Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Formidol
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Dobrý den,
letos jsem začal včelařit. V současné době mám 4 oddělky a chtěl bych použít Formidol. Proto bych se chtěl zeptat, kolik balení mám koupit na mé 4 oddělky.
Děkuji za odpověď.
Jedno balenie Formidolu, t.j. 2 dosky, váži cca 200 g. Pokiaľ budeš liečiť iba raz, potom Ti jedno balenie na včelstvo stačí. Tiež záleží , koľko nadstavkov odložence obsadajú, teda v akom priestore sa včelstvo nachádza.
Díky za rychlou odpověď. Ještě bych se chtěl zeptat, kolikrát mi doporučujete léčení opakovat.
Je to veľmi osobné. Niekto robí iba raz a potom použije Varidol. Iní zasa Varidol odmietajú a používajú kyseliny. Teda , aby som sa vyjadril, ja by som Formidol použil teraz a iba raz a potom od oktobra, by som dával Varidol.
Dal bych min. 2x s pausou cca 2 - 3 dni. Je třeba pokrýt dobu zavíčkovaného plodu. Což by u oddělků (jak jsou silné?) znamenalo 1 balení na včelstvo, neb v balíčku jsou dvě desky obsahující vždy 40 ml KM 85 %. Ale raději bych aplikoval večer, přes den je přece jen ještě teplo a koncentrace 85 % je dost silná. Takže tak půl hodiny po aplikaci hlídat reakci včel ...
Jakmile se to odpaří, desky vyndat, aby je nevykusovaly. Dají se ještě v budoucnu použít s novou dávkou KM. Nebo rozstříhané jako knoty do odpařovače Nassenheider.
Návod je zde: http://www.beedol.cz/wp-content/uploads/...ol-web.pdf
A samozřejmě podložka a sledování spadu, už po 12 hodinách, třeba.
Jiří
Ještě jednou díky za rady. Dva oddělky jsou ve 2 nástavcích a jsou z letošního roku. Ty druhé dva už vlastně oddělky nejsou, protože jsou již z minulého roku a letos je kolega už vytáčel.
Koupím tedy 4 balení a uvidím co to udělá.
OK, napiš, jak to dopadlo ... Big Grin Dobré je sledovat spady po 12 hodinách (když dám večer, tak potom ráno), pak po 24 nebo 36, pak už třeba po 3 dnech. Léčebný spad je ještě tak 10 dní po užití KM, někdy i víc. Osobně bych radil spíš dlouhodobý odpařovač s koncentrací 65 %, ale stojíš na začátku, tak začni takto touto jednoduchou metodou a přístě si třeba vyzkoušíš další level Big Grin. Nezapomeň cca po 2 dnech vyndat desky z obalu. A je důležité, aby ty odvory v obalu měly pod sebou prostor, aby výpary odsházely. Tedy do uličky a podložit větvičkou, latičkou ...
Jiří
Jen se ujistím Smile Včera večer sem dal formidol-teď sem koukal na podložku- letošní oddělek (zpožděn díky trubčicím) tj. jeden nástavek. Mám jej nechat dva dny+ 2dny nebo vzhledem k nižším večerním a nočním hodinám to protahnout o den? Jirka nademnů píše, koukat po 12 hodinách, ale na podložce krom běžného "odpadu" ničehož nevidět (ale možná zas koukám blbě.. :/ )
Vydrž, Zdeňku, on nějaký určitě spadne ... Wink. Těch 12 hodin, to je mimo jiné i díky zvědavosti, aby člověk věděl, jestli to zabralo. Stejně včelstvo s KM ráno kontroluju, abych věděl, jak to snáší. Většinou už po aplikaci večer ráno první padají, někdy i dost, zejména po použití koncentrace 85 %. Ale to je taky podle počasí, typu úlu, velikosti včelstva, stupně napadení. Jestli je jich teď většina už na plodu pod víčky, tak nemusí zrovna teď padat. Hlavně bych nejpozději zítra večer vyndal desku z obalu. Možná už dneska ... A sleduj, jak se odpařuje (kolem těch otvorů bývají takové hnědé kroužky), jakmile bude suchá, vyndej, počkej tak 3 dny a zopakuj to. O weekendu má být vedro, ale pak se má zase ochladit ... Těch studených nocí bych se až tak nebál ...
Jiří
Jirko, tak sem včera večer juknul a našel 1ks tmavého, a nic jiného. Dneska odstraním obaly. Včely to braly dobře, jen u jednoho se trošku vyvaliy ven.
Dnes jsem odklízel Formidolové desky ze včel. Byly tam krásných 7 dní a to díky chladnému počasí. V jediném včelstvu mám stále spad cca 5 brouků. Tak uvidíme jak se vyvede další počasí. Na víkend hlásí tropy, tak počkám na další ochlazení.
Prosím o radu
Odstranil sem destičky formidolu. Ale sem viděšenej! V jednom včelstvu jsme našel na jednom rámku několik buněk odvíčkovaných a v něm kukly ve stadiiu černých očí, řekněmě do 15buněk a pár dalších naodvíčkovaných. Víčka byly nakousaná, rozkousaná. Uplně mě viděsil aby to nebyl mor! je možný že díky formidolu, třeba plod zastydl, nebo že by na něj nějak pusobily výpary. Ostatní včelstva kolem nic takového nemají. Jinak včelstvo je letošní oddělek. Vyfotil bych to, ale velký foťák ke včelám nemužu brát, manželka by mě zastřelila, kdybych jej umazal od vosku atd.. Zkusím do nich kouknout ještě večer a vyfotit druhým foťákem. Plod je na mezistěne, takže víčka světlá,žádné staré dílo. Jen doufám, že plašim zbytečně Undecided
Mor včelího plodu by nenechal plod vyvinout až do stadia pigmentovaných očí, takže v tomto ohledu buď vklidu. Hádám že to bude opravdu způsobeno tím, že byl plod příliš blízko odparné desce. Co na to ostatní ?
Asi tak ... Obecně tam včely cítily zřejmě nějaký problém, tak odvíčkovaly ... Problém mohl nastat z řady příčin. Mohlo jím být i vysoké napadení tohoto plodu etc. ...
Ale je na tom vidět dobrý hygienický pud ...
Když jsou taková vedra, včely často vyhazují při užití KM nezavíčkovaný plod, pokud je nějak blíž, nebo se zrovna odpar tak "zadaří". Odnášejí to občas i mladušky, které se právě vylíhly to tohoto "procesu".
Ale to je nezobecnitelné. Obecně (ač to zní dosti drsně), se to považuje za důkaz účinnosti ošetření ... Angel
V tomto teplém létě byl Formidol fakt problém. Proto já hlasuju v tomto období pro koncentraci 65 %. Což ovšem znamená postavit se na vlastní nohy jak pokud jde o kyselinu, tak pokud jde o odpařovače.
Takže klid, mor to jistě není. Uvidíš, až získáš určitou praxi, že se to stává. Ale zkus to včelstvo sledovat, mohl by tam být nějaký jiný problém ...
Jiří
(19.08.2013 13:10)ZdenekM napsal(a): [ -> ]Prosím o radu
Odstranil sem destičky formidolu. Ale sem viděšenej! V jednom včelstvu jsme našel na jednom rámku několik buněk odvíčkovaných a v něm kukly ve stadiiu černých očí, řekněmě do 15buněk a pár dalších naodvíčkovaných. Víčka byly nakousaná, rozkousaná. Uplně mě viděsil aby to nebyl mor! je možný že díky formidolu, třeba plod zastydl, nebo že by na něj nějak pusobily výpary. Ostatní včelstva kolem nic takového nemají. Jinak včelstvo je letošní oddělek. Vyfotil bych to, ale velký foťák ke včelám nemužu brát, manželka by mě zastřelila, kdybych jej umazal od vosku atd.. Zkusím do nich kouknout ještě večer a vyfotit druhým foťákem. Plod je na mezistěne, takže víčka světlá,žádné staré dílo. Jen doufám, že plašim zbytečně Undecided

Prší, už je neruš. To je formidolem, tedy kyselinou. V případě moru bys nejspiš nepoznal černé oči - to zaplať pánu bohu hádám, ale myslím, že se moc nemílím.

Sám nevím zda odvíčkovaná buňka ve stádiu kukly - červené oči - je odsouzená k zániku? Vídám to celkem často a skoro si myslím, že to nevadí, že když buňku znovu zavíčkují tak přežije. Máte toto někdo ověřené?

Pokud léčení bylo opodstatněné a bylo-li účinné nedělej si z pár buňěk těžkou hlavu.

Také jsem včera viděl jak KM zrovna neprospívá (letošní přelom červenec/srpen je na léčení KM opravdu super) ale taky vidím jak prospívá roztoč pokud se přemnoží! A to je daleko větší peklo než pár uhynulých buněk....

T.H.
Možno vás tieto dva príspevky ukľudnia, otvorené bunky s dospievajúcimi včelami sa vo včelstvách vyskytujú a sa i vyliahnu, ja osobne KM nepoužívam.

Otvorené bunky skoro s dospelými včelami bývajú vtedy, keď sa dostane ešte menšia húsenička pod viečka, kde si urobí chodbičku, včelám to neškodí, tie dokončie svoj vývoj, pred zakuklením opustia svoj vypuklý úkryt a idú sa niekde v skrýši zakukliť. Tohoto roku som aj ja tento úkaz pozoroval, je to neškodné.

No stáva sa to aj v silných včelstvách, vijačka je pohyblivá, včely ju nevedia odstrániť, pretože pokiaľ nie je chodbička (dlhá 5 aýž 8 cm)kompaktná, včely ju nedokážu zlikvidovať, včely viečka nad zdravým plodom a on je, neodstraňujú, takže tu nepomáha ani nová matka. Jednoducho tento jav sa vo včelstvách objavuje, ale podľa mňa vyvíjajúcim včelám to, napíšem to tak po ľudsky "nevadí". Takže podľa mňa ani nová matka vo včelstve nepomôže a čas od času sa tento jav vyskytne, včely pod chodbičkou, aj keď sú v poslednej fáze vývoja odkryté sa zdravé vyliahnu.
Obrázok užívateľa
turcani

Príspevky: 2694
Registrovaný: Štv Jan 01, 1970 1:00 am
Bydlisko: Závada okres Veľký Krtíš
(07.07.2013 8:37)Boris napsal(a): [ -> ]Tak mě napadá - kyselina zničí i zasíťované dno? Huh

Zajímá mě, jak to dělají ostatní, kdo mají zasíťovaná dna?
  • Když položím na síť zevnitř podložku, tak se pak blbě zjišťuje spad.
  • Kdybych měl dno měnit dno za plné, tak to bych jich musel mít vždy 2x tolik co úlů. Kromě toho to musí být pěkná pruda, měnit ty dna před léčením (a po něm).
Když budu mít rezaté dno, nepokazí to chuť medu?
Big GrinBig GrinBig Grin Borisi, ty nemáš nerezové pletivo ve dně?....Určitě používáš nerezové drátky do rámků...
Nerezové pletivo ve dně nemám. Pochopil jsem, že výrobci jej kvůli ceně nepoužívají. Nebo se pletu?
Měl bych tedy rozebrat svá dna a pletivo nahradit?

Nerezové drátky do rámků používám. Nechápu ale souvislost.
Nerezový drátek se cenově od pocínovaného téměř neliší, na rozdíl od pletiva, kdy nerezové je několikanásobně dražší.

Může mi někdo odpovědět bez ironie? Já tohle opravdu jako začátečník nevím. Nevčelařím od roku 1980, ale jeden rok a tak nějak se v tom plácám...
Síta bych měnil, až prorezaví. Dříve to je jen plýtvání penězi.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Referenční URL's