Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Kontrola včelstiev v zime
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Ahoj, denska jsem byl kontrolovat včelky poslechem a díval jsem se na podložky. U jednoho úlu kde zimuji na dvou nástavcích zapracoval nástavek a udělala se mezi nástavky škvíra cca 1 - 2 mm, ze předu úlu. Bylo vidět do úlu. Tak jsem ji provizorně ucpal a chtěl bych požádat o nějakou radu jak dál postupovat.
Děkuji.
Jestli to je dobře, nebo špatně ti neřeknu, já mám mezi nástavky kolikrát i takové škvíry, že odtamtud téměř lezou včely.
Holt nástavky z masivu - dřevo pracuje.
Z těchto důvodů se dost zajímám o nástavky stlučené ala KaJi - prkna na stojato - ta se výškově nehnou.
Pre pokoj v duši pomôže lepiaca páska .Oblep tu medzeru lepiacou páskou ,pekne dookola ,nech tam nenafúkava sneh.
zdravím.
ja potrebujem tiež radu.na radu skúseného včelára zimujem bez fólií aby nemali v úli vlhkosť .zakryl som ich nastrihanou starou posteľnou plachtou.na tom je uteplívka a viko uteplené polystyrénom.
predpokladám že matky už začali klásť. môžu mať takúto kombináciu uteplenia?a kedy im dať folie?teraz by to nebolo určite vhodné.

[Obrázky: IMG_1877.jpg]
Dával jsem včera. Ale to není rada...
A načo tam chcete tie fólie dávať? Máte priedyšné uteplenie, nie je na škodu. Aký má byť cieľ výmeny toho priedyšného uteplenia za fóliu?
Jedine na kondenzáciu vody
Už som sa bál, že to nikto nenapíše Smile Podľa mnohých odborníkov včely kondenzovanú vodu z fólie nekonzumujú... Vystačia si s vodou zo zásob. Zimné zásoby zahusťujú menej... A časť vody zásoby nasajú i zo zvýšenej vlhkosti z úľu. Ten argument o využívaní vody z fólie je diskutabilný. Fólia je skôr pre pohodlnosť včelára, aby videl do úľa bez jeho odkrývania (pohľad cez fóliu), niektorí včelári zasa hovoria a menšom úniku tepla, keďže cez fóliu je minimálne alebo žiadne prúdenie a pod. Chcelo by to veľa videií s dôkazom, že včely vodu z fólie nasávajú... Sú také k dispozícii? Samého by ma to zaujímalo. Podľa môjho názoru je fólia skôr o tej pohodlnosti a uľahčení roboty.
Ja osobne som videl včelu kondenzovanú vodu odoberať,ale rozhodne by som fóliu teraz nedával!(ak ju tam už nemám) Ak ju chceš dať,daj ju v marci Ferdo. Teraz včely potrebujú kĺud. U vás nemrzne? Ja osobne výhody fólie vidím hlavne v sezóne(jar-leto),v zime je dobrá tak na špehovanie! Už teraz sa teším na jar!Wink
Včera sem uklízel jedno včelstvo (to co nepřežilo díky hladu) Horní nástavek se zásobama, to co nebylo zavíčkované, tak to teklo. Med naředěný vodou. či jen sladká voda.
Vedle sem přidával jeden zásobní rámek. u nich vevnitř poslední rámek taky. Vliv folie nevím... každopádně silné včelstvo- folie prakticky suchá, slabší včelstvo mokro vlhko plíseň.
(09.02.2015 14:38)Jaroslav Stoklasa napsal(a): [ -> ]Už som sa bál, že to nikto nenapíše Smile Podľa mnohých odborníkov včely kondenzovanú vodu z fólie nekonzumujú... Vystačia si s vodou zo zásob. Zimné zásoby zahusťujú menej... A časť vody zásoby nasajú i zo zvýšenej vlhkosti z úľu. Ten argument o využívaní vody z fólie je diskutabilný. Fólia je skôr pre pohodlnosť včelára, aby videl do úľa bez jeho odkrývania (pohľad cez fóliu), niektorí včelári zasa hovoria a menšom úniku tepla, keďže cez fóliu je minimálne alebo žiadne prúdenie a pod. Chcelo by to veľa videií s dôkazom, že včely vodu z fólie nasávajú... Sú také k dispozícii? Samého by ma to zaujímalo. Podľa môjho názoru je fólia skôr o tej pohodlnosti a uľahčení roboty.

Veď ale predsa o to ide, zvýšiť vlhkosť v úliTongue Ak sa včelstvá dostanú do vrchného nadstavku, kondenzovanú vodu tam uvidíš len minimálne.
Med má vlastnost (doc. POtáček, Včelařství někdy kolem 199x) že čím je studenější tím vic je hygroskopičtější. Z textu jsem příliš nepochopil co a jak ale asi je to pravda.
Ti co mají zatepelené úly a nebo včelám topí tak si pochvalují efekt podávání vody a ti co je mají neuteplené si ničeho nevšimli.

Já při napájení včel (v neuteplených) zjistil že u napájených byla louže vody v rozích na folii, u nenapájených byla suchá.
Jestli se nevysrážela, nebo ji včely vypily - no nevím. Ale v rozvoji žádný rozdíl.
Dobrý den, moje včelstva tuto vodu potřebují, ředí jídlo okolo plodu již nyní u 3, které tuto možnost nemají plodují později.
(09.02.2015 14:38)Jaroslav Stoklasa napsal(a): [ -> ]Už som sa bál, že to nikto nenapíše Smile Podľa mnohých odborníkov...

Mnoho odborníkov je kolik? Asi tak?

Já mám přes zimu většinou jako strop jen mezidno a na něm plechovou stříšku. Zimuju převážně v 5 NN a včely jsou někde pod čtvrtým. V únoru - březnu mezidno dám pryč, položím folii a pod stříšku 7 cm polystyren. 7 proto že se mi pod ní akorát vejde a folii proto že mám pak pocit že polystyren víc "hřeje" než kdyby pod ním bylo to dřevěné mezidno.
Na podložce jsem si ještě všiml lepkavé tekutiny (nejspíš roztok cukru). Nacházal se spíš na zadní straně podložky až za mělí tudíž tam kde se nacházejí včely. Kromě toho jenom zmíněnou měl a nějaké mrtvolky včel. Proč myslíte, že by se tam mohl ta tekutina objevit. Děkuji.
Dobrý večer je to normální pokud včelstvo nekontroluje celý prostor a některé buňky nejsou opatřeny voskovým víčkem, Vlhkostí dojde k ředění obsahu až přetečení. Nutno před proletem toto z podložek odstranit, může dojít k odnášení zásob zvláště u slabých včelstev.
ďakujem za vaše odpovede.takže keď to zhrniem,fólie nemusím dávať.dám ich až v treťom mesiaci,ak bude teplé počasie.doteraz tu mrzne.včera som bol pri nich a z jedného úľa začali vyletovať a kaliť.veľa ich zostalo na zemi.teplota +3 stupne.

[Obrázky: IMG_1898.jpg] [Obrázky: IMG_1887.jpg]
Dobrý deň. Tento rok začínam so včelárením a tak som sa rozhodol poinformovať a doplniť si nejaké tie medzere.
 1. Chcem sa vás opýtať či cez zimu má byť letáčik otvorený alebo zatvorený (asi je to hlúpa otázka no istota je istota)
 2. Kedy sa asi tak ošetruje proti varoáze... (lepšie približný dátum)
 3. Prikrmuje sa aj cez zimu??
 4. Dajú sa volným okom pozorovať klieštiky
 5. Treba cez zimu úplne utesniť úľ (aj horné vetranie na veku)
Ja viem že sú to základné info. ale ako som už spomínal istota je istota.
Vopred vám ďakujem dovydenia

 1. otevřený. Přes sezonu mám česno stažené na cca 1/3 až 1/4, přes zimu je otevřené celé, snížené kvůli myším.
 2. červen, červenec - kyselina mravenčí, srpen - Apiguard, říjen/listopad - fumigace, prosinec - kyselina šťavelová.
 3. ne
 4. ano
 5. lepší je to tak, aby vodní páry mohly odcházet. Já mám na víku jen noviny, později (leden, únor) i jiné uteplivky. Mokré noviny vyměním.

 1. může, pokud jsou otevřená očka.
 2. zaleží na tom čím, ale vesměs v bezplodém období.(Varidol a KŠ)
 3. NE
 4. ANO
 5. Ucpi si nos a odpověz si sám....včely taky dýchají.
Chce to nastudovat nějakou literaturu než začneš...aspoň základy.Smile
Dobré jepročíst si příslušná vlákna i tady na VF.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Referenční URL's