Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelaření v nízkonástavkových úlech
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
(14.09.2021 22:36)TomasK1 napsal(a): [ -> ]cefallu, buď v klidu a tohle forum nezatracuj, lidi tu rádi poraděj, třebaže někdy rázovitěWink a myslej to dobře. až to tu budeš pročítat a přispívat (dotazy, zkušenostmi, postřehy z praxe byť začátečníka - starým harcovníkům to nejspíš nic nového nedá, ale začátečníkům určitě pomůže) nějaký ten pátek, tak zdejší uživatele víc poznáš a zjistíš, že to není tak strašnýWink jak se ti to teď může zdát.
Nie je preto dôvod aby sa niekto cítil ukrivdený. Já som sa mu snažil poradiť hovorovou rečou, aby situáciu jasne pochopil. Keby som mu to napísal odbornou včelárskou terminológiou,tak z toho by múdri nebol a prichádzali by dalšie a dalšie otázky na ktoré som už nemal chuť odpovedať. Chcel som to ale dotiahnuť do konca, aby Cefallu zazimoval včelstvo tak ako sa patrí. No a podarilo sa a tomu som rád.
Ďakujem nečakám,už som si zvykol,začiatočníci to berú nejak tak automaticky.
Jozef a já jsem taky rád! A pokud jsem dostatečně nepoděkoval v diskuzi, tímto ještě jednou děkuji za trpělivost a cenné rady! Ukřivděný jsem nebyl, já jsem na slovenský temperament zvyklý Wink

S dovolením sem ještě dám včerejší fotku. Před 30 lety mi zemřel děda, po kterým zůstal včelín na fotce. No 30 let tam včely nebyly, ale letos se vedle na stromě usadil roj, tak jsem si dědu připomněl a včely jsou tam, kde byly před 30 lety. Snad se mi povede na toto navázat.

[Obrázky: 20210914-173306.jpg]
(14.09.2021 23:00)cefallu napsal(a): [ -> ](...)
snad už poslední dotaz mimo téma (nevím do kterého vlákna by to mělo být) dnes jsem si všiml včel vletávajících do úlu se světlou skvrnou na hřbetě ve tvaru tlustě napsaném "I" - nikdy předtím jsem toto neviděl - doufám, že se nejedná o nemoc.
[Obrázky: Whats-App-Image-2021-09-14-at-22-57-09.jpg]
(...)
Takhle vypadají včely, které létají z netýkavky žlaznaté.
(15.09.2021 9:52)cefallu napsal(a): [ -> ]Jozef a já jsem taky rád! A pokud jsem dostatečně nepoděkoval v diskuzi, tímto ještě jednou děkuji za trpělivost a cenné rady! Ukřivděný jsem nebyl, já jsem na slovenský temperament zvyklý Wink

S dovolením sem ještě dám včerejší fotku. Před 30 lety mi zemřel děda, po kterým zůstal včelín na fotce. No 30 let tam včely nebyly, ale letos se vedle na stromě usadil roj, tak jsem si dědu připomněl a včely jsou tam, kde byly před 30 lety. Snad se mi povede na toto navázat.

[Obrázky: 20210914-173306.jpg]

Toto mně dojalo. Je mi 84 let a nástupce nemám. Když se "dovím" po 30 letech, že někdo obnovil včelaření v mém včelíně - pokud bude ještě stát - jistě budu potěšený jako tvůj děda.[
Dúfam, že to nebude veľmi necitlivé ak poviem, že já bych tú búdu na obrázku zbúral a nevčeláril v nej. Tuším pán vnuk to cítia podobne a včely postavili na stojan mimo.
Vy samozrejme máte ten včelín pán Němec v oveľa lepšom stave a v ňom by sa dalo včeláriť aj po 40-tich rokoch.
Ta búda je lepší, než nějaký stojan. Nic nebourej. Jedinou nevýhodou je tma, ale i to se dá řešit.
Ve včelínech vidím několik nevýhod např.

- vyšší míra zalétávání než v úlech rozhozených nepravidelně,
- u volně stojících úlů se včely, pokud při prohlídce vyletí, lépe rozptýlí,
- kouř z dýmáku venku odvane vítr a včelaři se lépe dýchá,
- už zmiňovaná tma,
- od volně stojících úlů se v případě potřeby lépe utíká Smile

Ale do včelína chodím jen občas na výpomoc, takže možná přehlížím výhody.
Přiznám se, že uvažujeme, že to zbouráme. Bouda je nakloněná směrem dopředu. Chtěl jsem místo toho udělat přístřešek, ale jak postupně pročítám včelaření s NN úly, líbilo by se mi je mít volně rozhozené po zahradě. Včelín se zatím používá jako sklad nářadí. Možná vyměnit eternit za polykarbonát, tak by byl problém se světlem vyřešen. Kouř mi nevadí. Ani nevím, jaký úly měl ve včelíně děda. Jako kluk si pamatuju jen medobraní a dýmák.
Polykarbonat NE!! Bude tam sice svetlo, ale strasne vedro...
Vezněme to tak, že tady ani nejde o ten včelín, ale o to, že po 30 letech na stejném místě vnuk chce včelařit a spouštěč úmyslu je náhodný roj.
zásah zhůry....znamení....Smile
(15.09.2021 10:35)vcelky.cz napsal(a): [ -> ]Takhle vypadají včely, které létají z netýkavky žlaznaté.


U nás je těch kytek v okolí letos taky asi dost. Včely se vracejí takhle "namalované jak z indiánské válečné výpravy" v hojných počtech Smile
Já jsem pozoroval pylovou tečku vprostřed čela po návštěvě řepky nebo koncem léta na květech ibišku.

[Obrázky: tecka.jpg]
(15.09.2021 8:47)Jozef 333 napsal(a): [ -> ]Chcel som to ale dotiahnuť do konca, aby Cefallu zazimoval včelstvo tak ako sa patrí. No a podarilo sa a tomu som rád.

Jen chci zahlásit, že včelstvo zdárně přezimovalo. Na podzim přeléčeno varidolem.
Vyšetření měli v únoru = spad kleštíka 0.
Při rychlé prohlídce v březnu jsem našel zásob dost. Nicméně počasí tu je dost větrné a chladné, tak se chystám znovu omrknout včelstvo jak na tom je.

Přemýšlím nad první úpravou nástavků a zajímá mě toto:

1) Vím, že se mi včely proplodovaly nahoru do nejvyššího nástavku. Měly by teď mít plodiště ve 2x NN. Mám je v budoucnu rozšířít na 3NN tzn. plodiště vytáhnout do 3NN pomocí záměny 2 plodových rámků za mezistěny?

2) Když budu vycházet z předpokladu, že včel je v úlu dost a rozšíření je na místě, co se stane pokud nad druhý NN dám mateří mřížku a nový nástavek s mezistěnami pro vystavění a snůšku a zároveň včelám podstavím pod plodiště nástavek (říkejme mu nultý) s mezistěnami a prázdnými stavebními rámky? Pokud se nemýlím v přírodě by včely také stavěly dílo směrem dolů jsa zavěšeny v dutině pod "stropem".

Nejde mi, prosím, o maximální možný výnos medu. Dále nechci a nehodlám trhat plodiště - tzn. rotace nástavků dle některých metodik nevyužiji. Raději bych se chtěl dozvědět některé zákonitosti ohledně ošetřování od Vás, kteří už jste je vyzkoušeli "na vlastní tělo". Proto se tu ptám.
cefallu, na kolika nástavcích je teda teď máš?
ad 1 když přihodíš nahoru jeden NN s mezistěnama, uprostřed jim necháš jeden stavební na trubčinu a převěsíš vedle něj dva plodové a těma mezistěnkama prozebruješ o patro níž, tak tím nic nezkazíš. Podle počasí to včelky obsadí a začnou vytahovat trubčinu i mezistěnky.
ad 2 moje zkušenost je, že na jaře se včely tlačí spíš nahoru než dolů, já nepodstavuju. Pokud jsem pochopil, máš jedno včelstvo a nejde ti o maximum medu. V tom případě bych MM nechal zatím ležet bokem.
Tak je mam na 3nn po dnesni uprave: nadstaven novy nastavek s mezistenama, vcely jsou ve 2x nn. Pod nimi vysoke varroa dno, tam je necham stavet divocinu. Podstavovat nebudu. Uvidime jak to bude probihat.
Chlapi, asi pred tydnem jsem pridaval druhy mednik a pochvaloval si jak je ten prvni pekne tezky, okraje zavickovane. Dnes mi to nedalo, tak jsem sel omrknout jak stavi v druhem podstavenem medniku. Vse mezisteny podotykam, nemam souše. Otevru ul, divam se jestli uz je zavickovany ten prvni a tam zhruba plocha dlane zavickovana delnicina. Vypada to tak na 4 ramky s plodem. Šmajná buď jsem si minule larviček nevšiml nebo to tam ještě nebylo, nevím. No moje blbost, nedal jsem jim mřížku. Dal jsem jí tam teď, ale matku jsem kvuli tme nehledal. Myslel jsem, ze panensky dilo matka nemusi?
Cefallu ano, matka preferuje na kladenie tmavšie dielo pred panenským plástom hlavne ak je ten panenský plást viacročný...
Postavenú medzistenou naopak zakladie veľmi rád a rýchlo, najmä ak má málo miesta na kladenie ako je to v tvojom prípade... držať o tomto čase včely na 3 NN (2/3 LG) je podľa môjho názoru ich trápením...
Goro takže kdyz nemam souse, kdybych jim ted prozebroval ten posledne pridany nastavek (rikam mu druhy mednik) tak jim pomuzu? Tim je natahnu plodiste do 3nn a to je optimalni? Na kolika nn bych mel mit plodiste? Tyto vcely jsou vyzimovany oddelek, koupeny jako 1 nn. Dekuju
Normální plodiště je na 3-4NN a nad tím 3-4 NN s medem. Nedělejte ze vcel bonsaje Big Grin
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Referenční URL's