Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Optimal - proč a jak
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
A což takhle nechat včelám zjara plodiště na třech nástavcích?
Tedy jako první zásah po zimě by bylo otočení tří nástavků "na hlavu," na ně by přišla mateří mřížka a na ní nový nástavek souší se dvěma plodovými plásty.
No a v polovině kvetení řepky odebrat plodové plásty na oddělky a mřížku dát na druhý plodištní nástavek.
Tak už by se snad před rojením ukočírovat daly, ne?
Moje odpověď je spíše otázkou na zkušenější Otimalisty, jestli by se to takhle dalo udělat, sám Optimal nemám.
V podstatě přemýšlím, proč vymíšlíte vymyšlené a hlavně osvědčené. Podívejte se do metodiky podle Květoše Čermáka, vyšla v MV 3/2013 a nyní v knize Včelařství, svazek I. . Tam je metodika pro Optimal detailně zpracovaná, funguje perfektně.
Včelaření na dvou nástavcích s mřížkou je velmi jednoduché a velmi efektivní, co se týká poměru času práce na včelnici a výnosu, sám ho u části včelstev používám. Jen včelař pracuje jen s mírně silnými včelstvy, nikoli supersilnými. V USA, Kanadě a Austráli tak jede většina včelstev. U nás může být problém u většiny linií, protože se šlechtí na supersílu. I ty "máloplodé" Vigorky už nejsou tam máloplodé, jak bývaly. Wink
Když vezmu že mám 12r 45*30 a je to skoro 100% v pohodě z hlediska přelezení matyk nahoru, tak dva nízké nástavky jsou víc než srovnatelný ekvivalent. Pokud bude vyšší dno na trubčinu.

Když se udrží plod v tak "malém"prostoru u dadantu "dobrovolně", tak pod mřížkou by měl taky stačit. Smile
Pokud ji někdo chce mít, navíc v podletí a brzy z jara může mít 3NN protože tam je zbytečná.
Když vezmu že mám 12r 45*30 a je to skoro 100% v pohodě z hlediska přelezení matyk nahoru, tak dva nízké nástavky jsou víc než srovnatelný ekvivalent.


KAJI To je apsolutní blbost. Pokud jsou všechny nástavky nízké ,matka ti jde okamžitě nahoru a když není snůška tak až pod víko. U dadantu se matka drží dole proto že miluje velký rámek. Proto nejde do medníku proto že se nízkých nástavků štítí a miluje velký rámek. Pokud jsou všechny nástavky nízké, nemá na výběr a tak kašle na pravidla a tlačí se do medníku. Proto Rosťa Pešek musí dávat mřížku a já ne.
Nízkonástavkové včelaření nešetří práci ale přidělává ji,a v drsných podmínkách včelám škodí. Je to dobře vymyšlený členitý chladič. Za tím si po 35 letech včelaření stojím.
Tady se, alespoň myslím, řeší nad kolik NN dát mřížku.
Teď nevím, jestli to napíšu správně, ale kdysi jsem četl, že jako mateří mřížka snad i funguje nástavek (nástavky) položený na ostatní nástavky pootočený vůči těm pod ním o 90 stupňů.
Tedy asi myšleno, bude-li plodiště na studenou stavbu, dají se medníky nebo jen ten první na stavbu teplou nebo naopak, nevím.
Optimal čtvercový je, takže by to u něj snad šlo použít, jenom nevím, jestli to, co tady píšu nemělo spojitost s něčím jiným.
Případně mě opravte.
(08.04.2016 11:40)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Když vezmu že mám 12r 45*30 a je to skoro 100% v pohodě z hlediska přelezení matyk nahoru, tak dva nízké nástavky jsou víc než srovnatelný ekvivalent.

Nízkonástavkové včelaření nešetří práci ale přidělává ji,a v drsných podmínkách včelám škodí. Je to dobře vymyšlený členitý chladič. Za tím si po 35 letech včelaření stojím.

Váš názor Vám samozřejmě nevyvracím, každopádně Vám nechci dávat "palec dolů", tak svůj nesouhlas s Vaším příspěvkem píši takto. Určitě není pravda, že to přidělává práci navíc (když nepočítám drátkování rámků...). To že občas vytáhnu nějaký ten rámek, tak jen abych nezapomněl, jak vypadá plodový plástBig Grin. Dále bych neřekl, že není vhodné do drsných podmínek, ono jsou jen nějaké jiné úlové systémy vhodnější. Navíc, co je vlastně vhodnější?Dodgy Mít o 5 Kg medu více nebo např. zkrátit "údržbu" včelstva na polovinu? Já si vybral tu druhou variantu...
No Zděnku....teď se ukaž, co sis s 340ti včelstvy vybral....?Big GrinBig GrinBig Grin A jestli jednou řekneš, že nemáš kvůli včelám čas, tak ti ty pětatřicítky zruším a jedeš jen v medníkách.....Big Grin
Metodika Rosti Peška funguje výborně i u nás u Dyje. Ověřeno absolutním začátečníkem tři roky ( kromě vyfukování, já ten počet včel, co mám, vyfůknu aj hubů Big Grin Big Grin ). Metodika RP je jiná než u K.Čermáka, a tomu ta jeho taky funguje. Ono je asi nejdůležitější před nějakým zásahem vědět, co jím chci docílit. Kolega 3 km od nás včelaří na NN, bez mřížky, má na úlu jednou tolik bedýnek a funguje mu to výborně.
Takže 1j1j1j - na půl včelstev dej mřížku na 2NN, u druhé půlky na 3NN a uvidíš. Třetí polovinů bez mřížky už bych to nekomplikoval Big Grin.
(08.04.2016 8:12)1j1j1j napsal(a): [ -> ]No tak to jsem z toho tedy docela dost na rozpacích.
Přečetl jsem si tady všechny Rosťovi příspěvky a jeho styl včelaření na mě zapůsobil tak, že není nic jednoduššího - prostě koncert.
A někdo píšete, že i tři nástavky jsou akorát.
Moje optimální představa byla na plodiště jen ty dva nástavky.
Člověk odstraní mřížku a je v podstatě v půlce plodiště. Se třemi nástavky už se mi to moc nezamlouvá.
Prošel jsem si podobnou zkušeností, že plodiště bylo o třech NN (ale jiné míry) a to přehrabování při hledání plodových rámků v plodišti bylo utrpení.
Někde byl třetí nástavek jen samý med, jinde namíchaný plod, ale s většinou s medu, ale málokde jen plod.
Ten byl hlavně ve druhém nástavku, takže jsem z plodiště musel stejně vždy sundávat i ten třetí nástavek.
Od Optimalu jsem si sliboval, že to takto nebude muset být, takže teď tedy nevím.

Neviem, či Ti pomôže. Skúsim moju skúsenosť. Začínal som s "optimalom" asi pred 8 rokmi. Hlavne pre to, aby som sa zbavil mriežky a nižšej hmotnosti medníkov. Prvý rok som však mriežku dával - hlúpi zvyk. Tongue
Samozrejme, záleží na tom, kde včeláriš, aké výkonné máš matky, aké sú znáškové pomery, .... Pri tomto spôsobe je ale potrebné zmeniť celé myslenie a nebáť sa chovať silné včelstvá. poznám to zo svojej vlastnej skúsenosti, dusil som včelstvá na dvoch NN, nasledujúci rok na troch NN. Ale prečo? Lebo som chcel mať plod pokope a med pekne v medníkoch. Skutočne to nejde bez mriežky??? IDE. Od včasnej jari pripravujem včelstvá na to, že 1,2 a 3 NN je ich plodisko. Optimaly sa mi neosvedčili, spravil som preto úle len na 10 rámikov. Krajné sú vždy krycie a vedľa nich stavebné z oboch strán. Čo je v prvých troch NN to je ich, nikdy im z toho neberiem, hoci na konci sezóny majú v treťom tak polovicu nadstavku medu (výnimka je len melicitóza, čo tu nemávam tak často) Na vrchole sezóny matka zaploduje dva tri rámiky aj vyššie, neriešim to , pri odbere medu ich bud preložím nižšie ak je kde, alebo idú do odložencov. Postupujem takto asi 5 sezónu a včelstvá sú rok čo rok silnejšie. Napríklad teraz mám v niektorých po 25 rámikov plodu, čo som dosiaľ nikdy nemal. Cesta je ale správna ( na Milana Havelku sa však ešte nechytám Tongue ) Stále však vychytávam muchy. To, že to nejde na horách??? Mno spočiatku som si myslel, že to nepôjde ani u mňa.
Zamysli sa však. Keď vidíš, že u jedného včelára to ide, kde je chyba? Je toho veľa ako, kedy čo robiť, aby včelstvá boli skutočne na 5-6-7 NN. Univerzálna rada jednoducho nie je.
(08.04.2016 22:56)Josef K napsal(a): [ -> ]Teď nevím, jestli to napíšu správně, ale kdysi jsem četl, že jako mateří mřížka snad i funguje nástavek (nástavky) položený na ostatní nástavky pootočený vůči těm pod ním o 90 stupňů.
Tedy asi myšleno, bude-li plodiště na studenou stavbu, dají se medníky nebo jen ten první na stavbu teplou nebo naopak, nevím.
Optimal čtvercový je, takže by to u něj snad šlo použít, jenom nevím, jestli to, co tady píšu nemělo spojitost s něčím jiným.
Případně mě opravte.

V Optimalu jsem nikdy nevčelařil, ale tuto informaci jsem kdysy měl z přednášek taky a testoval jsem úspěšnost. Jsem to tři sezóny testoval (dole 2x nástavek s rámkem 39x24 teplá stavba - nahoře nástavky Lang 2/3 - studená stavba) - vycházelo mi to s úspěšností na 50-70% (podle roku - přínosnější rok na první jarní snůšku vyšší úspěšnost) a to nahoře bylo panenské dílo stejně nejspodnější nástavek matka atakovala - aspoň tři rámky a trubčí buňky. Záleží i na používání/nepoužívání oček a další faktory.
U mě to tedy nebylo v testování doporučení na 100%!
(07.04.2016 21:00)milan.hula napsal(a): [ -> ]...jo, jo 3 nástavky pro plodiště jsou Optimální, jako 4 nástavek mezistěn (funguje jako mateří mřížka) a jako 5 nástavek souší ...a medík se už nosí...Big Grin

To chcete říct, že jim tam ten čtvrtý nástavek plný mezistěn vrznete jen tak bez nějakého převěšení plodu nebo alespoň prozebrování několika soušemi?
Když je teplo a pořádná snůška tak 2/3 Lg nástavek plný mezistěn vložený nad poslední nástavek s plodem silné včelstvo postaví a zaplní za týden v pohodě.
Jo, ve tvé nadmořské výšce to není problém, ale u nás v 560 m.n.m. to zas až tak pohádkové není, ani pro hodně silná včelstva.
U nás takovýto nástavek zafunguje jako téměř neprůchodná mateří mřížka a včely letí na větev.
Jo jo, kdyby to bylo všechno tak jednoduché.
U mě to zafunguje úplně stejně.
pro 1j1j1j:
když je silná několikadenní snůžka v květnu, tak jako 4 nástavek stačí mezistěnyRolleyes. Souše dávám po stranách a někdy poblíž středu vystavěný trubčí rámek do nástavku, kterým roztrhnu plodové těleso a vložím ho jako 2 odspodaShy. Vše dle osvědčené metodiky Ing. Čermáka... základ je mít otevřená 2 spodní očka, ostatní musí být zavřená...Cool
Prehadzoval som nádstavky a nejako sa mi nevidí pár vecí.
1. Nádstavok s najstarším dielom čo bol dolu sa dostal hore, ale bolo tam dosť trubčiny, nejako sa mi zdá, že včely váhajú s ukladaním zásob do trubčiny, ale možno nie je len skutočne silná znáška. Nepoužívam mriežku , nebude tá trubčina ťahať matku hore do najvyššieho nádstavku?
2. Časť plástov je zapropolisovaná na povrchu, tiež sa mi to javí ako problém.
3. v spodnom nádstavku bolo už často dosť peľu, tiež sa mi to nezdá, po týždni čo je na Top pozícii sa mi nezdá, že by toho peľu tam ubývalo.

Ak som správne pochopil, tak pri NN systéme sa prehadzujú nádstavky a a nepozerá sa , čo je v nich. Možno v tom som spravil chybuBig Grin
Andrej,to prehadzovanie nadstavkov je podľa môjho názoru riadna blbosť.Aby sa trojročné tmavé preplodované dielo ktoré prešlo fumigáciami počas troch sezón dostávalo na vrchnú pozíciu a ešte aby sme z takýchto plástov točili med,tak to je metodika podľa môjho názoru nie pre každého,určite nie pre mňa.Spodný nadstavok odoberám po prvých preletoch na vytopenie,peľu je v ňom vtedy minimum ,včieľ tiež a nahrádzam tento nadstavok mladým dielom z medníkov.Ak príde čas na rozšírenie plodiska,vo vrchných dvoch už je plod,takže žiadne veľké zámeny,len ten spodný nadstavok prehodím na vrchnú pozíciu,tie dva nadstavky v ktorých je plod zostávajú v pôvodnom zložení.Z pôvodného vrchného nadstavku v ktorom som mal ešte pred rozširovaním vložené SR,tak tieto vyberiem výmenou za medzisteny a preložím ich na prilákanie matky do nového vrchného nadstavku z mladým dielom,poprípade tam ešte vloží zo dve medzisteny. Do 10 dní mám nový nadstavok z mladým dielom celý rozplodovaný.Potom už pridávam medníky.Dúfam že sa tomu dá rozumieť.Smile
k trubčině.
Pokud bude mít matka a včely dost trubčiny dole tak je to nebude tolik táhnout nahoru. Pokud je jí málo, tak ji šetří pro matku a chystají ke kladení a nezanáší sladinou. Tak mi to kdysi přišlo.
Hlavně že takové zkušenosti jak popisuješ tvrdili včelaři, já ty problémy neměl.
Ale já měl zpočátku ve všech nástavcích z lakoty a nouze na 2. a 9. pozici stavební rámek.
A protože to včely normálně zanášely, byl vydrátkovaný atd, tak pak byly všude jak to kolovalo a nakonec z toho byla volná stavba, jelikož včely měly tolik trubčiny a trubců, že ze zoufalství stavěly ve stavebních rámcích dělničinu. Smile
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
Referenční URL's