Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Optimal - proč a jak
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
Krmítko Optimal je malý drahý a složitý krám. Kbelík s 30 ti dírkami ,1,5mm převrácený na včelstvo je nejednodužší. Na přikrmení jen sklenice 3,5l nebo sklenička 720ml ,vše s dírkami.
sklinka na menší množství, plastová bedna s IKEA, nebo to co píšů ostatní Wink
Myslíte toto? http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/60094072/
A pokládáte to přímo na horní loučky na nějaké distanční podložky?
používám toto: http://www.shop-obaly.cz/vanicka-na-zmrz...p-780.html

v cukrárně vám to dají zdarma Smile
5 litrov je málo, dávam 3 poháre ( tento rok dám štyri) 3,5 litrové naraz. Toto zopakujem u najlepších včelstiev ešte dva krát a od konca augusta do jari už do nich nemusím liezť.
Dávám dva vedle sebe, takže 10 litrů..
(27.05.2017 8:05)Kamik napsal(a): [ -> ]Myslíte toto? http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/60094072/
A pokládáte to přímo na horní loučky na nějaké distanční podložky?

poležená na loučkách, tuším, že je to nějaká taková http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/40102978/
To jsou všechno bezva tipy. Vše se vejde do jednoho NN.
Minulý rok som to skúšal a bolo by asi lepšie dať na tie horné latky fóliu a na to až tú nádobu, inak tú nádobu pripropolisujú k rámikom a celú ju zasvinia.
Já dám na včelstva přesně nastříhaná linolea ve kterých je uprostřed otvor asi 8cm, na to převrátím uzavřený 10l kbelík s dírkama ve víku.Kbelík u úlu převrátím nad jiným prázdným kbelíkem ,roztok odstříkne , chytne to vakum a pak ho posadím nad včelstvo. Pršet si na to může jak chce. Nepotřebuju na každé včelstvo prázdný nástavek , žádnou slámu, žádný přímý kontakt se včelami, sundávání víka a oppětovné zakrytí proti loupeži, já nemám žádnou divočinu na vrchních loučkáchi. Krmení vamičkama a kbelíkama se slámou je nepraktické pracné břídilství.
To lino tam máte místo strůpkové folie?
Ohledně stropního krmítka Optimál jen pár poznámek. Různé sklenice, kbelíky, vaničky atd. položené na horní loučky potírají filosofii konstrukce a včelaření v úle Optimál. Optimál je konstrukčně řešen tak, aby všechny díly šli ve skladě naskládat na sebe a ušetřilo se místo. To znamená na zimu souše do nástavků a na ně položím stropní krmítka, nedělám další hromádku sklenic, vaniček apod. Dalším kouzlem Optimálu je omezit styk včelaře se včelstvem na minimum. Sundám z horního nástavku víko pak folii, položím stropní krmítko, položím zpět folii zakryji víkem. Otázka 1 až 2 min. Dodávání zásob 10 úlů 10 min. na včelnici. V medárně natankuji 5lit. kanystry, na včelnici sundám víko, folii, vyliji kanistr, vrátím folii a víko. Nikde ani kapka, včelky ani nervózně nezabzučí.
Oproti prapůvodní výkresové dokumentaci používám plastovou vložku. Objem náplně 5lit. Po skončení sezony vložku vyjmu opláchnu vrátím a mám na rok vystaráno.
Mám tu výhodu, že včelnici mám hned u domu a mohu zásoby doplnit třeba každý den. Ten kdo to má trochu z ruky a potřebuje dát větší objem udělá dobře když upraví klasické Optimál krmítko tím, že zvýší boční stěny a přepážky. Krmítko je na deset i více let a ta trocha práce za to stojí.
(28.05.2017 7:34)Kamik napsal(a): [ -> ]To lino tam máte místo strůpkové folie?

Ano lino nahraruje foliji a i víko. Prostě je jen lino a na tom kbelík
Krmící otvor máte asi mimo krmení překrytý, ale když prší, nazateče vám do včel? Rámky jsou přece jen níže než hrana nástavku. Nebo máte mírně nakloněné úly?
Rámky jsou u mne níže jen asi o 4mm plný kbelík se do tlustého lina vmáčkne a dokonale to těsní. Kolem kbelíku je po dešti voda a pod ním sucho. A když někdy proteče tenkým čůrkem včelstvem voda tak je to vůbec nezajímá. Skoušel jsem i sololit ale ten se strašně kroutí a zvedá i když jsem ho máčel v parafinu to je slepá ulička.
Já zase nedám dopustit na originální krmítko. Než jsem jich měl dost, krmil jsem prosakovací lahví. Fuj, už nikdy více. přiznávám, že krmítko je další krám do chalupy, který stojí peníze a používá se jen několik dnů v roce, ale vyhovuje mi.
Chápu, že mluvíte ze včelařské z praxe, ale to "kyblíkoví" kolegové taky. Zeptám se: sklo vám tam nevadí? Riziko rozbití, někam ho při krmení bezpečně položit apod.? Čím máte krmítko vyimpregnované, aby se sololak nezdul? Je to trvalá impregnace, nebo jsou časem problémy a musí se to obnovovat?
Sklo byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem zavrhl láhve. Krycí sklo se mi rozbilo tuším 2x a vždy při práci s dílně, nikdy ne na včelách. Když krmím, jen posunu, aby bylo místo na lití roztoku. Dokonce jsem zkusil strůpkovou folii, tu silnější 0,4 mm, jde to pěkně i s ní. Impregnuji běžným disperzním lakem. Hlavně nepoužívat opřekližku, ta nasaje zboku a zvlní se. To mi udělal můj stolař, v dobré víře, že to budu mít hezčí a při dešti byl malér. Mě na tom krmítku vyhovuje bezkontaktnost při krmení. Ale nikomu to nenutím, každý si najde to, co mu vyhovuje a stojí si zatím. Nezatracuji ani kyblíkovou metodu, jen lahve už nechci.
Asi jedno krmítko vyrobím na zkoušku a uvidím.
(28.05.2017 6:52)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Já dám na včelstva přesně nastříhaná linolea ve kterých je uprostřed otvor asi 8cm, na to převrátím uzavřený 10l kbelík s dírkama ve víku.Kbelík u úlu převrátím nad jiným prázdným kbelíkem ,roztok odstříkne , chytne to vakum a pak ho posadím nad včelstvo. Pršet si na to může jak chce. Nepotřebuju na každé včelstvo prázdný nástavek , žádnou slámu, žádný přímý kontakt se včelami, sundávání víka a oppětovné zakrytí proti loupeži, já nemám žádnou divočinu na vrchních loučkáchi. Krmení vamičkama a kbelíkama se slámou je nepraktické pracné břídilství.

Chápu to správně že na dobu krmení odstraníte uteplivky a střechu, nasadíte lino a na něj kýbl. Na kýbl cihlu? Aby ho nevzal vítr až bude prázdný?
Po krmení vrátíte uteplivku a střechu a jede se dál...
A.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
Referenční URL's