Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Optimal - proč a jak
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
Na tyto týdny a měsíce připadá 30. výročí vzniku moderní úlové soustavy Optimal. Před 30 lety skupina včelařů z Brna a okolí pod vedením RNDr. Vladimíra Ptáčka usilovala o sjednocení představ o moderním univerzálním nástavkovém úlu. Zkušenosti už mnozí měli, jen podoba úlu na jejich včelnicích a včelínech byla roztříštěná, ač některé si byly podobné. Diskutovaly se zároveň metodiky chovu (ošetřování včelstev), biologie života včel ve vztahu k chovu v moderních úlech, studovaly zahraniční zkušenosti. Scházeli jsme se jako Kroužek nízkonástavkového včelaření při ZO ČSV Brno-město s mimořádným pochopením tehdejšího předsedy MVDr. K. Neumanna hlavně v r. 1980 a 1981 dost často. Kroužek vydával svůj zpravodaj, přibývali jeho členové po celé republice.
Ze všech diskusí o podobě úlu nakonec vzešel jeho návrh. Vyšel ve dvou číslech Včelařství, č.5 a 6/1981. Základem byl nástavek o vnějším půdorysu 485×485 mm, vnitřním 435×435 mm, o síle stěny 25 mm, byl pro 11 rámků o délce 420 mm, s roztečí mezistěn o 3 mm větší (38 mm) než u všech dosavadních rámků. Navrženy byly tři výšky rámků (170, 275, 300 mm), ovšem pro svoje výhody si skoro všichni začínající s tímto novým úlem zvolili nízké nástavky (170 mm). Podrobnosti k tomu jsou na stránkách http://www.optimalklub.cz, rovněž tehdy vydané články jsou tam ke stažení. Velmi se zvažovalo, jestli nevyjít z nejrozšířenější české míry rámků (jejich délky) 390 mm, ale zvítězila varianta 420 mm. Cílem bylo postupné sjednocování většiny úlů v Československu a s výhledem i ve střední Evropě na rámcích délky 420 mm.
Předseda kroužku Dr. V. Ptáček se snažil získat podporu v propagaci nového návrhu řešení úlové otázky ve vedení Českého svazu včelařů, leč neúspěšně. Kdyby se tenkrát Optimal dostal do seriové výroby, byli bychom dnes dál. Představa byla, že by u nás vedle sebe existovaly nástavkové úly převážně na rámky délky 390 i 420 mm.

Toto je jen úvodní stručné připomenutí nedávné historie. Případné další informace, vysvětlení podrobností apod. je možno zde rozvést. K výročí Optimalu připravujeme i podrobnější články pro včelařské časopisy.
Dobrý den,

reaguji na toto téma protože mě bylo líto, že se nerozběhla žádná diskuse. Já jsem rozhodně pro Optimal. Chovám v nich v současné době 9 včelstev, ale chtěl bych se dostat na 20 (podle toho co manželka a čas dovolí). Jenom by mne zajímalo kolik včelařů v současné době včelaří v Optimalech a kolik úlů je v celé republice přibližně v provozu. Dají se někde zjistit alespoň přibližné údaje?
Ať se včelkám v Optimalech daří…
Zdravím.
Mám v současnosti 17 osazených Optimalů, celkem jsem si jich vyrobil 40. Náš bývalý předseda má tuším 8 Optimalů. V předchozích letech jsem zapůjčil, daroval ( případně i prodal ) několik Optimalů začínajícím včelařům ve svém okolí ( jih okresu Příbram ). V současnosti mají (pokud vím) osazeno celkem 14 Optimalů, které si podle dokumentace vyrobili. U nás na vsi většina zájemců má možnost a preferuje samovýrobu a vždy si přijdou zapůjčit dno i nástavek a podělím se s nimi o vlastní zkušenost z výroby. Na rokycansku znám několik včelařů, kteří mají celkem cca 100 Optimalů, v okrese Příbram jsou i další včelaři např. p. Havrlík, který jich má více než 20, Špacír cca 40. Na táborsku má kamarád 80 včelstev v Optimalech. Jistě je jich mnohem víc.
J. Kala
(30.01.2011 17:10)milan.hula napsal(a): [ -> ]Jenom by mne zajímalo kolik včelařů v současné době včelaří v Optimalech a kolik úlů je v celé republice přibližně v provozu. Dají se někde zjistit alespoň přibližné údaje?
Ať se včelkám v Optomalech daří…

Údaje jsou staršího data, ale to jsou jediné stránky, na které jsem si vzpomněl, že tam nějaké informace jsou. Týkají se tedy délky rámkových měr, ale zastoupení Optimalistů zjevně viditelné Wink. Jinak googlit a hledat a hledat nebo zkusit pana Čermáka Undecided.
http://web.quick.cz/pvzubri/ - otevřít Články a Výsledky ankety o rozšíření rámkových měr v nástavkových úlech
Děkuji za informační zdroj o počtech Optimalů, v dotazníkové studii je uvedeno 12% úlů Optimal v porovnání s ostatními rámkovými mírami (42, 39, 37 a 44,8 cm), což by mělo odpovídat cca 15% chovatelů v Optimalech (pokud je můj výpočet ze studie správný). Jenom by mne zajímal současný trend počtu chovatelů a Optimalů. Mám za to, že se zvyšuje počet mladých (zejména 70 tých ročníků narození) včelařů, kteří si pořizují Optimaly a tudíž i počet používaných Optimalů. Neexistuje nějaká další npvější studie, popř. nechystá se náhodou? Porovnání výsledků by ledacos napovědělo...
Pokud tedy počítám správně, vycházím-li z celkového počtu včelstev něco kolem 500 000 ks při 12% Optimalů ze všech rámkových měr, je v Čechách v provozu něco kolem 60 000 Optimalů. To mi přijde jako docela velké číslo. Navíc teď začnou chodit do důchodu silné ročníky z 50. let, mezi kterými by se mohl najít nejeden moderní včelař, a tak by se mohl tento počet ještě zvýšit....
(09.02.2011 23:19)milan.hula napsal(a): [ -> ]...... a tak by se mohl tento počet ještě zvýšit....

Taky mám připraveno šest nástavků Optimalu, dno, víko. Jeden nikdy neví, kam se to otočí.
Smile

Už jsem zvědav jak to budu mít vedle Langů. Kam se budou včely víc zalétávat, včely to přeci vědí nejlíp.

Smile
(09.02.2011 23:19)milan.hula napsal(a): [ -> ]Pokud tedy počítám správně, vycházím-li z celkového počtu včelstev něco kolem 500 000 ks při 12% Optimalů ze všech rámkových měr, je v Čechách v provozu něco kolem 60 000 Optimalů. To mi přijde jako docela velké číslo. Navíc teď začnou chodit do důchodu silné ročníky z 50. let, mezi kterými by se mohl najít nejeden moderní včelař, a tak by se mohl tento počet ještě zvýšit....

Tento odhad bude pravděpodobně nadhodnocený. Přece jenom jde o internetové hlasování progresivních včelařů, kteří budou mít větší zastoupení Optimalů a Langstrothů.
Broněk Gruna
Zdravím Vás všechny,

jsem (vlastně byl jsem) rozhodnut pro Langstroth 3/4 - nakonec i z mého podpisu je to zřejmé!
Po několikeré diskuzi u nás zase váhám mezi LANG a Optimalem ?
Odpůrci LANGů tvrdí že v nich nikdy nemůže být takový rozvoj jako ve čtvercatém nástavku, protože 9 rámků z nich 2-4 krajní prázdné a na plodové těleso zbývá 5 rámků.
Co myslíte ? Kdo máte zkušenosti ze včelaření v obou sestavách ??
Úly budu dělat tento měsíc, truhlář je domluvený, dřevo chystám, ale nevím které výkresy vzít s sebou = to jsem dopadl, co ??
pro Pepu :

Je takové pořekadlo - Ul med nepotí, takže jestli se rozhodneš pro ten či ten je vesměs jedno.
S těma rámkama a rozměrama bych to bral s rezervou,spíš bude záležet na tvé šikovnosti-zvládnutí technologie, než na tom, jestli je tam o rámek víc či mín nebo jestli je o dva centimetry delší nebo višší.
Jeden rok budeš mít víc medu v langstrotu a další rok budeš mít víc medu třeba v optimalu.
Ulová otázka na výnos medu je až někde na 5.místě. Takže bavit se jestli lang nebo optimal je bezpředmětné,ty uly mají k sobě poměrně blízko.
(10.02.2011 14:08)jonn napsal(a): [ -> ]Zdravím Vás všechny,

jsem (vlastně byl jsem) rozhodnut pro Langstroth 3/4 - nakonec i z mého podpisu je to zřejmé!
Po několikeré diskuzi u nás zase váhám mezi LANG a Optimalem ?
Odpůrci LANGů tvrdí že v nich nikdy nemůže být takový rozvoj jako ve čtvercatém nástavku, protože 9 rámků z nich 2-4 krajní prázdné a na plodové těleso zbývá 5 rámků.
Co myslíte ? Kdo máte zkušenosti ze včelaření v obou sestavách ??
Úly budu dělat tento měsíc, truhlář je domluvený, dřevo chystám, ale nevím které výkresy vzít s sebou = to jsem dopadl, co ??

Loni jsem začínal včelařit a rok předtím jsem zbíral info. Nakonec jsem výběr zúžil na Lang 2/3, 3/4 a Optimal. Lang 3/4 jsem nakonec zavrhl. Z diskuzí na netu pak vyplynulo, že neudělám chybu ať půjdu do kteréhokoliv z těchto dvou, rozdíl je minimální. Pro Optimal byla moje patriotská půlka já Smile, ale nakonec zvítězila tehdejší nabídka trhu (a moje lenost), kde nabídce Langů od Matelů nešlo odolat, včetně se stále rozšiřující nabídky doplňků.
Milí přátelé, vyzkoušeli jste si někdy Vy tři osobně chovat několik sezon včely v těchto dvou ulových sestavách zaroven, když děláte takové závěry,nebo záporné body střílíte od pasu :-) ?
Přijde mi to trochu usměvné milí příteli,na jedné straně se ptáte o radu na drátkování rámku 42 x 17(jak na to bez drátku) a na straně druhé hodnotíte příspěvky 10,11 jak dlouholetí praktici :)
Spřátelským pozdravem T.P
Čekal bych nějaké argumenty, v čem je optimal dobrý a lang ne. Proto tady to téma máme.
Sám jsem názoru, že úl medu nepotí a je zařízením pro včelaře - má mu usnadnit práci, umožnit určitou metodu ošetřování. Včelařím v úlech 39/24 a 2/3 lang. Rozdíly jsou v ošetřování a manipulaci, ve výnosech mimální a rok od roku jiné. V jiných klimatických podmínkách se to může jevit jinak. Takže prosím k věci, v čem je jiné mít 11 kratších rámků, nebo 10 delších.
Neberte to jako rejpání, opravdu to chci vědět.
Letos jsem sešrouboval prvých 6 N Optimalu, a za pár let dám vědět. Smile
Stejně tak jsme si připravil pár nástavků rámků Adamce. Taktéž dám vědět, ale nebude v tom asi žádný rozdíl, jen se chystám prodávat oddělky, a náš zákazník, náš pán Smile
Jaký rozměr bude chtít, takový pak dostaneSmile

Rozšiřovat věčně nebudu. Smile
Děkuji za Vaše přízpěvky do diskuze. Jsem rád, že se může toto téma stále a znovu otevírat. Osobní zkušenosti s Langstrothem nemám, použiji tedy argumentaci veřejně dostupnou od povolanějších a zkušenějších (já osobně této argumentaci věřím) viz:
http://www.optimalklub.cz/INDEX6866.HTM?...&showid=79
a také http://www.optimalklub.cz/INDEXE444.HTM?...showid=75, kde je uvedeno následující:

Citace:Dotaz:
Včelařím převážně v úlech typu Brenner na rámkové míře 30x15 v nadmořské výšce 350 m. Když chci včelám poskytnout v sezoně dostatek prostoru, úly mi "vyrostou" do vysokých komínů a včely se stejně chtějí pravidelně rojit. Proto bych rád přešel na prostorné nástavkové úly. Rozmýšlím se mezi úlem Langstroth (výška rámku 18,5 cm) a Optimalem (výška rámku 17 cm). Po přečtení mnoha článků stále nevím, který z těchto úlů je pro včely vhodnější. Mohl by mi někdo, kdo má s těmito úly zkušenost, poradit? Děkuji.

Odpověď:
Vhodnější je Optimal. Proto, a s tím vědomím, jsme ho kolem roku 1980 s Dr. V. Ptáčkem stvořili, přičemž jsme využili zahraniční (Langstroth, Farrar) i česko-slovenské zkušenosti a zabudovali do konstrukce Optimalu několik vylepšení. Když stavím něco jiného, proč neodstranit nedostatky starší verze (zde úlu Langstroth)! Řekl bych, že se to v Optimalu podařilo, jak ukazuje praxe. Během právě končící sezóny jsem se setkal s dalšími několika včelaři, kteří úspěšně v Optimalech včelaří, jen o nich nikdo neví - nikam nepíší, nevystavují, nehovoří na schůzích, jen si prostě včelaří a jsou spokojeni. Pokud jde o Vámi zmíněnou rojivost, úlový prostor je skutečně hodně významný protirojový faktor, a nejde jen o velikost, ale i o půdorysné rozměry úlového prostoru. Dovolím si zde uvést mnohaletou zkušenost Ing. F.Grimma z Brna (je zrovna jedním z těch, kteří o svých výsledcích veřejně nehovoří - mimochodem - můžete ho vidět ve Včelařství č.12/2003, str. 305, s úly Ekonom) - pokud včelstvu dá prostor alespoň 5 nízkých nástavků Optimal, je sklon k rojení minimální...

Osobně k tomu dodávám:
Čistě hypoteticky např. kdyby se provedl experiment, kde by se chovala včelstva v chladících boxech při definované teplotě (např. při střídání teplot nad a pod nulou v definovaném sledu, tak aby se rychleji projevil úbytek zásob) při stejném množství zásob (samozřejmě úly by byly materiálově i konstrukčně stejné jenom s rozdílnými rozměry), tak se domnívám, že včelstva která by byla chována v Optimalech by se dožila delší doby, tj. byla by schopna přežívat při nižší spotřebě zásob např. v přepočtu na jednu včelu (viz argumenty použité v odkazu). Pokud by následně ekonom spočítal, jaké to může mít hospodářské dopady kdyby se všechna včelstva např. v Čechách chovala jen v Optimalech oproti Langstrotům, mohl by třeba dojít k tomu, že se tím ušetří několik tisíc tun cukru a tím také peněz. Čili efektivita je dle mého názoru jednoznačně na straně Optimalu. Rád uslyším argumenty proti, protože jestli zjistím, že je Langstroth lepší, rád na něj přejdu, ale argument, že Langstroth má levnější pořizovací cenu u mne tedy rozhodně neobstojí!
Pokud postavíš Optimály, Dadanty, Langstroty, Brennery do prostředí kde v okolí 200m bude dalších 200 nějakých úlů a min. snůškových možností, nebudeš v nich mít nic tak jako ostatní včelaři s těmi 200 úly okolo. Zrovna tak vytočíš z Optimálu 20kg a soused vedle 40kg z Brennera. Také se můžeš podivovat nad tím proč ty točíš z Optimálu 20kg a soused také z Optimálu 40kg. Co tím chci říct. Vůbec nezáleží na systému úlu, ale spíš jakým prioritám dáváš přednost a v jakých podmínkách včelaříš, a hlavně jak rozumíš včelám. Vycházet z toho, co kde kdo napsal je zavádějící. To má jen vypovídající hodnotu, odzkoušet bys to měl sám. A sám potom,díky zkušenostem, argumentovat.
Z hlediska výnosů je každý úl asi srovnatelný pokud je dost velký.
V jednotlivých letech to ovlivní, zda je velký a nebo jen dvouprostorový, - vytlačíš med do medníku když je ho málo, používáš mřížku, atd.
Vloni vyhrály všchny úly, protože medu bylo dost z pozdní snůšky, jindy vyhrají dadanty výborné na jarní, to už vše jsem zažil.

A pokud v tomhle někod hledá obecně platnou pravdu, tak je blázínek, to je vyloženě místní záležitost.
A spíš by měl hledat stanoviště.

Ale pak jde o to, jak úl vyhovuje včelaři. A to je hlavní, ale taky to nemůže být obecná vlastnost. Kondice, uspořádání, sn. podmínky, čas. možnosti včelaře,...

Osobně si myslím, že pokud má včelař úly na kládách v řadě, tak tam Lang prohrává. Lang je ideállní pro práci z boku, a pak zase vyhrává, má o jeden rámek míň, nemusím tak natahovat ruce, pokud se v tom hrabu - tedy u vyšších výšek rámků.

Optimal není vůbec špatný, ale teď jsem zrovna objednal mat. mřížky plast. ale ne prostřihávané - jsem na ně zvědav cena kolem 60, zkušebně kovové v rámu, plast mezsitěny, cokoli dalšího a vím, že mi to přijde do týdne. Prostě tohle u mě vede.
Pokud by tato firma prodávala Optimal, tak jej bez jakýchkoli problémů každému doporučím.

O úspěšnosti systémů rozhodují jeho prodejci. Bohužel.

Optimal prostě odepsalo ČSV v 1980, kdy jsem začínal. Tehdy to vím naprosto přesně - nešel koupit - čekal bych někde právě ty 4 prkna a já bych si je už svrtal a nějak spojil. V té době jsem neměl ani cirkulku natož hoblovku. Prostě byl moc jednoduchý na to aby se vyplatil vyrábět, nehledě na konzervatismus plánovacích a schvalovacích komisí.

A nezpochybnňuji, že je modernější, je taky o víc jak 100 let mladší jak jiné konstrukce.
Niekoľko viet o vzniku úľa Optimal pridám i ja. Nikde sa nespomína, že na tomto úli má zásluhu i Rudolf Valenta z Bratislavy, ktorý predložil na stránkach časopisu Včelár dôvody prečo? Úľ mal mať kvadratický pôdorys, jednoduché steny a mal vychádzať z rámkovej miery slovenského Béčka t.j. dĺžka 420 mm (tá i zostala), výška bola najväčší problém, pretože 11 rámikov B plných medu bola už poriadna váha. Valenta ale najviac argumentoval práve štvorcovým pôdorysom, pretože včelári volali i po teplej stavbe a takýto úľ to dovoľoval.
Valenta volal po spolupráci s českými včelármi, aby tento úľ sa vyrábal v celej vtedajšej republiky, kde určitá skupina včelárov bola za, pretože najviac používaním dĺžky Adamcovho rámika 390 mm bola krátka.

Škoda, že R. Valenta zomre, lebo na Slovensku nemal kto bojovať za túto myšlienku, odpor včelárov bol najviac preto, že úľ nebol uteplený. V tých časoch, sa vyrábali úle B (a ešte aj tie sme na zimu zužovali na 6-7 rámikov) pre 9 rámikov, ktoré vtedy stačili pre silu včelstiev v tradičnej úľovej dvojzostave, a hlavne preto, že bývali studené zimy a mali sme problém s jarným rastom (to neboli podmienky ako od roku 1981).
Vtedy včelári z okolia Brna prevzali túto štafetu a postupne prechádzali na tento typ úľa s rozmermi ako naše Béčko, len sa rozumne rozhodli pre výšku rámika 170 mm.
Takýto úľ vyrábajú aj v Maďarsko pod názvom Hunor a sú lepšie riešené ako Optimal, Nie vnútorne, ale zvonku-vnejšku, kde sú zosilnené latami na rohoch úľov, ktoré dovoľujú bezpečné preklápanie debničiek pre kontrolovanie RN a zároveň zabraňujú posun debničiek.

Keby som nemal toľko rokov, tak by som ich vyrábal v podobe používanej v Maďarsku. Skončím včelárenie v panelovej podobe stien úľa pre 10 rámikov miery B. Anton
Optimal i Langstroth jsou srovnatelné moderní úly, oproti zatepleným úlům výrobně mnohem jednodušší. Rozdíly nejsou podstatné a v obojím se dá včelařit stejně úspěšně. Také metodiky jsou snadno porovnatelné. A pro toho, kdo si vše vyrábí doma sám a nic než med neprodává, je asi jedno, jestli zvolí Langstroth nebo Optimal. Já jsem se rozhodl pro Langstroth asi proto, že jsem začínal v tachovácích, které jsou také obdélné a na studenou stavbu. Teoreticky by měl být čtvercový půdorys pro včely výhodnější, ale včelstvo se snadno přizpůsobí. Ani mě studená stavba při obsluze stovek včelstev nevadí. Nyní jsem rád, že jsem se rozhodl pro Lang. 2/3, protože mohu cokoliv na tento systém rychle a levně koupit na http://www.nastavky.cz. Cena a kvalita nástavků je taková, že se je nevyplatí vyrábět doma. Protože se zabývám prodejem oddělků, mám přehled o poptávce. Většina nových včelařů začíná na 39x24 a Langstroth 2/3. Optimal je ale také velmi dobrý úl, takže si své příznivce udrží a je chybou, že není zařazen mezi dotované úly dle nového nařízení vlády k evropským dotacím.
Broněk Gruna
Před cca 7mi lety jsem přešel na Optimal (před tím 39x24 a 37x30) a jsem rád že už tuto otázku mám za sebou. Momentálně porovnávám a řeším míry 42x17 a 42x27,5, kdy pozoruji že na vysoké míře mají včelky lepší jarní rozvoj ale na druhou stranu se mi vní spíše vyrojí - upozorńuji že to tak je v mém případě, a že jiný včelař výsledky může mít úplně jiné.
Co se týče jestli Lang nebo Optimal, myslím že čtvercový půdorys Optimalu má malinké pozitivum - ať pro včely tak pro včelaře, na druhou stranu pociťuju výhody Langu v daleko větší dostupnosti komponentů - krmítka, plastové rámky, levnější nástavky...
Také myslím že ani jedna volba nebude špatná, a kdo měl možnost porovnat včelaření v starších typech úlu a pak v Optimalech nebo Langách jasaně doporučí to druhé - vývoj nezastavíš Wink

Big Grin P.S.: Mám jeden problém s Langstrotem - ač jsem se zatvrdil to slovo naučit kdycky když s někým o tomhle úlu bavím zkomolím jeho název...Big Grin
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
Referenční URL's