Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Optimal - proč a jak
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
Já bych to vůbec neřešil pokud půjde o pár úlů. Pěkně to má vychytané p. Němec kdy si popisovačem na kov nebo fixou označí střed a číslem pořadí rámku a dělá si tak přesné tabulkové sběry dat. Rámky tak rychleji dorostou.

Souhlasí jinak rozměry?


[attachment=5841]
(04.11.2020 19:45)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Ten tvůj úl je trochu jinak ale není upně špatnej. Akorát jeden malej hřebíček v rámku se mi nezdá. Asi to je slepený lepidlem ale nezdá se mi to.

Nene, ten malý hřebíček je tam na oko... Byl jsem moc zvědavý, jak to výjde...Tak jsem v rychlosti ztloukl 12 rámků. Jde mi poštou sponkovačka, tak pak ty hřebíčky vytahám...

(04.11.2020 20:15)gupa napsal(a): [ -> ]Já bych to vůbec neřešil pokud půjde o pár úlů. Pěkně to má vychytané p. Němec kdy si popisovačem na kov nebo fixou označí střed a číslem pořadí rámku a dělá si tak přesné tabulkové sběry dat. Rámky tak rychleji dorostou.

Souhlasí jinak rozměry?

Zde je rozměr nástavku a přířezů, kde jsem kupoval...Včelí mezeru jsem naměřil mezi rámky, tedy mezi nástavky 8mm.
Hofman Optimal je šířka 37mm. Neřešil bych to, něco přidá propolis a bude to OK.
(04.11.2020 20:44)Kamik napsal(a): [ -> ]Hofman Optimal je šířka 37mm. Neřešil bych to, něco přidá propolis a bude to OK.

Ok, jsem stále začátečník, tak jsem se vás ostatních chtěl zeptat...
Moc děkuji všem za čas.
Citace z Ptáčka:
"Rámek.
Vlastní rozměr rámků není pro včelstvo tak rozhodující, jako celková plástová plocha a její vhodné uspořádání. Důležitější než rámková míra jsou některé detaily v konstrukci rámků. Šířka louček by měla být 28 mm, což s 10 mm mezerou mezi rámky dává 38 mm od středu jednoho plástu ke středu druhého."

Jen mne zaráží, že když si někdo pořizuje nějaký úl, že si nenastuduje rozměry atd.
Třeba to výrobci seschlo Big Grin
Já by som to riešil a určite by som si nové prírezy objednal u dodávateľa ktorý ich robí podľa normy. Nerobí to dobrotu ked úzke rámiky treba zrovnávať aby vyplnili plodisko a čakať kým ich včely nezanesú propolisom. Ked kupujem niečo nové,malo by to byť podľa normy.Sú aj iný výrobci napríklad: https://www.vcelieule-bozik.sk/stranka-p...170-100-ks
Vždyť těch 11 rámků mám uprostřed úlu a po krajích co ostane, trochu víc vzduchu tu nevadí, spíš naopak a včely to hned nezastavijů dovočinů. Bude mít aspoň po krajích sucho a nemosí tahat rámek. A jak Kamik píše, propolis to spraví.
A víte co tu v týdnu o mezerách mezi rámkama napsal Jirka Marxů.
(04.11.2020 21:58)Tini napsal(a): [ -> ]Citace z Ptáčka:
"Rámek.
Vlastní rozměr rámků není pro včelstvo tak rozhodující, jako celková plástová plocha a její vhodné uspořádání. Důležitější než rámková míra jsou některé detaily v konstrukci rámků. Šířka louček by měla být 28 mm, což s 10 mm mezerou mezi rámky dává 38 mm od středu jednoho plástu ke středu druhého."

Jen mne zaráží, že když si někdo pořizuje nějaký úl, že si nenastuduje rozměry atd.

Objednával jsem od výrobce , který vyrábí Optimal. Přeci je na něm, aby dodržel míry, to já přeci nebudu kontrolovat. A kdyby ses podíval pořádně, poslal jsem i nákresy od výrobce... Jen jsem si nevšiml té šířky boční loučky.
Původní profesí jsem strojař a pár let jsem se motal kolem konstrukcí. Zodpovědně vám mohu říct, že jedna nepatrná zněna vyvolá lavinu dalších změn. Optimál byl při svém vzniku promyšlen do nejmenších detailů, nejen konstrukčně, ale i po stránce zootechniky a obslužnosti. Každá odchylka se stává problémem při jeho obsluze. Např. užší loučka, když dáme na doraz všech 11 rámků tak vznikne velká manipulační mezera kterou včelstvo prostaví divočinou a uvolnění rámečků je problematické. Pokud necháme mezery mezi rámečky, tento problém odstraníme, ale pro změnu včely mezery zanesou propolisem a roztrhat takto slepené plásty je pěkná dřina a včely z prudkého trhnutí po roztržení plástů také nebudou příliš nadšeny.
Znám výrobce (nevím, jestli je to ještě tak i dnes) který ouška u rámečku vyráběl delší a kdo neměl jeho nástavky a koupil si od něj oddělek měl problém, musel ouška řezat a ten mrak naštvaných včel vám nepřeji vidět.
Proto se zeptejte nějakého zkušenějšího včelaře od koho úly kupuje a jaké má s nimi zkušenosti. Počítejte s tím, že je výhodné v budoucnosti kupovat stále od jednoho dodavatele (výrobce). Každý by měl vyrábět dle originální dokumentace, ale známe to. Když jste již takto koupili, vemte originál. dokumentaci, proměřte a rozhodněte se jak to řešit. Pokud jsou nástavky OK a jsou úzké rámky, označte si je, nemusíte je v budoucnu hledat, přikupte ty správné a postupně je vyměňte. Špatné nástavky vyreklamovat. Jinak se problémy budou táhnou dlouhé roky.
Vážím si strojařů byl jsem zavislý profesně na nich a jejich toleranci vůle, ale do včel jejich tolerance nepatří je to profesionalní deformace. Milimetr ve včelách žadná míra (roztažnost materialů) , tvrdím dřevo pracuje. Do včel patří zemědělská míra.(Centrmetr žádná míra,hektar žádná výměra) nadneseně.

Ať se daří Zdeněk
Mám kté šířce takový nápad pro Medonoska. Poskládej boční nesklepané loučky vedle sebe v počtu 10ks. Změř je dej sem číslo. Vem mlhovku, tak jak leží postříkej je oboustraně, zvedni jim tak o 10-30% vlhkost. Plod a včelstvo má hodně vlhko v úlu. Dej je do igeliťáku, za hodinu vytáhni, dej vedle sebe a změř je a dej sem číslo. Nech je oschnout.
V žádném případě nechci vést odbornou debatu o tolerancích. Moje myšlenka směřovala trochu jinam. Jestli jeden rámek je o 2mm užší (u dřeva Ok), ale těch rámků je 11. 11 x 2mm = 22mm = 2,2cm a to už i v úlu je velký problém. Při konstrukci Optimálu s vlhkostí, s přírůstkem propolisu bylo počítáno, proto ta manipulační mezera u nových úlů, za rok se očividně zmenší.
Když vezmete do ruky výkres na jakýkoliv úl, je kótován s přesností na 1mm.
Podívá-li se do historie včelařství, tak minimálně od 1/2 19st. byla snaha sjednotit úl v daném regionu. Spolkový úl Moravský, potom alespoň sjednotit rámkovou míru, výrobci měli snahu o výrobu ve velkém a jednotný úl je podmínkou. Tak uviděl světlo světa Budečák a o nějakých 45 let později Moravský univerzál. Samozřejmě sem vstupují nové včelařské poznatky a z nich vyplývající zootechnické postupy. Dalším příkladem je sjednocení alespoň délky horní loučky původního Dadantova úlu a Lang.
Jednotný úl, podle originální dokumentace zaručuje, že nám všechny díly od různých výrobců vzájemně na sebe navazují. Jak jsem již psal v předchozím příspěvku, není nic horšího než si dovést oddělek na dané rámkové míře a že ono to do vašeho úlu stejné rámkové míře nepasuje. Bohu žel tyto problémy se objevují u všech typů úlů. Hlavní příčinu vidím v tom, že mnoho včelařů si úly vyrábějí sami, nebo poprosí kamaráda, který umí pracovat s dřevem. Na tom není nic špatného, ale chyba je v tom, že si neseženou originál. dokumentaci, jenom si proměří úl od souseda. "U dřeva 1mm žádná míra", jedno měření zde, jedno tam a chyby se sčítají. Nikdo si již nedá tu práci, aby si výsledné rozměry překontroloval a přemýšlel jak na něj navazuje jiný díl.
Právě taková malá změna jednoho rozměru, skutečně vyvolá řetězovou reakci. Když vyrábím úl pro sebe, všechny další díly si k této prvotní změně uzpůsobím. Jenže potom se nemohu divit, když si někde něco do úlu koupím a ono mi to nepasuje. Časem přijde začínající včelař, jestli si může poměřit můj úl a zmatky v úlech jsou na světě.
Nějakou dobu sleduji na youtub videa ..biouly.cz ..docela by mě zajímalo jaký názor na jeho metodiku v optimalu a vůbec na jeho systém chovu máte.
Je to jedna z možností. Má to pěkně zpracované, má to hlavu i patu. Samozřejmě se dá o mnohém diskutovat. Líbí se mi i eshop a výrobky, vypadá to na pěknou práci.
Ja mám na to taký názor , že on včelári v nádstavkových úľoch s metódami dvojpriestorového včelárenia, teda, že prekladá rámiky.
Inak verím mu, že môže dosiahnuť pekné výsledky, má len cca 10 včelstiev, tak to môže zvládať.
Mnohé tie veci čo tam má sú ale inšpiratívne, páčil sa mi chov matiek aj tie plemenáče .
Používám v podstatě stejnou zootechniku. Moc se mi nelíbí otvírání úlu v zimě, jsou i jiné možnosti jak provést zimní kontrolu bez vyrušování včel.
Na našich stránkách https://www.vcelarstvipodrozhlednou.cz/ jsou schémata a nějaké rady jak pracovat v Optimálu.
Shodou okolností firma Domestav - výrobce Bioúlů má provozovnu u nás v Admově, máš li zájem přijeď k nám na včelnici na pokec, bude li pracovní den, dala by se domluvit i návštěva v dílně kde se úly vyrábějí.
Pro chov matek a výchovu oddělků používám klasický nástavek. Mám dojem, že ty 4 sekce pro oplození matiček používají kratší rámky. Plemenáče jsou mám dojem 5 rámkové, to znamená jiná víka, jiné nástavky i jiná dna. Já používám vše na jednom půdorysu.
Myslím si ,že diskuze je zbytečná je třeba vyčlenit třeba 1/3 včelstev a jet podle toho dva tři roky zkoušet a potom diskutovat výhody nebo nevýhody výnosy,jinak to bude zase neplodná diskuze.

Ať se daří Zdeněk
Já budu letos zkoušet na části včelstev to podněcování roztokem od půlky února a jsem na to sám zvědavý, co to s nima udělá.
Úspech bude záležet kolik maj pylu v centru plodiště. Slabým včelstvům bez pylu to ublíží.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
Referenční URL's