Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Formidol
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
To znamena, ze jim tam zavadzi a tak se ji snazi zbavit.
Formidol 41 - při jak velkém spadu by se mělo léčení opakovat?
Díky
Potřebuju rychlou radu - při aplikaci Formidolu 40 mám nechat zasíťované dno otevřené, nebo ho nějak zakrýt, utěsnit?
Předpokládám, že česno zůstane naplno otevřené a spodní očko může taky...?
Účinnost aplikace kyseliny mravenčí je citlivá na koncentarci par uvnitř úlu - účinnost snižuje například i zvýšená vlhkost způsobená krmením. Otevřené dno koncentraci zcela určitě negativně ovlivní.
Otázkou je, proč ho vůbec máte otevřené. V žádné dutině, kde žijí včely, jsem si nevšimnul, že by na dně dutiny byl nějaký šíbr na otevírání...
Možná jsem se špatně vyjádřil. Měl jsem na mysli zasíťované dno, otevřené ve smyslu že není zakryté (například podložkou pro sběr měli).
Takže při aplikaci Formidolu zasíťované dno zakrýt a utěsnit? A nechat větrání pouze česnem?
Pochopil jsem to správně. Zkuste si mou odpověď přečíst ještě jednou. Jistě, mohl jsem vám napsat pouze "rozhodně zavřít" a tím maximálně omezil možnost nepochopení, to byste ale nevěděl proč nemá být otevřené a příště se zeptal znovu...
Pokud nechcete včely zabít, tak česno rozhodně nezavírejte. U Formidolu nebyl příbalový leták? Anebo jste ho nečetl??

Svou odpověď jsem si dovolil rozšířit o dotaz, proč vlastně máte zasíťované dno otevřené. Co od toho očekáváte?
Zasíťované dno zakrýt. Když by se včely za vysokých teplot (cca nad 30°C) větraly venku na úlech, dno odkryješ a výpary odvětráš. Včely se potom vrátí do úlu.
Myslím, že příbalový leták síťové dno nezmiňuje.
Ale možná se pletu, dlouho jsem ho nečetl.......
Ne, dno se tam nezmiňuje, ale o česně tam řeč je. Z dotazu mi tak nějak vyplynulo, že tazatel vlastně ani neví, co dělá.
Ano, o česně tam řeč je. Proto jsem se ptal na dno. Z letáku není zřejmé, jestli se počítá s tím, že úly mohou mít zasíťovaná dna. A tedy jestli takové dno může zůstat zasíťované nebo ne.

Proč mám zasíťované dno - je poněkud mimo téma tohoto vlákna (admin promine?). Inu, mám ho proto, že jsem si pořídil úly, které měly zasíťovaná dna. Podobně jako to má spousta jiných
včelařů i zde na VF. Ano, včely v přírodě zasíťovaná dna svých příbytků nemají, podobně jako nemají i další věci jako například rámky, drátky, podlouhlá česna apod.
Otázka nebyla proč máte zasíťované dno, ale proč ho máte trvale otevřené, bez podložky. Ono pokud chcete sledovat, co vám po aplikaci spadne, tak to bez podložky dost dobře nejde. Počítání v jehličí či trávě si nedokážu dost dobře představit.
Analogii o dutině jsem použil jako doplnění k otázce proč máte zasíťované dno otevřené, co vás k tomu vede. Prostě mě zajímá, co od toho očekáváte, protože včely to pro spokojený život nepotřebují. A v přirozeném obydlí to ani nemají.
No, já když tam dám monitorovací podložku, tak ona se tam zasouvá (POD SÍTO) dost na volno, takže to tím dnem stejně trochu větrá.

Co od toho očekávám? Jak jsem uvedl, prostě mám takové úly. A vzhledem k tomu, že mi včely až dosud vždy docela dobře prospívaly, tak jsem neměl potřebu se tím zabývat nebo řešit, jestli by bylo lepší pevné dno.
A tím, že se podložka zasouvá pod síto, tak včely nemají kontrolu nad prostorem mezi podložkou a sítem, takže dlouhodobě ji tam stejně mít nemůžu.
Dále mám za to, že např. v zimě mají lepší přísun vzduchu skrz zasíťované dno a také dochází k lepšímu odvětrání v souvislosti s možným plesnivěním krajních rámků/plástů.
Stačí takto?
(04.08.2024 18:44)Karel P. napsal(a): [ -> ]Potřebuju rychlou radu - při aplikaci Formidolu 40 mám nechat zasíťované dno otevřené, nebo ho nějak zakrýt, utěsnit?
Předpokládám, že česno zůstane naplno otevřené a spodní očko může taky...?

Omlouvám se, asi jsem to opravdu špatně pochopil - otevřené zasíťované dno si představuji bez podložky.

Já mám podložky celoročně a nevidím v tom sebemenší problém. Akorát se musí čistit.
Spíš se omlouvám já, že jsem se vyjádřil trochu nesrozumitelně a asi i nepřesně.
Jinak k těm podložkám - jednou jsem je tam nechal (ani ne moc dlouho) a opravdu to nebyl hezký pohled. Neumím si představit, že bych je měl "neustále" chodit čistit...
A jak to děláte, když chcete mít přehled o spadech roztočů? Děláte smyv anebo narkotizaci CO2?
Smyv zimní směsí do ostřikovače.
(05.08.2024 14:35)Karel P. napsal(a): [ -> ]Jinak k těm podložkám - jednou jsem je tam nechal (ani ne moc dlouho) a opravdu to nebyl hezký pohled. Neumím si představit, že bych je měl "neustále" chodit čistit...

Trvale zasunutá podložka je jako kniha. Kdo se v ní naučí číst, nemusí zbytečně často vrtat včelám do plodiště a tím je zneklidňovat. Od jara do podzimu jsem minimálně jednou týdně ve včelíně (nemám ho doma na zahradě) a vždycky začínám kontrolou česna, posléze čichovou kontrolou ve včelíně a zároveň si včelky poslechnu a na konec provedu kontrolou podložek a jejich vyčištění. A nevidím v tom pravidelném čištění žádný problém a hned vím zda je všechno v pořádku.

Samozřejmě se dá tento postup aplikovat, pokud má včelař pouze pár úlů a nejlépe ve včelíně nebo ve voze.
Tu podložku máš pod sítem, nebo nad sítem? A jak často ji čistíš?
Já mohu mít podložku pod sítem. A když jsem ji tam jednou nechal, bylo zanedlouho pokrytá směsí plesnivého pylu a všeho ostatního, co ze včel padá. Čištění se bez kartáče, tekoucí vody a spousty času neobešlo. Dělat to pravidelně bych nechtěl.
Asi to máš jinak.
Kup si na to kovovou spachtli. Tou to jde smadno....z hladke podkozky.
Samozrejme ze po skonceni intenzivni jarni snusky, ze ktere je hodne pylu, ktery propada na dno, a ze ktere je hodne vody z vysuseneho nektaru, podlozku vezmu a vycistim wc gelem nebo safem a je pekne cista a vydezifikovana.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Referenční URL's