Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Formidol
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Ok....
Ostatním mohu jen doporučit počkat s nasazením Formidolu na teploty pod 30°CWink
Studente kdo ti doporučil vložit do úlů Formidol rovnou bez regulačních otvorů?
spousta včelařů to takhle aplikuje......ale asi je dobré vědět kam ho dát....já jedu s 65% KM a dávám jí přímo na plod mezi druhej a třetí nástavek......je pravda, že jsem ani u jednich nekontroloval, jestli nepřišly o matku, ale doufám že ne, tak jako každej rok.......
Taky dávám 65% na houbičku 2ml/ rámek ,akorát mám nízké rámky, tak dávám až na 3.NN (nad zásoby), je tam odstup od plodu a přitom i odpar, takže kleštík padá, matky žijou.
Nedávám nic a taky dobrý Wink
(17.08.2018 16:31)Slavík napsal(a): [ -> ]Studente kdo ti doporučil vložit do úlů Formidol rovnou bez regulačních otvorů?

Například viz poslední dva odkazy v tomto příspěvku...
Studente díky za odpověď... Takže to radí jinej včelař a ty jsi nedbal doporučení Dolu. OK
Ano, mea culpa.
[Obrázky: E2_BC85_D4-80_E3-4_B00-88_E2-32_E5_C8072_A96.jpg]
I Formidol 81 je je dobré odstranit včas Big Grin
Při formidolu by si spíš neměl krmit.
Chci se zeptat zkušenějších, jestli je hloupost včelstvu nad folii dát medník a provest ošetření KM. Aby nebyl med přítomný při odparu kyselin. Po čtyřech dnech bych folii odstranil a zase dal jako 4.NN na včelstva. Začíná kvést jetel a vojtěška, takž nějaké přínosy ještě budou.
Mám dotaz. Zaléčil jsem ted formidolem. Před léčbou jsem vytočil med a nechal v úlech celkem dost nezavíčkovaného medu. Předpokládám že ten med nelze již prodávat lidem a že léčivo z medu nevyprchá ani po měsíci. Co ted? Jakou variantu mám zvolit:
1. po ukončení léčby mám med vytočit a použít ho za měsíc do cukerného roztoku na krmení včel?
2. Nechat ho zavíčkovat. Rámky vyjmout označit a použít je před zimou jako krmné rámky? Vydrží med v rámcích do jara pro použití do oddělků?
3. Počkat nějakou dobu - lečivo z formidolu vyprchá a mohu med použít jako konzumní? (tohle asi ne ale ptám se protože si nejsem jistý)

Dík za pomoc.. letos jsem poprvé vytáčel med .. začínám (i když jsem tu reglý dlouho) a tohle jsem nikde nedohledal.
Vyprchá do té míry, že je v relaci přirozeného obsahu kysaliny mravenčí v medu.
Sup

1 - med do cukru nedávejte, je to škoda (a pan Holub už vám vysvětlil, že se není čeho bát) a taky riziko pokud by byl medovicový a bylo ho víc.

2 - před zimou nejsou "krmné" rámky (odborně zásobní rámky) obyčejně na nic potřeba a zavíčkované zásobní plásty vydrží do jara spolehlivě, tedy když vám je nesežere zavíječ.

Co vám brání med vytočit a ochutnat? Jiné by to bylo při použití Gabonu či Varidolu.
Za jak dlouho? Řekněme že za 14 dní po vyjmutí desek? (Vyndám je za týden) Tedy bych druhý týden v srpnu vytočil poslední med pro lidi z medníku a bude to cajk? (Na med v plodišti jsem letos nesáhnul .. ten včelám nechávám)
Jak chutná med kde by bylo cítit něco z KM? Já si zatím jen klasicky po začátečnicku čuchnul k tomu papíru v obalu a už to nikdy neudělám Smile Tedy předpokládám že když sáhnu na vyprchanou/suchou desku a olíznu si prst tak budu přesně vědět jak chutná kyselina mravenčí že?
Obávám se, že pouze kyselina jako léčení do poloviny srpna nedostačuje, doporučuju článek ing. Titěry v posledním Včelařství. Píše tam, že koncentrace, které nemají poškodit nevratně včely, nezasahují pod víčka a nebo jen částečně. Upozorňuju vás, že teď je to otázka pouhých dvou týdnů a škody už nejde napravit.
Ok přečtu si to. Díky za upozornění. Jinak já po zimě ani letos v úlech žádnou varoazu nemám. (žádný spad na lepivou desku jsem nenašel)
Tak jsem relativně v klidu a uvědomuju si že lehce flinkám ..
Ale je fakt, že jsem to měřil naposled před měsícem. Nebyl zatim čas páč jsem se stěhoval i se včelstvama celkem daleko a byli starosti.
Musíme ale vzít na vědomí, že v tuto dobu je cca 80% kleštíků schovaných na plodu pod víčky. Spad na podložkách je pouze orientační ukazatel. Pokud chcete zjistit skutečnost použijte diagnostiku za pomocí práškového cukru a namátkového otevření zavíčkovaného plodu - nejlépe trubčího. Uvidíte, kolik jich najdete. Je také skutečností, že napadení včelstev má různou intenzitu. Je třeba znát skutečnost, pokud je to možné, každého včelstva. Bastlíři říkali: "měřit, znamená vědět". A jak praví včelařský klasik: "Nejspolehlivější zdroj napadení hledej na vlastní včelnici".
Vše dobré JK
Zdravím,

aplikoval jsem Formidol 41

v první fázi včelstva bez reakce

Po dvou dnech (dnes navečer) jsem provedl druhou fázi - odstranil jsem celý igelitový obal a v jednom včelstvu včely vynáší (cca dvě hodiny pro aplikaci) z úlu takovou bílou velmi měkkou pěnu. Co to znamená?

Díky za info
No rozožierajú ti tú dosku formidolu a vynášajú to von. Neznamená to nič podstatné čo by ťa malo znepokojovať,je to normálne.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Referenční URL's