Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Optimal - proč a jak
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
(02.03.2012 10:49)alesjochman napsal(a): [ -> ]Pánové, kolik je potřeba nástavků na Optimaly, v prvním roce? Chci koupit 2-3 úly do začátku. Mám kupovat hned po 6ti nástavkách? Nebo stačí třeba po 3-4? A v červnu si to pak třeba dokoupit několik nástavků do zásoby, nebo jak?
Díky Aleš

Pokud to budou letošní oddělky, měly by stačit 3 nástavky.
Pokud to budou přezimovaná včelstva, tak už to stačit nebude, i kdyby si měly postavit celé dílo, to už bude potřeba myslím alespoň 5 nástavků.
Většina výrobců úlů v létě včelaří, takže dokoupit v červnu nástavky nemusí být tak jednoduché.

Ono teď začít objednávat nemusí být tak jednoduché. Tedy objednat možná ano, ale dostat zboží včas, nemusí být jisté.
(11.03.2012 20:47)Radek Krušina napsal(a): [ -> ]i kdyby si měly postavit celé dílo, to už bude potřeba myslím alespoň 5 nástavků.

Safra Radku, teď jste mě vyděsil! Kolik šanujete, že bude zapotřebí nástavků, když si budou muset postavit kompletní dílo bez použití mezistěn? (Loňské oddělky zazimované na dvou nástavcích?)
Já jsem právě své dva předloňké oddělky zazimované na 2 nástavcích optimal vloni dostal na 6 nástavků optimal, z toho byla asi 1 třetina mezistěn, zbytek stavební rámky, nechal jsem jim ještě 5 plástů 39 x 24, ty budu vyndávat až teď na jaře.
Ale tak cca 5 až 8 rámků buď nevystavěly, nebo jen částečně.
5 nástavků by zřejmě stačilo.
dobrý den,
přecházím z míry 39x24 na optimal. vyrobil jsem první nástavek dle originálního návodu a zakoupil první sadu přířezů na hoffman rámky 42x17. oproti originálu (37mm) jsou ale boční loučky široké jen 34,5 mm, a do optimal nástavku jich tedy narovnám 12 a ještě zbyde cca 20mm. jsem v rozpacích, jestli tento druh rámků vůbec používat, první nástavek už mám osazený mezistěnami a přidat ho musím, ale co dál? mám shánět přířezy s originální šířkou bočních louček ?
Pořídil bych si rámky odpovídající originál Optimalu. Časem by to mohlo dělat potíže (tvorba a prodej oddělků, převěšování ...) Mám pár rámků, na kterých jsem si přivezl oddělky, rozměrově odpovídají Optimalům, ale nejsou hoffmanny, ale s mezerníky (kvůli vyfukování včel při medobraní). V kompletně vystrojeném úle takovými rámky nejspíš nebude problém, v kombinaci s hoffmanny to nedělá dobrotu, už se těším, až je z úlů odstraním.
(04.05.2012 10:31)tata napsal(a): [ -> ]dobrý den,
přecházím z míry 39x24 na optimal. vyrobil jsem první nástavek dle originálního návodu a zakoupil první sadu přířezů na hoffman rámky 42x17. oproti originálu (37mm) jsou ale boční loučky široké jen 34,5 mm, a do optimal nástavku jich tedy narovnám 12 a ještě zbyde cca 20mm. jsem v rozpacích, jestli tento druh rámků vůbec používat, první nástavek už mám osazený mezistěnami a přidat ho musím, ale co dál? mám shánět přířezy s originální šířkou bočních louček ?

Dejte jich do nástavku normálně 11 a nechte mezi nimi malé mezerky a včelky je zanesou propolisem a časem tak boční loučky nakynou na standardní šíři...
Pokud startovací sada rámků není moc veliká, pořídil bych raději rámky originálních rozměrů. Je to řešitelné, ale pořád je to polovičaté řešení, které přináší více potíží než užitku.
děkuji za informace, po tel. rozhovoru s p.kotrlou jsem se již rozhodl a objednal u něj originální přířezy.
(04.05.2012 10:31)tata napsal(a): [ -> ]... a zakoupil první sadu přířezů na hoffman rámky 42x17. oproti originálu (37mm) jsou ale boční loučky široké jen 34,5 mm...

To jste zakoupil nešťastně. Doporučuju se pokusit vrátit dodavateli a požádat o výměnu za jiné zboží (buď už skutečné rámky OPTIMAL, nebo něco jiného, co upotřebíte) - pokud toho je víc. Je-li jich jen pár kusů, tak je asi oželíte. Wink
Příště bych se doporučoval poohlédnout jinde. Výrobci úlů a doplňků pro OPTIMALy jsou uvedeni na stránkách www.OptimalKlub.cz. Osobně beru rámky od pana Kotrly a zbytek od Tondy Váhaly. A se vším jsem hoodně spokojen. Big Grin
s panem kotrlou už jsem mluvil, protože i na něj se prodávající odkazovala (ptal jsem se, kde přířezy nakoupila a řekla mi, že u sedláčka a u něj). ten to vyloučil a už jsem si objednal další přířezy u něj. těch neoriginálních bylo naštěstí jen 30, 12 už mám osazeno, zbytek zkusím vrátit...
ještě prosím o jednu věc. vnitřní prostor optimalu je 435x435. pokud vezmu 11x čistou míru 37, dostanu součet 407. rozdíl je 28mm ! to znamená rozdělit rámky s mezerami 2,54mm, což se mi zdá strašně moc. něco samozřejmě nabyde propolisem a voskem, ale opravdu to je takto uvažované ? mám zatím vyrobený pouze 1 nástavek, ale rozpracované další a chci mít jistotu, že nedělám něco špatně.
Vše je v pořádku Wink Ta rezerva je proto, aby se s tím dobře včelařilo a taky proto, že časem trošku nabudou i ty boční loučky rámku.
Praxe je taková, že po případném zásahu vždy rozpěrákem z každé strany zapáčím o stěnu nástavku a tím stisknu rámky k sobě a dostanu je tak na střed nástavku. Ta mezera je pak praktická i příště - pro vytahování, uvolňování či pohyb rámků.
Spočítaných 28mm je na každou stranu 14mm a to není moc. Časem to včelky zapropolisují a bude to pod 10mm na každé straně, nebo i méně a pak (pokud to dobře "protmelí") už má člověk pocit, že se do nich skoro nemůže dostat. Big Grin
Dobrý den, taky řeším dilema mám 4x lang 159. to jsem vybral jen kvůli ceně od Metelů, ale to provedení se mi moc nelíbí a navíc po pročítání stránek optimal klubu se mi zalíbil a zdá lepší úl Optimal. Tak teď nevím, chci si udělat dva oddělky a přemýšlím, že bych je dal na optimaly 42x17 a postupně předělal i ty čtvery na optimály. Když jsem vyděl fotky úlů pana Kotrly tak jsem nadšen jeho prací, ale na druhou stranu Nevím jestli má smysl přecházet s langu na optimál. zas mi přijde že o včelaření v optimálu se dá sehnat více informací. děkuji za názor. s pozdravem MIlan
Můj názor: je zcela zbytečné měnit Langstroth na Optimal, je zbytečné dělat úpravy obdelníku na čtverec Huh . Jednou jsi se rozhodl pro Langa, tak zkus včelařit v něm. Pokud Ti nevyhovuje samotná 159, kombinuj jí s vyšším rámkem do plodiště. Jen se neunáhli v rozhodnutí! Mohl bys litovat!
Asi máš pravdu
Včelaření by mělo být v O i L v zásadě stejné. O porovnání těchto úlů bylo napsáno mnohé, i zde je přímo na to zaměřená diskuse. Viz můj příspěvek v ní, kde přidávám pár myšlenek. Rozdíly mezi O a L jsou méně podstatné detaily a záleží na úvaze každého včelaře (včem vidí racionální pozitiva), včelám to je jedno.

Jesli máš už L a v nich včely, pak v nich zůstaň. Časem najdeš argumenty proč jsou lepší než O Big Grin Pokud jsou prázdné, asi je jednoduše můžeš ještě střelit a pořídit O.

Pokud se Ti líbí O od Kotrly, tak to jsi asi ještě neviděl řemeslné spracování Tondy Váhaly Wink Vřele doporučuju (oba znám, beru jejich některé výrobky - od Kotrly jen to, co Váhala nedělá). Za stejnou cenu to má vymazlené až k nábytkové kvalitě Big Grin (mimochodem dělá i Langy, 39-ky, aj. míry).
(04.05.2012 17:13)metabou napsal(a): [ -> ]Dobrý den, taky řeším dilema mám 4x lang 159. to jsem vybral jen kvůli ceně od Metelů, ale to provedení se mi moc nelíbí a navíc po pročítání stránek optimal klubu se mi zalíbil a zdá lepší úl Optimal. Tak teď nevím, chci si udělat dva oddělky a přemýšlím, že bych je dal na optimaly 42x17 a postupně předělal i ty čtvery na optimály. Když jsem vyděl fotky úlů pana Kotrly tak jsem nadšen jeho prací, ale na druhou stranu Nevím jestli má smysl přecházet s langu na optimál. zas mi přijde že o včelaření v optimálu se dá sehnat více informací. děkuji za názor. s pozdravem MIlan

Kolego, kolego už zase to tvé dilema. Proč připravuješ ostatní o čas, vždyť už jsi to tady řešil přes zimu.
Moje rada a doufám, že k tvé osobě už poslední. Zruš, rozšlapej nebo spal - prostě už konečně se k tomu postav a utrácej za nový úly. Za rok nezapomeň zase sem napsat jak jsou tvoje včely spokojený v novém a hlavně českém úlu Optimal před cizákem Lang. Jistě budou spokojenější, že máš více informací, a tvé zásahy budou proto ku prospěchu oproti včelaření v Langstrothu bez informací.
Kolego informací je nepřeberné množství, stačí jen aktivní hledání.

Snad už si mé rady vezmeš k srdci a postavíš se k řešení správně.

S pozdravem a držím ti palce ať už si spokojenější a o trošku peněz chudší.
Není mi jasné, jak se mohou informace, návody a metodiky k Optimalu lišit od Langa 2/3. Jediné co je třeba přeskočit, je věta o otáčení nsátavku Optimalu o 90stupňů. Pokud vím, tak ji jednou zmínil Ing. Čermák, když popsal, jak si pomáhá při chovu matek - horní nástavek poootáčí,m aby pracoval s rámkem pohodlně. Ale pohodlná práce je vždy když jsou rámky rovnoběžně s rameny, u Studené stavby prostě musím stát bokem k úlu. A Optimál i Lang je na studenou.

Co se týká provedení - mám vždy to co si zaplatím, pokud kupuji to nejlevnější, je to nejlevněšjí, pokud si objednám úl u u truhláře, můžu mít vychytaný každý úl.

A pak zjistím, že jediné podstatné jsou včely v úlu a včelař vedle úlu.

Takže bez změny rámkové míry udělám určitě dvakrát víc oddělků, než když si budu komplikovat včelaření i život.
Ahojte, jsem začátečník a taky se rozhoduji jako jmenovec jestli L 159 nebo O 42x17. jen se zeptám je lepší čtverec nebo obdelník? do optimálu se vejde 11rámků neni to lepší než 10 do Langu? a co bude pro mě jako začátečníka lepší kolem mam včelaře s oběma r.m.
dik mejla
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
Referenční URL's