Včelaření celkově je určitě činost spjatá s přírodou určitě lepší než se povalovat na kavalci a čučet na bednu.To jestli někdo upřednostňuje chov včel co nejvíce podobný přírodním podmínká a druhý využívá moderních metodu je vcelku věc nepodstatná a spíše věcí včelaře.A podle mne je naprosto zbytečné se tu handrkovat o to co je více či méně spjato s přírodou.Jsem rád že mám tohoto koníčka pro svou potěchu a snad tím i drobet tý přírodě pomáhám.

(30.12.2011 16:14)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]A já si doposud myslel, že včelaření je o soužití s přírodou.
Vážení nezlobte se na mě, ale tento příspěvek je nic neříkající vata, která má stejnou vypovídací hodnotu jako heslo "jezte sýry - jsou zdravé". Bohužel na tuto vatu se nabalí další vata typu "nejzdravější jsou kozí sýry". Nějak mě nepřijde že diskuse o tom zdali jsme se vzdálili více přirodě tím, že jsme brť přenesli k obydlí, nebo jinou "vymožeností" je k danému tématu. Výsledek je jen ten, že když pak hledáte něco v konferenci tak musíte pročíst 15-20 stránek vaty, než se dostanete k nějaké rozumné informaci. A toto je obecný problém většiny konferencí ne jen této. Douvám že v silvestrovské atmosféře mohu příspěvek trochu odlehčit a doporučit vtípek "Kolik přispěvatelů mailing listu je zapotřebí k výměně žárovky?". Naleznete ho zde:
http://www.linux.cz/noviny/2001-04/clanek10.html
poslední vtípek. Jakákoliv podobnost je čistě náhodná
(31.12.2011 1:01)architekt odpadu napsal(a): [ -> ]Získat informaci je jenom polovina problému a ještě navíc ta snazší. Tou druhou je schopnost získané info správně vyhodnotit.
Naprosto s Vámi souhlasím. Právě od toho ta konference je. Jeden včelař má 20ti letou praxi a naposloucháno tisíce včelstev, ale neumí vzít pájku do ruky a druhý sice takovou zkušenost nemá, ale má nápad jak by šlo něco zjednodušit. Když se dají hlavy dohromady, tak může vzniknout nějaká pomůcka, která bude např. těm méně zkušeným ku pomoci správné diagnózy a naopak zkušeným poskytne důležitou informaci včas, aby něco neprošlvihli. Vždy je tu ale také riziko, že se nějaká pomůcka může ukázat jako nefunkční, ale to není důvod, aby to někteří od začátku bez jakýchkoliv argumentů odsuzovali.
Vlastně je to, Miloši, o tom, co je zde již pověstné díky kolegovi Křapkovi: kdo si hraje - co? No jistě: nezlobí!

. Zkoušet je možno spoustu věcí a současná technika k tomu dává bezpočet možností. Viz třeba termokamery a podobné záležitosti. Získáváme spoustu údajů a musíme zvažovat, do jaké míry jsou ty údaje relevantní a jak je dál interpretovat. A pak je zajímavé, že třeba špičková výzkumná a testovací pracoviště, vybavená špičkovou technikou, při klíčových posuzování včelstev nakonec přiberou k rozhodování kvalifikovaný odhad zkušeného odborníka ... Docela dobrá kombinace, zdá se navíc, že funguje ...

Jiří
Plne súhlasím s "Mlhou_cz". Veľa skutočných a reálnych poznatkov sa získalo práve pomocou techniky. Toto popierať je krátkozraké a holý nezmysel. Včelárenie ako také je tiež len "umelý výplod" ľudskej existencie. Prapôvodom včelárenia bolo brtníctvo a to je to pravé plné splynutie s prírodou.
Vytvoriť najprirodzenejšie podmienky pre včely v nami vytvorených včelích príbytkoch chce každý včelár. Každý chce čo najviac zlepšiť prostredie, kde naši miláčkovia, alebo zdroj obživy žije. A tu je ten bod, kde vzniká najviac problémov. Inak sa na to pozerá "zelený", inak hobbysta a inak "profi". Ale všetcia majú jeden cieľ - aby sa včely cítili čo najlepšie a produkovali čo najviac medu.
Paralela s človekom: "najlepšie" sa ľudia cítili v prevlhlej jaskynia a keď sa báli, aby im náhodou nezhasol oheň. Tie žabomyšie vojny na tému drevo - plast sú bezpredmetné. Včela dokáže prežiť veľmi dobre aj v úli z dreva, či už bez rámikov alebo s rámikmi. Všetko ostatné závisí len na tolerancii nás samých. Divím sa, že v dnešnej dobe môže byť niekto tak krátkozraký a zapodievať sa takýmito nezmyslamy, keď potrebujeme včelu medonosmú, jej existenciu, zachrániť. Navrátiť do miest, do povedomia "obyčajných ľudí", že včela patrí do mesta rovnako, ako aj do voľnej prírody.
(29.12.2011 11:55)Kolmi napsal(a): [ -> ]Možná hloupá otázka začátečníka =) když je venku tak teplo
nemůžu se do jedněch podívat? malinko rozebrat mrknout jak jsou na tom? =) byl by to velký problem?
Čo by si nemohol, ale rozoberať ich nemusíš, nič by si v nich nevidel, ibaže ak vajíčka, ktoré M mohla naklásť. Zvedavosť je veľká, ja už roky zime navštevujem včely, treba k tomu odhodlanosť a prax. Niektorí píšu úľ neotvárať, iba ak naozaj vo včelstve nie je M a máš odloženec-oddělek s M, vtedy ba malo zmysel. Ja som viackrát fotil zaviečkovaný plod v zime, aby som mal dôkaz, že je to možné.
Tak porozmýšľaj, možno ti bude stačiť otvoriť úľ, odložiť aj fóliu a odčítať v koľkých uličkách sú sústredené včely, ale to môžeš zistiť i na podmetovej podložke. Z melivových riadkov ak ich zmeriame sa dá jednoducho zistiť váha zimujúceho včelstva celková dĺžka meliva delíme koef.100 a získame váhu včelstva, príklad: 125 cm (dĺžka mel.:100 = 1.25 kg. Ak dĺžku meliva násobíš koef. 1,6 získaš prehľad koľko včely zaujmú včely miesta v uličkách po rozídení zimného chumáča pri teplote 16°C. Plásty nemusíš rozobrať. Anton
(29.12.2011 15:47)Tomáš Madar napsal(a): [ -> ]Nahrávku nemám, ale teď je to ve výsledku stejně jedno, mezmatečnost nyní nelze napravit.
Zdravé včely se ozvou silným zahučením, které ale trvá jen několik vteřin, pak se zase uklidní a jen ševelí.
Tomáš, predstav si, že ja som podľa stanovení diagnózy zvukov v jednom včelstve, to včelstvo som zachránil začiatkom januára-ledna. Už som tu o tom písal, preto sa nebudem opakovať. Dokonca som pridávané včely zmetal na nábeh (nábeh bol pred otvoreným letáčom a včely som zmetal na šikmú plochu zhora nadol. Zachránené včelstvo sa mi odmenilo dobrým, výnosom, takže to ide. Dá sa to ešte ľahšie, preložiť nad včelstvo bez M, vždy si však treba technologický postup premyslieť a konať rozvážne a vždy s dymom.. Anton
Ano, viz hned první příspěvek tohoto vlákna.
Asi jsem to nedostatečně jasně podal, nerozepsal jsem to podrobněji. Uvažoval jsem o použití metod chovu běžných v sezoně.
Náprava, spojením se záložním oddělkem s M, jde provést a také to občas používám (pokud to stojí za to).
Souhlasím i stím, že spojené včelstvo, ať už v říjnu (oktober) nebo později během zimy, vytvoří silné včely na jaro s úžasným výkonem. (Využívám pro tvorbu produkčních včelstev z oddělků.)
Jirko, to že mám nějakou pomůcku, ještě neznamená, že se z naprosté lamy stává odborník, to jsem nikdy netvrdil. Jakákoliv pomůcka je právě pro odborníky. A při vývoji tědhto pomůcek jsou odborníci zase nepostradatelní, neboť jen oni vědí, co sestrojit, kde měřit, co měřit, co sledovat a co zanedbat. A jak jsem naprosto bez urážky psal, zase zkušený včelař většinou není schopen vzít do ruky pájku a sletovat nějaký tišťák, nebo vzít svářečku a svařit nějaký zvedák, popř. naprogramovat nějakou aplikaci. A tvrzení, že toto vzdaluje včelaření přírodě je naprostý nesmysl, naopak se šetří včelařův čas, nebo se mu umožní vyvarovat se hloupých chyb a opomenutí. Tedy zkusil jsem dát pár návrhů co by šlo využít k odposlechu, třeba se to nevyužije, ale očekávám reakci typu "toto pomůže, toto ne". Je smutné, když zde člověk čte jak lidi přišli o včely např. tím, že jim úly shodila nějaká vychřice a přitom by stačilo např. nějaké čidlo hlídající zdali je úl vertikálně, v případě že není informovat včelaře. Pokud vezmu že oddělek stojí minimálně tisícovku a ty hlídátka jsou nyní velmi cenově přístupné, tak to včelařům ušetří i peníze. Tedy abych se vrátil k původní otázce, zkoušel jste někdo nějaký odposlech včel ne pomocí hadičky, ale pomocí mikrofonu?
Třeba za čas bude úplně normální že včelař nebude používat k poslechu hadičku ale jen přístrojek na kterém se mu bude zvuk zimujícího včelstva zobrazovat.Nakonec vývoj jde pořád kupředu i ku prospěchu nás včelařů.Příkladně kdo by dnes zatavoval mezistěny horkým kolečkem když je spousta užitečných udělátek vyrobených prakticky z vysloužilích přístrojů.O spoustě tachnických pomůcek které mi bereme jako samozřejmost patřící ke včelaření si mohli nechat naši otcové včelaři jen zdát.Myslím že nemá smysl se rozepisovat více vždyť každý ví co mu ulehčuje práci při včelaření.Tak jako sem si pořizoval přístroje k měření medu zrovna tak bych si pořídil i takové šikovné elektronické naslouchátko.
Ano Pepo, za čas bude úplně normální, že nám technika usnadní práci ve včelařství na pouhé stisknutí knoflíku na počítači. Tím tlačítkem podáme DAP k DPFO (DPPO) a hned nám to částku odpočítá z BÚ. Jinak o včelách budeme vědět jen to, že obtěžují sousedy. To již budeme "mistři včelaři". Brrrr, to byl ale blbej sen. Už nepij Pepo ať dočkáš půlnoci.
Ahoj Pepa
Pro ty co nejsou daňoví experti: DAP = daňové přiznání; DPFO = daň z příjmu fyzických osob ....

(31.12.2011 17:33)Anton Turčáni napsal(a): [ -> ]Tomáš, predstav si, že ja som podľa stanovení diagnózy zvukov v jednom včelstve, to včelstvo som zachránil začiatkom januára-ledna. Už som tu o tom písal, preto sa nebudem opakovať. Dokonca som pridávané včely zmetal na nábeh (nábeh bol pred otvoreným letáčom a včely som zmetal na šikmú plochu zhora nadol. Zachránené včelstvo sa mi odmenilo dobrým, výnosom, takže to ide. Dá sa to ešte ľahšie, preložiť nad včelstvo bez M, vždy si však treba technologický postup premyslieť a konať rozvážne a vždy s dymom.. Anton
Antone, uvedené výpočty platí, předpokládám, pro RM 39x24 a kolik nástavků? Předpokládám, že RM i počet nástavků zimujícího včelstva hraje pro tento odhad roli. ... V Polabí dnes odpoledne sluníčko, bez sněhu, pouze vrcholky kopců Českého Středohoří (400 - 500 m n.m.) mírně "pocukrovány", cca 3-5°C. Byl jsem nucen 2 včelstva rozebrat,z důvodu podezření na přítomnost rejska (rozkousané mrtvolky), obava se nepotvrdila, pouze jsem na dně jednoho úlu našel 2 velké (cca 2cm) mrtvé černé brouky ... šťastný nový rok všem, Jiří
Áno, aj pre túto mieru, ale v mojom prípade 275x420 mm, je jedno či sú v dvoch nadstavkoch, u mňa je to v jednom. včelstvo si vytvorí tvar zvona, ktorý je opretý o prednú stenu debničky. Presný tvar zimujúcich včiel najlepšie ukáže melivo na podložke. V úľových dnách, ktoré sa dajú otvoriť zozadu a podložky zhodnotiť a vložiť je naspäť do úľového dna. Anton
Jirko ale vždyť jsem to psal ve svých příspěvcích #51 a #54. Tedy do včel umístit nějaký mikofonek a ten poslouchat. V zimě se soustředit na intenzitu zvuku a přes léto na spektrum signálu, tedy 200Hz - vše v pohodě a 300Hz - problém. Chtěl bych vědět od zkušeného včelaře zdali je to tak, nebo jsem někde něco špatně pochopil.
K příspěvkům pana Skaly a Křapatky: nebavíme se o ničem co by vylo v horizontu sci-fi. Vše tu už je minimálně 40let (mikofony, filtry či osciloskopy). A při dnešních cenách součástek by cena poslouchátka stála pár desetikorun. Jde o to jen využít to co používáme v jiných činnostech (mikrofon a věž z ekvalizérem má snad doma každý) i ve včelaření, na tom nevidím nic špatného. Na druhou stranu nemyslím že by to nějak degradovalo zkušenost včelaře, tak jako řidič se nestane zkušeným, jen proto, že má všechny ty ABS, parkovací asistenty a já nevim co, je to jen o usnadnění práce nic víc.
Neviem, na čo čakáš?! Proste to urob a potom referuj. Ak si si nevšimol, v temto diskusnom fóre su témy, kde sa ďaleko nedopracuješ, a to úle uteplené-neuteplené, plast-drevo a mohol by som pokračovať ďalej VMS, časopismi, metodikou liečenia atď.
Už niečo takéto existuje. Volá sa to apidictor. Dokonca sa v ČR vyrábal a stál niekoľko tisíc. Staršiu verziu
nájdeš tu. alebo
aj tu.. Jednoduchšie riešenie je, načítať na digitálny záznamní (alebo telefón) a potom prehrať do PC a spracovať v programe pre prácu so zvukom. Najčastejšie použitie bolo pre zisťovanie rojovej nálady. Honza Jindra mal kedysi na svojej stránke aj program do PC, ktorý to dokázal využiť. (Naposledy som ho "stretol" na norských stránkach) Skús požiadať "strýčka Googleho", možno Ti poradí viac. Samozrejme, dá sa použiť aj cez zimu. Ak chceč mať tvrvale vložené externé mikrofóny, musíš ich ochrániť pred vlhkosťou, propolisom, voskom a prípadnými nečistotami. Vloženie do púzdra z igelitu alebo plastu môže spôsobiť skreslenie. Pokiaľ nemáš s odposluchom skúsenosti, skús sa spýtať nášho bývaleho ministra obrany, pána Galka.

Ale daj si pozor, aby si nedopadol ako on. Od včiel to viac bolí.
Ak by Ťa zaujímal môj názor, tak cez zimu je to pomerne jednoznačné:
- tichý monotóny šum - všetko najlepšom poriadku
- silnejší modulovaný hukot - problém - matka, zásoby, škodca alebo pán včelár?
- ticho - průser, príroda si Tvoj problém vyriešila po svojom
To všetko zvládne hadička v priebehu pár sekúnd.
A teraz si zrátaj, aký čas by si potreboval na spracovanie v PC. A prosím Ťa, nechoď na mňa s WiFi či Bluetooth. Nízke teploty a malá kapacita baterii urobí s týmito zariadeniami svoje. Áno, šikovné PDA alebo inteligentnejší telefón a vhodný program by mohli veľa vyriešiť, ale pokles kapacity baterie asi nie.
Aj ja mám rád takéto hranie ale nepotrebujem na to súhlas alebo odobrenie tohto fóra. Drž sa nasledujúcej myšlienky:
Každý tvrdil, že sa to nedá. Ale on, hlupáčik, o tom nevedel a urobil to.
Diskusia o apidictore prebiehala napr.
tu. Veľa nájdeš aj na rusky hovoriacich stránkach, len si doinštaluj azbuku pre vyhľadávač.
Vlastne, apidictor ako taký vznikol na včasné odhalovanie rojovej nálady.
Ešte pár odkazov:
1 ,
2
Vážený příteli MLHO...cz. Neber prosím moje příspěvky nebo příspěvky př. Skaly ve zlém. Jsou to v podstatě jen přátelská pošťouchnutí. A věz, že nejsi prvým elektronickým novátorem ve včelařství. Podle toho, jak dlouho se zabýváš chovem včel soudím, že jistě pamatuješ i elektronické udělátko které mělo hlídat dle frekvence zvuku ve včelstvech vznik rojové nálady. Dokonce jsem nedávno, pokud za nemůže zase ten Alzeimer, snad viděl takové zařízení i někde k prodeji. Takže je jenom dobře, že se ve včelařství může uplatnit i technika. Viz např. elektronické váhy včelstev. Také jsem si jednu závěsnou pořídil za 1800 Kč. Slibovali +/- 10 % toleranci na 150 kg váživosti. Pak jsem zjistil, že v teplotách pod nulou falšuje až běda. Poslal jsem ji tedy na kalibraci. Vrátili ji s tím, že jejich reklamační technik žádnou závadu nezjistil. U mne však přesto cejchované závaží 20 kg váží 18,35 - 18,70 kg podle toho klikrát závaží zavěsím a to je při pokojové, pardon garážové teplotě v odpoledních hodinách v září. Konzultoval jsem to zatím telefonicky s vahařstvím které jsem objevil v blízkosti. Tam mi bylo řečeno, že "víte pane, u těchto laciných vah je to problém do kterého se nevyplatí investovat" konec citace. U elektronických součástek, zvláště těch laciných z Číny je totiž problém stabilita. Takové čínské součástky se využívají i při výrobě americké vojenské techniky. No a nedávno jim na poušti přistáli jiní se supertajným bezpilotním letounem. No a k té mé váze, zatím jsem se vrátil k mechanické za 780,- Kč koupené, u téhož dodavatele, již rok před tou elektronickou. Sice udávají přesnost vážení na 120 kg až 500 g, na druhou stranu však vím, s čím mám počítat. Avšak, jak již zde zmínil i JM, "kdo si hraje nezlobí".
Tak se nezlob a hezký rok Tobě i včelám.
JK
(27.12.2011 10:46)Jiří Danihlík napsal(a): [ -> ]Trubce nacházím v některých včelstvech během zimy i dokonce na jaře. Přikládám foto očka, v kterém se trubec chystá na prolet. Fotografie byla pořízena 11. 12. 2011. Trubec se během několika minut vrátil zpátky. Podotýkám, že včelstvo je naprosto v pořádku, takže včelstva, u kterých trubce pozoruji, nechávám v klidu. Právě naopak mám zkušenost, že takové včelstvo je vnitřně v "pohodě", když si dokáže přes zimu udržet několik trubců...
Jen tak pro zajímavost.Dnes jsem se byl podívat na podložky a přidám fotky dvou úlů na té první je nalevo hromádka trubců které jsem tam našel a u druhé není spadlý ani jeden trubec. Tohle mi napadalo během posledních 14 dnů, kdy jsem podložky kompletně vymetal...
![[Obrázky: IMAG0024.jpg]](http://s18.postimage.org/eqx4adqv9/IMAG0024.jpg)
Myslím si že pokrok který vylepší jisté úkony patří i do včelaření.Tím nemám na mysli řídit včelařskou činost odněkud z teplého domova ani by mě takové včelaření nebavilo a to bych prosil zdůraznil zaplať pánbu že je to spíše utopie i když do budoucna kdo ví , spíše mi jde o to mít po ruce pomocníka jako třeba refraktometr vytahnu ho z kapsy a zjistím kolik vody mám v medu přitom to jde jistě i jinak.Třeba někdo vymyslí i jednoduché třeba elektronické naslouchátko kdy se nebude muset nic strkat do úlu jen se třeba přiloží na bok něco jako elektronický stetoskop zase to spíše vymyslí ten kdo se zabývá elektronikou.Uvedu příklad moje sestra hraje obstojně na kytaru ale neumí jí naladit dřív byla namydlená poněvadž musela požádat někoho kdo to uměl,dnes má elaktonickou ladičku a je po problému. Někdo například využívá proti nezvaným hostům fotopasti.Někdo používá pouze uši jiný hadičku a další lékařský stetoskop a pokud chce někdo poslouchat zimující včelstvo doma u kamen je to jeho věc a určitě by to při dnešní technice jistě i šlo vyřešit - toď spíš otázka na odborníky.Třeba to bude jednou patřit ke včelaření jak dneska řízené pohony medometů a další a ruku na srdce kdo z nás nepoužívá nějakého toho moderního pomocníka a je jich byl by to pořádný seznam.Pořád si myslím že to co vyhovuje jednomu nemusí vyhovovat druhému a další by to chtěl mít jinak.Hlavně že všichni dojdou k požadovanému výsledku i když každý jinou cestou

Abych se přiznal tak mám v hlavě takový nápad a to je měřící rámeček. Tedy rámeček v kterém bude teploměr a mikrofon, umístěn někde na plástu a elektronika schovaná v horní loučce. Zatím jsem si zakoupil za 250Kč tento teploměr:
http://shop.fkt.cz/bezdratovy-teplomer-s...+dp112202/
a to bezdrátové čidlo jsem "rozlouskl" viz obr. a chtěl jsem ho voperovat do horní loučky a do plástu spustit jen malý drátek s termistorem. Bohužel jsem se přepočítal, neboť na tišťáku žádný termistor není jen nějaký zalitý čip, takže to budu muset ještě vymyslet jinak. Každopádně s experimenty s mikrofonem zkusím někdy v létě, jen bych nerad objevoval Ameriku, tak díky za info o Apidictoru. Problém je jen s časem, už člověk není na ČVUT, kdy si mohl hrát a bastlit, holt přišly děti, práce, povinnosti... ale to asi zná každý.
(01.01.2012 16:09)zbynek_ napsal(a): [ -> ]Jen tak pro zajímavost.Dnes jsem se byl podívat na podložky a přidám fotky dvou úlů na té první je nalevo hromádka trubců které jsem tam našel a u druhé není spadlý ani jeden trubec. Tohle mi napadalo během posledních 14 dnů, kdy jsem podložky kompletně vymetal...
Taky jsem se byl v sobotu podívat, taky mám trubce jen v jednom včelstvu a v druhém ne.