Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Formidol
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Zase tě Františku musím napravit, pan Vitámvás není původcem Dolské napodobeniny F81 ale pan Bill Růžička z Kanady.
Jenže třeba Růžička má jarní aplikaci KM ve svojí metodice.
(Tím se jí nijak nezastávám - jen pro doplnění provopočátku stávající diskuze.)
Napíšu to na plnou hubu, vopráskli to vod Růžičky a následné komentáře to nezmírní.
(27.03.2018 21:18)Petr Střelec napsal(a): [ -> ]Po 15.10. jdeme na to a pak ještě jednou a k tomu trochu acetonu jako dárek k vánocům. Děkuji nechci.
Aceton sice není zrovna úplně neškodný, ale má ho téměř každý v určitém množství v těle. Tak bych zrovna z tohoto nosiče léčiv nedělal takového strašáka. Kdyby byla jiná látka, neškodná, snadno odpařitelná, tak by se určitě použila. Jde o to opravdu jako při každém léčení dodržet podávané množství.
Aceton sa vytvára v tele tak že v žalúdku sa z kyselinou stretne múčny vyrobok v podobe rožkov alebo chleba atď. Ale najhoršie je to keby sa dakto krmil zo šrotom ako dobytok. Pri predavkovaní šrotom nastane otrava acetonom..
U neléčených cukrovkářů je cítit aceton v dechu.
Jestli dovolíte tak se také vmísím do probíraného tématu Formidol. Tyto prostředky, tedy Formidol 41 a také Formidol 81, jsou pro redukci roztočů ve včelstvech různé síly v mnoha situacích málo účinné. V tomto směru musím souhlasit s příspěvky napsané výše. Problém redukce roztočů pomocí KM je hlubší, než mnoho včelařů si sami sobě jsou ochotni připustit. Nechci také tvrdit, že tyto prostředky nefungují, ale velká většina včelařů nedokáže využít jejich potenciál alespoň na 50%. Musíme si uvědomit, že je třeba pro dobrou účinnost vytvořit „speciální“ podmínky (intenzita a délka odparu, úlová teplota, velikost prostoru, období aplikace). Z tohoto výčtu parametrů je zřejmé, že je to složitější ošetření než zapálit pásek a je vymalováno. Při správné aplikaci KM v tom daném období jsem přesvědčen, že KM včelám neškodí více než včelař sám. Jistě víte, že já používám svůj prostředek Formivan, který se mi jeví účinnější a dovolí mi delší aplikaci na podzim. A nakonec - pro každou aplikaci musí být důvod.
Pavle ,nemohu posoudit. Přednášku p. Růžičky jsem neabsolvoval. Moje škoda.
Jen se mi dostal jeho výrobek do ruky na vyzkoušení a vůbec se oběma nepodobá. Jen snad myšlenka????????
Tak ,že první se mi dostal do ruky výrobek J.Vítámváse. Vyzkoušel ,vyhodnotil jako skvělí na moje požadavky!!!!!!!
Potom v Dole jsem byl na představení Formidolu 81,p. Kamlerem /dovezl jsem si domů a vyzkoušel /.A řekl více nechci !!!!
Pouze napodobenina odpařovače Formivan. /materiál , velikost ,tloušťka ......../ Bez jeho vychytávek - možnost regulace odparu .......
Tohle je jen moje zkušenost ,hodnocení všech tří - pro mne nejlépe dopadl Formivan.
Dá se použít celoročně , regulace odparu je dostatečná,opakovaně a cena je též výhodná !!!!!!!!!!F.V.
Přátelé máte někdo zkušenosti z aplikací Formidolu takhle brzy z jara?Mám u jednoho včelstva poměrně velký spad varoa bohužel nejde o mrtvé kusy ze zimního ošetření,nabízí se samozřejmě nátěr M1,ale mám obavy že už je příliš zaplodováno,a od ZO jsem dostal prošlé léčivo takže má nechutˇ k aplikaci je značná.V dohledné době by mohli být i vhodné teploty k odparu,ale mám strach aby to včely přežili je to loňský roj na jednom nástavku 39x24.Předem díky za názory/radu.
Jedno z pravidel je při květu meruněk aplikace formidolu.Já osobně jsem toto aplikoval v době kdy jsem byl v morovem pasmu i kvuli čisticímu pudu. Duležite je at nejsou tropicke teploty.Slaby oddelek jsem tak odepsal ,ale normalní včely toto snesly bez problemu.Pokud maš spady tak toto bys měl určitě provezt.
Máte někdo zkušenost s Varroa easy check ?
Myslím osobní a praktickou.
Ano, byl jsem jeden z těch co testovali.
Koukám na youtube jak se to používá. To jako vážně v každym včelstvu zabiješ pokaždé tolika mladušek? Surprised

  1. Nejsou to jenom mladušky
  2. Nepoužívá se to stále, ale jen podletí, kdy je včel spousty a těch 200 nic není.
  3. Nemusí se použít na všechna - stačí vzorkování včelnice a především krajních včelstev v řadě.
no ale stejně......co by se stalo, kdyby se tam místo toho ostřikovače dal moučkovej cukr?to včelám nic neudělá ne?
To už se nebavíme o Varroa easy check ale o DOLovském přípravku, který je sice levnější, ale práce s tím cukrem, problémy s vlhnutím ... jak jsme testovali, jsou poněkud méně komfortní, rozpouštění zabírá čas, křehkost přípravku ...
Ano, i to je možnost. Monitorování není předepsáno v metodice a už vůbec není (díky bohu) stanoven přípravek od nějaké firmy => záleží kdo co preferuje.
Už před léty byl projekt PSNV a Vú Dol, na zjišťování napadení včelstev VD. Probíhalo to červenec-srpen, zúčastnilo je asi 52 včelařů a říkalo se tomu SMYV. Já jsem při uklízení počítače,už vše vyházel, ale kompetentně by k tomu mohl říci třeba Ivan Černý. Já jen co si pamatuji. Dol rozeslal nádobky s víkem, do nich se vešlo 300 včel, zalilo se to vodou se saponátem a tři minuty se s tím muselo třást.Vylilo se to cedníku a propláchlo vodou. Slitá voda se procedila přes jemné síto a na něm zůstali VD, které se spočítali. Do Dolu se měli v obálkách poslat nádobky s usmrcenými včelami a Dol si to přepočítal. Čistě teoreticky se na to spotřebovalo 600 včel. 300 pro mě, 300 pro Dol. Výsledky, ale nebyly stejné. Po tom se ukázalo, že nádobky posílat v obálkách nepůjde, tak se posílali sáčky na mrtvé včely.A o svůj výsledek, jsem po čase, musel žádat ing.Titěru.
Takže téměř podobná praxe.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Referenční URL's