Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Optimal - proč a jak
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
V příspěvku 332 jsem psal o použití stropního krmítka a toto je realita:
Měl bych dotaz: když mám u včelstev (oddělek a smetenec na 3NN) v této chvíli zúžená česna a otevřená 2 očka, (viz metodika) na zimu to mám tak nechat (z důvodu uspořádání v závislosti na přístupu vzduchu, riziko loupeže) a nebo česno otevřít naplno se zábranou proti myším? - z důvodu lepšího větrání úlu.
Na zimu na Optimalu nechávám česno naplno otevřené + všechna 3 očka. Na česno zábranu proti myším.
Díky za info, v metodice je totiž kreslené zúžené česno, ale v textu je psaná myší zábrana přes celé česno...
Dobrý den, máte někdo zkušenosti s těmito úly (viz. odkaz)? Má ten materiál skutečně takové vlastnosti, jak jsou prezentovány na těch internetových stránkách?

http://www.uloptimal.cz/01-sestavy-optimal.php

Děkuji.
Tyto úly používám již řadu let (mají za sebou 5 zim). Mám jich již nakoupeno 22. To nepočítám chovná dna a dalších 12ks nízké varroadno (vyrobená na zakázku) které používám pro chov oddělků a mladých včelstev.
Skutečně se jedná o kvalitní materiál. Nedochází k deformacím vlivem počasí. Povrchová úprava je perfektní. Letos jsem pouze zlehka přebrousil čelní stranu u nejstarších nástavků a přetřel lazurou.
Pokud do nich půjdeš, určitě neuděláš chybu.
Bydlím kousek od Brna klidně se přijeď podívat.
A co se týče hmotnosti...nejsou tyto nástavky nějak výrazně těžší něž klasické nástavky?
Nikdy jsem to nevážil, ale velký rozdíl tam nebude. Ve svém věku bez problémů manipuluji s nástavkem plným medu.
Je to dřevo stejně těžké jako každé jiné, ale lepené, pevné. Mám je odtud taky. I když, zakázkové ležany.
Dělají i Langstroty?
Proč se "ptáš kovaříka, zeptej se kováře". Otevři stránky, najdi kontakt a zeptej se výrobce.
Jen pro upřesnění, já mám od tohoto "kováře" ležany rámkové míry Optimal. V zásadě nemusel přestavovat forichtunky.
Proč hledat Langstroty u Optimalisty ? Jen kvůli lepenému dřevu ?
(19.10.2017 22:48)Václav Tomeš napsal(a): [ -> ]Dělají i Langstroty?
Děláme, zatím jen na objednávku. Úchopy na bocích, očko včetně otočného uzávěru, vyrobeno z třívrstvé smrkové desky. Cena je 320,-Kč.
[Obrázky: Langstroth-k_ty_NN.png]
Zdar, nějak zjišťuji, že budu muset udělat další sérii rámků a mám chuť zkusit pár rámků 42*35. Nyní mám zděděný nekompatibilní 42*30 (dosluhuje) a spoustu 42*17. Koukal jsem, že pár lidí už tyto rámky má a zajímalo by mě, jak drátkují, popř zda mají proti ohybu tlustější boční, či spodní loučky, a celkově, zda mi to mohli doporučit, nebo je lepší zůstat pouze u nízkých. Díky za názory

PS: u 42*30 právě narážím na problém při vodorovném drátkování, kdy se mi boční loučky prohýbají. Nemám hoffmany. Svislé drátkování se mi u tak velké plochy neosvětčilo vůbec.
Či prejsť na nízke,alebo zvoliť dadant systém,to je vec názoru.Já som roky včeláril na nízkych rámikoch v optimále,ale zaujal ma dadant a tak už mám tento systém zavedený na celej včelnici a nebanujem,celkové ošetrovanie včelstiev mi príde jednoduchšie,prehľadnejšie a menej pracné.
Čo sa týka výpletu,tak vypletal som 5 krát zvislo,ale boli situácie kedy som po zakrmení našieľ zo 60 rodín tak 5-6 plástov zbortených.Poslednú sezónu vypletám 6 krát zvislo a z toho dva drátky vediem mierne šikmo.Aby sa medzistena z drátkov nešmýkala,je dobré celý výplet prejsť zvlnovačom ,ale len do takej mieri ,aby sa neprehýbali latky.Vrchná a spodná latka má u mňa hrúbku 12mm.Ked dávam medzistenu do výpletu,tak vrch medzisteny je opretý o vrchnú latku a pri spodnej latke ponechávam asi 1cm vôľu.Nie je z tým žiadny problém,plásty sú rovné ako karty.
Spodnú latku máš širokú 24 , Alebo optimalovú 14 mm?

Ja mám drátikovanie vodorovné 2-7-12-17-22-27. Hodnotenia sa zatiaľ zdržím, lebo minulý rok som mal zlé medzisteny a zvlnili sa mi. A tento rok som spravil chybu, zatavil som tie medzisteny studenú v zime a tiež to nerobilo dobrotu.

Bočné latky som dal na 9 mm ale prehýnali sa aj tak samozrejme.
Na vysokých rámikoch mám spodnú a vrchnú latku širokú ak sa nemýlim 23mm. Na nízkych rámikoch nemám latku original ako na optimále,ale je to taký hranolček 9X11mm na výšku,takže latka je úzka a je zastavaná z obidvoch strán v diele. Ak natavujem medzisteny v zime,tak si ich dávam nahriať do trúby,ale treba si to sledovať,lebo inak to nemusí dopadnúť dobre.Wink Inak mal som aj rámiky nejaké od Sedláčka,ten má všetky latky hrúbé 10mm,ale je to o ničom,latky sa prehýbajú,pri tých 12mm je to celkom iné a mierny prehyb mi vznikne len ak nedám pozor a zvlnovačom dotiahnem drôtik viac ako treba,stačí ním úplne prejsť väčšiu polovicu výšky výpletu,vtedy prehyb latky nevzniká žiadny. Láka ma vyskúšať ešte vodorovné drátkovanie,len práve pri ňom mám obavu,že sa mi medzistena bude vlniť.
Vodorovný drátkování se mi nezdá vhodné pro technologii s panenskými medníkovými plásty. Plásty mají snahu se trhat od horní loučky a spidní strana plástu je deformována do boků váhou medu a to i při vystavění od loučky k loučce.. Proto bych i u nízkých rámkú doporučoval svislé drátkování.
Nemám takú skúsenosť Drátikujem nízke vodorovne podľa príručky. Iné v medníkoch nepoužívam. Mne sa tie panenské plásty s medom trhajú pri vytáčaní viacmenej v strede. Medzistenu zarovnávam na dolný okraj cca 2 mm odspodu (dilatačná medzera), vrch si dostavajú včely aj ak tam zostane medzera väčšia.
Možno pri vyšších plástoch je tomu tak ako píšeš.
Nízké rámečky drátkuji vodorovně a i stavební nedrátkované rámečky, volnou stavbu, jsem normálně bez poškození vytočil. Jen ty nedrátkované, pro jistotu, točím déle na nízké otáčky. Takové problémy jak popisuje MH jsem nikdy neměl, asi dává zbytečně velké otáčky hned na začátku, když jsou plásty těžké plné medu. Ale možná to dělám špatně.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
Referenční URL's