Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Kontrola včelstiev v zime
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Nejsem si tak jist vlivem výšky nástavků. Možná výškou sestavy.
Nejenom v NN úlech se dá zimovat v komínech, a neznamená to atomaticky, že s VN nástavky se zimuje dvouprostorově.

I kdyby to psal MVSmile
Tak já včera vymetl 3 včelstva. Sice byly slabší, jen 5 uliček přes první a druhý nástavek. Zato měli v prostředním nástavku, na 1,5 rámku
plod v půměru 8.5 cm a všechny odešly na hlad. Přitom 10cm od plodu a 5.5cm od včel bylo 16kg zásob. Plodovaly do 14 ledna, kdy u nás začaly mrazy a stáčil by týden a všechen plod by vyběhl a mohly se posunout. Příroda rozhodla, co nadělám.Sad
Já na tom jsem stejně. Poslední dvě včelstva který sem měl sem dneska vymet. Jedny měli plod tak kolečko 4 cm a ty druhý asi 8cm v průměru. Zásob měli taky dost. Takže tedle rok budu muset začít od začátku Sad jen nevim kde sem udělal chybu Sad
to je nepříjemný, hned v začatku...zkus se optat někoho z místních včelařů, jestli by ti poradil, proč padla. Třeba to okoukne a řekne ti důvod. Těch může být víc (velká mezera mezi nástavky, slabé včelstvo, melicitoza, varoa, rejsci, atd)
Kdyby se ti podařilo dopátrat k příčině, tak dej vědět, třeba to pomůže i ostatním. Každopádně chápu, že je to na pendrek...vše se zase o rok posune.
Já jsem byl včera u včel dělat kontrolu.Včelky pěkně šumí ,vymetl jsem síta od mrtvolek,tak si myslím že je všechno v pořádku.
Je to moje první zima tak mám trochu obavy abych je přezimoval.Zásob ještě mají dost.
Dobrý den,rád bych se optal na podobné téma,včera jsem kouknul na podložky a u cca4 včelstvech hrst včel na podložce,jelikož jsem začal včelařit loni tak nevím co přesně to znamená,podložky byly hodně mokrý,včely při poslechu byly slyšet jak si hučí,jelikož jsem začátečník tak nemohu posoudit zvuk z ulu.Tak prosím o radu co dál-nechat být do doby lepšího počasí a pak kouknout na množ.zásob.(to se mi jeví jako nejlepší )Nebo je tento spad normální?před tím jsem podložku vymetal 24.1.,Mam strach abych nečekal a včelky zatím nehladověly,poznam hlad na spadlých včelách?podle zvuku to určitě nepoznam.
Díky.
Tak jsem to dnes nevydržel a provedl jsem kontrolu. Při poslední poslechové asi před dvěma týdny kromě dvou úlů nebylo nic slyšet, ale dnes jsem koukl od vrchu a vypadá to snad dobře. Ve 12 úlech jsou chomáče na vrchu obsedají od 5 do 7 uliček a v jednom sedí v prostředním nástavku a spokojeně si vrní. Zimuji ve třech 2/3 langstr. Mednou krávu jsem nekontroloval. Byla to pouze vizuální kontrola přez strůpkovou folii, bez kontrolování stavu zásob. Na dně leží stovky mrtvolek ale nechtěl jsem je moc rušit. Venku je slunečno, ale ve stínu teplota okolo nuly.
Taky jsem to dnes zkouknul přes strůpkovou fólii, úplně se mi uleví až nastane jaro a začnou nosit Shy
dneska kontrola přes folii troje obsedají 7 uliček jedny 6 uliček 39x24 ,podněcujete na jaře někdo cukerným těstem . jeden místní dlouholetý včelař podněcuje od 1.3 tvrdí že do snůšky jdou silné včely , co si o tom myslíte ?
Tak tady sou ty fotky nemám nafocený všechno. Ale aspoň něco. Důvody úhynu nevim. Buď je to mezera mezi nastávkem a dnem nebo nosema.

[Obrázky: P2200111.jpg] [Obrázky: P2200112.jpg] [Obrázky: P2200113.jpg] [Obrázky: P2200114.jpg] [Obrázky: P2200119.jpg] [Obrázky: P2200120.jpg] [Obrázky: P2200121.jpg] [Obrázky: P2200122.jpg]

Otázka pro zkušenější než sem já. Byla to vážně nosema?? Někde sem měl i fotky rámků celýho jakoby postříkanýho hnědou barvu ale ta se někde zatoulala. Jestli ano můžu ty rámky dál použít nebo sou na vyvaření? Je v nich ještě dost zásob je to 15 plnejch rámků
Hlavně klid a nebýt netrpělivý. Sbíjej rámky, čisti plásty, hltej Moderního včelaře, Včelařství a jiné informační zdroje a zejména relaxuj. Budeš tuto energii potřebovat v sezoně Smile.Teď už toho moc nezachráníš. Počkej na jarní prolet. Pokud jsi na podzim nakrmil alespoň 12kg cukru - dřívější minimum, nyní alespoň 15kg, zimoval dostatečně silná včelstva, tak to nechej na včelách. Zásob mají na přezimování dost. Hrstka mrtvolek na podložce je zcela normální. Slyšíš je hučet - žijí. Zvýšena vlhkost je z plodování. Včelstvu se tato voda hodí. Takže klíííííííííd.
Lukáši tou mezerou jsem myslel mezeru mezi rámky (dá se změřit když dáš nástavky na sebe do každého nástavku rámek a změříš mezeru).....někdy se stane že je větší a včely nepřelezou....pár milimetrů se sečte a je to. Stává se to poměrně často. S nosemou nemam žádnou zkušenost.
Dnes byl krásný den, tak jsem holky otevřel, všechny byly čilé, u dvojich silnějších jsem musel doplnit po třech zásobních plástech, seděly v horním nástavku a s něm měly spotřebováno víc než polovinu zásob, v jedněch byly mrtvolky zalezlé v buňkách ve dvou prázdných souších. Bacha na zásoby. Zimuji na třech nástavcích Optimal, zakrmeno po 25kg.
(20.02.2012 19:06)Lukáš Bašta napsal(a): [ -> ]... Byla to vážně nosema?? Někde sem měl i fotky rámků celýho jakoby postříkanýho hnědou barvu ale ta se někde zatoulala. Jestli ano můžu ty rámky dál použít nebo sou na vyvaření? Je v nich ještě dost zásob je to 15 plnejch rámků

Pokud byly rámky pokálené (částečně je to vidět i na poslední fotce nevytažené mezistěny), tak šlo pravděpodobně o nosemu. Jistotu by dalo vyšetření včel - i svépomocné pod mikroskopem anebo zaslání včel do laboratoře. Další využití plástů v případě podezření nanosemu je problematické. Byla-li to "stará známá" Nosema apis, šlo by ještě uvažovat o jejich desinfekci teplem v termoboxu. Ale je-li to přivandrovalá Nosema ceranae, tak tam už to nefunguje, resp. nestačí teplota jež nezbortí plásty. Rozdíl lze odhadnout dle tvaru obrazu pod mikroskopem, s určitostí jej ale lze určit až podle PCR metody.
Stačí takto?
Takže jistota bude když ty rámky naházim do hrnce a vyvařim vosk. Než ryskovat že nakazim zdravý včelstvo nosemou. A nebudou při vyvařování vadit ty cukerný zásoby co tam sou zavíčkovaný??
Lukáši, mezera mezi nástavkem a dnem je minimální, to není problém. Na webu najdeš dost zpráv o tom, jak včely zimovaly v převráceném úle. Zajímalo by mě, proč máš tak zabedněné česno? Dovedeš si představit, jak jim tam muselo být, když jsi měl zasunutou podložku, téměř ucpané česno a očka jen na větrací mřížku? Úl musí větrat, musí být zajištěna výměna vzduchu. Ty jsi udělal vše proto, aby tomu tak nebylo.
No zase na druhou stranu s tou mezerou mezi nástavkem a dnem. Na tom metru je vidět asi 3mm. Pokud měl otevřené očko tak to jim mohlo stačit.
Aha mě všude řikaly že mám česno přivřít na co nejmenší mezeru tak sem to přiřel jak nejvíc mi to šlo Sad očka byli zavený krom horního nástavku kde bylo otveřený na větrací dírky.
Přivření česen má význam v době loupeží a u oddělků, ne u zimovaného včelstva. Pokud se nepletu, máš Optimaly jako já. Česna jsem otevřel na plno, vložil do nich kovovou mateří mřížku proti vniknutí škůdců do podmetu, očka nechal otevřená, podložku jsem ponechal na sběr měli.
Lukáši, neleží náhodou mezi mrtvými včelami (fotografie č.7 ) mrtvá matka? Vidím bílou značku.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Referenční URL's