Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Kontrola včelstiev v zime
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
ok, díky za vysvětlení.
já byl teď v neděli zase kontrolovat stanoviště na písecku, tentokrát jsem ale nekoukal pod víka co se děje pod strůpkovou folii, přišlo mi to zbytečný a taky byla dost zima. kontroloval jsem klasicky jen podložky, jestli je měl pěkně v řádcích a nepadá VD.
všechny včelstva kromě "padavek" byly Ok, u padavek od minulé kontroly (19/12) spadlo 40g (--400 ks) mrtvolek, což se dá vykládat pozitivně, že je klesající trend...pokud tedy v úle ještě zbývá víc včel než v je spadlých v podmetuSmile...Sad
co mě ale nemile překvapilo, byl vedlejší úl, kde jsem našel v podmetu 100g mrtvolek (--1000 ks) od minulé (19/12) kontroly. tak nevím, co si o tom myslet. horší varianta je, že trpí stejným zdravotním problémem, protože jsou vedle sebe a ještě když létaly, tak docházelo k zalétávání. Lepší varianta je, že je to stejně jako u "padavek" tím, že dlouho plodovaly a teď hyne upracvoaná generace, která kvůli mrazu nemůže vyletět. Pod včelstvo jsem nerozebíral, abych kontroloval, zda a jak ploduje. Nechám tomu volný průběh a uvidí se. V podletí jsem léčil jak bylo třeba, kontrolní/léčebné spady VD byly minimální, mrtvolky ani žívé včely (ještě když vyletovaly) nejevily nějaké známky deformací / virových onemocnění, podložky teď pokálené nejsou, takže nosema to nebude (i to u těhc padavek bylo potvrzeno rozborem SVÚ).
Jak tady ve vlákně bylo kolegou řečeno, že to může být tím, že dlouho plodovaly, tak jsem si teď uvědomil, že jsem oddělky/roje/kmenová včelstva na obou stanovištích krmil postupně, ne nárazově, vždy cca po 4-5 litrech cukerného roztoku 3:2/invertu....tak jestli to nebraly jako podněcování a díky tomu déle plodovaly....
(27.12.2021 18:52)Josef Karliak napsal(a): [ -> ]
(26.12.2021 14:41)Louky napsal(a): [ -> ]Ošetřování jako všechny ostatní, na pozdim utěrka kyseliny štavelové s glycerinem, na jaře to samé, v létě po odstranění plodu opět ubrousek a koncem října poslední utěrka. Takže 3 utěrky ročně.

Louky, na jedny strane pomlouvas pokapavace stavelkou ze se jim nedivis ze to pada a umira a na druhy strane nedas dopustit na stavelku s glycerinem co do nich cpes 3x za rok plus odebirani plodu, z cehoz taky nejsou vcely uplne odvareny.
To my stary predpotopni drevaci s timhle problem nijak moc nemame, zpravidla staci predpotopne pouze pokap/sublimace v zime a nestresovat je jeste nouzovou metodou odebirani plodu.
Nepridelava ti ten polys praci a starosti zbytecne ? Dyk jsou to 4 zasahy za pul roku (jaro-podzim), 3xubrousek a odebrani plodu.
Tim nevysiram, jen me udivuje co delam spatne ze moje pracky jsou v plodisti jen v cervenci ve vzorku vcelstev ohledne CO2 analyzy, pak resim samozrejme jen zlodejky pokud jsou na podzim a prosinec je na osetreni dle spadu (sublimace/pokap). Ale jsem drevar, ikdyz s 2cm polystyrenem, vetsina vcelstev uz ted neploduje.
Chose

Ano protože tyhle pokapávači dělají to nejhlavnější léčení, které rozhodne o úhynech další podzim, s plodem a ještě metodou, která podle mě není uplně až tak účinná.

Při odstranění plodu dávám úěrku rovnou v té samé prohlídce, takže to je jedna jedinná věc, kterou během náročné sezony dělám ve včelách. Až budeš mít 180 včelstev, tak si nebudeš mít čas hrát s nějakým smyvem a podobnýma sračičkama, ale radši vsadíš na jistotu, dělat vše a všude stejně, protože tam prostě není prostor pro chybu. Mě by ta chyba stála daleko víc jak tebe u pár včelstev.

Další dva ubrousky dávám v době, kdy nemám co dělat a jsem rád, že se do těch včel můžu jít podívat. Na podzim jí dávám, abych shodil roztoče na zimu a na jaře to je jen taková kontrola, abych viděl podle podložek, že jsou včelstva čistý. Já ty utěrky tam nandám za jedno, max 2 odpoledne. Pokap by mi trval několikanásobně víc a v době kdy tam mám stejně plod, kdy je venku zima jak prase, dávání odpařovačů KM taktéž, 3x fumigace taktéž a to bych mohl pokračovat dál a dál.....ale nevadí mi, že ty si myslíš, že já to dělám složitě a pracně, pro mě je důležité, jak to vidim a cítím já.
Prosím vás, nevíte někdo, jestli už jsou publikovány nějaké studie na zvýšené úhyny včelstev na přehnanou péči včelaře, hlavně v zimě, a neustálé vrtání se ve včelách? Případně na rozchov linií, které jsou tomu odolné?
Ptám se pro kamaráda...
To by mě ta studie také zajímala, já teda do včel přes zimu vůbec nelezu, jen v lednu přidávám uteplivky pod víko. Pokud by byla nějaká odolná linie tak bych je možná také začal rozebírat v lednu alespoń jednou za 14 dnů.
haha...vtipná poznamka...mam taky smysl pro humor...ve vcelach se nevrtam, kontroluji podlozky....do toho jednoho vcelstva sem lez, protoze sem zde v reakcich na ten spad cet, abych zkontroloval, zda neni pokaleny vnitrek ulu a pricinou spadu neni nosema.

moh bych se stejne zeptat, zda neni nejaka studie o vcelstvech, kterych si pres zomu vcelar nevsimne a na jare se divi, ze v ule nic nema.
(27.12.2021 23:10)vcelky.cz napsal(a): [ -> ]Prosím vás, nevíte někdo, jestli už jsou publikovány nějaké studie na zvýšené úhyny včelstev na přehnanou péči včelaře, hlavně v zimě, a neustálé vrtání se ve včelách? Případně na rozchov linií, které jsou tomu odolné?
Ptám se pro kamaráda...

No studie nevím, ale vlastní zkušenost ano, jak jsem začínal tak jsem lezl do včel snad každý týden, i v zimě sundával stropní podložku, svítil do uliček řekl bych že jsem poznal každou včeluBig Grin počítal každou mrtvou no měl jsem strach aby mi neumřely, pokud bylo na podložce třeba 100 mrtvých včel za týden tak jsem propadal panice a včely mou péči v pohodě přežily. Za pár let už jsem tam tak často nelezl a o jedny jsem přišel, seděly jen na třech plástech, čtvrtý byl panenský, no to jsem byl trouba. . , docouvaly až po zadní stěnu a padly hlady.
Podle mně není na škodu když se začínající včelař o včely zajímá a třeba se v nich i víc šťourá, taky jsme i my ,co si myslíme že o včelách už všechno víme, nějak začínali.
Ano, taky mi padly včely na hlad, ale bylo to v březnu, kdy udeřily silné mrazy a já odložil prohlídku o 14 dnů. To je ale časné jaro, kdy je potřeba zkontrolovat zásoby, ne konec roku s lednem a únorem.
Přesně jak píše pavell.....to jsou prostě jen mýty, jak včely potřebují klid, jak se k nim celou zimu nechodí, jak je to ruší atd....podle mě naopak. Každá prohlídky včely rozruší, trošku se rozběhnou a třeba i se trošku posunou na zásoby, kde předtím nebyly, protože byly dlouhodobě mrazem stažený. Včelstvo, které se jednou mrazem stáhne, tak už se nerozleze, pokud se neoteplí. Ale pokud ho otevřete, nadzvednete třeba nástavek a tim třeba rozpojíte část chomáče, tak se včely trošku rozlezou a kolikrát jim zrovna timhle můžete zachránit život. Já jsem ze 110 kmenových co jsem procházel upravoval tak 5-6 včelstev. 2 jsem přihodil nástavek se zásobama, 3 jsem prohazoval, protože seděly nahoře a už tam neměly moc zásob. A některý seděly dole a nad hlavama měly zrovna v té části kde seděly sucho, tak jsem jen posunul rámky z druhé strany nástavku, aby přímo nad chomáčem byly plné rámky.
Louky to že mali nad hlavami sucho,alebo mali v nadstavku menej zásob,to sú veci ktoré sa mali podchytiť ešte v jeseň pri krmení a nie teraz ich riešiť. Pamätám si,že ked si dával po nakrmení video, kde si prezentoval silu včelstiev,tak vtedy som ťa priateľsky upozornil,že vo vrchnom nadstavku malo jedno včelstvo menej zásob. Já osobne by som takéto včelstvo do zimovania nepustil,bud by som upravil počet nadstavkov a dokrmil,alebo by som usporiadal zásoby tak,aby som nemusel včelstvo riešiť v zimnom období. Já do včelstiev nazerám len cez fóliu a vôbec nemám pohnútky kontrolovať zásoby a otvárať včelstvá, já totižto viem, ako som ich pripravil na zimovanie a tak mi nehrozí odtrhnutie od zásob alebo vyhladovanie. Pohnútky otvárať včelstvá majú len včelári,ktorý si nie sú istý sami sebou, či spravili všetko tak ako má byť ešte pre zimou.
Pořád hledáš někde nějakou senzaci. Já neříkám, že by tyhle včelstva nepřežily, ale radši jim pomůžu pro svůj klid. Od toho ty včely mám. A když mi to udělá 5 ze 180 tak je to podle tebe špatným zazimovaním? Sám máš dost včelstev na to, aby si věděl, že vždycky se najdou včelstva, který udělaj něco jinak. žádný včelstvo nad hlavou nemá sucho, ale když má dva krájní rámky suchý a 8 rámků plných, a zrovna sedí dole uplně u kraje, tak jim prostě ty dva suchý dám na druhou stranu a ty plný šoupnu nad ně.....ty máš dadanty a zimuješ uplně jinak než já ve 3 nástavkách 39x24, tam jsou ty zákonitosti jiný, sedějí jinak atd.....Ty co jsem prohazoval, tak měli 2 plný nástavky, ale bohužel si sedly nahoru a horní dost proplodovaly, určitě by do jara vydržely, ale proč jim nepomoct už ted, at si postupně vybíraj ten spodní nástavek plný zásob a sunou se postupně nahoru. Samozřejmě bych to dělat nemusel a mohl bych sedět doma na prdeli a nudit se a možná bych třeba na jaře měl 1-2 včelstva mrtný tak jako to má větěšina včelařů co do nich jde poprvé až po proletu a půl roku u včel pomalu ani nejsou. Já taky koukám jen tim, že nadzvednu víko kouknu a zavřu, tak jako ty přes folii....tam kde se mi něco nezdá, tak konám. A mimochodem to včelstvo co si na podzim komentoval, tak s tím jsem nic nedělal, to je naprosto v pohodě.
přišel mi druhý protokol, tentokrát k bakeriologickému vyšetření mrtvolek z těch "padavek", vyšetření na mor včelího plodu bylo negativní.
Tak jsem se mýlil, když jsem v dřívějším příspěvku psal, že nic jiného než nosemu nekontrolovali.
To bakteriologické vyšetření je, jak jsem nyní pochopil, založené na kultivaci vzorku a to vyžaduje čas, proto mi to poslali až takto s odstupem od toho prvního výsledku - na nosemu a VD to bylo 17/12 a na mor to bylo 27/12, vše ze vzorku přijatého 16/12, takže celkem rychle.
Možná přijde ještě nějaké další vyšetření, nevím, uvidím.
Jen pro info, cena za toto druhé vyšetření byla 543 Kč.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Referenční URL's