Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Kontrola včelstiev v zime
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Křepelka J. - díky za vysvětlení.

Tak mi dnes přišel mailem protokol z vyšetření od SVÚ (plus fakturaSmile ). Do žádosti o vyšetření jsem zaškrtl "jiný důvod vyšetření s popisem" a popsal celou situaci. Takže jsem to nechal na laboratoři co bude vyšetřovat. Vzorek byla plná kulatá krabička od trojúhelníkových sýrů.
Vyšetření na Nosema spp. s výsledkem negativní.
Pak ještě vyšetření na VD, počet VD nula.

Tak to bude asi tím odtržením od chomáče nebo tím dlouhým plodováním a proměnou dlouhověkých včel na krátkověké a jejich následným úhynem a spadem na dno.

Překvapilo mne, jak rychle byl výsledek k dispozici, ve čtvrtek si to vyzvedla svozová služba SVÚ z veterinární kliniky, kam jsem to ve středu odnes a dneska mám výsledek.
Ještě mám zbytek mrtvolek v mrazáku, jsem si říkal, že bych ještě požádal o vyšetření v Dole.

Nevíte někdo co přesně znamená "spp"? Z toho co jsem si našel na internetu je mi jasné, že je to kombinace "apis a cerenae" ale zajímalo by mne, co to přesně je za zkratku.
Subspecies
Hrozné, nemôže sa to prenášať?
muze, je to neco novyho, prenasi se to i pres internet, tak se nesmi ke vcelam s mobilem kdyz ma nekdo tarif s datama.
Tomáši myslím že jsi to vyšetření na nosemu nechal udělat celkem zbytečně, tak hezké a silné včelstvo nosemu snad ani mít nemůže. A nosematické včely poznáš pouhým okem. Jak tu už někdo psal včelstvo dlouho plodovalo tak prostě jen odešla generace krátkověkých včel. Zrovna dnes jsem kontroloval jedno mé podezřelé včelstvo mělo vyházený trubčí plod, rozlezlé po celém vysokém nástavku 39x35 mělo trubčí plod v dělničině ale i pár buněk dělničího plodu, matku jsem zamáčkl a přidal oddělek s kvalitní matkou. Příští rok už budu klíckovat matky na zimu jinak to podle mě nejde.
ale jo, zbytečné to asi bylo z pohledu zkušenejch včelařů, i podle toho, co mi tu vysvětlil kolega Křepelka J., ale pro klid duše jsem ty mrtvolky vyšetřit nechal, protože jsem chtěl vědět, na čem jsem, proto jsem v té žádance ani tu nosemu nezaškrt a nechal to na laboratoři, ať hledaj. Stálo to 153 Kč plus cesta (procházka) na tu veterinární kliniku plus manipulační poplatek 50 Kč tý veterině, takže nic strašnýho za to, že vím, že těm včelám nic není. A je taky dobrý vědět, že laboratoř v SVÚ funguje rychle.

já si teď spíš drbu hlavu, jestli jsem po zakrmení neudělal tu blbost, že jsem do dřevěných stropních krmítek (mám typ Ještěd) po vyndání těch plastových vložek, vložil 6cm polystyren....jakože aby včelám neutíkalo stropem teplo (mám normálně strůpkové folie a přes leto sololit víko s 2cm polystyrenem - na zimu jsem dal to víko až na ten krmítkovej díl). A teď si říkám, jestli jim není až moc teplo a díky tomu měly to "prodloužený" plodování. Tak nevím.
Tome já mám jako izolaci pod víkem 20cm polystyrenu. Některé matky plodují nonstop, některé to v září utnou.
Příští rok nechám matky plodovat do srpna, pak půjdou do basy.Smile
(17.12.2021 23:43)TomasK1 napsal(a): [ -> ]. .....vložil 6cm polystyren....jakože aby včelám neutíkalo stropem teplo (mám normálně strůpkové folie a přes leto sololit víko s 2cm polystyrenem

Tomáš podľa môjho názoru si neurobil blbosť... práve naopak, jediné čo má byť v určite v zime uteplené je strop...je to ideálne aby sa nezražala zbytočne na fólií voda a hlavne zabráni to úniku tak potrebného tepla keď začnú včely plodovať .... ja mám všade 6 cm polystyrénu , ale nechávam ich aj v lete lebo mám včely dosť na slnku a tam by sa zasa bez uteplenie plechovej strechy dosť prehrievali...
Plodovanie ako píše pavell je dosť závislé od matky, jednak genetiky ale aj jej vek... Ty si písal že to bol roj tak mohol vymeniť starú matku a mladá sa snažila ....
Mne aj tento rok odložence s tohtoročnými matkami plodovali ešte v októbri a posledné prelety mladušiek boli začiatkom novembra / listopadu....
Ok, díky za vysvětlení.

Napadá mě otázka z druhého konce...je možné udělat závěr, že např. těch ostatních 14 včelstev na tom samém stanovišti (protože mají stejné klimatické podmínky a včely proto nemohou vyletět z úlu zemřít mimo úl), skončly s plodováním "tak jak se má", tedy neplodovaly prodlouženě, protože v podmetu není abnormální množství mrtvolek včel, které se staly krátkověkými z důvpodu ošetřování pozdního plodu?

Nebo je to tak, že toto jedno včelstvo plodovalo extrémně dlouho a včely kvůli počasí neodletěli zemřít z úlu ven, a u těch zbylých mohlo být plodování prodloužené sice ne tak extrémně, ale i tak prodloužené a upracované dlouho/krátkověké včely stihly odletět zemřít z úlu ven.

Nevím teď přesně, od kdy byly teploty pod 10 stupnu a jak se toto "pod 10 'C" období překrývalo s obdobím, ve kterém by mělo dojít k úhynu těch dlouho/krátkověkých dělnic.

Jde mi o to, jestli lze nějak podle spadu měli anebo mrtvolek poznat prodloužené plodování aniž by se muselo rozebírat včelstvo a prohlížet jednotlivé rámky a podle toho pak třeba na jaře udělat nějaké preventivní ošetření.

Samozřejmě za předpokladu, že při pohledu přes strůpkovou folii je vidět, že včely jsou aktivní, horní loučky nejsou pokálené, a léčebné spady VD při podletním/podzimním ošetřování byly nízké.
môj názor je že rôzne včelstvá sa s ukončením plodovania správajú rôzne...
ja ich mám na site v dne (okrem oddelkov) a ojedinelé mrazíky začiatkom septembra/září a ochladenie začiatkom októbra/řína im v tenkostenných úľoch dajú dostatočne najavo aby prestali...

osobne nepoznám systém odhadu neskorého plodovania z měli či počtu mŕtvoliek...
..skôr sa orientujem z počtu klieštikov spadnutých pri poslednej fumigácii a "podozrivým" rodinám pichnem na jar do uľa Ekopol
Některé včely nemusí dlouho plodovat, jsou zdravé a přesto mají více mrtvolek.
Pokud na dně není opravdu hodně mrtvolek (podstatně víc, než bylo na fotografii),
je vše v pořádku, kontrolu bych provedl po jarním proletu.
S pozdravem J.K.
Dokud na podložku padají světlí roztoči, tak vybíhá plod. Podmínkou samozřejmě je, aby tam nějací roztoči byli.
dnes jsem opět kontroloval "spad" včel u včelstva 2.5 na písecku...z podmetu jsem vymetl 1350 mrtvolek včel. budu jim ve vší úctě říkat familierně "padavky".
chtěl jsem zkontrolovat, zda plod, který jsem 12/12/21 viděl zavíčkovaný vyběhl a tím plodování skončilo.
plod ještě evidentně nevyběhl, další kontrolu udělám o víkendu, dnes to bylo zřejmě brzy.
našel jsem ale larvičky a vajíčko, toho jsem si všiml až po prohlížení fotek, nechtěl jsem včely otravovat, moc se jim moje prohlídka nelíbila, dostal jsem 3 žihadla. Těch vajíček a larviček bude možná víc, neprohlížel jsem všechny plásty a nezkoumal jsem to detailně, larviček jsem si všiml na plástu, ty se leskly a svítily bíle, vajíčko jsem zpozoroval až při prohlížení fotek.
tak nevím, co je to za včelstvo, matku....asi něco jako lední medvědi...vypadá to, že se proploduje do jara...když se jí chce, tak ať je po jejím, asi ví co dělá.
[Obrázky: c-vcelstvo-2-5-vajicka-larvicky-zavick-p...154758.jpg]


u ostatních včelstev na stanovišti je spad mtvolek včel v normě, do cca 20 na sítu, ani je nevymetám, až na jaře, teď včely nechci otravovat smetáčkem.
TomasK1, mě fascinuješ. Já za těch pět let co jsem znovu začal, jsem nebyl tolikráte ve včelách jako ty za tento podzimek. Asi se na ně půjdu podívat o svátcích.
No pěkné, šťastné a radostné Vánoce a hodně zdraví v příštím roce Vám všem i včelkám přeju. A ať se všem ty mršky viry vyhýbají.
Ali, mě to bavíSmile...tím neříkám, že tebe to nebaví, ale já sem ve fázi začátečnického nadšení a neustálého objevování něčeho co mě překvapujeSmile
Teď nic nezachráníš, jen můžeš něco podělat. Nech je v klidu. Tebe to baví, včely ne. Na včelaření pro radost čas brzo přijde.
TomasK1 V zime maju mať včielky kľud.Wink

Mirko bol si rychlejši
ale jooo, já bych do nich nelez, souhlasim s vámi oběma, vím že včely to nebaví, když je ruším.....jen chci pochopit co a proč dělaj....a proč bylo tolik mrtvolek minulý týden a teď zase. Nechám je být, teď už vím že si tohle včelstvo/tato matka klade bez ohledu na to, jestli je zima nebo léto. Ale zajímá mě to a budu toto včelstvo/matku sledovat a porovnávat s ostatními skutečně zimujícími včelstvy při jarním rozvoji a pak i při snůšce.
TomasK1
Asi jsi naběhnu, podle mne to včelstvo má problém, kdyby jsem našel takovýto spad na jaře, měním matku, můj názor na kladení matky v této době - snaží se překlenout nemoc kladením u zdravého včelstva vybíhají přestárlé včely i za mrazu, já by jsem je rozebral a snažil je dát na co nejméně plástů a dal přepážku, prostě je přehustit - teplo, pokud to pomůže a potom se už jenom modlit
...asi podporím Jirkov názor že včelstvo má problém...
Myslel som že mŕtvolky sa objavili kvôli prekladaniu úľa, ale ak spád pokračuje tak mŕtvolky sú len preto že umierajúce včely nemôžu kvôli mrazom vylietavať...pri teplejšej zime by na site neboli ale by si mohol nájsť na jar prázdny úľ a na site nič...
Stalo sa mi že včelstvo bolo v štádiu "podozrive" a už som chcel nasadiť pred zimovaním rodín do toho úľa sírny knôt ale niečo mi do toho prišlo, o týždeň-či dva pri kontrole som zistil, že sa matka rozplodovala,včely sa liahli o stošesť aj v októbri/ v řinu, bolo ich plno a ja som sa dal nachytať. Keby som bol lepšie pozrel na samotné včely, bol by som zistil že nedostatok "zimných,dlhovekých" včiel sa nedá nahradiť akokoľvek intenzívnym plodovaním v 10-11. mesiaci...
Držím tvojej rodine palce...
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Referenční URL's