Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelaření v nízkonástavkových úlech
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Nové nezakladené dílo nesnáší když není snůška. Když je, tak tam jdou hned. Rozškrabáním nic nepokazíš a už má být teplo a snůška tak se rozjedou.
Díky za radu!
(01.04.2018 22:34)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]už má být teplo a snůška tak se rozjedou.
No ved práve kvôli tomuto já by som zvolil iný postup.Nadstavok N3 bez plodu a plný zásob by som dal na samí spodok úla.Nadstavok N2 z plodom by zostal na pôvodnej pozícii a prázdny nadstavok bez plodu N1 by som dal na vrchnú pozíciu.V tom spodnom plnom zásob by som rozdrásal tie dva tri plásty.Týmto spôsobom uvoľníme ak nastane znáška z vrb matke priestor pre plodovanie a plodisko zostane celistvé aj z priestorom pre znášku.
Ak včely ovládajú aspoň ten jeden nadstavok N2 po celej jeho šírke,tak niet sa čoho báť.
Moje, možná bezdůvodné obavy jsou ty, že matka nemá kam klást. Nikde žádné souše, jen dole (tam je teď zima), všude jinde je cukr nebo plod. Literatura uvádí, že by mohly ještě spotřebovat (za duben) do snůšky 4 kg, což jsou ale jen +-3 rámky, takže se jim to moc neuvolní.
Pokud bych přehodil dle Jozefa333 (což zní taky logicky), pak bych mohl podstavit při rozšiřování další nástavek MS do pozice 3? Sice by pak byl plod chvíli v medníku, ale přínos sladiny by je stlačil dolů.
Taky mě napadlo vyjmout několik zásobních rámků z 3.NN, a z 2.NN převěsit plod do 3NN (udělat komín), obložit zásobními, pak a doplnit MS.
Jozef333, ten nástavek cukru dole kdyby byl, spotřebují to? nebo to tam bude do zimy?
Kamik ideš na to dobre.Ak ale budeš rozširovať neskôr plodisko,tak až vtedy tam včely naved dovoma preloženými plodovými plástmi plus nejaká SR.
Teraz momentálne neprevesuj nič,nechal by som ich tak ako sú a len by som im uvoľnil priestor tak ako som písal.
Do jesene ti tie zásoby zo spodného spotrebujú určite,nemaj obavy to budú zásoby ktoré spotrebujú postupne, ak bude viaznuť znáška.
Je možnosť rozložit zásoby po krajoch 2-3 nástavkoch a stred im nechať voľný na zaplodovanie . matka nebude klásť tam kde nemá pripravený priestor to jest v blízkosti zásoby a volné plásty na zakladenie a dostatok včiel. Myslím,čo sa týka tmavých zaplodovaných plástov,včely na nich lipnú najme počas zimovania ,kde aj založia prvý plod, na jar už príjmajú na zaplodovanie aj svetlé plásty.
(02.04.2018 6:39)Kamik napsal(a): [ -> ]Literatura uvádí, že by mohly ještě spotřebovat (za duben) do snůšky 4 kg, což jsou ale jen +-3 rámky, takže se jim
Aby si nebol prekvapený, keď Ti nadstavok plný zásob zmizne za dva týždne Wink
mám v nich ještě asi 25kg cukru, to by mohlo stačit Smile a jako rezervu mám 8 kg medopipu Big Grin
Jseš docela v nížině, tak se nemusíš bát tolik zimy, klidně bych zarotoval 1. a 3. nástavek, jak radil Josef 333. Pokud bude teplo a kvetou u vás už vrby a ptačí třešně, tak bych spíš uvažoval už o rozšíření, přidal bych další nástavek.
Kvetení je slabší, pyl z tůjí a lísek, ale ta "rotace alá Jozef333" je dobré řešení na uvolnění prostoru pro kladení matky. A zbavím se tak všudypřítomného cukru Smile Nebylo by lepší rozšířit až zakladou ten přehozený 1.NN (na pozici 3.NN)? Mám jen MS...
Samozrejme,nebudeš predsa rozširovať včelstvo na z 3NN na 4NN ak má len 6 rámikov plodu a ovláda len 1NN,to by bola blbosť a chce to ešte čas.
Ak ti ovládnu a z časti rozplodujú horný nadstavok,tak až vtedy môžeš riešiť rozšírenie plodiska,skôr nie.Včelstvo pri rozšírení o další nadstavok by malo mať aspoň 12 rámikov plodu...
Jozefe333, já reagoval na Misoka. Ony jsou sice rozlezlé ve všech nástavcích, ale plodu mají, myslím právě z nedostatku místa nahoře, málo.
Já viem,já som ale reagoval aj na teba, aby si sa nenechal vyviesť z miery a z tými nadstavkami to neprešvihol-všetko musí ísť teraz postupne.
Ono to je obyčajne tak,že ide oteplenie a všetci hurá ideme do včieľ a rozširovať,ono to je reťazová reakcia,stačí ak napíše čo len jeden že už má medníky a pritom za tejto situácie hurá systémom narobia obyčajne včelári vo včelstvách viac škody ako osohu.Niekedy je lepšie fóra nečítať a robiť si veci podľa toho, čo vidím a cítim priamo pri svojich včelách.
Číst je potřeba, ale nesmí se z toho člověk zbláznit Smile . Sám jsem si včely podrazil razantním zásahem v nevhodnou dobu. Důležité je pamatovat si to.
Josef 333, u něj může být všechno trochu jinak, on je z nížiny, byť nevím z jaké oblasti, zásob má nadbytek, pokud nechá vespod prázdný nástavek souší, tak si ochrání plod před podchlazením. A hlavně jestli jsem dobře četl tak má loňské smetence a oddělky, to znamená mladé matky. Teď se má výrazně oteplit oddělky dokážou na jaře zázraky pokud má kvalitní chovný materiál. Pro včely jsou teď důležité hlavně zásoby a místo. Stavěcí pud jde v dubnu rapidně nahoru a pokud vyjde počasí, tak by byla škoda ho promarnit. Já jsem z mnohem horší (studenější oblasti) a přesto vím, co u mně v dubnu včely dokáží i se vyrojit. Ale na druhou stranu jsem mu psal, že musí posoudit sílu včelstva a hlavně snůšku. To že má málo plodu neznamená, že včely jsou slabý. Já běžně v březnu mívám včely bez plodu, ale je tam hodně zimních včel, co dokážou v dubnu nanosit nástavek vrbovýho medu a přitom ještě stavět. A jak jsem nedávno četl, tak nejsem žádná vyjímka.

Kamik teď už bych ani moc nekoukal po lískách a tůjích, ale spíš po vrbách a ptačích třešních.

(02.04.2018 14:13)Jan Petřík napsal(a): [ -> ]Číst je potřeba, ale nesmí se z toho člověk zbláznit Smile . Sám jsem si včely podrazil razantním zásahem v nevhodnou dobu. Důležité je pamatovat si to.

Tím si asi musí projít každý, mě se to stalo zrovna loni, ale někdy se ta správná doba těžko odhadne, ale existují i opatření, co to minimalizují. Jen je třeba se z toho poučit. Já naštěstí většinou nedělám stejný zásah ve všech včelstvech. Pořád experimentuji a učím se.
Díky za rady! Nemám zatím s čím srovnávat sílu včelstva, teplo-zimu, květ toho či onoho, rychlý - pomalý rozvoj, takže nechci příliš experimentovat, jen se dívám a snažím se vše pochopit Smile Nástavky jsem přehodil, dole je cukr, nahoře souše. Skutečně se mi to jeví tak, že kvůli zásobám nemá matka kam klást. Dolů nepřešla, byť i tam to obsedaly. Ony obsedaly i ty zásoby celkem nahusto v 8 uličkách. Včely se opět cpou pod víko,teď už by mohla i matka, má tam volný prostor Smile Uvidíme.
Pokud si chtěl mít jistotu, že tam matka bude plodovat tak jsi do toho horního nástavku mohl dát doprostřed 1 rámek s plodem.
Máš recht. Uvidím, jsou tam tmavé souše, nikde jinde klást nemůžou, má být hezky, dám jim pár dnů šanci.
Já bych tipoval že jen tak nahoru do suchého nástavku klást nepujdou. V noci je zima a že by to zalili a obsadili snůškou z jív to taky tak honem nepředpokládám.Cukr si na horu rychle nepřenesou.Za týden to musí být zakladené jinak to byl chybný zástah !!. Dej za týden vědět kdo měl pravdu.
Varianta nechat cukr nahoře a rozškrábat - ten cukr nemají kam přenést. Tempem, jakým to zkrmují, to je nadlouho. Pozoruju to od 11.3., prostor v cukru se zvětšuje pomalu, jestli vyžraly dva rámky.. Přitom včely ty zásoby v 3NN vyjma krajních rámků obsedali až pod folii. Teď to taky obsedají až nahoru.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Referenční URL's