Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Optimal - proč a jak
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
Dno sem nechal vyrobit podle dokumentace Smile jen mě tam zarazila ta velká plocha toho síta... těď bych měl ještě dotaz jestli je nutná mateří mřížka?? nebo jestlimůžu včelařit bez ní??
Tak sem si chtěl o víkendu připravit plato na úly ale nevim jak ho udělat dlouhý.... můžou bejt úly těsně u sebe nebo mezi nima mám nechat nějakou mezeru třeba 30 cm??
Je potřeba nechat nějakou manipulační mezeru, aby jsi mohl pohodlně pracovat s nástavky. Těch 30 cm je dostačující.
(28.03.2011 7:04)Lukáš Bašta napsal(a): [ -> ]Dno sem nechal vyrobit podle dokumentace Smile jen mě tam zarazila ta velká plocha toho síta... těď bych měl ještě dotaz jestli je nutná mateří mřížka?? nebo jestlimůžu včelařit bez ní??

To dno je v pohodě, hlavně nevymýšlej v tomto ohledu nějaké "zlepšováky", nebo úspory. Je to tzv. diagnostické dno a zmenšením plochy síta zkreslíš spad roztočů na podložku. My vyrábíme letos 15 kompletních Optimalů, samozřejmě ani to síto,není zadarmo, ale jedeme přesně dle nákresů ing. Čermáka. S mřížkou uvidíš. Jestli budeš letos množit, tak ji asi moc neužiješ. Nebo ji snadno dokoupíš.
Radek
vyskyt se mi tu problém výrobce (otec) se mi nechce dělat s rámkama hofman... můžu použít naormální rámky s mezerníkama?? Popř. má někdo výkres na takovej rámmek?? Snažil sem se k tomu nějak dopočítat z těch hofmanů.... ale nějak nejsem zběhlej v týdle včelí matice Sad

PS: ted sem si to zkoušek ještě i s načrtama a vychází mi šířka boční loučky 32mm je to správně nebo ne??
Šíře boční loučky klasického rámku Optimalu je 27-28mm. Když vezmeš vnitřní světlost nástavku Optimalu 435mm, pak 11rámků x 28mm = 308mm + 12mezer po 10mm, tj. 120mm. To je dohromady 428mm a zbývá 7mm jako vůle, což je na rámky s mezerníkama akorát.
ok a jaký máte kdo zkušenosti čim.. mezerníky nebo hofmany??
lukáš neviem čo chceš aby ti včelári napísali, optimál, Langstroth skoro celý svet ide na Hofmany, osobne aj ja mám s nimi dobrú skúsenosť ale tebe ich otec nechce robiť a ty chceš počuť že to ide aj s medzerníkmi...
IdeWink,
kľudne si také rámiky narob, včelári tak hromada včelárov lebo boli tak zvyknutí sú spokojní a dokonca si pochvalujú ....(používajú na odvíčkovanie nože a nie vidličky a pod!)
výhoda hofmanov je pri kočovaní, ak budeš včeláriť stabilne kašli na ne....Tongue
já se vlatně ani nevim pro co rozhodnout.. někdo řiká že hofmany sou lepší někdo řiká že mezerníky protože to včeli tolik neslepjej ale zase se musej přibíjet ty mezerníky. holt porste vyzkousim mezerniky a když nebudou vyhovovat tak zkusim hofmany. V čem sou teda lepší hofmanny než rámky s mezerníkem nebo naopak?? hledal sem tad na fŕu nějaký téma k tomudle ale nic sem nenašel. Asi to bude hodně záležet na každym komu se s čim lépe dělá.
hlavnú výhodu hofmanov som ti napísal - stabilita rámkov pri kočovaní,
pretože rámky ti stmelia viacej ako pri medzerníkochWink
Zdravím všechny včelaře a připojuji následující dotaz. Se včelařením budu (snad v nejbližších týdnech) teprve začínat a nemám tedy zatím žádné zkušenosti. Rozhodl jsem se pro úl Optimal 42x17 a můj dotaz, resp. vícero dotazů zní:
  1. kolik nástavků je možno na sebe maximálně naskládat - samozřejmě aby byly účelně včelami využity
  2. jak je to se zabezpečením stability úlů při silném větru? Je potřeba úly nějak zajistit proti převržení, nebo to úly "ustojí" díky vlastní hmotnosti?
  3. na jaký podstavec je vhodné úlovou sestavu postavit (dřevěná kulatina, cihly, tvárnice?) a jak vysoko od země by mělo být česno?
Děkuji předem za odpovědi.

long.burda...ještě upřesnění k předchozímu dotazu :

úly budou umístěny na volné ploše (zahradě), tedy vystaveny všem vlivům počasí....

...a ještě jeden dotaz : jaká by měla být minimální mezera mezi jednotlivými úly....
Vítám dalšího Optimalistu Smile Běžné včelstvo zimuje na 2-3 nástavcích a v plné sezóně lze počítal s 6 nástavky.
Úly není potřeba zajišťovat proti větru, stojí díky své hmotnosti. A pokud přijde vichřice typu Kyryl, tak žádné popruhy stejně nepomůžou. Na druhou stranu mám kamaráda, který má dna pomocí dřevěných hranolků přitáhnuté k nosné konstrukci a na víko dává dlaždici. Toto stanoviště je na volném prostranství a někdy tam může pěkně foukat.
Podstavce pod úly se řeší v samostatném tématu, zkus si ho pročíst. Mezery mezi úly stačí okolo 25-30 cm, jde jen o to, aby jsi pohodlně zvedl nástavky a nepřekážely vedlejší úly.
(20.05.2011 7:59)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]...Mezery mezi úly stačí okolo 25-30 cm, jde jen o to, aby jsi pohodlně zvedl nástavky a nepřekážely vedlejší úly.

Souhlasím se vším, co Honza napsal. Jen mezery bych udělal 10-15cm..

PS: Až chytneš (long.burdo) včelí horečku, každé volné místo nebude na škodu Smile.
Také je mám asi 15 cm od sebe. Sice by byla lepší větší mezera, ale místa na úly je vždycky málo Wink
Trochu laický dotaz naprostého začátečníka. Kam a jak se vkládá mateří mřížka. Musí být v nějakém samostatném rámečku (nástavku), nebo kam se vlastně vkládá. Díky moc.
někdo ji má v samostatném rámečku někdo ji pokládá přímo na rámečky
aha...pokud dobře rozumím, pokud chci mateří mřížkou oddělit např. 2. a 3. nástavek, tak na rámečky v 2. nástavku volně položím mateří mřížku a potom ustavím bez jakýchkoliv jiných úprav na 2. nástavek ten 3.
jj přesně tak
(09.06.2011 19:04)long.burda napsal(a): [ -> ]aha...pokud dobře rozumím, pokud chci mateří mřížkou oddělit např. 2. a 3. nástavek, tak na rámečky v 2. nástavku volně položím mateří mřížku a potom ustavím bez jakýchkoliv jiných úprav na 2. nástavek ten 3.

Lze to i takto, pak rozměr mřížky je 435 x 465 mm, kupuji v Ještědu. Má to ale jeden háček. Pokud položíš mřížku přímo na rámky, docela se Ti zmenší průlezná plocha. Dále Ti včely mřížku přitmelí k rámkům. Při dalším položení je to vše nutné pracné očistit, jinak ti může matka utéct nahoru. Při uvolňování zatmelené mřížky musíš použít rozpěrák a i trochu násilí, než se Ti jí podaří vyjmout. O nebezpečí poškození ani nemluvím. To ale jednoduše poznáš - matka opět v medníku. PLASTOVÉ MŘÍŽKY JSOU PODLE NAŠICH ZKUŠENOSTÍ NAPROSTO NEVHODNÉ!!!!! Vyplatí se doložit si na kovové a máš do smrti pokoj. My máme veškeré mřížky v dřevěných rámech tl. cca 10 mm. Z originální mřížky 435 x 465 mm je nutné 2 dráty odstřihnout. Jedna strana dřevěného rámu je široká 25 mm a druhá 35 mm. Drážka uprostřed rámu odpovídá tloušťce mřížky. Pokud to uděláš takto, je mřížka prakticky nezničitelná. Pokud mohu poradit, na tomto komponentu úlu nešetři. Stačí jedna zpackaná sezóna (matka v medníku) a za tuto vypadlou hodnotu si můžeš kovových mřížek koupit hafo.
Díky za info. Určitě tedy na mřížkách šetřit nebudu.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
Referenční URL's