Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Kontrola včelstiev v zime
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
(21.12.2021 22:05)TomasK1 napsal(a): [ -> ]dnes jsem opět kontroloval "spad" včel u včelstva 2.5 na písecku...z podmetu jsem vymetl 1350 mrtvolek včel.

Když bys to měl nějak přepočítat na spad za 24hodin, je to kolik? Jinak nějaký třes nebo vyrušování nějakým vlnění, jako nadměrný odraz Slunce na úl, krajní úl od jihu, včelstvo spojené s jiným? Zažil jsem to několikrát, byl to zpravidla roj, který "zapomněl" že dojde i zima a stále byl unich více převažující rozmožovací pud (trubci) než shromažďovací.

Není to špatný materiál, žebyhc ho likvidoval, bych považoval za chybu, dokáže totiž vyhecovat včelstvo do stále aktivního stavu a oto třeba jde Loukymu když objevil jiné chování jeho včelstev po přeložení do izolovaných úlů.

Nevím jestli ti jde oto řešit momentální stav nebo jen pochopit co se děje. Dít se může hodně věcí. Začal bych odpovědí na provní dvě otázky a oco ti tedy jde v odpovědi na kterou asi čekáš.
Ted jsem se vrátil z včelnice a musim říct, že letos mě některý včelstva překvapují, dneska přes den -1 v noci bylo -7 a já přijedu na včelnici a tam si včely běhají po česně. Tak otevřu víko a úl byl celý vytopený a včely už jedou naplno. To samé jsem zjistil už minulý týden u jiného včelstva, tak jsem si říkal, jestli ho tyhle mrazy zastaví a ani náhodou...dokonce už se mi zdál úl lehčí než bych v tuhle dobu čekal, tak jsem je otevřel a hodil na ně nástavek zásob od těch co my zlikvidovala myš. Včely už seděly uplně nahoře a evidentně naplno plodují. Já vím, že už je slunovrat, ale přecijen bych to takhle brzo nečekal. Pak jsem teda ještě nakoukl do více včelstev, kde mám folie a všude včelky už normálně běhají a žádný stažený chomáče nehybných včel neexistujou, což bych po takhle mrazivé noci neočekával.
gupa - je to za 9 dní plus minus nějaká hodina, tj 1350 / 9 = 150 mrtvolek za den, ten počet 1350 jsem vzal podle hmotnosti, 135 g, 10 včel/1g.
včelstvo stojí v řadě 4 úlů, česna na západ, je krajní, ten stojan není nijak zvlášť prohřívaný sluncem přes den, naopak jej stíní velká třešeň a jen pozdě odpoledne zapadající slunce hřeje.
Co je ale problém teď v zimě, když sousedi zatopí v kotli mokrým dřevem, tak ten dým co se jim valí z komína se drží při zemi a dost často vítr fouká směrem k těmto úlům. Ale ostatní takto "vykuřovaná" včelstva spad mrtvolek v obdobné míře nemají. Tak nevím, zda ten čoud z komína na to může mít vliv.

Jde mi o to pochopit, proč u jednoho z 15 včelstev je ten spad mrtvolek tak vysoký a vyšetření na nosemu bylo negativní a nic jiného nenašli (protože nehledali, i když jsem požadavek nijak nekonkretizoval). A pak by mne zajímalo, jaktože tato matka ploduje řekl bych "nonstop". Ale je docela možné, že i v ostatních včelstvech matky plodují také, nekontroloval jsem je, protože nebyl důvod (měl krásně v řádcích, mrtvolky v normálu, tiše si bzučí).

Přikládám ještě fotku z 5/6/2021 usazeného roje, který byl základem tohoto včelstva (nevzniklo spojováním ani jako oddělek, je to usazený roj). Na té fotce to není tolik vidět, ale jak jsem psal dříve, musel jsem mu dát dva nástavky, do jednoho se nevešel. Původně jsem myslel, že se vyrojil se starou matkou. Ale dnes jsem na fotkách ze včerejška (včerejší kontroly plodu v 2.5) našel na jedné fotce matku, je neznačená. Čekal bych, že když to byl tak velký roj, tak že to byl prvoroj, který se vyrojil se starou matkou (ruku do ohně na to nedám, ale řekl bych, že jsem v tom původním úle, ze kterého byl roj, měl matku značenou).....ale když tato je neznačená, tak to bude nová letošní mladá matka...s tak velkým druhorojem? No, není mi to moc jasné.

Jak psal Louky, já jsem v neděli na stanovišti na písecku také koukal pod víka přes strupkovou folii, co dělají včely (kromě pravidelné kontroly měli na podložkách) a u několika včelstev jsem byl překvapený, že i když bylo vidět, že se soustředí do nějakého objektu tvaru chomáče, tak byly dost aktivní a normálně pobíhaly po plástech, po loučkách jak kdyby bylo podletí, i když nebyly rozlezlé po všech rámcích. U něktecýh dvou nástavkových úlů ale byly včely zalezlé mezi plásty a dost možná pouze v spodním nástavku.
[Obrázky: c-vcelstvo-2-5-matka-neznacena-20211221-154651.jpg]

[Obrázky: c-vcelstvo-2-5-roj-z-5-6-2021-jako-z-kla...150152.jpg]
Stačí trocha slnka a chumáče povolia aj pri mínusových teplotách. Treba do včieľ pozerať ráno.
U mňa sú pevne stiahnuté v chumáčoch,fólie suché,nič nenasvedčuje tomu že by plodovali.
u mě taktéž, velmi se mi osvědčuje prázdný nástavek nahoře, včely sedí dole, pod strop do tepla nejdou, protože tam nemají rámky Big Grin
Shazuji prázdnou bednu až v březnu.
Tu bednu máš úplně otevřenou nebo podloženou fólií a škvíru aby jim utíkalo zespodu teplo (mimo plodiště,v koutě, aby nebyl průvan přes chomáč).
Mám ve vícero včelstev teplomer. Ploduji mi jen jedny, byly docela silné, na konci září byly v podmetu a obsedaly 5 NN . Září říjen listopad teplota 20-22st. Desátého prosince 28 a pak trvale 33st. Takže jeden plodovy cyklus v prosinci , přesně jak píše Brenner. Ostatní nic , co by svědčilo o plodovani. Zimovany jsou všechny stejně. Ale všechny mám v chomaci .
Už keď toľko do nich pozeráte-nebolo by vhodnejšie rovno vytáčať
Žeby vianočný mäd.WinkWink
Kazdy pes jina ves Smile kazde vcely po svojom. A maju narok aj na omyly. Ci?
(22.12.2021 18:06)Jozef 333 napsal(a): [ -> ]Stačí trocha slnka a chumáče povolia aj pri mínusových teplotách. Treba do včieľ pozerať ráno.
U mňa sú pevne stiahnuté v chumáčoch,fólie suché,nič nenasvedčuje tomu že by plodovali.

Tak to já kde mám folie, tak jsou orosený všude.....hold polystyren. A to u nás nebylo víc jak 4 stupně za hodně dlouhou dobu, kdy jsem viděl na fb, že někdo měl i prolety a počasí nad 8 stupnů. Samozřejmě bych je mohl ochlazovat tak jak někdo ochlazuje třeba prázdným nástavkem, ale necejtím, že by to bylo nějak naškodu, akorát zbytečná práce navíc.
úplně otevřenou
dělám to tak už asi 5 let.
cca 95 % včelstev sedí ve spodním nástavku zbytek pak v horním.
Včely už teď nerozebírám ani náhodou, loužičky na podložce ( plodování) se začínají objevovat až pak ke konci ledna a to také jen někdy a někde, závisí na venkovních podmínkách.

(22.12.2021 18:13)Ali napsal(a): [ -> ]Tu bednu máš úplně otevřenou nebo podloženou fólií a škvíru aby jim utíkalo zespodu teplo (mimo plodiště,v koutě, aby nebyl průvan přes chomáč).
Louky či to tvoje plodovanie nesúvisí z tým, že si zo včelstiev odobral plod a matky teraz dostali od včieľ signál aby dohnali niečo zmeškané. Ak sa ti neukludnia včely a opäť sa neposťahujú do chumáčov, je podľa mňa pravdepodobné že vyzimuješ žobrákov.
Ale oni jsou v chomáčích, jen nejsou tak stažené a ty krajní chodí po úle. To mám každý rok a i kolega co má lysoně psal, že má ted to samé, spousta vody na podložce.....jen mi to letos přijde o pár týdnů dřív. Možná to jen víc sleduju. U těch co vytápí celý prostor může nastat to co říkáš, sám jsem na to zvědavý, nepamatuju si, aby se mi tohle někdy stalo v takových mrazech.
Stačí vzpomenout na průběh poslední zimy a jara. Taky to poměrně brzo vypadalo, že jedou,topí. Pak se ochladilo a já měl obavy, jestli mám v úlech matky. Nikde žádný plod a to byl prostor zúžený přepážkou.
Dva dni mrazu nic neznamenají. Když se ochladí na delší dobu, přestanou plodovat i v polystyrenu. Pořádná zima ještě nebyla.

Prostě nelze čekat, že současný stav vydrží do jara
(22.12.2021 21:56)Jozef 333 napsal(a): [ -> ]Louky či to tvoje plodovanie nesúvisí z tým, že si zo včelstiev odobral plod a matky teraz dostali od včieľ signál aby dohnali niečo zmeškané. Ak sa ti neukludnia včely a opäť sa neposťahujú do chumáčov, je podľa mňa pravdepodobné že vyzimuješ žobrákov.

To nemusí být pravda, včela se na zimování nějakou tu dobu (pár stovek tisíc let) nějak adaptovala. Tvoří chumáč, protože to umí. Kdysi to neuměla. No a díky promíchávání a migraci a obchodu s jakýmsi genetickým materiálem a s mírnou zimou a izolovaným úlem ze všech stran přejde občas nějaké včelstvo do stadia zimování bez chumáče. To stadium je sice energeticky náročné ale je potřeba si uvědomit, že ikdyž mrtvoky padají více, jsou tu mezery v buňkách, které jsou zkanibalizovány a konzumuje se tak díky kanibalismu "obohacená" potrava díky čerstvýmu buněčnýmu masu bohaté na látky které v pylu a medu včelstvo nenalezne. Takže pokud vytvoří takový hodně silný chomáč zdroj potravy formou přeměny málo kvalitní potravy ve více kvalitní, zpravidla při nezměněných podmínkách co naše zima a jaro nabízí a co úl poskytuje, včelstvo vklidu přežije i v poloroztařeným chumáči nebo bez chumáče v úlu io 20cm styrenové izolaci.
Dyť mrzne jen pár dní v kuse. A zima teprve bude. Včely mne sedí dole u česna a čekají na jaro. Akorát v jedněch jsem řešil myš, která úřadovala v ponechaným a opuštěným stavebním NN. Rozkousala 1,5 plastu. Tak jsem vybral plasty a má tam pastičku.
TomasK1: na včelstvo bych víc už nesahal do jara, tedy pokud má dostatek zásob kterých potřebuje oproti jiným víc. Jen bych vymetal mrtvolky kvůli možnému ucpání česna. Nějak jsem to tu v několika příspěvcích nastínil, jen doplním, že logicky, za kladení matek nemůže jen matka samotná ale i dělnice které jsou více aktivní. Vysvětluji dále.

Silný roj může takovou speciální kastu starající se o matku hodně ovlivnit v jejím vzniku, kastování dělnic vůči mateřímu feromonu je speciální věda, došel jsem včera na jednu práci která určuje kolik dělnic po nějaké době, stále obklopuje matku, lze to zařadit mezi porozovatelné vlivy. A vem v úvahu i dělnice které se k roji často přidávají z jiných včelstev kde rojovka probíhá, ale ještě nedošlo k vyrojení.

https://www.pnas.org/content/118/13/e2011916118


Kasta okolo matky se rychle po ustálení rojovky mění, jako její síla, pokud se kasta okolo matky neoslabí, kladení je stále vysoké během celého podletí. Feromony dělnic při rojení jsou známy jako feromon z Nasonovovy žlázy. Podle mé malé spekulace a toho jak se včela učí všelijaké věci si mylsím že může dojít při formování kast k jakémusi feromonálnímu zmatku a mateří feromon je nahrazován a zaměňován v kastách s feromonem matky. A proto někdy funguje jak zesilovač a usazený roj sice staví, nosí, sílí, ale bubnuje a má tendenci dále zakládat misky a pokračovat v rojení.Kasty dělnic jsou ovlivněny feromony co matka vydává a tak jde o jakousi vzájemnou symbiozu mezi matkou a kastou a odní se odvíjí to co pozoruješ - silné včelstvo, roztažené včelstvo, pokud podmínky (změna kastovního zařazení dělnic) kvůli snůšce, ochlazení, dělení včelařem, odběr plodu, atp nenastane.

Kolik medu jsi vytočil od toho usazeného včelstva? Řekl bych že jsi ho víc pokrmoval než letos dalo. To jsou odhady, podle mých zkušeností s tímto typem, ale jak jsem psal, matku, pokud má zdravé včelstvo, bych určitě nechal být a na jaře bych včelstvo použil jako maso pro doplňování a vyrovnávání včas, protože přejde si myslím velmi rychle do RN. Pokud vní stále není. (to nevím neviděl jsem ho naživo) Pokud ano bude v rojovce a bude-li zakládat misky, první vytvořený pěkný oddělek v dubnu bude odnich.

Feromonální komunikace ovlivňuje stav a hodně věcí ve včelstvu.
Včera kontrola jednoho včelstva, jelikož byly u kraje a měly tam suchej rámek, tak jsem jim tam dával z druhé strany plnej a tudíž jsem vše posouval, tak když už jsem to dělal, tak jsem vytáhle rámky, abych viděl jestli už plodujou......celkem slušný kolečka zavíčkovaného plodu na 3 rámkách. A to nebylo včelstvo, který by vytápělo prostor jako některá jiná. Čili jen další důkaz toho, že pokap štavelkou v tomto období je jen další z řady léčení tak nějak napůl.
Čili jen další důkaz toho, že může být ten příští rok u včelařů, kteří nesledují VD rokem úhynovým. Nebo se pletu?
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Referenční URL's