Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Kontrola včelstiev v zime
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Tak to nedokážu........ Plodování poznat jde, ale až když je toho plodu více.
(20.01.2017 11:29)Tom-Z napsal(a): [ -> ]Tak to nedokážu........ Plodování poznat jde, ale až když je toho plodu více.

Podľa mňa by sa dalo predpokladať, že silnejšie včelstvo bude mať v túto dobu viac plodu ako slabšie a teda bude aj viac tepla vyžarovať (resp. že aj neplodujúce silnejšie včelstvo by malo mať vyhriaty väčší objem chumáča).
To by ale chcelo empiricky overiť...
Kolik včel přes zimu v jednom středním úle uhyne? Kolik jich lze vidět uhynulých na podložce? Co je ještě přiměřený úhyn? Děkuji za odpovědi
třetina je mám pocit ok,u některých včelstev je větší u jiných menší
Třetina je u středního včelstva moc....Střednī včelstvo je 1,5-2 kg včel....a abych měl v podmetu přes 5.000 mrtvolek a byl v klidu....no to bych chtěl vidět.
milane, a když v této době tedy zjistíš 5000 mrtvolek a začneš "nebýt v klidu" jak budeš pokračovat? Jak zasáhneš? co budeš dělat, abys v klidu u tohoto včelstva byl?
mě jde o to, že u jednoho včelstva také mám více mrtvolek než je záhodno a také nejsem v klidu...ale to je asi tak všechno, co v tuto dobu mohu dělat....ale ty jsi zkušenější, tak se ptám....
Až třetina? Tak to jsem v klidu. Jako greenhorn od loňska nemám zkušenosti. Tak mi trochu vystrašil ten úhyn cca 2 hrstě. Díky za odpovědi.
(30.01.2017 10:24)Milan Havelka napsal(a): [ -> ]Třetina je u středního včelstva moc....Střednī včelstvo je 1,5-2 kg včel....a abych měl v podmetu přes 5.000 mrtvolek a byl v klidu....no to bych chtěl vidět.

Milane do té třetiny se určitě započítají i včely které vyletí umřít ven, takže je na podložce nenajdeš, kdyby přes zimu uhynuly jen ty co spadnou na podložku tak by to bylo zatraceně málo.
Také jsem zjistil u jednoho včelstva větší počet mrtvolek a větší mokro, můj úsudek byl matka klade dole včelstvo plod neopustí a na zásoby nad sebou v mrazech nedosáhne. Po připravení všeho potřebného k přendání nahoru jsem za poledne nadzvedl víko, včelstvo přešlo samo vrchní nástavek byl obsazen včetně otvoru po vyjmutém rámku pro léčení.
Rozhodně při prvním možném termínu jdu do včel. Nemusím rovnou rozebírat, mnohdy stačí zvednout nástavek.... ale určitě budu zjišťovat příčinu. Někdy udělám určitou blbost při přípravě na zimování a potom se divīm, že včely zeslábly. Napravit se to nedá, ale vědět proč se tak stalo ti zachrání včely v příštích zimách.
Stav, kdy máš půl kila včel v podmetu odpovídá pouze roztržení chomáče, odtržení od zásob a hynutī hlady nebo bezmatečnost. To první se napravit nedá....ty další se nechají , sice se ztrátami, zachránit.
Tak ja jen jmenoval co jsem cetl ja ani vetsinou toto nemam a pokud ano drzim se jen tech nejlepsich rad a jsem rad ze i Milan mi to potvrdil proste stanovim si co od svych vcel chci a pokud to neni BEZ Milosti vymena matky delat poznamky premejslet proc to tak je a konat a vse co nesplnuje ovmenit a jak tvrda selekce funguje na to se cihnete u Milana neni to hned ale vyplaci se to je to na kazdym z nas co strpi na sve vcelnici
Aktuální foto .Dnes napadlo cca 15cm nového sněhu.
[Obrázky: 16443869_10209304870231895_1150306961_o.jpg]
Ahoj, pokud jde o mrtvolky včel tak jich letos mám více než obvykle... tipoval bych že v každém úle jich umřelo za dobu kdy mrzne -5°C a více asi od půlky prosince do teď odhadem 300 ks, měl bych se znepokojovat? na podložce měl cca 5 - 6 uliček.
Znepokojovanie ti nepomôže, ani tvojim včelám.
(01.02.2017 21:45)JirkaB. napsal(a): [ -> ]Ahoj, pokud jde o mrtvolky včel tak jich letos mám více než obvykle... tipoval bych že v každém úle jich umřelo za dobu kdy mrzne -5°C a více asi od půlky prosince do teď odhadem 300 ks, měl bych se znepokojovat? na podložce měl cca 5 - 6 uliček.

Klid. To je v pohodě....Wink...jestli teda nezimuješ v oplodňáčku....Big Grin
Já jsem min. rok zkoušel krmení ve dvou fázích (dočetl jsem se o tom zde na foru) a to první dvě třetiny po posledním vytočení a v srpnu a poslední třetinu zásob v polovině září, ale včelkám se už moc brát nechtělo, tak mají cca 20 kg zásob. Standartně jim dám 25 kg nebo dokud berou... tak mám teď obavy ze všeho neobvyklého... Huh Příště nově věci budu zkoušet pouze u jednoho včelstva a pak zkoušet aplikovat na ostatní Smile.
Já taky zkoušel krmit na dvakrát, ale v mých podmínkách je to blbost, na konci srpna přišla modřínová melecitóza a tou si včelky nacpaly každou volnou buňku. Teď jsem se vrátil z kontroly mírně pokálených podložek a zatím se zdá vše v pořádku. Teplota na nule, ale v úlech teplo a vlhko (shora jsem tam nelezl) takže asi začaly plodovat.
V nedeľu a pondelok bolo u nás troška teplejšie, bez vetra a tak som bola zvedavá či sa boli moje slečny vyprášiť.
Nič také ako špinavý úľ v okolí letáča, či predná stena nadstavkov, ani okadený sneh pred úľami som nenašla.
Dedukujem, že nemali potrebu vyletieť a využiť čas resp. neboli vhodné vonkajšie teploty. Popočúvala som a šumia.
Kuk cez letáč, nevidela som veľa mŕtvych včielok na site, pár ich tam je. Ani nie sú vyhodené pred úľami.
Nechcem ich zbytočne otvárať, už to, že ma musia vystáť pri počúvaní.

Vie mi niekto z prítomných pánov opísať ako vyzerá sneh po vyprášení včielok? Doteraz nebol sneh keď som zimovala.

Po ceste tam aj späť som si všímala ako pokračuje vývoj prírody : lieska aj jelša majú pekne naliate jahňady.
Vrba -s tmavou kôrou - začínajú sa jej otvárať sivé myšie jahňady, biela - nalievajú sa púčiky.
Vzduch je naplnený prísľubom slniečka a predjaria. Sneh zamrzol, ťažko sa chodí, kĺže, začína byť vidieť holú zem, resp. trávu.
majka trochu to závisí od toho či máš otvorené očko v hornom nadstavku a včely pod vrchnákom, vtedy najdeš na snehu žlté "machuľky", ak to tak nie je a včely robia prelet hlavným letáčom tak okrem toho je pred ním naviac "bordel" z dna úla, kúsky viečok a tak...
(v zlom prípade je pokálaný úľ aj letáč "cákancami" ale to ti neprajem aby si našla...)
Ďakujem pekne Janko

očká nemám na nadstavkoch teda moje slečinky pôjdu hlavným letáčom
pokálaný úľ nechcem ani vo sne
ok vypadá to zatiaľ asi dobre
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Referenční URL's