Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Optimal - proč a jak
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
plodiště 42x35 jeden pod a pak už jen medníky.žádná výměna v plodišti,ale co 3 roky přemect na mezistěny do nového ůlu a jedu znova.Zatím spokojenost a bez práce.
Ještě bych měl jednu takovou otázku ohledně té výšky rámku.
Odpovědi na tuto otázku, by mi opravdu hodně pomohly v rozhodování.
Jak je to u rámků 39x24, když je plodiště o dvou takto vysokých nástavcích?
Jakou celkovou výšku včely využijí pro plodování u takto, cca 48cm vysokého plodiště, pro plodové hnízdo?
Využijí celou výšku 48cm pro plod nebo tam dělají také nějaké zásobní věnce medu?
Je to ale otázka na ty, kteří včelaří ve 39x24.
Nikoho tady v okolí na této míře nemám, proto se musím zeptat Vás tady.
Tohle závisí přece od síly včelstva někdo bude přísahat na jednonastavkove plodiste svobcasnym prevesenim plodu do medniku, jiný na dvounastavkove plodiste. Když se Josef Nymsa zeptal včel ty mu ukázaly výšku plodiste okolo 70 cm což muže potvrdit Milan Havelka kdy jeho vcely mají plodiste s přehledem 3 nastavky 39x24 nebo dva 39x35. Uvědomte si ze plodiste není jen místo kam matka klade vajíčka a kde vychovávají plod. Ukladaji zde i pyl mají zde prostory na své orientační tanecky a jde sem i silná narazova snůška a když je plodiste malé matka velmi rychle nemá kde klást a mate zaděláno na rojení. A kvůli par kilogramum zásob medu v plodišti které by se fakt neměly vytáčet ho zmenšovat je jen hladovost včelaře a ta má na svědomí skoro tolik včelstev jako roztoc.
Ja som to počítal tak , že ak rátam len plod , tak najsilnejším včelstvám stačí na plod 1x jumbo +2/3 nadstavok , prerátajte si to na svoje miery ,ale u mňa to stačí .Akurát to nechcem tak Langstroty čo mám prerobím na 3/4 nadstavky , chcem jednu mieru .A tam budú musieť 2nadstavky pre plod stačiť .Zásoby v medníku nikdy nevyberiem všetky takže to čo tu píšete že plodisko má byť rozťahané na 70cm aby tam boli zásoby sa mi nejak nezdá .Ale možno robím aj niečo zle .Doteraz sa mi zdalo že plod včely držia pri pohľade z profilu , zhruba do kruhu vždy a sem tam to vytlačia do konca rámika , takže už to kruh nie je . Ale 70cm hore som nevidel ešte .
Pavelno neviem prečo špekuľuješ a hľadáš nejakú ideálnu veľkosť plodiska.Prečo sa vlastne nedržíš toho čo máš.Vied miera 39x30 mi príde pre plodisko ideálna a ak vieš o tom že plodisko matke nestačí,tak prečo neponechávaš matke ešte priestor v jednom NN nad plodiskom celoročne.Bol by to krmný nadstavok alebo určitá podoba MK kde by končil pretlak plodu z nadstavku vysokého a máš po probléme.
No ja abych pravdu rekl,si uz ani neumim predstavit plodiste min nez 3 nastavky 39x24,protoze je v nem sposta zasob,pylu,plodu a nechat jenom 2 nastavky znamenalo kontrolovat tyden co tyden rojovku.Zkusenosti i okolnich kolegu,bo u nas se zase jina mira nez 39x24 vyskytuje ojedinele,obcas 39x30,ale i tam jsou plodiste 2 bedny,tj opet vyska 60 cm.
No ja týždeň čo týždeň kontrolujem rojovku , to je výhoda dadantu , že sa to na veľkom rámiku robí ľahšie Big Grin .Končím s tým . Jedna miera v celom úli ,alebo viacej beden rovnakej miery pre plodisko aspoň . Dadant je asi len pre buckfast ,aby štartovala viacej fast .
(26.12.2017 11:42)pavelno napsal(a): [ -> ]Ještě bych měl jednu takovou otázku ohledně té výšky rámku.
Odpovědi na tuto otázku, by mi opravdu hodně pomohly v rozhodování.
Jak je to u rámků 39x24, když je plodiště o dvou takto vysokých nástavcích?
Jakou celkovou výšku včely využijí pro plodování u takto, cca 48cm vysokého plodiště, pro plodové hnízdo?
Využijí celou výšku 48cm pro plod nebo tam dělají také nějaké zásobní věnce medu?
Je to ale otázka na ty, kteří včelaří ve 39x24.
Nikoho tady v okolí na této míře nemám, proto se musím zeptat Vás tady.

Myslim, ze na to nemuze existovat univerzalni odpoved.
Ze zalezi hlavne na genetice, pak na vnejsich podminkach a nakonec na potrebach ci pranich vcelare.
Poradi poslednich dvou podminek by mozna slo v ramci vetsiny naseho uzemi (CR) prohodit.

Mel jsem 4 roky paralelne plodiste ve dvou verzich: single a double, 39x24 o 10 ramcich.
Doubly jsem loni zrusil.
(25.12.2017 19:40)Jiří Šilhán napsal(a): [ -> ]42x17 --> 42x35 je řešení, kdy dáš dva nízké nástavky na sebe a uděláš jeden velký. Tzn, vše vyšší, nebo nižší už naráží na nekompatibilitu nástavků. Vím, o čem mluvím. Mám 42x30 a ten vymezovací 13 cm nástavek je další zbytečnost navíc, kterou na nic jiného nevyužiješ. Proto řeším, zda zkusit 42x35, nebo jít pouze do nízkých. Jiná výška je jen zmar práce.
Tých podiskových 42/35 za pokus rozhodne stojí. Ak chce včelár na vlastné oči vidieť ukážkové plodiskové rámiky, tak na tomto rámiku to bežne uvidí a pochopí, že fakt asi takýto rámik je pre dadant plodisko predurčený. Nepriamo to potvrdzuje i správanie matky, ktorá takéto plásty len veľmi nerada opúšťa. Ak treba, nie je problém nájsť matku a nahliadnutím na pár plodiskových plátov sa získa celom pravdivý obraz o tom, ako na tom včelstvo stojí. Tá "kompatibilita" s nízkymi Optimal rámikmi túto voľbu len umocňuje. Ba doporučujem i iným Optimal NN včelárom to vyskúšať. Ak nič iného, tak to bude aspoň zmena pre spestrenie naučených automatizmov pri NN rošádach. Naviac začlenenie takéhoto plodiska do zostavy otvára ďalšie možnosti určitých variácií, ktorými sa dá systém pružne prispôsobiť individuálnym znáškovým a klimatickým podmienkam. Možnosťou je používanie podstaveného NN a ten nemusí byť fixne celoročne. V chladnejších a vyšších teritóriách prospeje jeho poloha pod plodiskom na zimovanie a aspoň na jar. Pritom v plodisku vôbec nemusí byť optimalových 11 rámikov. Menší počet sa určite osvedčí zase v zmienených vyšších, chladnejších polohách, kde plocha 8. plodiskových rámikov je dostačujúca. Kedysi som to skúšal s NN zostavami, ale ani raz som o správnosti počinu - prechodu na vysoké plodisko- nezapochyboval...
42x35 + 42x17 mám cez 10 rokov..prekúsal som sa za toto obdobie cez rôzne variácie obmien diela v tomto systéme až k zostave nizke dno+nízky nadstavok spolu pevne spojené s podstavcom a na tom plodisko 10x42x35 pripevnené pántami ktoré umožnujú odklopenie plodiska jenou rukou..spodný nádstavok je prázdny celý rok,len podla potreby don vkladám,cesto,plodiskoveý rámik na vyčistenie(sikmo tam vojde),kŕmidlo,pri rušení medníkov koncom leta aj medníkové plásty so zvyskami sladiny,výrezy zo stavebných rámikov so zvyškami medu atď..včely donho nezvyknú stavat divočinu,nakoľko majú v plodisku dosť stavebných rámikov..Každému vyhovuje niečo iné,pre mna je toto top riešenie..nekočujem,ale nieje problém to takto upevniť aj na kočovných prívesoch typu kolomý a pod..
Přátelé, toto vlákno se jmenuje Optimál - proč a jak. Lituji začínající včelaře, kteří se chtějí něco dovědět. Po přečtení dvou třech stránek, se z fóra odpojí, protože vlákna se již stávají nepřehledná a to co hledají stejně nenajdou.
Zase se projevuje nátura českého včelaře. Dva včelaři, čtyři názory. Já včelařím nejlépe, kdo tak nevčelaří je v.l. Omlouvám se těm, kteří respektují názor druhých.
Diskusia o Dadante bola presunutá do správneho vlákna
hledám optimální cestu s Optimalem

[Obrázky: ly2018.jpg] [Obrázky: ly20181.jpg] [Obrázky: ly20182.jpg]
Honzo, ty nízká chovná dna máš k čemu? Mám pocit, že jsou podle plánků, které jsem tady na VF kdysi zveřejnil. Po roce používání jsem je zrušil, ta střední příčka jy špatně, včely si o ni otírají pyl. Zrušil jsem ji. Původně jsem plánoval na dně chvat dva oddělky, došel jsem k tomu, že více jednotek na společném základu se blbě obsluhuje. Takže jeden oddělek, jedno dno. A bez příčky. Někde jsem na VF dal výkresy nové verze, ta je osvědčená a bez problémů už několik let.
Jo, je to podle tvého plánku. Třeba to taky za rok zruším ?. Zatím jsem choval oddělky v bednách s dřevotřísky, ve kterých jsem si přivezl první včely od Rosti Peška. K tomu jsem přidal nízké půlené nezasíťované dna a půlený NN. Ty mě fungujů, tak zkusím tyto nové. K tomu přidám pro letošek vyšší plodiště, ať se mám čím bavit ?
Tady jsou nové plány a trochu moudra k němu.

Původní dno s příčkou jsem plánoval pro současný chov dvou oddělků v klasickém nástavku a následným přeložením jednoho z nich do samostatného úlu. Jeden tedy zůstal na nízkém dnu, ale mezera mezi příčkou a rámkem vycházela tak nešťastně, že fungovala jako nežádoucí pylochyt. Proto jsem udělal úpravu, odstranil příčku a štěrbinové česno nahradil očky. Očka jsem vybavil plastovou klapkou (viz. foto), kterou v případě potřeby zavřu, nebo jen přivřu (klidně na jednu včelu). Očkový uzávěr (malý, 50mm) je na toto pořád velký, tak jsem to vyřešil takto, nebo lze použít zátku do očka. Na dno dám nástavek a v krajní části vytvořím oddělek ( 2 r. s plodem, 2 r. se zásobami-pyl+med, a 1 souš s vodou. Celé to uzavřu ze strany volného prostoru rámkem, který má místo vosku výplň ze styroduru (obdoba Blinovy přepážky). Tímto jsem potlačil původní myšlenku dvou oddělků na jednom společném dnu. Styrodur napomáhá udržet teplotní pohodu a díky tomu, že mezi nástavkem a rámkem (a dnem) je klasická mezera jako kolem běžného rámku, včely mají možnost volného pohybu a nemají potřebu styrodur vykusovat. Jak včelstvo sílí, přidávám souše nebo mezistěny a přepážku postupně takto vytlačuji do stále se menšícího volného prostoru. Jakmile včelstvo dostatečně zesílí, přepážku zcela odstraním a doplním poslední rámek. V této fázi mám oddělek v síle jednoho nástavku. A dále rozšířím o celý nástavek se soušemi/mezistěnami a pokračuji dle kondice včelstva. Trochu nepříjemnost je, že není vidět do podmetu, takže neznám množství zimních mrtvolek a případnou stavbu do podmetu. Zasíťování + podložka mi umožňuje klasicky monitorovat spad a podle měli sledovat situaci ve včelstvu.
Zimoval jsem včelstva o min. síle 2 NN, rezervní oddělky ne, protože oddělky založené v květnu vždy zesílili do potřebné síly. Produkční včelstva jsem na tomto dnu nezimoval, neměl jsem k tomu důvod.
Dno využívám k chovu oddělků, do zimy jdou v síle 2 NN, po jarních prohlídkách překládám na klasické dno Optimal. Původní myšlenka chovu dvou oddělků na jednom dnu v jednom nástavku s příčkou se mi neosvědčila, při manipulaci s jedním oddělkem druhý překážel. Např. jsem jeden přeložil do nového úlu a díky druhému oddělku jsem z původního nástavku nemohl smést včely, které zůstaly v původním prostoru. Toto společné chování více jednotek ve společné bedně platí obecně, např. sdružené oplodňáčky mají stejnou nevýhodu. Takže raději investuji do samostatných plemenáčů, oplodňáčků atd. a pracuji s větším komfortem.

[attachment=5082]
Třeba ty příčky za rok vyřežuWink
Ale abych si nedělal jen srandičkyWink. Velké díky Honzo za poznatky i další plánek. Zatím se s oddělkama popasuju na půlených dnech. Jak jsem psal, jsem vycvičený z Rosťových bedýnek. Jednoduché nízké dna taky používám jako mezistupeň mezi půlenýma klasickým optimalovým. Zatím jsou to jen takové domácí, ze čtyř latí a sololitu. Na lepší si musí včelky vydělat, nemůžu šidit kozy nebo slepice Smile.
Samotná praxe u mě vypadá trochu jinak, založím oddělek do plemenáče, přidám již vylíhnutou a označenou matku přes umělý matečník z mezistěny. Po spáření a rozkladení překládám na výše uvedené nízké dno a rozšiřuji podle postupu, co jsem k tomu dnu psal. Dále rozšiřuji dle situace na 2-3 NN a na nízkém dnu zimuji. Při následné jarní prohlídce překládám na klasické vysoké dno a už pracuji s běžným včelstvem.
Při pročítání fóra jsem našel tohle:

(01.08.2012 22:51)ing. Rostislav Pešek napsal(a): [ -> ]Mřížku vkládáme bezprostředně při otáčení nástavků (zimujeme na 3) někdy kolem 20.4. Prostě vrchní nástavek se zbytky cukru a plodem na dno (to samozřejmě při té příležitosti vyčistit), do něj rovnou 2 stavební rámky jako 3. a 8. rámek, prostřední zůstává tam, kde byl. Do něj samozřejmě min. 2 mezistěny, položit mřížku a dát původně nejspodnější nástavek. Do něj 1 - 2 rámky s plodem, další 2 mezistěny.
S polohou mřížky už pak celou sezónu nehýbeme, zůstává stále na 2. nástavku.
.......
Samozřejmě, dokud to jde a včelstva nejsou příliš rozvinutá se další mezistěny přidávají i pod mřížku náhradou za plod, což samozřejmě dává matce další prostor. No a po slunovratu už výkon matky klesá, takže další prostor víceméně nepotřebuje.
Doposud, do cca 26 - ti letech takovéhoto způsobu jsem nepozoroval, že by snad
plodiště složené ze dvou NN 42 x 17 bylo malé.
.......
iRP

Zajímalo by mě, jestli někdo podle toho v Optimalu včelaříte, v plodišti jen o dvou nástavcích Undecided
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
Referenční URL's