Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Optimal - proč a jak
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
(17.08.2019 15:01)Jan Petřík napsal(a): [ -> ]Tož to se obrať na Milana, ten dává buřičské příspěvky, jako že nekdo je zastaralý....Cool
Jojo, Milan to sem hodil jak psovi kost a někteří chytají na první našlápnutí. Na druhou stranu má pravdu a navíc to píše ve správném vlákně. Smile Komu se líbí 39x24, nechť si to chválí v daném vlákně. Big Grin
Takže pokud mám 39x24 a nelíbí se mi tak tady byt můžu?
Dyž ho eště dvoma třema větama poflušeš, bude to lepší. A dybys chcel mět nadosmrti v temto vlákně volnů ruku, napiš si na tů hřbitovní zeď " s optimalem na věčné časy a nikdy jinak"
Môj skromný názor je že vlákno má názov "Optimal proč a jak" preto je diskusia voľnejšie a širšia, keby sa vlákno nazývalo "Optimal - jak (na to)" bolo by to hlavne o technológii ošetrovania včiel v Optimale a diskusie o tom " proč Optimal" by do vlákna nepatrili...

Je potrebné vlákno rozdeliť na dve témy?

Ja si myslím, že nie...
Diskutovať o tom prečo práve Optimal je kontraproduktívne... už sa toho popísalo dosť na to aby sa zakladalo nové vlákno na škriepky a spory...Confused

Optimal je tu, pozitívne je, že tvorcovia dostali na českú včelársku scénu konečne aj dlhší rámik ako 39 a je na včelárovi čo bude používať.

Môj názor na perspektívu a budúcnosť Optimalu je, že ho čaká osud Jednotného úľa (CS)...
Tiež ho navrhli odborníci s cieľom optimalizácie, je to skutočne dobrý úľ, má svoje výhody (aj nevýhody)
ale
nedosiahol nejaké obrovské rozšírenie a používa ho len malá časť včelárov.

Tak držíme palce optimalistom, nech sa im včelári optimálne Wink

http://www.optimalklub.cz
Optimalistů přibývá...v tom vidím perspektivuWink
Máte to běh na dlouhou trať s překážkami hlavně psychologickými a pak ekonomickými.
Bojujte, nevzdávejte se.
Optimál miluji a nedám na něj dopustit (od roku 1981), především na konstrukci rámku. Vedení produkčního včelstva, výchova matiček, tvorba a vedení oddělků, zimování rezervních matek, vše dělám na NN, na jedné rámkové míře. Žádné další věci kolem. O výhodách Optimálu toho bylo již napsáno dost v předešlých příspěvcích. A že je potřeba více rámků? Souhlasím, ale na včelnici pracuji pouze 3 měsíce, dalších 9 měsíců mám na přípravu. V těch 3 měsících to na včelnici musí odsýpat.
Výše zmíněný prodej oddělků? Snad se dožiji doby, kdy včelaři a příslušné orgány pochopí, že odevzdávání měly a prodej oddělků je Evropská rarita a v dnešní době kontraproduktivní. Naučme včelaře kupovat smetence (pakety, umělé roje). Značně omezíme šíření včelích chorob a rámková míra nebude nikoho zajímat.
Každý úl prezentuje dobu svého vzniku - představy včelařů, kvalitu chovaných včelstev, zootechnické postupy, technické vynálezy. Optimál požadavky dnešní doby určitě ctí.
Koukněte na naše stránky http://www.vcelarstvipodrozhlednou.cz přečtěte si o našem přístupu ke včelám, podívejte se na naše zootechnické postupy, zamyslete se a třeba pochopíte proč Optimál miluji.
(17.08.2019 11:26)JosPr napsal(a): [ -> ].Pokud se divam na vyrobu mezisten pro optimal,tak jsou to naprosto zanedbatelna 2 % s klesajicim trendem.98% mezisten neni Optimal-stroha rec cisel,90% jsou 39 v ruznych vyskach.Tudiz ta moderni generace vcelaru se proste nekona..Kdyz optimal-proc a jak? Nabizi se predevsim to-proc? Optimal je a bude ul bez podstatneho rozsireni.

Tohle mě zaujalo.
naše ZO má cca 20 včelařů a okolo 200 včelstev. 4 včelaři mají LG, jeden má půl napul adamce a optimal a ostatní adamce. Když se ale podívám na včelstva, tak tu je asi 16 optimalů, okolo 100 langů a zbytek (přes 80 adamec)
Jsme anomální proti Tvé statistice, nebo je někde chyba?
Pak mě napadlo, že chyba vzniká v tom, že Vy poskytujete služby hlavně malovčelům (ti mají u nás většinou adamce) cca 80 langstrotů je obslouženo vlastnímy mezistěnami, z vlastního lisu, nebo volnou stavbou, takže se vůbec do Tvé statistiky nedostanou.
Nevím jestli to platí obecně, ale protože u nás mají Langy (i optimal) progresivnější včelaři, kteří jsou schopni se obejít bez vašich mezistěn, kdežto adamce mají převážně malovčelaři (povětšinou penzisti), kteří mezistěny kupují, tak posuzování o počtu rámkových měr podle objemu vaší výroby kulhá na obě nohy.
Tohle uz davno neni pravda Martine,vice nez polovina objemu uz jsou vceli farmy ci vetsi vcelari nebo obchody z vlastniho dodaneho vosku (zprostredkujici vymenu pro okoli) na ukor tech malych vcelaru,kteri to resi vymenou a to cislo se rok od roku zvysuje.Optimal je opravdu rarita.U nas v ZO neni ani jedno vcelstvo na tehle mire (cca 600 vcelstev),tusim,ze nikdo nema ani langstroth,ale to tu nemame zadneho velkeho vcelare s vic nez 60 vcelstvy,natoz tak farmu.Nezevseobecnoval bych,v kazde ZO to bude jinak.
U nás to sedí optimal+E-čko cca 3%, ale langsrothov všetkých výšok dokopy je tak 1,5% teda úplná exotika Big Grin
Ale tiež platí, že na nich včelária pokrokovejší včelári.
Jak jsem psal Optimál miluji a když někdo ze začátečníků přijde tak mu jej doporučuji. Na druhou stranu si uvědomuji, že každý má jiné představy, možnosti a jinou startovní pozici. Začínal jsem v Mor. univerzálech a v Budečáku. Na včelnici máme několik sezon osazenou mednou krávu, v dílně jsou připravení dva "Japonci" (letos jsme je nestihli osadit, rok 2020 to jistí). Aspoň vím o čem mluvím a mohu srovnávat.
Letos jsem navštívil Slovinsko a nějaký čas věnoval slovinskému včelaření. Od dob Antona Jansche slovinci používají v podstatě teprve druhý typ úlu. Dnes tak asi 95% slovinských včelařů má úl "Ažetko" 41 x 26. Je to dvouprostorový zadovák na studenou stavbu. Z našeho pohledu nepředstavitelné, ale jsou zvyklí, vyhovuje a nemíní měnit.
Angličtí autoři (např. David Cramp) píší k úlové otázce toto: Lang. je rozšířen po celém světě ... uvádět přesnou rámkovou míru nemá smysl - úly typu Langstroth mohou být různě modifikované na nejběžnější rámkovou míru v té které oblasti.
V roce 1935 bylo napočítáno na území Čech a Moravy asi 120 různých úlových sestav. Klasifikovaný odhad uvádí, že dnes se na evropském kontinentu používá přes 200 úlových sestav.

Proč tolik slov? Ono nic není černé nebo bílé. Každý včelařský národ prošel svou historii a ta v něm zanechala stopy. Proto ještě dlouho budeme používat "Adamce". Optimál = český Lang. Každý jsme osobnost která se nakonec musí rozhodnout, ale také nést důsledky za své rozhodnutí.
Sbírejme informace, přemýšlejme a pak se rozhodujme.
Ty oddělky, jejich prodej, sem nezmiňoval kvůli temu, že bych se já chystal vydělávat na oddělkách, ale kvůli temu, abych ukázal, že optimal je, bohužel, tak trochu popelka. Včelaři se stovkama optimalů dělajů oddělky aj na míře 39x24. Je poptávka, aj od začínajících včelařů, to realita.
Optimalisti byli, sů a budů.
Tož sa zeptám ty oddělky sů na jakové míře optimalu a kolik rámků dík. Ať se daří Zdeněk
ad 19) Nízký rámek se dá lehce tavit ve slunečním tavidle "nastojato"- vejde se tak do malého slunečního tavidla i 15 rámků najednouWink
Musí teplo nebo zéjma,aby to vytavilo.
Aťse daří Zdeněk
ad 20) U Optimalu je díky jeho malému rozšíření podstatně menší riziko krádeže.
(23.08.2019 20:33)Kamik napsal(a): [ -> ]ad 20) U Optimalu je díky jeho malému rozšíření podstatně menší riziko krádeže.
Já jsem za mnoho let včelaření nepotkal krádeže při rozšiřování včelstev spíš neobsednuti prostoru a špatné počasí.
Ať se daří Zdeněk

(23.08.2019 20:50)milan.hula napsal(a): [ -> ]Adamec - Troubec

Včelařit Optimálně?
... kdepak, raděj Troubec budu,
....
vždyť záda bolí!
A vidíš ze čtyř odstavců nesdílím tvoje basnické výtvory nic co píšeš není pravda,kromně váhy nepotřebuješ chodit do FITKA
Ať se daří Zdeněk
Milan Hula
Píš prosím ťa radšej o počasí ako o Optimale..
Príspevky mimo témy vlákna boli presunuté
https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Jen-t...#pid222992
ad 21) nízký rámek - snadné ometení včel, stačí setřást bez smetáčku či brku nebo vyfoukat.
ad 22) nízký rámek - snadné vyhledávání rojových matečníků.
ad 23) nízký rámek - snadné vyhledání mladé neznačené, neoplozené matičky.
ad 24) …....ale abych nevyjmenovával jen pozitiva, která jsou zřejmá.

Poctivě si musíme přiznat i negativa a není jich zrovna málo, např.:
1) není zdarma po dědovi,Big Grin
2) ...
Poctivě si musíme přiznat i negativa a není jich zrovna málo, např.:

1) není zdarma po dědovi,Big Grin
2) mám tak 2x rámečků (nebo je to pozitivum)
3)skladuji více nastavků
4)je tam více spodních louček na matečníky
5)......
6)...... atd

Typ ůlu medu nepotí jen včelař (častečně),snůškové podmínky a počasí.

Ať se daří Zdeněk
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
Referenční URL's