Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelaření v nízkonástavkových úlech
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Metodiky co jsou tu uvedené jsem prostudoval a zajímalo by mě, jak postupovat, pokud bych napodzim nezužoval na 3 NN. Četl jsem na foru, že někdo zimuje na 4 nebo i 5NN. Jak tedy potom postupuje na jaře?

Děkuji
franto,
nič a nikto ťa nenúti aby si v jeseň včely zužoval na 3 NN, keď máš 2/3L.
Ja zimujem na 3 NN len slabší oddelok, ináč produkčné rodiny na 4 NN.
Ponechaj štyri nástavky a ak si dobre zakrmil ( o tomto čase by mali mať minimálne 15-20 kg zásob), tak sa včely usporiadajú sami. Zásoby ukladajú nad hlavu a teda podľa polohy plodového chumáča (o tomto čase ich neudrží v najnižšom nástavku ani trubčina v dne) si gró zásob uložia do N4 alebo N3. To že budeš zimovať na
4 NN a nie na 3 NN ti odstráni problémy s ochranou plástov a nikomu nevadí, že nanjnižší nástavok bude bez včiel.
A čo potom robím so 4 NN na jar ?
pozri si v tomto fóre na http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Jan-Goro
Blush
Přidám se do diskuse jedním obrázkem, který jsem na podporu výše uvedeného vyštrachal je z 11.12.2011, ale i letos v zimě jsem zimoval na 7 i 8 nástavkách 2/3 Langstrotha. A co na jaře? Nechají se být a oni si sami poradí, začne je medná komora stlačovat dolů. Jen kolem začátku března jim spodní neobsazený nástavek pomocí "jeřábu" od pana Volejníka seberu. O této metodice psal i v loňském Včelařství.
NN technologie je, zdá se, docela variabilní systém, jen nevím, jestli u něj jde "dělat med" jen do plástů nezasažených léčivy?
Jak to dělat, aby se na jaře nedával spodní prázdný nástavek (zasažený léčivy) nahoru nad MMŘ, do kterého pak včely nosí med?
Mít jiné, uschované plásty - jen panenské, a ty pak na jaře nad MMŘ dát a ten spodní včelstvu odstranit a používat ho jen v plodišti?
Asi jo. Nebo je to blbost?
Josef
Třeba tak, jak to dělají s sousedních a j. krajích, v Rakousku, Německu, Švýcarsku ... Wink
A zase a už po několikáté: http://www.apis-ev.de/uploads/media/SHVarroa.pdf
Protože tam zákazníci med ze včelstev ošetřovaných syntetickým akaricidy nechtějí, tak holt to museli začít dělat jinak ... A včely (světe a Svaze - což ku podivu není totéž! - div se!) mají, tedy kdyby je neměli, tak by tam asi nebylo na trzích tolik dobrého a rozmanitého a mimochodem dobře prodejného medu (a to tam ani nemají kampaň Bez medu to ... ježiš, jak je to dál? ... Big Grin
Není to tak kafkovské, jakým se to býti zdá, Josefe K Big Grin
Jiří
(29.08.2013 20:38)Josef K napsal(a): [ -> ]NN technologie je, zdá se, docela variabilní systém, jen nevím, jestli u něj jde "dělat med" jen do plástů nezasažených léčivy?
Jak to dělat, aby se na jaře nedával spodní prázdný nástavek (zasažený léčivy) nahoru nad MMŘ, do kterého pak včely nosí med?
Mít jiné, uschované plásty - jen panenské, a ty pak na jaře nad MMŘ dát a ten spodní včelstvu odstranit a používat ho jen v plodišti?
Asi jo. Nebo je to blbost?
Josef

Jak z toho ven? = Krátce a heslovitě: Zimovat na medu, v pravý čas případně léčit kyselinou mravenčí a ničím jiným NE Smile, používat volnou stavbu bez mezistěn, v nouzi pouze mezistěny z vlastního vosku. Jen poznámka - co je největší bohatství včelaře? = žemlové souše pro universální použití (rozšiřování, oddělky,chov matek).
Mám na zdejší včelaře dotaz. Jako naprostý začátečník s chutí začít včelařit nejsem dotčen žádnou metodikou chovu. Podle dostupných informací se mi zdá jako nejvhodnější právě nízkonástavkové včelaření s rámkovou mírou 42 x 17. Včelaři v okolí mají své letité úly a když už nástavkové, tak vysoké a většinou každý jiný rozměr. Najdu zde radu? Jak si nejlépe vybrat?
Děkuji za každou odpověď.
Pravdou je, že včelstvo lepšie ploduje na vyššom rámiku. Teda jarný rozvoj na vyššom rámiku je lepší ako na nízkom.
V nížinách včelstvá do agátovej znášky dorastú do sily aj na nízkych rámikoch, teda tam by som videl väčšie uplatnenie nízkeho rámika.
Pokud se někomu neekluje plast a má dost peněz, tak plastový rámek od Žáka do 2/3Langa dělá z NN Dadanta.

Do kolika nástavků si je dá, takové má plodiště. Do dřevěných nástavků mu pak matka většinou nejde.
A v plastu srovnatelný rozvoj s vysokým rámkem. Ovšem rámek vysoký 3*16cm - nechtěl bych jej držet v ruce. .-)
Svět se vyvíjí po spirále. I já. Od NN jsem šel k normálnímu a pak kvysokému plodšti abych se vrátil k NN. (Tedy i k NN Smile )
Pavle: Pokud opravdu nechceš používat nejrozšířenější rámkovou míru 39 x 24, tak se optimalu neboj.
Podívej se na http://www.optimalklub.cz a tam je všechno od pana Čermáka krásně popsané.
Jen já nebudu zimovat na 3NN, ale letos na 4NN a co bude příští rok, to se uvidí...
Jak už tu někteří psali, někdy včely nechtějí přecházet do prázdného nástavku jen z MS, tak se jim tam dá jeden rámek s plodem a ten jeden s MS se dá do nástavku místo toho vybraného a je to...
Nemáš vyplněné, kde chceš včelařit, tak věz, že si myslím, že letos mezi optimalem a jinými úly nebyl statisticky významný rozdíl v rozvoji včelstva. Taky byly nachystané k rojení během květu řepky, takže jarní rozvoj nezáleží na úlové soustavě, ale na včelstvu jako takovém.
P.S. rámky pasují do běžného ručního 3-rámkového medometuWink
Na vlákne Čechoslovák- výhody a nevýhody KaJi napísal, že má osobne vyskúšané, že NN na horách veľmi brzdia jarný rozvoj. Som rád, že to tam dal.
Potvrdzujem i ja.
Napísal tiež, že zvlášť u Langa, kde je hrúbka vrchnej latky a spodnej latky dosť masívna,plus včelia medzera,no nečudujem sa, že matka nerada prechádza najmä pri jarnom rozvoji s plodováním do nižších nadstavkov.Pri úzkej vrchnej a spodnej latke je dielo medzi nadstavkami takmer prepojené,dokonca latky sú zastavané z bočných strán dielom a tých 8mm medzi nadstavkami nemôže byť pre matku prekážka, aby včelstvo váhalo presunúť plodovanie nižšie.U langa vidím toto ako zásadný nedostatok,no možno sa mýlim.
No to by mě zajímalo, co by na tohle řekla včelařka paní Adamcová, která je profi včelařka a včelaří v nadmořské výšce 600 metrů, pouze v NN Cool
Mňa tiež. I keď z vlastných porovnaní viem, že jarný rozvoj na VN je rýchlejší ako na NN. Tá pani má uteplené, alebo neuteplené NN? Bolo by super, keby profi včelári, najmä tí z vyšších polôh, mali spracovanú metodiku ošetrovania včelstiev, ktorá by bola verejne prístupná. Mnohým by to pomohlo.
(09.09.2013 21:04)Jaroslav Stoklasa napsal(a): [ -> ]Tá pani má uteplené, alebo neuteplené NN?

39 x18,5 cm uteplené.
Pročítám toto téma a koukl jsem i na schematické nákresy posunu nástavků během roku.
To se na jaře opravdu jen přehazují úplně celé nástavky a pak se opět celé jen přidávají, bez jakéhokoliv převěšování rámků?
Jako se to dělá u VN?
Nebo je přece jenom třeba někdy sem tam nějaký ten rámek převěsit?
Díky za zkušenosti, Honza
(09.09.2013 20:28)František H napsal(a): [ -> ]Na vlákne Čechoslovák- výhody a nevýhody KaJi napísal, že má osobne vyskúšané, že NN na horách veľmi brzdia jarný rozvoj. Som rád, že to tam dal.

Prečo si rád?
Ja osobne nemôžem súhlasiť s tým, že to je až taká "svätá" pravda. Možno že preto, lebo som 2 roky včeláril len v NN 42x17, drevených, bezfalcových, no uteplených a naviac konštrukčne riešených tak, že bol zaistený bezchybný kontakt medzi nadstavkami. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi, keď som mal najprv len dvojpriestor B / v tom som včely kupoval/, potom kombi B9+ NN 42x17x9, som medu nemal vôbec menej a tohoto roku ho mám i ešte viac, ako iní v okolí. Na prvotnom systéme mi vadilo to, že B9 plodisko bolo málo, 2B veľa, len vysoký B medník zase priveľa /na jar/. Kombi systém sa mi celkom páčil- podstatne variabilnejšie možnosti, no i tam /obmena diela/ bol v júni už i medník vysoký a niekedy poriadne ťažký a ten musel viackrát hore-dolu- chudery kríže. Bez MM to v týchto zostavách nešlo. U NN bohužial tiež nie, pretože pri výraznejšom ochladení matka kľudne drzo vtrhla i do medníka pred vytáčaním- čo mi "pilo a ešte i sčasti i t.r. pije krv". Keď som použil MM, tak nad ňu s jarným medom nešli, ale všetko napratali do plodiskových NN. T.č. -v priebehu tejto sezóny postupne mením NN systém za Dadant variáciu /ako som už kdesi spomínal/- do 2 NN dávam rámiky 42x35 a už pri čo len polovičnom pomere počtu vysokých ku nízkym rámikom mriežka nebola potrebná a v NN medníkoch bolo len to, čo som tam chcel mať- čiže med. No asi chvíľku potrvá, kým tomu "vychytám muchy".... Toť moje skromné skúsenosti s NN tu hore...Wink
(09.09.2013 20:58)pavelno napsal(a): [ -> ]No to by mě zajímalo, co by na tohle řekla včelařka paní Adamcová, která je profi včelařka a včelaří v nadmořské výšce 600 metrů, pouze v NN Cool

Je to hned vedle. Co vím, tak u nízkých zůstala protože si je zavedla, ale zaizolovala. Navííc odhaduji že je tak do 500mnm. NN asi vybrala jako dámské úly. Smile
(Tak jsem se podíval. Nevím kde má všude úly, ale já je mám skoro ve stejné nm výšce jako ji ukazuje Seznam) - 450 mnm)
A co by na to řekla? Pokud by vyzkoušela vedle sebe vysoké i nízké rámky v reprezentativním množství po pár let, bylo by to zajímavé.

Proto jsem rád, že se včelařením neživím a mohu zkoušet.

Navíc pokud si udělám rešerži, tak většina ekonomicky orientovaných včelařů od 400-500mnm jede nejvíc v dadantsystému.

Ale je tady dost lidí co znám a mají záviděníhodné výnosy v NN - třeba zde LiborV. Stejná výška skoro na metr.

A o vlivu mezery si uděláte snadno představu, když si dáte velde sebe plodiště v NN ze dřeva z plastu.
Pokud máte pozdní snůšku , tak vám to může být i jedno. Navíc silnému včelstvu je to dost jedno, co se slabším je pak otázka. U NN se dá snano nadsadit na jiné silné. Třeba. Není jediné pravdy. je třeba si vyvinout celou technologii.
(09.09.2013 21:25)1j1j1j napsal(a): [ -> ]Pročítám toto téma a koukl jsem i na schematické nákresy posunu nástavků během roku.
To se na jaře opravdu jen přehazují úplně celé nástavky a pak se opět celé jen přidávají, bez jakéhokoliv převěšování rámků?
Jako se to dělá u VN?
Nebo je přece jenom třeba někdy sem tam nějaký ten rámek převěsit?
Díky za zkušenosti, Honza

Co vím, tak většina NN-včelařů používají i převěšování rámků. Já osobně si to bez toho neumím představit a mám s tím i špatné zkušenosti. Minimálně doprostřed přidávaného nástavku dávám rámky s plodem. Já jsem si nepořizoval NN úly abych pracoval s celými nástavky (i když se to uvádí, jako hlavní výhoda NN), ale pro jejich váhu a citlivější možnost rozšiřování. A taky proto abych nemusel drátkovat rámky, páč jsem dost pohodlný (jiný výraz pro líný Big Grin ).
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Referenční URL's