Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Kontrola včelstiev v zime
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Z fotiek vidno kolko tepla vcelam unika. A to kuria iba na cca. 10 stupnov. Samozrejme najviac stracaju ked musia kurit na 35 stupnov, t.j. v Januari az Septembri. Cize super zateplenie je potrebne nielen na koniec Zimy+Jar, ale az do konca Septembra.
(17.12.2012 13:21)Scipio napsal(a): [ -> ]Z fotiek vidno kolko tepla vcelam unika.

Kolko?
Stačí mi to s přesností na jeden stupeň.
Tepelný rozdíl je menší jak 5°C. Přesněji by to musel kolega sjet se SW od kamery - tedy rozdíl teplot na čelní stěně.

Teplo je energie, neměří se na stupně. Tady by se ale mělo mluvit o výkonu.

Dá se zjistit z váhy. Kolik včelstvo protopí to ubyde. Ale záleží kam odejde vzniklá voda.

Myslím, že v prosinci to bude zhruba stejné bez ohledu na izolaci. Jak píše Scipio, teprve až začně plod to začne být zajímavé. Ale je pak otázka kdo a jak potřebuje brzy plod.

Kdysi když jsem zkoušel včelám i topit jsem myslím dopočítal že 4 kila cukru odpovídají asi 20W na měsíc. Ale můžete to po mě přepočítat. Smile
Narazil jsem na Aukru na teploměry do akvárek. Cena je 69,-Kč a kablík 50cm.
To není špatné. Pro někoho do 10 úlů je to s poštou 800,-. Docela jsem nahlodanej jich 10 objednat - a teploměr infiltrovat do nástavku. (když by nebylo před vánoci, ...Smile )
Bohužel to nemá paměť na min / max.
Je tam i levnejsi.
Tak to už je slovo do pranice Smile - jen neslučuje poštovné Sad. Takže...
napsat ze pri vetsim mnozstvi sleva,
Já podobný pokus udělal na Aukru vloni. Po 14 dnech ze 6ks šly dva. Na displey se strácela čísla. Na baterií, špatný kontakt. Jo Čína, za málo peněz, málo kvality.
No spíš Aukrysta vykoupil někde reklamované kusy. Ty co se povedly ale šlapou jrště dnes..

Ale je to zajímavé - hlavně začátek a konec plodování.

Na jaře jsem to zase u jednoho dal o dvě uličky vedle a podle teploty poznal, že tam dorazil plod a jak si tam postupně včely zyšovaly teplotu.

Problém AUkra a další e-shopů je vžýdycky problém s reklamací - náklady na ní.
Lepší počkat na akci v nějakém shopu poblíž. A nebo zvažovat loger, když výzkum, tak už Smile
(18.12.2012 22:15)Himbajz napsal(a): [ -> ]Narazil jsem na Aukru na teploměry do akvárek. Cena je 69,-Kč a kablík 50cm.
To není špatné. Pro někoho do 10 úlů je to s poštou 800,-. Docela jsem nahlodanej jich 10 objednat - a teploměr infiltrovat do nástavku. (když by nebylo před vánoci, ...Smile )
Bohužel to nemá paměť na min / max.

Kam bys to čidlo chtěl umístit, někde do středu, nebo někde nahoru.HuhHuh
Příspěvky mimo téma jsem přesunul do témat Fumigace a Odběr a odevzdání měli.
(16.12.2012 9:55)Matej1 napsal(a): [ -> ]na jar odoberiem neobsadnuty nastavok a nad hlavu ( nad uteplivku ) im dam 5cm polystyren, tak oproti porovnatelnemu vcelstvu bez tychto uprav urychlim jarny rozvoj o tyzden

Prečo nechávaš neobsadený nastavok nad včelami?

Miloš.
Zde jsem našel pěknej odkaz.
No vida. Ted uz vis / vime kam to umistnit. Smile
Nahodou, treba kdyz ma nekdo udelanej pozorovaci ulek, tak tohle je dobry napad. Jako doplnek k proskleni...
No, treba se nekdy budu nudit, tak vim s cim si hratSmile
Zdravím všechny přátele včelaře, jsem začínající včelař, zimuji 4 lonské oddělky na 3 nástavcích 2/3 lang, nakrmil jsem celkem cca 27kg na včelstvo, 8kg během rozvoje oddělku a zbytek začátkem září, včely nerozebírám, jen jsem provedl kontrolu opatrně přez folii, včechna včelstva jsou v posledním nástavku hned pod víkem a obsedají 9 uliček, ale pouze na výšku jednoho nástavku, je toto v pořádku a dokáží si ted když je abnormálně teplé počasí zásoby přemístit k blízkosti hroznu ? V horním nástavku zásoby jsou, na krajích určitě, víc jsem neviděl. Ve všech horních nástavcích zásoby nebyly zavíčkovány nebo jen na malých plochách, nevadí to? Další věcí je, že jsem nechal uzavřená všechna očka, ted vím,že je to chyba, otvírat je ale už nebudu,
jen jsem zvětšil prostor česna pro lepší ventilaci, mám zasítované dno, ale je tam podložka, takže větrá jen česno a mezera mezi sítí a podložkou na zadní straně úlu, bude to stačit? děkuji Šimon
Bez obav, teď je teplo - tak pokud mají odkud, tak stěhují, pokud potřebují, nebo jsou úplně blbé a dobře jim pak tak. Smile
Jestli má úl na pohmat alepoň 15 kilo, není problém.
Také jsem je obešel. Ty co blbnou od podzimu, blbnou dosud (jsou také pod fólií - v plném nástavku). Je vidět na spadu, že moc "šumují" a shazují dolu co můžou. Včetně kupy brouků. S kamarádem jsem je potěžkal a ok. Více pro ně nemůžu udělat. Z jara se uvidí.
Jinak to dneska všechno létalo a uklízelo. Dal jsem si u holek kafe a bylo hezké vidět, že i v zimě se dřou. Let uklízečky s mrtvolkou 2m od úlu, návrat a další. Jen bych řekl - podle fólie a mých chabých znalostí, že plodují. To není moc echt....
(03.01.2013 11:09)asx147 napsal(a): [ -> ]Zde jsem našel pěknej odkaz.

Bohužel v ZOO Praha už ty teploměry na úlu nejsou. Calá ta expozice vypadá poněkud opuštěně Sad
Včerajší deň bol vhodný na vychádzku k včelám, 8°C, slnko, no nepríjemný vietor asi 12 km/hod, zatiaľ včelnica v poriadku, tak som sa dal so synom (priúča sa) na kontrolu včelstiev odpočúvaním. Ja s blokom a on s hadičkou, s gumenou násadkou na konci, ktorá zachytáva rezonanciu zimujúceho chumáča. Všetky včelstvá zatiaľ žijú, dve kde som kde syn nemohl zachytiť šum včiel, tak sme úľ zhora otvorili, včely žijú, no v menšom chumáči. Ak prežijú zimu, na jar sa rozhodnem čo s nimi. Jedno včelstvo vedené na voľnej stavbe navštívila myš- ryšavka krovinná, urobila riadnu paseku, poškodila voľné plásty, stavala si hniezdo. Včelstvo žije. Nuž ak človek zle zaistí letáč proti škodcom, potom sa nemá čo čudovať!
Aj ja som včera kontroloval včely. Včelstvá šumia pokojne, meliva málo, z toho usudzujem nízku spotrebu a teda včelstvá bez plodu. Chumáče (podľa meliva a odposluchu) sedia v dolnej časti úľov pri prednej stene úľa (jedno včelstvo bolo viditeľné priamo cez sito dna nad stavebnou zábranou). Mŕtvolky už dlhší čas na pohľad nepribúdajú, v úľoch to vyzerá na "suchú klímu". Teploty cez deň -1 až -2, v noci -4, veterno, sneženie.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Referenční URL's