Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelaření v nízkonástavkových úlech
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
(07.03.2016 13:26)Josef K napsal(a): [ -> ]Dostal jsem nabídku od jednoho známého, jestli bych nechtěl několik včelstev od jednoho staršího včelaře...

Bez vyšetření bych takové včely nechtěl ani zadarmo. Horší, než si zavést další rámkovou je zavlect si nějakou škaredou nemoc...
To byla samozřejmě první věc, na kterou jsem se ptal.
Vše je v pořádku a úly jsou cca 6 let staré.
Důvodem ukončení včelaření je nemoc včelaře, kvůli které se již včelařině nemůže věnovat.
Tak v tom případě není co řešit - alespoň máš možnost vyzkoušet si kombinovaný systém (nízké medníky) a pokud ti to nebude vyhovovat, tak je prostě zrušíš - včely ti zůstanou.
To už je ale vlastně mimo téma - tahám tu jiné nástavky, než nízké...
Ahoj přátelé, zajímalo by mě, na kolika rámcích máte v tuto dobu plod? Pro srovnání. Je to moje první jaro na NN, tak mě zajímá, jak to vypadá u jiných. Díky Smile
Jde to hrozně rychle Wink. Od 8 do 15 rámků. Jestli máš snůšku, musíš být v předstihu s MS,S,rámky - moc rychle zanáší a matičky jsou leckde omezené.
Včera jsem prokládala MS, přitom jsem jim dělala místo o víkendu. Bylo to ve většině vystavené , zakladené, nebo zanesené.
Z úlů nádherně voní.
Tak se mi to nezdá...mám u nejslabších 7 rámků plodu a u ostatních kolem těch 12-15 větší podíl mladšího plodu naz zavíčkovaným. Mám vše nachystáno, to není problém, jen jsem byla na rozpacích, jestli už přidávat další nástavek nebo ne. Asi jim ho tam o víkendu šoupnu. Díky.
Taky dochází ke generační výměně...včelstva by měla lehounce zeslábnout...Wink
takže prostoru by mělo být ještě dost...vždyť je teprve začátek dubna...Cool
Začátek dubna je, ale včelstva vyzimovala v síle a je už od 12.3. snůška.
Zhruba před 14 dny jsem jim z úlu vytahala nějaké ty zimní zásoby. Teď jsem musela zase. Nosí si nové a tím zužují prostor matce. Staré nespotřebovávají.
Kromě toho už se v některých líhne docela dost plodu.
Včelařím krátce, zatím včely každý rok využili vrby, ale letos se to spojilo s trnkami, špendlíky a třešněmi.
Ona je snůška jak kde. U nás byly první prolety až po půlce března, ale za týden na to začala už snůška. Ten týden snůšky zatím není nic a navíc se zase ochladilo.
Tak nás bylo až do začátku dubna zima, aktivita včelstev spíše menší, posledních deset dní se to snaží dohnat, včelstva jsou poměrně silná - hlavně přínos pylu a teď už i sladiny, plodu ve včelstvech ale ještě před čtyřmi dny nebylo mnoho spíše včel a volných buněk pod zásobami pylu - myslím že je to důsledek chladného března, teď se zásobily vším potřebným takže očekávám prudký rozvoj.
Zeptám se ještě tady.
Včelaříte někdo na rámkové míře 39x17 nebo 39x18 tak, že od jara, dejme tomu od prvního přeházení nástavků, máte plodiště pouze na dvou těchto nástavcích?
Nebo by to bylo moc malé plodiště a včely by se pak chtěly rojit?
V začiatkoch som viedol včelstvá na dvoch NN ako plodisko na miere 42x17.Robil som to tak,že na základňu som pridal minuloročný medník v ktorom boli panenské plásty,na tento nadstavok som dal pôvodný vrchný nadstavok v ktorom bola väčšina zásob a pôvodný druhý nadstavok ktorý bol pred tým na základni, som dal nad mriežku.Polovica plástov v plodisku bola tým obmenená a matka mala na určitý čas znova dostatok priestoru na kladenie.Ked som pridával další medník,tak som z vrchného nadstavku som odobral výmenou za 3-4 medzisteny dalšie plodové plásty ktoré v medníku pobudli týždeň a následne som včelstvám púštal žilou a z týchto plástov robil odložence.Tretina včelstiev sa mi vyrojila aj napriek týmto opatreniam.Smile
Už jsem četl ve více článcích, že pan Kolomý po vytvoření oddělků drží včelstva jen na jednom nástavku 39x24, na kterém má mřížku a pak jen medníky.
Od jara je ale má na dvou nástavcích, na jeden je dává až po tvorbě oddělků.
Když si spočteš plástovou plochu jednohho nástavku 39x24x11, bez odečtu dřeva, dostaneš cca 1,03 m2.
Když si spočteš plástovou plochu dvou nástavků 39x17x11, bez odečtu dřeva, dostaneš cca 1,44 m2.
Takže na jaře by to asi chtělo nechat včely na třech nástavcích a po té tvorbě oddělků by se jen dvou nástavcích snad už udržet daly.
Nemám ale vyzkoušeno, možná někdo, kdo tuhle míru používá by mohl lépe poradit.
On to ale dělá vymakaněji, pokud myslíme to samé. Převěsí dolů tři vystavěné mezistěny s plodem a matkou mezi další mezsitěny a nějkaé to světlé dílo (asi) a na to hodí mřížku. Nahoře pak má vše připravené pro tvorbu oddělků. Starší plod bez matky.
Takže tam v určitou chvíli jakoby matka "přejde" do podstaveného nástavku s MS.

Jeden nástavek 24 normální matce skoro stačí. Jednou mi jedno včelstvo-vyzimovaný oddělek ještě v dobách kdy to u nás jelo- vyrostlo na 6VN. (a možná jich bylo ve špičce 7 - musel bych najít fotky - a některé jsem točil dvakrát)
Byly trochu divoké, tak jsem do nich nehrabal, jen točil a s výkluzy - jinak to nešlo. Když jsem pak šel v srpnu pod mřížku nad 2.VN tak ten přidaný s MS nad původní plodiště byl panenský a plný medu. Matce stačil dobrovolně dolní N a 6cm trubčiny do podmetu.

Takže já mám nyní 30cm a kdybych začínal znovu tak cca32,5 =4/3L. Podle mě to stačí a včelám většinou taky - dobrovolně v DS.
Vsouvá se do úlů na zimu podložka, nebo se zimuje s otevřeným zasíťovaným dnem? Mám Neradovy L2/3 na vysokých dnech a nevím, jestli se tam dává podložka nahoru nad síťové dno nebo pod síťové dno nebo se zimuje s otevřeným zasíťovaným dnem bez podložky.
Všechny tři varianty jsou možné - záleží, co chceš. Zda mít čisté podložky nebo měl nebo plné větrání. Také jsi vázaný MVO a MKZ, z čehoš Ti plynou ohledně podložky určité povinnosti.
Teď mít vysoká a zezadu přístupná dna bych to dal dovnitř na nějaké laťky aby to kolem foukalo a táhlo.

Dole to bude vlhké, bez větrání uvnitř je to taky na draka. Stačí podle mě pár cm okolo na ventilaci po celou zimu..
On to má p. Nerad udělané napřesno. Když se dají podložky dovnitř na síto, přesně lícují se stěnami nástavku vepředu, v zadu i na bocích - de-facto se tím úlové dno zcela uzavře. Mám to tak na léčení kys. mravenčí, např.
Pak se dají zasunout do drážek pod pletivové dno, to je evidentně poloha na sběr měli, s funkcí cca tak, jak to navrhuje KaJi. Tj. přes síto padá měl, kolem může profukovat vzduch.

No a třetí varianta je je tam nedat vůbec, jen na krátké období sběru měli (za jak dlouho udělají kávovou lžičku měli?) a zimovat bez podložky.

Nejraději bych bez podložky, ale mám strach, aby jim nebyla zima, netáhlo na ně moc, jenže nevím, co je pro ně nejlepší. Zatím jsem měl včely jen na svých dnech na 39x24, a ta byla nízká, zasíťovaná a vzadu přes zimu otevřená na cca 1cm škvíru.
At se vyjadri jini, ale mne v zime podlozka pod sitem zplesnivela a byla i s ledem.
Takze v lete monitoring pod ANO, na zimu kus kovolistu pod cesnovy klin a dovnitr, s tim ze okolo byla fuka cca 2-5cm.
Nemel jsem vzadu dvirka.
U Neradovych den bych to xal ze zadu a dalsi podobna si uz neporkzoval. U NN staci nizke a plne, mozna s cca 10cm sita vzadu na vetrani. Pokud clvek nepouziva KM.

Ale toto je hodne i individualni.
(18.09.2016 14:52)Jan Smíšek napsal(a): [ -> ]Vsouvá se do úlů na zimu podložka, nebo se zimuje s otevřeným zasíťovaným dnem?
neexistuje na to predpis,
napr. ja roky zimujem s otvoreným sitovým dnom, už teraz je odkryté, včely obmedzia včas plodovanie, nedajú sa "zlákať" prvým slniečkom na predčasné plodovanie cítia ako je reálne vonku...Wink
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Referenční URL's