Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Kontrola včelstiev v zime
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Ja by som skôr povedal, že to chce nájsť si včeláraWink
Vyrušovanie včelstiev v zime: malo by byť minimálne, aby sa minimalizoval jeho možný negatívny vplyv na prezimovanie včelstiev. Podľa staršej literatúry, napr. Čavojský a kol. 1981, Včelárstvo, by sme sa mali vyvarovať aj chodenia okolo úľov, pretože aj to včely ruší. V súčasnosti je možné v decembri aplikovať do uličiek medzi plástami kyselinu šťaveľovú; dočítal som sa tu na fóre o skúške stavu zásob pridvihovaním úľa... Všetko toto určite rozruší včely viac ako to skôr spomínané "chodenie okolo úľov".
Zaujímalo by ma teda, aká je, podľa vás, únosná hranica vyrušovania včelstiev v zime?
Včera sem přišroubovával zábran proti myším. už verzi asi 5tou. na XPS plemenáče sem šroubioval ohýbal mřížky. až mě některé prohnaly. mrát nemráz. Takže jo rozrušil sme je a pořádně. je to blbě, ale co se dá dělat. mrcha myš je take bude rušit. krom toho že žere a prolejzá, prohryzává plásty.
Dnes jsme přenášeli všechna včelstva v rámci jedné včelnice - opatrné přenášení úlu 4NN plus dno opatrně ve dvou lidech proti sobě a přesun řádově o desítky centimetrů až několik metrů, podle reakce to včely moc nerozrušilo, ze 17 včelstev jenom ve čtyřech lehce vylezly z oček to vždy když se nám podařilo s úlem lehce klepnout při pokládání na nové místo, většinou se nezměnila ani intenzita vrnění chumáče.
(10.01.2016 19:39)Benjamín Jarčuška napsal(a): [ -> ]Vyrušovanie včelstiev v zime: malo by byť minimálne, aby sa minimalizoval jeho možný negatívny vplyv na prezimovanie včelstiev. Podľa staršej literatúry, napr. Čavojský a kol. 1981, Včelárstvo, by sme sa mali vyvarovať aj chodenia okolo úľov, pretože aj to včely ruší. V súčasnosti je možné v decembri aplikovať do uličiek medzi plástami kyselinu šťaveľovú; dočítal som sa tu na fóre o skúške stavu zásob pridvihovaním úľa... Všetko toto určite rozruší včely viac ako to skôr spomínané "chodenie okolo úľov".
Zaujímalo by ma teda, aká je, podľa vás, únosná hranica vyrušovania včelstiev v zime?

Nebezpečné sú hlavne nárazy do úľa,s úľmi a otváranie úľov(časté). Na niektoré zvuky si včelstvo zvyká. Mám zopár úľov bezprostredne pri dielni. Hlučné rezanie dreva a iné práce im nikdy neuškodili! Petardy a delobuch, to je iná káva!
[Obrázky: 044.jpg]

Ještě fotodokumentace. Jsem rád že je hotovo, a všechny jsou pod střechou.
Ahoj , já bych se chtěl zeptat.Tento rok začínám a Včelky jsem přivezl před tydnem. Dnes jsem neodolal a nadzvedl jsem plechové víko, abych se podíval, co vcelky dělají . Zjistil jsem, že dvoje jsou úplně pod střížkou, tedy v horním nástavku (zimuji ve dvou nástavcích) a třetí včelstvo je pro změnu úplně natlačené dole v dolním nástavku a v horním není ani včela,jen prázdné souše. Chtěl jsem se zeptat, zda li je to normální, že jsou včely namáčklé úplně dole ? A jestly mám přehodit VN nahoru ,abych souše dál dole.
Díky za odpověď
No, moc normální mi nepřijde v tento čas převážet včelstva (bez urážky)
Myslím, že bych je nechal jak jsou. Cokoli teď uděláš bude možná špatně - nikdo neví jaké bude za 14 dní počasí.
Když je budeš různě prohazovat určitě jim na vitalitě nepřidáš.
Od března - jakmile vyleze teplota několik dní nad deset stupňů můžeš začít přikrmovat medocukrovým těstem, do té doby bych do nich nelezl a doufal, že to ustojí.
--------------------------------
Někdo dědí oblečení já dědím přihlašovací účet Smile
(11.01.2016 21:01)Perun napsal(a): [ -> ]
(10.01.2016 19:39)Benjamín Jarčuška napsal(a): [ -> ]Vyrušovanie včelstiev v zime: malo by byť minimálne, aby sa minimalizoval jeho možný negatívny vplyv na prezimovanie včelstiev. Podľa staršej literatúry, napr. Čavojský a kol. 1981, Včelárstvo, by sme sa mali vyvarovať aj chodenia okolo úľov, pretože aj to včely ruší. V súčasnosti je možné v decembri aplikovať do uličiek medzi plástami kyselinu šťaveľovú; dočítal som sa tu na fóre o skúške stavu zásob pridvihovaním úľa... Všetko toto určite rozruší včely viac ako to skôr spomínané "chodenie okolo úľov".
Zaujímalo by ma teda, aká je, podľa vás, únosná hranica vyrušovania včelstiev v zime?

Nebezpečné sú hlavne nárazy do úľa,s úľmi a otváranie úľov(časté). Na niektoré zvuky si včelstvo zvyká. Mám zopár úľov bezprostredne pri dielni. Hlučné rezanie dreva a iné práce im nikdy neuškodili! Petardy a delobuch, to je iná káva!

Už som na tomto fóre iks krát písal o mojich návštevách v naozaistnej zime, ale čo s vami, keď chodíte na Včelarske forum so zatvorenými očami. Na všetky tieto otázky by Ste našli i odpovede na to ako sa v zime chovajú včely v zime, pri rôznych situáciách. Včely v prírode za 55 milion. rokov sa stretli so všetkými nástrahami, ktoré zima ponúka a včely to prežili a prežijú i tieto prkotiny o ktorých tu niektorí píšete.

Nieraz som v zime robil fotografie v januári plástov s včelým plodom, rozobral zimné sedisko, pridával zásobné včlstvo v decembri do úľa v ktorom nebola matka (a bolo to v ten rok jedno z najlepších včelstiev vo výnose medu a tých prípadoch mák oveľa viac keď so v zimno chlade otvoril včelstvo a vykonal kontrolu. (kontroly neboli jednoúčelové, boli veľmi poučné) preto ma rozčuľuje keď tu niekto vypisuje hovädiny. Pripadá mi to ako keby ste spadli z inej plánéty.
Pepíno to není dobře pokud jsou v tuto dobu včely dole a nad sebou mají nástavek bez zásob. Určitě bych je zkontroloval jestli mají nějaké zásoby dole a to co nejdřív,teda pokud ještě žijí. KAŽDOPÁDNĚ BYLY ŠPATNĚ ZAKRMENY.Anton přesně tak , taky kontroluji včely i v zimě a neřekl bych že je to nějak poškodilo. Jednou mi kolem vánoc z neznámého důvodu spadnul úl ze stojanu , nástavky se rozdělily dokonce nějaké plásty vypadly, napršelo přímo do včel a včely to přežily.
(13.02.2016 20:22)Pepíno Trike napsal(a): [ -> ]Ahoj , já bych se chtěl zeptat.Tento rok začínám a Včelky jsem přivezl před tydnem.

V prvom rade sa pokus od pôvodného majiteľa zistiť čo najviac informácií o tých včelstvách. Ako vznikli, kedy vznikli, ako a kedy boli liečené, ako akedy boli kŕmené, koľko ich bolo (na koľkých rámkoch) pred kŕmením...
Ak sú teraz dolu (pri zásobách) a navrch položil ten dodávateľ prázdny medník, tak by to nemala byť chyba, ale to všetko by si mal zistiť a až potom uvažovať o nejakom zákroku.
Držím palce.
Potěžkej ten úl - oproti těm kde je to podle tebe OK!!!

Můžou být dole - třeba je tam starší dílo a nahoře panenské a zimují dole a stáhly si dolů zásoby,

Pak je to Ok.
Jestli je ten horní úplně prázdný, můžeš jej dát úplně pryč.
Pokud jsou do něj již nalezlé zčásti včely, tedy dole na loučkách maximálně centimetr včel, stačí tam strčit igelit tak aby jsi je z větší části zakryl, ale ne úplně - ony si slezou dolů. - ale to jen v případě že je to při nadzvednutí nástavku vidět max. plocha chomáče co už je nahoře do těch cca 15cm a jen po dolní loučce,

Při nadzvednutí taky možná poznáš, zda tam jsou zásoby v dolní části. A podle váhy možná i v tom horním.
Jo, nadzvedává se tak, že zvedneš jen jednu stranu, druhá zůstane opřená a mezi koukneš. Když budeš mít baterku aby jsi viděl do uliček dole - zásoby atd. bude to lepší, víc uvidíš.
To odstranění horního nástavku to je jen taková libůstka. Podstatné je zda mají zásoby někde v úle, už je teplo, už si přenosí.
to je dobrej busines prodávat začátkem února "vyzimovaná" včelstva, když ještě člověk neví, jestli na jaře budou opravdu vyzimovaná nebo uhynulá Cool
Kdo konkrétně prodává začátkem února vyzimovaná včelstva?
(13.02.2016 20:22)Pepíno Trike napsal(a): [ -> ]Ahoj , já bych se chtěl zeptat.Tento rok začínám a Včelky jsem přivezl před tydnem. Dnes jsem neodolal a nadzvedl jsem plechové víko, abych se podíval, co vcelky dělají . Zjistil jsem, že dvoje jsou úplně pod střížkou, tedy v horním nástavku (zimuji ve dvou nástavcích) a třetí včelstvo je pro změnu úplně natlačené dole v dolním nástavku a v horním není ani včela,jen prázdné souše. Chtěl jsem se zeptat, zda li je to normální, že jsou včely namáčklé úplně dole ? A jestly mám přehodit VN nahoru ,abych souše dál dole.
Díky za odpověď

Bude dobré, když uvedeš v jaké nadmořské výšce včelaříš aby jsi nebyl atakován od těch včelařských odborníků, kteří se tu občas vyskytnou. Oni mají tendenci nic neporadit, ale jen si druhé začínající dobírat.

1 otázka: zda-li je to normální, že jsou včely namáčklé úplně dole? Na slovo normální nedokážu odpovědět Smile prostě neexistuje pravidlo, které říká, že včelstva co jsou v dolním nástavku jsou automaticky nenormální. Tedy to neřeš jestli je to normální nebo není. Vyřeš aby nad sebou měli plásty se zásobami a né prázdné souše, které patří pod včelí chomáč a vyřeš aby měli dostatek zásob v nástavku kde sedí a případné nedostatky vyřeš tím, že si koupíš (protože jako začínající včelař nemáš med ani medové plásty) medocukrové těsto viz. třeba Apifonda http://www.vcelarstvisedlacek.cz/fot_ope...y/4724.jpg

další otázky: zkus sledovat co právě dělá Miroslav Sedláček na webu pro začínající včelaře. http://zacinamvcelarit.cz/index.php/navody-a-postupy

Přeji Ti ať se daří a hledej v okolí ochotného včelaře, který má zkušenosti a podělí se.

Jaromír

P.S. ostatní neodpovídejte a nediskutujte nad něčím co není v otázce a nebo už se stalo, tím neporadíte.
Mohu -li
Pokud mam včelstvo a to ma nad sebou prázdny nástavek, ihned ho odstraním a tim podpořím jeho vyzimovaní. Neboť včely mají rádi kontakt se stropem.
Pokud chybí zásoby v ule. použil bych v prvni řadě zasobní plasty(a pokud jsem uly zakoupil požadal bych prodejce o nakup založních plastu(zsaobních).
Apifondu bych využival poskromnu, velice nesnadno ji včely vzimnich měsicích odebírají,viz naš web: http://medove-zpravy.blogspot.cz/2015/12...zasob.html

V nynějším již pokročilém čase bych nezapomněl na napajedlo s vodou. Neboť včely již ploduji a vodu potřebuji. Nezapomněl bych ji lehounce osolit.
Děkuji vám všem za cenné rady (Y) PS. nad.moř.výška 207 m.
nahodile jsem tu viděl nějaké zmínky o termokamerách .. zkoušel to někdo reálně? funguje to?
No jasně že to funguje. Tohle jsou fotky z minulého týdne a jdou tady dohledat i snímky co jsem fotil minulou zimu.Wink

[Obrázky: image.jpg],[Obrázky: image.jpg]
super - a jsou zateplené nebo nezateplené? případně jakou kameru pls používáš? dík Smile
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Referenční URL's