Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Optimal - proč a jak
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
Akurát tu čítam ,síce téma optimal ,že lang nemá štvorcový pôdorys a teda môj súhlas s Kaji ,žiadny problém dajú sa zohnať aj 12 rámikové ,ja chcem skúsiť 13 z takého zaujímavého dôvodu že večšina (to možno sa mýlim)tuším dáva aj v 10rámikových plod ku krajom v plodisku ,aby tam získali miesto .Ja im tam nechám krycie tak ako to chcú a hádam mi tých 11čo ostane zaplodujú normálne .Tiež to vyjde na štvorec ,a Farrar tuším včeláril na 12r a našiel som na nete že v dánsku sa používa tiež aj 13r ,12r je normálka u dadantov .Proste štvorce ,a tie rámiky hlavne 2/3 nieje problém zohnať .Ked veľký úľ tak veľký úľ Smile
jenže na čtvercový Lang se dá koupit snad jen ten rámek a rámkové krmítko. Stropní krmítko nebo hotové mateří mřížky, dna, nástavky a další prkotinky asi neseženete stejně jako to je občas handicap Optimalu - musíte si něco vyrábět a upravovat...?
A čtvercové nástavky se špatně štosují...
Štosují se dobře, ale zaberou víc místa.
Jako Optimalista nechci přehnaně hájit Optimal, ale po pár letech používání vidím detaily, které mi jen potvrzují, že jsem zvolil správně. Kdybych si opět vybíral mezi Optimalem a Langem, znovu bych zvolil Optimal.
Podľa mňa sú to oba dobré úle a skoro rovnaká dlžka rámika ,3cm to okom ani nezbadať Undecided .Mám ešte požičané dva nadstavky optimal a oceňujm že je tam horná latka tenšia ,ale nejak to nezaváži moc .Ak včely nechcú ísť cez medzeru tak nepôjdu . Materské mriežky mám ,lebo mám zatial len 10r ,ale začínam si myslieť že je to zbytočnosť ktorá mýli včely aj včelára ,lebo pri znáške stejne vytlačí med plod z medníka dole . To štosovanie sa mi páči Smile akurát ja som všetko nechal na úli tak mi to netreba zatiaľ .Dal som nad to v čom zimujú taký nadstavček o výške 6cm ,do neho uteplivku a nad to medníky aj s rámikami ,večšinou panenské a na ne plech zaťažený tehlov Big Grin
(11.11.2014 7:26)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Jako Optimalista nechci přehnaně hájit Optimal, ale po pár letech používání vidím detaily, které mi jen potvrzují, že jsem zvolil správně. Kdybych si opět vybíral mezi Optimalem a Langrm, znovu bych zvolil Optimal.
Janko, vyskúšal si aj niečo iné ? V Hurbanove na agáte by ti bol dobrý 5XB10 a na Orave 2x Adamec, B10, 1/1L - ???. Najlepší úľ - večná hádka, relatívne hodnotenie, špecifické vstupy - vyskúšaj a ukáž, aký si majster v rovnakých podmienkach a za 10 rokov.
Toto je téma o Optimalu, myslím, že není nutno zažehávat nějaký flame Optimal vs. Lang či jiný.
(11.11.2014 7:26)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Jako Optimalista nechci přehnaně hájit Optimal, ale po pár letech používání vidím detaily, které mi jen potvrzují, že jsem zvolil správně. Kdybych si opět vybíral mezi Optimalem a Langrm, znovu bych zvolil Optimal.

Honzo nebuď takový soukromník a klidně i přehnaně obhajuj aspoň se z příspěvku něco dozvím. Smile
Takhle je jen z obsahu jasné, že včelaříš ve čtvercovém úlu!

Jak se správně v Optimalu má včelařit a jaké jsou ty detaily zde nejsou!
ŠKODA, KDYŽ DĚLÁTE FÓRUM PRO VÝMNĚNU NÁZORŮ! Možná ty detaily vyzkouší i včelaři s jiným názvem úlu nebo už je ve své metodice mají a neví o tom. Lišíte se tedy možná jen půdorysem nástavku. Wink
Chlapi mám jeden dotaz. Loni sem zimoval na třech nástavcích a v březnu jsem prohodil první se třetím a začátkem dubna přidal mřížku a medník. Musel jsem to udělat, protože ke včelám dojíždím max. jednou za 3 týdny. Včelky se mě ale zdály jakoby podtržené, takové oslabené tím mým zásahem. Nakonec se ale rozjeli a koncem dubna jsem vytočil z medníků asi 60 kg řepkového medu ze třech včelstev. To si myslím, že není tak málo. Nebo je? Po vytočení jsem vše vrátil a po odkvetení akátů jsem vytočil asi 15 kg akátového medu. Potom už ta další snůžka za moc nestála, takže jsem nevytáčel a koncem července začal krmit.
Letos jsem si nahlásil v práci každej měsíc od dubna do července min. týden volno a chci to udělat trochu líp.
Přemýšlím, že bych jim odebral za týden první nástavek od spodu, nechal plodiště jen na dvou a přidal mřížku a medník. Abych jim moc nezvětšoval prostor teď v začátku. Až se rozjede řepka , v první polovině dubna, vrátil bych jim ten první nástavek souší do spodu, aby měly záchytné parkoviště v případě potřeby. Současně podle potřeby, podstavil druhý medník. Zajímá mě Váš názor na tento postup. Na kolika nástavcích Vy udržujete plodiště produkčního včelstva? Zimujete vždy na třech a na jaře jen protočíte první nástavek se třetím a plodiště necháváte stále na třech?
Děkuju za každou reakci. Aleš
Zimujem na 3 NN. Na jar nič nerotujem. V čase kvitnutia čerešní pridávam nadstavok s medzistienkami. Medzistienky rozdelím tak, že po dve idú do nadstavkov 2 a 3. Tým získam 4 plásty a tie dávam do stredu 4. nadstavku. Plod neprevesujem a mriežku nepoužívam. Po čerešni o pár dní začína kvitnúť repka, to je čas odobrať nadstavok 1 a dať ho na pozíciu 4.
Áno takto som to kedysi robil aj ja. Problém bol, že niektoré včelstvá pred repkou plodovali v spodnom nadstavku, ktorý som chcel ako najstaršie dielo už rušiť. Vyberať z neho zaplodované plásty som nechcel, ak som ho dal hore, matka išla plodovať aj tam. Preto ja nadstavky rotujem a ten spodný ide hore pred čerešňou, pokiaľ v ňom ešte nie je plod. (robím predtým ale aj iné zásahy v rámci rotácie). Ono pekné na včelárení je to, že každá zvládnutá metodika dá podobné výsledkyTongue
Patko dá sa všelijako. V spodnom nadstavku pred repkou sú zaplodované nech 3-4 plásty,väčšinou ani toľko.Ak dáš bez mriežky pred čerešňou spodný nadstavok na vrchnú pozíciu,teda predpokladám že sa jedná o nadstavok z najstarším dielom,tak matka automaticky sa snaží ísť pod strop a tmavé dielo ju tam veľmi láka.Tento pridaný nadstavok matka dokáže celý zaklásť behom týždňa.Ak je pridaný na vrchnú pozíciu nadstavok z mladým dielom včas ako rozširovací plodiskový,tak plodovanie ide tak či tak smerom na hor,takže je väčší predpoklad,že spodný nadstavok bude bez alebo z minimom plodu.
Možno si pridával vrchný rozširovací neskoro a preto si mal spodný rozplodovaný,to ale neviem posúdiť,to si len myslím.SmileJá postupujem tak ako František,len ten spodný ako medník nepridávam až tak neskoro teda pred repkou,pretože obyčajne o tomto čase ho už mávam zaplnený zo znášky z ovocných stromov.Ak začnú nosiť z repky,tak majú dobré včelstvá už druhý medník.
I když na nízkých nástavcích nevčelařím dlouho, není mi jasné, proč vnucujete takto násilně včelkám svojí vůli. Přece bourat jim násilím plodiště to jim rozhodně neprospívá. Já vytáhnu nástavek po vytáčení, vyndám dva plásty rozšířím mezery a hned je 1 medník. Stále ještě nevím zda změnit u medníků na teplou nebo studenou stavbu. Hlavní a jedinou prohlídku plodiště plánuji až když jsou třešně v plném květu. Nevidím nejmenší důvod, co bych tam v tuto dobu hledal. Prohlídky které mají eliminovat mizerné zazimování tak ty jen opravdu výjimečně! Zdraví R. S.
Rudo vôbec som ťa nepochopil,ale to že máš úľ Datant v krvi a s tým spojené postupy sa z tvojho príspevku nezaprie.Aspoň z môjho príspevku je mi jasné,že som plodové teleso nerozdelil a udržal ho celistvé a včelám len umožnil rozšíriť plodové teleso smerom hore.A to bouraní plodište,to už neviem vôbec o čom píšeš.Huh
Dobrý deň

Zaujímalo by ma či používate v optimale materskú mriežku. Keď áno, tak kedy a z akého dôvodu. Ja som nepoužíval MM ale teraz uvažujem,že by som ju začal používať, najmä po skončení znášky z agáta kedy u nás už len kvapká, pretože sa mi včely vždy ťahajú pod strop, takto by som matku stlačil na dolné dva NN čo by mi taktiež pomohlo aj pri jej výmene a následnom hľadaní, kedže mám produkčné včelstvá v kočovnom voze a po skončení repky-agáta sa nejaké tie matky postrácajú , popríade sú už staré.
2NN je málo!!!
Vôbec to nemusí byť málo. Záleží od znáškových pomerov.
Já bych řekl zazimovat ve třech a na jaře spodní NN odstranit dát mřížku a NN na ni.

Ale jsme zase u toho na co je dobrý nízkonástavkový úl ?? Je to jenom přítěž a práce na víc. Zase všichni vidíte jak se nakonec včelaří v NN úlech. Proč přehrabovat 22 rámků když by jich stačilo prohlédnout méně. Mnělo by se včelařit s celými nástavky ale v praxi to pak v 80% případů dopadá takto.
(05.04.2015 15:54)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Já bych řekl zazimovat ve třech a na jaře spodní NN odstranit dát mřížku a NN na ni.

Ja by som doplnil, že záleží od podmienok v danom roku a od sily včelstva, niekedy od časti sezóny. V mojich podmienkach po uplynutí obdobia rojenia (koniec júna) 2NN plne postačujú. A ani predtým nikdy neplodujú včely na viac ako 20 rámikoch (zväčša ani na tých nie (max 16). Ten tretí NN dole je len vstupnou halou. Ak sa plodisko stiahne na 2NN, tak v mojich pomeroch mám zo včiel väčší úžitok... Znie to možno nelogicky vzhľadom na poučky a silných včelstvách a veľkom úľovom priestore, ale tie platia tam, kde boli vypozorované, dole na rovinách, nie hore v horách.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
Referenční URL's