Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Formidol
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
U mých úlů v řadě si mravenci dělají zásobárny roztočů - tzn. na jendom místě podložky je na kupě nanošeno třeba 100 roztočů a je to jen v některých úlech. Takže za mě definitivně mravenci přenáší roztoče. Nicméně ani přesný spad bez mravenců už moc nevypovídá o napadení, odvíčkování trubčiny je také velmi nepřesné. Nejpřesnější je smyv nebo kontrolní krátkodobé přeléčení KM.
Já neviem ,proste ich odnášajú,já teraz v tomto období neviem si odsledovať spád po Gabone,jedine že by som dal podložky natreté olejom.Mravcov mi tam behá aj zo 20 po jednej podložke a okrem iných maškŕt sa zapodievajú aj klieštikom, čo je možné odsledovať.Možno záleží aj od stanovišťa,ale u mňa mravce dosť výrazne skresľujú spády.Len čo sa ochladí,tak mravcov odbudne a až vtedy spády sedia.
(06.08.2018 13:58)Louky napsal(a): [ -> ]... Podle mě je formidol moc slabý na to, aby nějak razantněji zakročil proti broukům, jedině, že ho vyndáte rovnou ze všech obalů a dáte ho tam.

Formidol je silný dost, jen ho používám dle Leoše Dvorského, ne podle Dolu. Ne ale jako kontrolu napadení, ale když se začnou objevovat poškozené včely, nebo začíná být vyšší denní spad.
(06.08.2018 16:50)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]
(06.08.2018 12:37)Baktus napsal(a): [ -> ]Takze du do podlozky, tam bordel jak v hirosime, mravenci, cukr, v tom se plazej zavijeci, vosy, rousky.. ja s dvouma dioptriema + zacatecnik jak noha

tak a ted si vyber vidSmile
Zdá se mi, že ti soudruzi přátelé o varoamonitoringu nic....
Postup:
-vyčisti podložku
- zasuň podložku
- čekej týden
- vysuň podložku
- smeť ten bordel do pytlíku
- dones domů
- nalij sklenku až po okraj lihem 100%
- přesej ten bordel přes síto na list papíru
- vysyp to do lihu
- špejlí jemně zamíchej a potop vše na hladině
- sbírej špejlí to co plave k jednomu okraji
- přilož k okraji několikrát přeložený toaleťák
- lžičkou vytlač ten bordel na ten toaleťák
- vem si lupu
- prohrabej ten bordílek pod lupou a počítej

Dobrý popis, ale když to skončí počítáním, tak je to stále na nic.
Ještě je potřeba vyhodnotit, kolik roztočů za kolik dní a v jakou roční dobu je ještě OK, kolik je na zahájení "léčby" apod.
Mimochodem, byl na to takový pěkný graf, že... Já ho v el. podobě nemám; mohl by ho někdo přiložit?

Vážně se nebojíte dát Formidol, když je venku 30°C ? Já čekám aspoň na 25.
Jinak - když nemáte originál, stačí koupit KM a použité Formidoly znovu naplnit a recyklovat. Je to i méně igelitového odpadu.
V návodu není že se nemá použít při teplotě nad něco. Spíš je tam napsaná, že se nesmí používat, když je moc chladno. Nesmí se ale skladovat při vysokých teplotách (což mi hlava moc nebere).

A jak jsem napsal, zeptal jsem se přímo v Dole. Ptal jsem se jestli můžu aplikovat Formidol v těchto vedrech a jestli radši nepoužít místo Formidolu Gabon:

Dobrý den, aplikace Formidolu by s opatrností
neměla být problém, protože včely, mají-li přístup
ke zdroji vody, si v úlu udržují
pořád stejné mikroklima, a´t je venku jakkoliv.

Opatrností myslím podívat se na česno, jestli
včely neopouštějí hromadně úl. Pak by bylo nutno
zakrýt jeden nebo dva odpařovací otvory.

GAbon se může použít také, ale v řadě míst už
jsou roztoči odolní, takže je třeba
překontrolovat, jestli po vložení padají.

S pozdravem
Ing. Dalibor Titěra, CSc
Výzkumný ústav včelařský, s.r.o.
Dol 94
252 66 Libčice nad Vltavou
http://www.beedol.cz
mobil 607 985 393


Čímž tímto panu Titěrovi děkuji za informace a ochotu s kterou mi poskytl.

A popravdě.. Našel jsem si předtím několik včelařů, kteří mi potvrdili, že s tím problém nemají a dávají Formidol a i ve vedrech.
Nevim proč se všude šíří tahle fáma, že se ve vedrech nesmí....já když dal na fb fotku, jak aplikuju KM, tak mě tam lidi kamenovali, jak to můžu v těhle vedrech dělat..... Jak píšeš, včely si přeci drží pořád stejnou teplotu, at je venku jakkoliv.
(06.08.2018 17:07)Louky napsal(a): [ -> ]Kostíku zrovna u tebe se docela divim. Rozumim tomu, že když působí dlouho, vybije hodně kleštíka, ale to je podle mě účel zimního léčení, nikoliv letního. Tak aby KM působila co nejefektivněji, tak musí být dávka jen o málo menší, než ta co by poškodila včelstvo a takovou dávku jim nemůžeš dávat x dní....to by si je oddělal. Takže podle mě stačí jednodenní pořádná dávka než několikadení maraton, kterej stejně všechny roztoče nezabije, protože tam nedáš tak silnou koncentraci a jen tak to šolícháš. Ve finále mi spadne možná stejně brouků jako tobě a stejně mi jich tam zůstane jako tobě.

Jen pro zajímavost, jakou koncentraci ty tedy dlouhodobě používáš? Denní odpar a procento KM?

Louky já neříkám, že jim dávám velkou dávku na X dní, to určitě nééé Smile a taky si myslím, že VD je třeba likvidovat i v letním ošetření, tak aby vylíhnuté dlouhodobé včely nebyly poškozeny a přečkaly zimní období. Na léčení KM není a asi nikdy nebude žádný univerzální návod, každý máme jiné prostředí, jiné úly, tedy jiné podmínky. Zde si myslím, že je třeba se nejdříve řádně seznámit s obecnými zákonitostmi používání KM, které jsou hojně popsány všude na internetu. Rovněž si myslím, že je třeba si ujasnit užívání různých odpařovačů, tj. kam je umístit, jak daleko od plodu aby nedošlo k jeho poškození nebo poškození matky. Sám nevím, jak by mohlo vypadat, kdy se blíží poškození včelstev. Když nasazuji KM, sleduji včelstvo, jak se chová a reaguje. Když začne panika a včely vyletí v davu ven, vím, že je něco špatně a že nastavený odpar není vhodný a musím ho snížit. Prostě s tím musím pracovat. Já nepřemýšlím jak to udělat, abych to nemusel dělat, ale jak to udělat aby to bylo účinné, a k tomu mě přivádí jen vlastní zkušenosti (samozřejmě i studium a zkušenosti druhých, kteří již několik let aplikují KM, a já si sám toto vyzkouším). A znám včelaře, kteří léčí jen KM, a funguje jim to.

Zrovna letos jsem zažil případ, kdy kolega nasadil Formidol 85% otevřel ho naplno (přeci nebude chodit dvakrát či třikrát do včel aby to reguloval) a pak lamentoval, že to jsou přípravky na h…o , že mu padly včely. Na to není co říci a navíc v tomto počasí.

Vyzkoušel jsem mnoho způsobů (houbičky, knoty apod.) jako každý z nás, něco fungovalo dobře, něco nefungovalo vůbec a něco až moc. V posledních několika letech používám odpařovače Yannick, kam naleji 200-250ml KM a odpar nastavuji tak, aby byl cca 25g, tj. cca 20ml a mě to takto funguje dobře. A to se zde ještě nezmiňuji o virových onemocněních a účinků KM na ně, což je zase na dlouhou debatu a polemiku Big Grin a hlavně jiné témaBig Grin . Ale jak jsem říkal, záleží na počasí a vlhkosti a proto se musí s odpařovačem pracovat a ne to tam vrazit, otevřít a děj se vůle, nějak to dopadne.
Toto léčení samozřejmě děláme, jen když je to potřeba.

Já mám s dlouhodobým odpařovačem zatím kladné zkušenosti a včelstva mi to zatím neničí. Smile

Zde pár odkazů na včelaře, kteří si myslím s tím mají dobré zkušenosti a metodu léčení KM používají

Včelařství Vítám vás

L.Dvorský
L.Dvorský 1
Zajímavé.
L. Dvorský doporučuje aplikovat Formidol 40 hned celý vyndaný.
A také zcela na horní nástavek. Je tedy poměrně daleko od plodu (když mám plod v 1. a 2. VN a ve 3. VN je med na zimu).
Louky: to neni fama, driv bylo v pribalove informaci, ze FD se nema davat pri teplotach vyssich 25st. U Thymowaru je to treba zase mez 30st..
Doporučuje ho použít celý pokud je včelstvo na 3-4VN.

Dol doporučuje aplikaci dvoufázovou pokud je včelstvo na 2VN a pokud je na jednom, tak zakrýt některé regulační otvory a prodloužit aplikaci.

Zase mi to nepřipadá, že je to v nějakém velkém rozporu.

Máš velký prostor, tak potřebuješ rychlejší odpar, aby si dosáhnul potřebné koncentrace dřív, než ti to včely budou stíhat odvětrávat.

(07.08.2018 12:18)Frey napsal(a): [ -> ]Louky: to neni fama, driv bylo v pribalove informaci, ze FD se nema davat pri teplotach vyssich 25st. U Thymowaru je to treba zase mez 30st..

Nemá se skladovat při teplotách vyšších něž 25st. A je to tam pořád. Omezení na teplotu při aplikaci tam IMO nikdy nebylo.

Příbalový leták revize z října 2012.
Ano, Dol doporučuje aplikaci dvoufázovou pokud je včelstvo na 2VN, ale už nijak neupravuje postup, když je na 3 VN.
Takže lidová tvořivost...
Smile No.. Když si ten příbalový leták přečteš, tak v něm najdeš, že pro vícenástavková včelstva doporučuje Dol desky dvě.

Výjimečně se mohou u velice silných včelstev ve vícenástavkových velkoprostorových úlech použít dvě odparné desky. Wink
Co jsou "velice silná včelstva"?????
"Výjimečně" Smile
To je z logiky věci víc než dvě.

Pro jedno včelstvo se použije jedna odparná deska. Výjimečně se mohou u velice silných včelstev ve vícenástavkových velkoprostorových úlech použít dvě odparné desky. Ošetření se však může po 1 – 2 týdnech, nebo i později, opakovat. Základní dávkování (5 otvorů v první fázi, odstranění regulačního obalu za 48 h) se předpokládá pro včelstvo ve dvou nástavcích.
Tímto způsobem se ale 40 ml odpaří během 1 dne.
Jakým způsobem? Teď nerozumím.

Myslíš to tak, že pokud tam budou dvě desky, tam se v první fázi může odpařit i 40ml?
Je tam i jedno zaklínadlo, které hovoří o všem o čem se zde polemizuje a obecně se to týká nejen Formidolu ale i jiných odpařovačů Big Grin

"Jelikož rychlost odparu i koncentraci par kyseliny mravenčí ovlivňuje chování včel, typ úlu i
počasí, doporučujeme před hromadným použitím vyzkoušet zvolené dávkování (počet otvorů
v regulačním obalu a termín odstranění regulačního obalu) nejprve na několika úlech. Pokud by
rozrušení včel v důsledku předávkování bylo příliš velké (část včel opustí úl, vyléhají na přední
stěně úlu, větší počet mrtvých včel nebo kukel na dně úlu) snížíme odpar tak, že zakryjeme 1 – 2
otvory a prodloužíme termín odstranění regulačního obalu o 1 – 2 dny."
(07.08.2018 13:06)Milan König napsal(a): [ -> ]Jakým způsobem? Teď nerozumím.

Myslíš to tak, že pokud tam budou dvě desky, tam se v první fázi může odpařit i 40ml?

Myslím to tak, že bez použití regulačního obalu se KM odpaří za 1 den.
S regulačním obalem (vyzkoušeno) se za první 2 dny odpaří cca polovina KM a druhý den po odkrytí zbytek.

(07.08.2018 13:13)Kosta napsal(a): [ -> ]Je tam i jedno zaklínadlo, které hovoří o všem o čem se zde polemizuje a obecně se to týká nejen Formidolu ale i jiných odpařovačů Big Grin

"Jelikož rychlost odparu i koncentraci par kyseliny mravenčí ovlivňuje chování včel, typ úlu i
počasí, doporučujeme před hromadným použitím vyzkoušet zvolené dávkování (počet otvorů
v regulačním obalu a termín odstranění regulačního obalu) nejprve na několika úlech. Pokud by
rozrušení včel v důsledku předávkování bylo příliš velké (část včel opustí úl, vyléhají na přední
stěně úlu, větší počet mrtvých včel nebo kukel na dně úlu) snížíme odpar tak, že zakryjeme 1 – 2
otvory a prodloužíme termín odstranění regulačního obalu o 1 – 2 dny."

Ano, ale i zde se stále předpokládá použití nejdřív s regulačním obalem.
Opravdu se jedna deska bez obalu kompletně odpaří za den? Nikdy jsem to nezkoušel, ale nějak se mi to nezdá.
Kostíku dobře napsal jsi to hezky a tak to má být. Podle mých zkušeností je odpar 20ml denně moc slabý na to, aby zasáhl větší počet kleštíků a že ti to neničí včelstva to je asi pravda, protože taková koncentrace ti je asi ani zničit nemůže, ale ty včely to sere, že tam v tom žijou tak dlouho. Proto jsem prostě zvolil silnější a jedno rázový léčení. Jak píšeš o těch virových věcech, tak to je taky jeden z důvodů proč to dávám všude a né jen podle spadu a tim pádem tim zjistim kde je jaké napadení. Navíc ty ty odpařovače dáváš do víka ne? já když mám 3 nástavky a plod v tom prostředním, tak jen nadzvednu vrchní nástavek a vložim tam houbičku a zaklapnu. Kdybych měl odpařovač ve víku, tak se to k plodu dostane v daleko menší koncentraci než takhle jak to dělám. Ale jak říkáš, každej by si měl hledat svojí cestu, čerpat od ostatních, zkoušet a testovat.....

(07.08.2018 13:33)Milan König napsal(a): [ -> ]Opravdu se jedna deska bez obalu kompletně odpaří za den? Nikdy jsem to nezkoušel, ale nějak se mi to nezdá.

já když tam dám večer houbičku, tak je ráno suchá bez pachu.......40ml...takže já bych to mu věřil
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Referenční URL's