Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Rojová nálada
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Zdravím Vás přátelé,
myslím, že na tomto fóru chybí téma PŘEDCHÁZENÍ ROJOVÉ NÁLADY...
Včelařím přibližně třetím rokem, ale letošní rok byl pro mě rokem rojovým. Ze sedmnácti včelstev se mi vyrojila polovina (shodou okolností mi to nevadilo, potřeboval jsem osadit nové Optimaly Smile --> jak již jsem se svěřoval v tématu moje premiéra). Hlavně se mi vyrojily včelstva, kde byly super matky (jak jinak).
Jestě bych chtěl napsat, že 17 včelstev mám v moravských univerzálech 39x24. Je mi jasné, že tyto úly nejsou co se týče zvládnutí rojové nálady nejlepší (pouze úl a medník)...
Jako mnohý z Vás jsem začal u literatury. Člověk se všude dočte: včely potřebují prostor, včely potřebují mezistěny pro stavění + stavení rámek, dostatek vzduchu atd.
Někde jsem so dočetl, že pan Dvorský (možná právě na jeho stránkách) má přibližně 100 včelstev a vyrojí se mu maximálně 2 za rok... Pro mě neskutečné!!!

Poradí mi prosím někdo nějakou účinou mětodu předcházení rojové nálady v mor. univezálech?

Díky Honza
(27.08.2010 9:52)hanss napsal(a): [ -> ].. Člověk se všude dočte: včely potřebují prostor, včely potřebují mezistěny pro stavění + stavení rámek, dostatek vzduchu atd.
...

včelám je celkem jedno, v jakém jsou úlu, důležitá je jeho velikost. Typ úlu a velikost rámku (až na pár výjimek) jsou problémem včelaře a jeho provozní metody. Jako příklad můžu uvést metodu tvorby oddělku právě pana Dvorského. Ta spočívá v odebrání jednoho celého nástavku s plodem. U nástavku 39/24 by to asi bylo pořádné vypuštění žilou.
Včely také nepotřebují mezistěny, jenom stavba bez nich je trochu pomalejší, někdy nepravidelná a hlavně křehčí, zato ale přirozená. A tady jsme u jádra problému. Včely potřebují chovat trubce v množství větším než malém, abych se vyjádřil dost nejasně. Stavební rámek jim k tomu nepomůže, zvlášť když je někde u kraje a pečlivý včelař ho po zavíčkování vyřízne. Pojednává o tom metoda LBV
nějaké povídání třeba tady: http://www.vcely.sk/index.php?name=News&...=0&sid=389
Já dávkuji alespoň jeden rámek bez mezistěny na nástavek a umísťuji ho někam, kde matka klade, ne na kraj, protože pak ho slabší včelstvo menusí postavit a rojení je na světě. Když včely nechtějí stavět rubčinu, postaví dělničinu, když už v postavené trubčině nechtějí chovat trubce, zanesou ji medem. Názory na tuto metodu se různí, ale myslím si, že letošní rok způsobil posílení tábora je jejích zastánců Tongue

další možností jak předejít rojení je včasné vytvoření oddělků.
včelám je celkem jedno, v jakém jsou úlu, důležitá je jeho velikost. Typ úlu a velikost rámku (až na pár výjimek) jsou problémem včelaře a jeho provozní metody.

Ano souhlasím, na toto téma nám loni přednášel p. Veselý z Dola..

další možností jak předejít rojení je včasné vytvoření oddělků.

Ano souhlasím, ale nyní mám 23 včelstev univezálech a potřeboval bych tedy min. 20 rojáčků Smile U nástavkové technologie je to jiné. Jak již jste napsal --> odebereme celý nástavek s plodem a je to...

Napadlo mě, že si nechám 20 včelstev v univezálech pro med a 3 včelstva jako manipulační. Dvaceti včelstvům budu cíleně odebírat plod v závislosti na rozvoji a udržovat je, pokud to pude, ve stejné síle (těsně před vrcholem).
Plod budu přidávat třem manipulačním včelstvům, které budou asi bez matky (vychovají si svojí ale tím to je zaměstnám a nebudou se rojit). Po slunovratu budu těmito třemi včelstvy zpětně posilovat 20 kmenových včelstev určených především pro med.

Má někdo k tomuto odstavci poznámku? či připomínku?

Jen doufám, že zvládání RN v Optimalech bude jednodušíí. Letos jsem je naplnil včelama a příští rok se ukáže, kde je pravda Smile

Děkuji za odpověď
Honza
(27.08.2010 11:18)hanss napsal(a): [ -> ]další možností jak předejít rojení je včasné vytvoření oddělků.

Ano souhlasím, ale nyní mám 23 včelstev univezálech a potřeboval bych tedy min. 20 rojáčků Smile U nástavkové technologie je to jiné. Jak již jste napsal --> odebereme celý nástavek s plodem a je to...

Napadlo mě, že si nechám 20 včelstev v univezálech pro med a 3 včelstva jako manipulační. Dvaceti včelstvům budu cíleně odebírat plod v závislosti na rozvoji a udržovat je, pokud to pude, ve stejné síle (těsně před vrcholem).
Plod budu přidávat třem manipulačním včelstvům,...

1. je to stejné, nepotřebujete 20 rojáčků, ale jakýchkoli nástavků na příslušnou rámkovou míru, jednoduchá dna z prken a střešních latí (nanejvýš zasíťovat část dna, aby bylo možné bez problému zavřít nebo zůžit česno) a čtverec osb desky nebo lamina jako strop, na to něco nepromokavého. rozdíl je v tom, ře vy budete "rámkařit" a nástavkáři mohou vzít celý nástavek, i když to tak stejně všichni nedělají .
2. u vysokých nástavků bych odebral pro oddělek jenom několik rámků, podle síly včelstva, nikoli celý nástavek.
3. těch 20 oddělků bych využil, nepočítám-li rozšiřování stavu, k podzimnímu posílení mateřských včelstev, čímž se vymění i matka. (pak samozřejmě potřebujete, aby ty nástavky pro oddělky byly použitelné pro úly, ve kterých máte včelstva)
4. neustálé rozebírání včelstev a odebírání plodu Vás připraví o čas, včely o klid, což Vás připraví o med, zato bude víc žihadel Tongue - a ty 3 manipulační včelstva se podle mého názoru vyrojí.
Metoda postupného odebírání plodu se používá v pozorovacích úlech, nebo v nějakých malých úlech sloužících jako upoutávka pro kolemjdoucí u včelařova domu, nebo prodejny.
Včera jsem pročítal 08/2010 časopis Včelařsví a v sekci <minimum znalostí>.
Je krásný článek, mimo jiné, pojednávající o předcházení rojové nálady pomocí minimálně dvou stavebních rámků na úl (u nástavkového až 5ti).
Stavební rámek = trubčí plod = soustavný odbyt mateří kašičky = snížení rojivosti včel.
Autor se také zminuje, že i ostatní opatření (převěšování plodu, tvorbě oddělků, vkládání mezistěn pro stavbu k plodovému tělesu atd.) vede úspěšně k odvrácení rojení...

Uvidíme příští rok jak se mi povede a ještě jednou děkuji za info. Honza
Taktéž jsem začal včelařit asi před třemi lety, měl jsem čtyři rodiny, ale dnes jich mám devatenáct. Ne, že bych chtěl tak rychle rozmnožit svůj chov, ale holky měly chuť se rojit. Hned první rok jsem si přečetl LBV metodu a věřil jsem tomu, že žádný roj nebude - no a byly. Velice mě zaujaly články Ing. Smělého o jeho chovu včel v pěti, šesti a možná i více nástavcích 39 x 24 styroduru. Tuto rámkovou míru mám rovněž, nástavky mám palubky vně, 3 cm polystyren, Al folie uvnitř. Rovněž jsem pročítal články přítele Sedláčka z Bučovic o jeho zimování včelstev ve třech, ale i čtyřech nástavcích. Několik včelstev jsem rovněž přezimoval ve třech nástavcích a rozšiřoval jsem dvakrát nástavek 39 x 24, 11 rámků. Samozřejmě, že jsem vkládal nástavek mezistěn. Pěti nástavkové včelstvo se nevyrojilo ani jedno, letová aktivita včel byla asi o třetinu větší, jak u ostatních a výnos medu byl ve srovnání s ostatními taktéž o hodně větší. Neuvádím přesná čísla, protože vše, včetně odvíčkování, dělám sám a nemám čas přesně odvažovat med od každého včelstva. Doporučuji přečíst článek Ing. Smělého Včelařství 6/2010. Domnívám se, že dostatek prostoru pro včely je hlavní předpoklad jejich nerojení.

Jiří
Oprava - asi to bylo Včelařství 6/2009.
Moje skromné skúsenosti ma poučili, že pri rozbehnutom včelstve bez znášky, alebo podnecovania, rozširovanie priestoru nezabrání RN. Objem zimných zásob /medná, krmná komora/ je potom pri dlhotrvajúcom špatnom počasí /rok 2010/ až do vyčerpania zásob výrazná brzda na zamedzenie RN. Pri peknom počasí a aspoň priemernej znáške je včasné rozširovanie účinné, ak nemáte matky, ktoré doma neobsedia.
(27.08.2010 10:46)PavelN napsal(a): [ -> ]Včely také nepotřebují mezistěny, jenom stavba bez nich je trochu pomalejší, někdy nepravidelná a hlavně křehčí, zato ale přirozená. A tady jsme u jádra problému. Včely potřebují chovat trubce v množství větším než malém, abych se vyjádřil dost nejasně.

Môj prvý komentár na tomto fóre, bude reagovať na jednoznačné pravdy npr. na rojenie včiel. Pred 5 rokmi som si urobil jednoduchý klát na voľnú stavbu diela na pozorovanie včiel, ako sa budú chovať v čase rozmnožovania bez zásahu včelára. Klát je s vnútornými rozmermi 30x30x105 cm obsah95 litrov, do života včelstva nezasahujem, len pre zimou ho 3x fumigujem a doplním mu zásoby, pozorujem ho cez sklenú stenu. Za tie roky je stále na tom istom diele, akurát, že každý rok ho o niečo predĺži. Celkovo je dielo dlhé asi 55 cm, čiže ak by boli chceli stavať "mohli sa pretrhnúť"..

Včely ale každý rok pri dostatku miesta na stavbu sa trikrát vyrojili, potrebu množstva trúdov si stanovilo sami, nejak veľké množstvo ich nebolo. Včelstvo nebolo ani choré ani zničené Vd, na začiatku jari (až do kvitnutia repky) donieslo nejaké zásoby, nasledovalo postupné odrojenie, oplodnenie novej M, zatiaľ premeškalo agátovú znášku, do jesene sa skonsolidovalo, vždy som im ešte podal 6 l cukrového roztoku. Množstvo zimných mŕtvoliek bolo vždy v norme, skôr menej.

Pýtam sa vás, prečo toto voľne žijúce (podľa vás divoko), malo stále dosť miesta na stavbu, chovalo toľko trúdov koľko potrebovalo, malo k dispozícii repkovú a agátovú znášku, počasie v norme, malo jediný cieľ, vyrojiť sa. Možno malo také vynikajúce podmienky, že sa rojilo, pretože nie vždy tá istá včela u mňa sa takto chovala. Prvých 20 rokov som aj s otcom ani nevedel čo je to prirodzený roj a chov bol postavený v typickej úľovej zostave plodisko, mater. mriežka a medník v úľoch B9 a 10. Kde je tá pravda? Posledný 30 rokov som prešiel na úľovú zostavu 4 resp. 5 x B10, pričom každé včelstvo vystavalo 10 medzistien a rojov som mal neúrekom.

Potom to, že nie každé včelstvo sa vyrojí, závisí aj od ľudskej manipulácii s ním. A práve je to o tom, včelstvo v prírode nemá cieľ doniesť veľké množstvá medu (načo sú mu), keď mu postačí 10-15 kg a odysea sa začína peň znovu, zachovať svoj rod.
To je otázka, kterou by měl zodpovídat zřejmě kvalifikovaný zoolog. Já si len laicky myslím, že pokud chce organismus, který prioritně není predátorem, zachovat rod, musí svá společenství nejen posilovat, ale i rozmnožovat. U včel je to rojením, bez ohledu na prostor, který obývají, což zřejmě mají po milióny let v genetické výbavě.
(30.12.2010 10:04)Anton Turčáni napsal(a): [ -> ]... Pýtam sa vás, prečo toto voľne žijúce (podľa vás divoko), malo stále dosť miesta na stavbu, chovalo toľko trúdov koľko potrebovalo, malo k dispozícii repkovú a agátovú znášku, počasie v norme, malo jediný cieľ, vyrojiť sa. ...

Pokud se ptáte mě, nemohu vám uspokojivě odpovědět, protože nemám žádnou zkušenost se včelstvem v takto malém prostoru.
Mohu ale posloužit letošní zkušeností, kdy se rojová nálada objevila u slabších včelstev, která obsedala menší počet nástavků než osotatní a neplodovala v místech, kam jsem jim vložil rámky pro volnou stavbu.
Pýtal som sa všetkých, to po prvé (ostatní sa nevyjadrili) a že malý priestor? Práve tento sporný bod som dal do popredia, relatívne malý priestor, ale napriek tomu včelstvo nevyužilo ponúknutú možnosť, včely stále majú k dispozícii 50 cm voľného priestoru a ony ju ignorovali. Že by potom práve malý pôdorys bol príčinou ich nadmerného rojenia? Ak z toho niečo chcem vydedukovať, musia mať včely nielen voľný priestor na stavbu diela, ale i maximálny pôdorys pre svoj život a rojiť sa nebudú? Tak toto je zlá inpretácia odpovedi, prečo by sa včely nerojili?
Tieto špekulácie nemôžu byť v žiadnom prípade pravdivé, pretože popierajú prirodzený inštinkt rozmnožovania. Teda ak chcú včely prežiť ako druh, musia sa rojiť. Anton
(30.12.2010 13:19)PavelN napsal(a): [ -> ]Pokud se ptáte mě, nemohu vám uspokojivě odpovědět, protože nemám žádnou zkušenost se včelstvem v takto malém prostoru.
Mohu ale posloužit letošní zkušeností, kdy se rojová nálada objevila u slabších včelstev, která obsedala menší počet nástavků než osotatní a neplodovala v místech, kam jsem jim vložil rámky pro volnou stavbu.

Tento příklad by se snad dal zdůvodnit právě přirozeností včely.Je zajímavé že včelstvo pozná jak kvalitní matku má k přežití a pokud shledá že by mu mohla být k újmě okamžitě se jí snaží vyměnit.Pokud vemu jako příklad matky uměle oplozené tak největší práce je právě s tím aby ji včelstvo nevyměnilo a to i v případě slabších včelstev.Samozřejmě jsou zde i ostatní vlivy.
Největším je samozřejmě člověk který dělá vše pro to aby vytěžil med a k tomu směřuje svůj chov.Samotné rojení je pro včelu přirozená reprodukce a pokud bude mít možnost žít bez zásahu lidské ruky bude se přirozeně množit tak jak jí to určuje genetická výbava.
Dle mého názoru protirojová opatření musí udělat včelař ,včela sama je spíše opakem dělá vše pro to aby přežila.
Také bych při dnešním včelaření nedal ruku do ohně že se my ze sedumdesáti včelstev vyrojí třeba deset procent nebo zrovna tolik kolik rojů sem chyt, buď bych musel téměř všechen čas trávit u včel nebo je v sezoně téměř pořád prohlíže a pokud bych měl jen nahlédnout do podmetu což je asi nejjednoduší prohlídka byla by to spousta času.
Mám poměrně dost včelstev a protirojová opatření?Stavební rámky,mladé matky pokud možno se sklonem k tiché výměně,oddělky a rozšiřování někdy pokud náhodou přídu na to že se chystají rojit tak zrojení uměle.Samozřejmě že se i tak občas nějaké vyrojí.Pokud jsou už v rojové náladě témeř nic je nezastavý některé úkony pouze oddálí.Při malám množstvý včelstev se to dá jakž takž uhlídat.U počtů přesahujících deset už je to problém.Smile
(02.01.2011 12:33)Josef Skala napsal(a): [ -> ]"Pokud vemu jako příklad matky uměle oplozené tak největší práce je právě s tím aby ji včelstvo nevyměnilo"

Kolegovi z Kysúc včely vymenili v zmetenci inseminovanú matku po zakladení pár dm plodu. Myslel som si, že to je náhoda. Je to teda známy a bežný fenomén?
Ako tomu zabrániť?
Tento příklad by se snad dal zdůvodnit právě přirozeností včely.Je zajímavé že včelstvo pozná jak kvalitní matku má k přežití a pokud shledá že by mu mohla být k újmě okamžitě se jí snaží vyměnit.Pokud vemu jako příklad matky uměle oplozené tak největší práce je právě s tím aby ji včelstvo nevyměnilo a to i v případě slabších včelstev.Samozřejmě jsou zde i ostatní vlivy. J.K.

Ja a iné poznatky, prečo včelstvo ako spoločenstvo chce vymeniť M TV a chcem zdôrazniť, že včelstvo ako celok sa niekedy sa správa záhadne a môže meniť M bez príčiny. Popíšem prípad, ktorý mám dokonale zaznamenaný.

Po znáške som pridal oplodnenú M do silného včelstva, ktoré pridanú označenú M prijalo, tá sa pekne rozkládla, ale po mesiaci (bol VII.mes.) som zistil, že včelstvo robí normálnu tichú výmenu. Bol som prekvapený,plod v norme , M taktiež, bez telesného poškodenia.

Dvakrát som odobral zaviečkovanú MB (včely zakaždým založili tretiu MB TV)do oplodniačika, tretiu zaviečkovanú som ponechal, včely už ďalšie nezaložili. Napadlo M túto označenú M pridať do ďalšieho včelstva, to ju prijalo, M začala klásť vajíčka, včelstvo priviedla do zimy ako silné, v ďalšej sezóne sa včelstvo rozvinulo do sily a ešte sa stačilo aj vyrojiť.

Teraz sa pýtam, vedeli včely čo robia, keď v inom včelstve M bola na 100% vhodná?
Myslím si, že tých tajomstiev má príroda v zálohe ešte dostatok a my sa stále musíme učiť, aby sme ich pochopili.

Na záver dodávam, že pri pridávaní matiek do včelstiev novým spôsobom, sa mi nestalo, aby mi včelstvo vymenilo čo i len jednu M. Anton
Vyrojit se, je jejich přirozený způsob, jak se rozmnožit.
Protirojových opatření (jakkoli úspěšných) je snad víc, než rámkových měr.
Já si myslím, co se týče účinosti, má budoucnost šlechtění.
Zajímavý postřech má rakouský včelař Heinrich Gritsch, kde ve své knize Silná včelstva po celý rok, píše:
slunná stráň - rojová včelstva
stinná stráň - medová včelstva
Zajimavý slogan.
Já mam včelstva na jihovýhod (což se dost často doporučuje). Někde jsem zase četl, že je dobré když na úly dopadá západní slunce.
Nebo doporučené stranoviště (nebo natočení úlu) - při různých snuškách (řepka, akát). Bohužel už nevím kde.
Nejlepe mě vychází umístění stanoviště pod listnatý strom.
(16.04.2011 15:23)milan.hula napsal(a): [ -> ]Celý příští týden má být nádherně. Zítra jdu do včel, přidám stavební rámek a rozšířím o nástavek Optimalu, ať staví a je dost nového díla. Podle vývoje počasí v příštím týdnu je asi nejvyšší čas s rozšiřováním, aby nevznikla rojová nálada...

Áno, toto je typické vysvetlenie a nielen laikov, ale i odborníkov, rojová náleda vo včelstve vzniká len preto, že včely v úli už nemajú miesto a nemajú kde stavať, preto dajme im Ms a rojiť sa nebudú. Opýtam sa Ťa na diaľku, motýľ sa rozmnožuje len preto, že niekto na niečo zabudol? Istotne nie, za každú cenu sa chce rozmnožiť každý rok niekedy aj dvakrát! Tak prečo by včely mali byť výnimkou.

Uvediem príklad včelstva ktoré má v kláte už piaty rok, nezasahujem do jeho života,v priestore 30x30x105 cm má ešte i teraz 45 cm miesta na stavbu diela a nevyužíva to. V čase kvitnutia agátu , keď by si včelstvo malo priniesť med, tak sa trikrát vyroja, s poslednou M sa potom pripravuje na zimu. Ešte mu dám 4-6 kg zásob, lebo pre rojenie sa "kašle" na zásoby.

Včelstvo ako také je zvláštne spoločenstvo, ktoré spoznávame celé veky a stále ho nepoznáme, využíva priaznivé roky (už trvajú neobyčajne dlho) a mu je jedno či mu dáme alebo nedáme Ms, jeho cieľom nie je nanosiť kopu medu pre majiteľa, ale jeho jediným cieľom je rozmnožiť sa.
Príkladov na túto tému mám v "zásuvke" nespočetne mnoho, na tomto malom priestore sa nedá rozpisovať a ani by to nemalo význam.
Našou jedinou metódou ako mu to prekaziť, sú naše kroky založené na deštrukcii harmónie, ktorá za normálnych pomeroch vo včelstve vládne.

Zopakujem jedinú pravdu o "vzniku" rojovej nálade, ona vo včelstve nevzniká, včelstvo ako celok sa o to usiluje od prvého dňa po prvom jarnom prelete, aby bolo schopné sa vyrojiť. My mu len asistujeme, aby sme ho exploatovali, čiže obrali o zásoby. Musím priznať, že že medové prebytky majú včelstvá v zajatí len preto, že svojimi trikmi mu pomáhame ich dosiahnuť.

To, že včelstvo sa nemusí každý rok vyrojiť (nie je vždy "posvícení"), svedčia aj roky, keď roje nelietajú, ale jedným z takých prvkov svedčí aj dĺžka včelej matky, pretože nie každý rok sa podarí divému-divokému včelstvu získať novú matku, pretože neboli pre to prírodné podmienky. Príroda na prežitia včiel má aj ďalší tromf v podobe tichej výmene vo včelstve. Končím nejak som sa "rozbehol" a nevie zastaviť.
Ano, Antone ... A jsme pomalu ale jistě u úvah Walta Wrighta a vposledku u jeho "Checkerboarding" ... http://www.beesource.com/point-of-view/walt-wright/
Ale to už jsme v jiném tématu ... Wink
Rád by som si to prečítal, ale angličtinu neovládam! Rád by som poznal aj názor ostatných návštevníkov na túto tému. Inak ďakujem za odkaz, so synom to nejako zvládnem. Anton
Nevadí, Antone, v českém překladu Ivana Černého jeho texty vyšly v rámci zebrování v časopise Moderní včelař:
5/2008, příloha, s. I-IV
6/2008, příloha, s. V-XII
1/2009, příloha, s. XIII-XX
Kousek je snad také na adrese: http://n-vcelari.cz/mv/archiv/2008_05_c14.pdf

Také sama metoda je ve stručném shrnutí v praxi v textu Karla Jiruše k dispozici na webu PSNV v rubrice články na adrese:
http://www.n-vcelari.cz/index.php?option...&Itemid=68
To je ale už technologie sama.
V textu W. Wrighta, jakkoli je psán hodně komplikovaně a nečte se zrovna snadno, jsou právě moc zajímavá jeho pozorování raného rozvoje včelstev a popis jeho systematické činnosti při přípravě na vyslání t.zv. rozmnožovacího roje. Což je zcela jiný případ než t.zv. roj z přehuštění ...
Ale to už bychom byli někde v rubrice zebrování nebo raný rozvoj včelstev, což je téma, které by se možná i hodilo ... P.S.: díky Honzovi za přesunutí sem ...
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Referenční URL's