Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Optimal - proč a jak
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
Rozšírenosť (alebo percentuálne zastúpenie na trhu) a ideálne vlastnosti sú rozdielne pojmy.
To že je langstroth najrozšírenejší na trhu nemá nič spoločné s tým či je štvorcový alebo obdlžnikový. Na to má vplyv hlavne marketing, jeho tradícia (to že vznikol oveľa skôr) a hlavne krajina pôvodu (veľkosť trhu USA odkiaľ sa ďalej šíril do VB a Európy)
Ak by v 19 storočí v USA balili whisky do štvorcových bedien tak dnes máme po diskusii Langstroth vs Optimal Big Grin .
A všetci "langstrotháci" by si pochvalovali aký je ten štvorec super.
Tak trochu jinak, mají langstrot´áci nějakej problém s nečtvercovým průřezem? O žádném nevím. Přeci to tolik lidí nedělá blbě. Lang. se evidentně osvědčil, tak jak je. Proto se rozšířil, ne kvůli počtu rámků. Kdyby se tehdy do bedny od burbonu vešlo 8 ( 10 )rámečků, asi bychom dneska nemluvili o 9 a vše by šlo dál svou cestou.... Myslím si, že optimal ( i se svým čtvercem) byl pokus o českou cestu v době, kdy vše ze západu bylo špatné a z východu nebylo co slušnýho převzít.
v příspěvku 153 jsem napsal, že Optimál má studenou stavbu, a v příspěvku 157 mě přítel Kohout nenápadně připoměl že je to čtverec, a může mít i teplou stavbu.
Plně s tím souhlasím, původní plány měly osazení pro rámky na všech stranách a rámky se skládaly podle potřeby. Po 30 letech došlo k nepatrné změně. Většina výrobců má osazení jenom na přední a zadní stěmě a to je studená stavba. Jestli chci teplou, musím vyvrtat nové očko do sousední stěny a to původní zaslepit.
(05.01.2014 20:29)lubano napsal(a): [ -> ]Po 30 letech došlo k nepatrné změně. Většina výrobců má osazení jenom na přední a zadní stěmě a to je studená stavba. Jestli chci teplou, musím vyvrtat nové očko do sousední stěny a to původní zaslepit.

Nie, stači obe strany prefalcovať hornou frézou!
(04.01.2014 23:12)lubano napsal(a): [ -> ]Nakonec mě ,,válka" Langstrone x Optimál a opodál stojící Dadant přivedla k jedné kacířské myšlence. ...... A že Lang. vznikl z bedny od whisky? Jestli je to pravda tak to pouze ukazujea na kreativitu člověka v tom nejlepším slova smyslu. Dokážu si představit jak americký osadník s krytým vozem projede pláně, vybuduje malou farmu a chce tam mít včely, které mu opylý jeho malý sad. Nějaké zkušenosti má a ví, že v úlu musí dodržet dvě mír šířku plástu a mezeru mezi plásty. V kapse obrací každý cent a zaplatit stolařovi nemá jak. Pak si všimne za bare hromady nepotřebných beden od whisky.

Jsem rád že legenda o bedně od whisky co jsem kdysi pustil pěkně žije, (je to takové milé lidské) ale prý to byly bedny od ryb a Langstroth předtím včelařil myslím v těžkýh truhlíkových.

Ale to podstatné - nevynalezl rozměr rámku a ani úl, on právě vynalezl ty mezery mezi rámkySmile = včelí mezeru. A že na rozměru nezáleží tak se pořád včelaří v tom "původním" rozměru, žádný jiný nebyl významně lepší.

A Optimal, Langstroth, Dadant ?

co na to do říci - dokonalá kombinace je ta moje.

Čtvercový 12r Langstroth v kombinaci "Dadant". Prostě kamrádím s každým a ze všeho to nejlepšíSmile .
Drobné doplnění mého příspěvku #153

KeJi, diskusní vlákno ,, Použil Langstrofh bednu od whisky?“ na tomto foru jsem četl, ale ta whisky a Amerika v polovině 19. století k sobě nějak více pasují i když to možná ve skutečnosti byla ta smradlavá bedna od ryb (ten příběh s bednou od ryb bych musel situovat někam do přístavu třeba na Sardinii). Chtěl jsem jenom ukázat na smyšleném příběhu jak mohou vznikat nové konstrukce úlů a rámkových míry.

Někdy mi připadá, že včelař je spíš stolař nebo truhlář, než ten kdo se stará o včely za účelem získání medu a dalších produktů. Těch rámkových měr, různých úprav úlů, to se musí dělat jednotlivě, to žádný výrobce nemůže pojmout. Stolařskou dílnu budovat nemíním. To je také jeden z důvodů proč jdu do Optimálu. Je to relativně nová koncepce, která nějaký ten rok přežije a bude se zdokonalovat práce v úlu a ne na úlu.

Snad ještě jeden důvod. Šlechtitelská práce při chovu matek jednoznačně směřuje k matkám, které co nejlépe využijí velkoprostorové, tenkostěnné úly.

Těmito dvě příspěvky jsem chtěl ukázat začínajícím včelařům, kudy se ubíraly moje myšlenky, když jsem se rozhodoval, jaké úly si pořídit.
Já bych klidně na optimalu začal, ale..... v okolí mám tři včelaře s RM 39x24 ve věkové kategorii 70+ a ti si chválí jen to svoje atd. :-)takže nakonec asi zklouznu do klasiky. Jako začátečník zůstat bez poradenství je na prd a oni mi chtějí poradit ( mají radost, že vůbec někdo z mladých lidí chce včelařit). Navíc jsem od nich dostal dva oddělky gratis, ale na již zmiňované RM 39x24. A proto se ptám, jak moc velký problém je mít na včelnici dva druhy ulů? Já už jsem totiž nějaké úly na 39x24 vyrobil, a teď je nevyužít po vší té práci, která s tím byla.... Sad
Je to logické, názor na to může mít leda ten co to vyzkoušel.
Ale každý máme svoje preference, a tak se i od takového co je objektivní dozvíš jen porovnání a musíš si to přebrat, které věci jsou pro tebe významné a které ne.


A když je racionální důvod použít nějakou míru, použij ji. Pokud se jedná o amatérský provoz, tak na míře zálěží jen v případě že chceš věci nakupovat. Nabídky z dovozu ...
Je třeba si to pořádně rozmyslet, aby včelaření byla hezká práce a ne věda....Smile Na příští rok mi pánové slíbily roje ( tedy když budou mít), tak je zkusím umístit do optimalu a uvidím. Mám spoustu vysušených prken, udělat pár nástavků z masivu snad nebude problém. Smile
Můžu jen doporučit návštěvu u více včelařů, ne jen místní starousedlíky. Podívat se na Optimal, Langstroth ... vyslechnout zkušenosti ostattních, nejlépe pokrokových včelařů. Hlavně si uvědom, že v úlech, které si vybreš budeš včelařit TY, ne tví včelařští sousedé. Nevíme odkud jsi (doporučuji doplnit v profilu). Možná máš v okolí nějakého Optimalistu, který by nechal nakouknout pod strůpek.
Bydlím v okolí Valašských Klobouk, nevím o nikom kdo by tady optimal měl......nedaleko má jeden přítel 39x17
(07.11.2014 22:49)Remes34 napsal(a): [ -> ]...takže nakonec asi zklouznu do klasiky. Jako začátečník zůstat bez poradenství je na prd a oni mi chtějí poradit...
Rada pro začátečníka je určitě důležitá, ale doporučuji se nevázat na dva tři staré včelaře, ale hledat informace i jinde a zjistit si či vyzkoušet i jiné. Co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Pokud má nějaký starší včelař Budečáky a umí v nich a neplánuje další investice, tak proč ne, pokud si ty pořizuješ vše nové, tak si ujasni co chceš co se dá koupit v obchodech, co jsi schopen si udělat sám atd. A převod z menší rámkové míry na větší není zas tak složitý.
Osobne sem začínal na 39x24 a poslední 3 úly z 25 jsou nástavky na 11 rámků (Kolomý neuteplený a samovýroba), zbytek Optimal.

Před lety sem hodně četl (a málo se ohlížel po včelnicích s Langstrothy Sad a přidal Optimal. Včelám je to úplně jedno, výnosy obdobné, pracnost nižší (včelařím víkendově a možnost např. využít vyfukování k odvčelení při medobraní je pro mne velká úspora časum v červenci tak zvládnu celou včelnici bez nutnosti přerušit práci při slídivosti).

Nyní bych ale Optimal nechal stranou a šel do půdoprysu Langsthrota (2/3), prostě proto, že 1 rámek navíc u Optimalů nehraje roli ( a když ano, tak s vahou 0,000 nic oproti dobrému stanovišti, mladé matce a zdravému včelstvu), ale na L. nakoupím co potřebuji velmi snadno - nemusím to vyrábět (plastová krmítka štosovatelná do sebe třeba na optimal seženeš jen s obtížemi, nebo vůbec).
Oni mají nástavkové úly (bvd, tachov) , takže oni zas tak předpotopní nejsou.. Smile Co se týče vybavení tak si dělám v podstatě všechno sám(akorát rámky ne) , protože mám k dispozici řadu strojů, elektronářadí a ani dřevo není problém Smile Asi prostě zkusím oboje a potom se rozhodnu pro jedno nebo druhé. Ona praxe asi ukáže nejlíp co je pro mě nejlepší
Přesně jak říká Radek, je potřeba si uvědomit, že úl je jedna věc ale všechny ty udělátka a harampádí kolem je také potřeba. A tady nám hlot globalizace jasně diktuje, ať se nám to líbí nebo ne. Kdysi měl táta budečáky a tachováky a já o Optimalu také uvažoval, protože o Langu se tu vůbec nemluvilo a o Optimalu sem tam něco vyšlo ve Včelařství. A líbila se mi ta teplá stavba na kterou jsem byl zvyklý. Dnes jsem ale rád, že si mohu koupit plastové krmítka (třeba tohle či tohlo), plastové rámky atd. Prostě jsou věci, které si sám neuděláš.
Tohle si musíš rozhodnout pouze sám.Já tři roky zkoušel víc druhů úlů.Teď vlastním dva druhy a abych se nedohadoval se ženou tak najíždí
na Dadant. F.V.
Kdo chce včelařit optimálně má už jasno...Big Grin
(08.11.2014 12:28)Mlha napsal(a): [ -> ]
(07.11.2014 22:49)Remes34 napsal(a): [ -> ]...takže nakonec asi zklouznu do klasiky. Jako začátečník zůstat bez poradenství je na prd a oni mi chtějí poradit...
Rada pro začátečníka je určitě důležitá, ale doporučuji se nevázat na dva tři staré včelaře, ale hledat informace i jinde a zjistit si či vyzkoušet i jiné. Co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Pokud má nějaký starší včelař Budečáky a umí v nich a neplánuje další investice, tak proč ne, pokud si ty pořizuješ vše nové, tak si ujasni co chceš co se dá koupit v obchodech, co jsi schopen si udělat sám atd. A převod z menší rámkové míry na větší není zas tak složitý.

Sakra to je dobrý převod na větší rámkovou míru! Ten mě teda s elektrikářskou páskou nenapadl. DÍKY

(08.11.2014 14:56)Remes34 napsal(a): [ -> ]Oni mají nástavkové úly (bvd, tachov) , takže oni zas tak předpotopní nejsou.. Smile Co se týče vybavení tak si dělám v podstatě všechno sám(akorát rámky ne) , protože mám k dispozici řadu strojů, elektronářadí a ani dřevo není problém Smile Asi prostě zkusím oboje a potom se rozhodnu pro jedno nebo druhé. Ona praxe asi ukáže nejlíp co je pro mě nejlepší

Co je pro mě nejlepší a včelám nijak nemůže přece vadit je jediné: "Med v nízkých nástavcích" a víc neřeším! Když tě naučí včelařit nástavkově na 39 tak se moc nového u 42 nebo 45 učit nebudeš! Smile
A praxe ti max. ukáže, že je rozdíl zvedat nízký, střední nebo vysoký nástavek=medník.
Mám jak klasiku 39 x 24 tak 2/3 Langa a plánuju, že klasiku zruším z jednoduchého důvodu - kdo se s plným zatepleným nástavkem má tahat. Jako variantu je možná ještě možno uvažovat tenkostěnný úl.

Ale jinak záleží na tom, kde se bude včelařit, já pokud bych měl včelařit někde ve vyšších polohách, tak bych asi uvažoval o polystyrénových úlech 39 x 17, nebo Dadantu. V nižších polohách pak neuteplené nízké nástavky.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
Referenční URL's