatím jsem to nerozebíral úplně, jen jsem nakouk, podíval se, kam sahá plodové těleso, a jestli je už po všem. Rozeberu o víkendu.

BTW: co děláte s plásty ve kterých jsou zalezlé včely? Tak nějak se mi je pinzetou vytahovat nechce. Asi to vytavím. Ale pokud máte někdo tip....
Krmit neznamená, že jsou nakrmena, mohou být zároveň loupena. Nakrmit znamená potěžkat úl.
Loupež tu nebyla. A nakrmeno bylo. Jen nevhodně rozmístěné zásoby. Nechtěl jsem jim to pak už přeskládávat. Moje chyba. Ale pamatuju si, že jsem cítil, že to není ono. Dám na intuici příště.
Martine já tohle teda nedělám, ale ti co nechávají nástavky souší na včelstevech, tak je tam dávají až po zakrmení a ne před. Je jasný, že pak natahaj do každého něco a ve finále nemají nikde nic.
A přidají je nahoru či pod polodiště?
iRP psal že krmí včelstva na 3NN. Mřížku nechává na 2N a odebere ji až po nakrmení. Matka s plodem jsou pod mřížkou, zásoby uloží nad.
Zdravím, dneska jsem kontroloval včelstva a překvapilo mě jak jsou aktivní. Je to normální aby v tuto dobu byli takto rozlezlí? Zimuji na dvou nástavcích teplá stavba 39x24. Takhle vypadá 80% včelstev zbytek je rozlezlí tak do polovic.

[Obrázky: 20180209_130305.jpg]

[Obrázky: 20180209_130354.jpg]
U mňa to je podobné,ale veľmi záleží v akom čase do včiel nazrieš. Ak je zamračené a mrzne,tak včely vytvárajú chumáč a sú tak cez pol nadstavku 7-8 uličkách,no akonáhle sú už teploty okolo 5C a úle sú oslnené,tak včieľ je zrazu plné plodisko a pohľadom sa zdá, že už treba pridať medník.Wink
No právě jsem tam koukal dnes teplota 0-1C a pod mrakem.
Tak ak je to takto,tak to má na svedomí plodovanie ktoré zrejme rozbehli počas oteplenia ktoré už je za nami.Takže pozor na zásoby,čo viac povedať,máš pekné včely.Wink
Včera odpoledne rychlá kontrola t-kamerou.....

[Obrázky: l_6.jpg],[Obrázky: ly_1_2_N1.jpg],[Obrázky: ly_3_5_6_N2.jpg],[Obrázky: ly_4_7.jpg]

...trochu zmatený jsem z levého úlu na posledním snímku. Vypadá to jako by tam byly dva oddělemé chumáče a na tuto dobu neúměrně velké včelstvo. Dvě matky ?? ..nevímHuh Jinak ostatní úly tak nějak "normální".
Krásné Smile
Koukáme na včelstvo, které dokáže využít první snůšku.
Doufám, k vůli poloze, že máš dost zakrmeno Wink
nějak tyhle snímky nechápu......tobě včelstvo vytápí úl na stejnou teplotu jako je teplota trávy pod úlem?
Pod úlama je betonová dlažba (ne tráva), tu dlažbu ohřívá zem. Stejně teplá je i proházená pěšina za úlama na druhém a čtvrtém obrázku, je to také holá zem (teplejší než okolí). Teplota na sněhu okolo úlů je tam také vidět (cca -10°C) a to odpovídá teplotě vzduchu při měření.
Tome, kolik stojí taková sranda? Nějaká levná varianta, která na tohle postačí?
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Referenční URL's